Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(11.40 hodin)
(pokračuje Karel Havlíček)

Nicméně přece jenom pár čísel na finále. 71 kilometrů byl počet dálnic, které jsme zahájili v roce 2021. Když napočtu i to, co se rozpracovalo předtím, tak jsme vám předávali 150 kilometrů rozestavěných dálnic. To je slušné číslo. My jsme přebírali po vládě, kde byl Petr Fiala a Zbyněk Stanjura, 800 metrů. Ne kilometrů, 800 metrů. Dobře, 150 kilometrů jste převzali a ještě jednou říkám, 71 kilometrů jsme zahájili jenom v roce 2021. Tak teď se zahajovala takzvaná pět set jedenáctka, to je část okruhu kolem Prahy. Rovněž za nás se to zahájilo, vy jste kopli do země, to je v pořádku, je to dobře, že se v tom pokračuje, a premiér Fiala si tam udělal hezké video. Já vůbec nechápu, kdo mu to dělá, proč ho alespoň nikdo neopraví, když tam evidentně lže, protože premiér Fiala řekl, co? V tomto roce zahájíme výstavbu 200 kilometrů dálnic. Tak jeden telefonát na ŘSD a zjistíte, že to není 200 kilometrů letos, ale 71 kilometrů. Já jsem záměrně říkal to číslo v roce 2021 71. Úplně stejný počet kilometrů jako my v roce 2021 zahájíte v roce 2025. A já v zásadě říkám, to není špatné číslo, těch 71 kilometrů. Ale je lež, že je to 200 kilometrů! Není to tak. A kdybyste do toho dopočetl ještě silnice I. třídy, ani tam se nedostanete zdaleka k těm 200 kilometrům. Takže naprostý nesmysl.

A poslední oblast hospodářské politiky je nepochybně výzkum, vývoj a inovace. Tak jenom tři čísla. V roce 2017, když jsme připravili naši inovační strategii, tak se celkový výdaj vůči HDP pohyboval na úrovni 1,67 procenta, a my jsme si dali náš cíl, že do konce naší vlády to budou 2 procenta. Co nastalo? Bylo to těsně pod, ale byla to téměř 2 procenta, zaokrouhleně 2 procenta. Vy už jste dneska opět na 1,82 procenta. Beru celkové výdaje, čili výdaje sektoru přes rozpočet, čili státu, evropské fondy a firemní sektor. Ta dynamika klesá zcela jednoznačně a měli jsme být v roce 2025 na úrovni 2,5 procenta. Myslím si, že jsme se k tomu mohli přiblížit. Dneska jsme opět na začátku. Takže bohužel vaše výkonnost v oblasti výzkumu klesá. Já netvrdím, že je to vše jenom o těch číslech, že to je samozřejmě také o kvalitě výzkumu a tak dál, ale něčeho se držet musíme, a tady máte výsledek výrazně horší, než jsme měli my.

Jaké jsou důsledky téhle vaší hospodářské politiky? Můžete říct, tak Havlíček tady zase manipuluje, vytahuje si konkrétní čísla. Ne! Já jsem dokonce, když jsem někde viděl, že se vám to třeba podařilo, tak jsem to zde přiznal. Moc toho nebylo, ale řekl jsem to. Ale naprosto nezávislé instituce poskytují tyto výsledky a ony je shrnují do takzvaného indexu prosperity. Jak dopadl index prosperity? V zásadě zrekapituloval to, co jsem tady teď říkal. Index prosperity dopadnul tak, že jste třetí rok po sobě na sestupné bázi. Jsme dneska šestnáctí v Evropské unii. Z deseti pilířů jsme selhali - ne tedy my, ale bohužel za vaší vlády - v šesti pilířích, přičemž úplně nejhorší situace je v oblasti - podle indexu prosperity, nezávislý index, vůbec s tím nemáme co společného my - úplná katastrofa je to v oblasti bydlení. Tam jsme na 23. místě ze všech zemí Evropské unie z těch důvodů, které jsem tady před chvílí říkal: stavební zákon, pokles výstavby bytů a tak dále. Mimo jiné máme druhé nejhorší bydlení z pohledu dostupnosti v celé Evropské unii. To je dostupnost. Ale jinak celkově v tom indexu bydlení, když se to všechno se sečte, podtrhne, dvacátá třetí pozice z 27.

V podnikání a podpoře podnikání 22. pozice z 27. A stejně tak, už budu pokračovat, nebudu tady zahrnovat čísly, to je oblast digitalizace a samozřejmě energií. Takže debakl.

A co se týká toho finálního důsledku, tak se to samozřejmě projevuje v hrubém domácím produktu. Zde hledejme odpověď na to, proč Česká republika měla za minulý rok pouze 1 procento růstu hrubého domácího produktu a proč Polsko, které si velmi často i vy dáváte za příklad, mělo téměř 3 procenta. Soustředili jste se na rozpočet. Ani to vám nevyšlo. Nezvládli jste inflaci, ale úplně, úplně jste se vykašlali na hospodářský růst! Ano, ten se nedá nastartovat hned z měsíce na měsíc, ale musíte dělat systémové kroky, opatření, které jsem tady před chvílí jmenoval, které jsou předpokladem pro to, že se ten hospodářský růst dá dostat nahoru.

Z čeho tady chceme splácet to, co jste si vy vysnili, a my jsme třeba i s něčím souhlasili? Z čeho chceme splácet čtyři jaderné bloky? Z čeho chceme splácet ty obrovské částky, které chcete vynakládat na obranu? Z čeho chcete splácet v budoucnosti dopravu, zejména vysokorychlostní tratě a podobně? Z čeho to všechno zaplatíme, když máme jednoprocentní růst HDP a na příští rok jste si dali 2,7 procenta? Když jsme vás varovali, že to nedopadne, že to je přemrštěné, ne, hlavně aby vám vyšel rozpočet. Jak to letělo dolů potom, všichni víme. Dneska se to pohybuje, je nějaký odhad střízlivý mezi 1,6 až 2,0 procenta. To 2,0 procenta je ještě velmi, velmi optimistické, spíše 1,7-1,8 procenta. To teď říká Mezinárodní měnový fond a tak dál. Když se podíváte třeba na Komerční banku, ta dává ještě méně. Dopočtete se, kolik vám bude chybět.

Kdybychom se přiblížili těm Polákům vůči tomu minulému roku, tak je to o 2 procenta více. Ta 2 procenta dělají 160 miliard korun, samozřejmě v hrubém. Kdybychom to očistili přes zase výdaje, které jsou s tím spojeny, tak počítejme 20 až 25 miliard korun na každé 1 procento růstu hrubého domácího produktu. Kdybyste měli hospodářský růst jako Polsko, tak v tuhle chvíli můžete snižovat ten schodek tempem řádově 40-50 miliard korun bez toho, aniž byste dělali další opatření. Kdybyste k tomu udělali další opatření, tak můžete jet rychleji. To jenom, abychom viděli důsledky té nehospodářské politiky.

A vy, pane premiére, říkáte, že se snažíme tyhle vaše skvělé výsledky přebít rétorikou spojenou s bitcoiny? Ne, ne! My je chceme diskutovat. Naopak. My jsme nevyvolali bitcoinovou aféru. To je váš problém, to je váš průšvih a vy se z toho musíte zpovídat. Já jsem myslel, že se tady do konce tohohle období budeme bavit, handrkovat a hádat nad těmi hospodářskými výsledky a že vás budu trénovat z každého čísla, což je úlohou opozice, že vás budu honit jako zajíce a že mi budete argumentovat, že budete rozporovat moje čísla. Problém je, že v té vládě ale není nikdo, fakt nikdo, kdo by k tomu dnes byl kompetentní. Ukažte mi jednoho člověka, který by byl schopen s námi ta čísla probírat, argumentovat, který si sem stoupne. Ne populisticky tak, jak vystoupil pan premiér, a na bázi těch nesmyslů začal něco argumentovat.

Vy jediné, co jste vypotili, byla ta vaše skandální tabulka. A vy říkáte, no, vy nám bagatelizujete naši tabulku. Ne, já ji nebagatelizuji. Já vám přečtu, co vám o té tabulce napsala nezávislá média. Já myslím, že nikdo nerozporuje iRozhlas. iRozhlas fakt nepíše na objednávku hnutí ANO, to velmi dobře víte, ten nás mydlí zleva, zprava. "Bez kontextu, zavádějící. Analytička ověřila čísla z předvolební tabulky koalice SPOLU." Hospodářské noviny, Petr Honzejk. Dobře čtěte to jméno, Petr Honzejk. Zamyslete se, proč Petr Honzejk napsal "Fakta místo mýtů". Koalice SPOLU vyprodukovala tabulku, která vstoupí do dějin předvolební demagogie, pane premiére! Deník N, ten nám také tedy fakt nepřeje, Deník N. "Je za Fialy skutečně líp než za Babiše? SPOLU si v kampani hraje s čísly." Ten k vám byl ještě docela milosrdný, Deník N. Novinky, také to není náš fanklub: "SPOLU se vytasilo s tabulkou proti Babišově vládě. Podle ekonomů je zavádějící." A Aktuálně? Vidíte, že záměrně vybírám média, která jsou na vaší straně. "Za Fialy je líp než za Babiše? Umělá inteligence rozcupovala leták koalice SPOLU." Tak to byl jediný váš výplod z té hospodářské politiky, který jste shrnuli do této tabulky. Já jsem vám na médiích, která vám jsou poměrně nakloněna, ne-li zcela nakloněna, demonstroval, jak na to nahlíží vaši přátelé.

Můžete říct, krásně kritizujete, ale co vy? My neleníme, vážené kolegyně, vážení kolegové z vlády. Máme komplet hotovou hospodářskou strategii a bude představena na první vládě, pokud se samozřejmě dostaneme k odpovědnosti. Jsme při zemi. Ne, že ji budeme představovat jako vy po třech letech vládnutí. Nechápu, proč představujete hospodářskou strategii v době, kdy se blíží finále vlády. A ano, máme ji zkonzultovánu, připravenu, děláme na ní více jak dva roky. Máme tam kompletně scénář v oblasti dopravy na následujících několik let, v oblasti energetiky, v oblasti digitalizace, v oblasti výzkumu, v oblasti vzdělávání, v oblasti bydlení. Vše, co se týká hospodářské politiky, co má dopad na restart hospodářství. Máme tam opatření na trhu práce spojená s draftem nových lidí, zejména ze zahraničí, ale i motivace v rámci českého prostředí. A máme to provázáno na investiční plán, máme to provázáno na financování, máme to provázáno na rozpočet. Prostě hospodářská strategie. Můžete s něčím s námi souhlasit, s něčím nesouhlasit, ale to, co je podstatné, budeme ji mít a od prvních dnů se jí začneme důsledně řídit. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP