Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(12.10 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)
Za prvé je potřeba získat peníze, nějakých 20 miliard, zrušením dotační ekonomiky a dotování dotačních miliardářů, získat peníze z daňových podvodů, zejména velkých korporací, které krátí daně, a tyto peníze naopak nasměřovat do peněženek rodin, aby mělo 90 procent rodin více peněz.
Za druhé, Antimonopolní úřad by se měl konečně vzbudit a začít řešit kartely, které lidem zdražují potraviny. A proto my navrhujeme změny v organizaci Antimonopolního úřadu, aby měl silnější kompetence proti kartelům a dokázal efektivně a rychle přezkoumávat veřejné zakázky, aby se u něho ty největší veřejné zakázky nezasekávaly.
Za třetí je potřeba skutečně zasáhnout proti tomu, když se někdo dopouští rozkrádání zdravotnictví, a nastavit ten systém, aby to nemohlo pokračovat. Viděli jsme kauzu Motol a předtím dalších mnoho kauz, desítky milionů úplatků. Přitom ty ušetřené miliardy můžeme dát na to, jak to navrhují Piráti, aby byl praktický lékař a zubař v každém okrese a aby se tak dlouho nečekalo na vyšetření.
Za čtvrté navrhujeme, abychom zpřísnili střet zájmů, abychom zpřísnili zákony, které mu brání. Například veřejná majetková přiznání, která by měli zveřejnit všichni vlivní veřejní činitelé. Žádných dalších 26 miliard korun z dotací a zakázek pro premiéra bychom potom nemuseli nikomu vyplácet. Politici by se přestali tolik obohacovat na úkor občanů.
A za páté chceme zavést možnost zabavit v Česku přes 130 miliard korun špinavých peněz vypraných ruskou mafií, které protekly pro Českou republiku. Díky tomu zákonu o zabavování výnosu ze špinavých peněz a z této trestné činnosti, který jsme měli v souladu s Evropskou unií už dávno mít schválený, ale za působení ministra Blažka ten zákon nebyl předložen do Poslanecké sněmovny, bychom mohli mimo jiné zabavit i ty výnosy v bitcoinové kauze a kryptoměny. Takže potom si samozřejmě logicky klademe otázku, proč ten zákon byl dva roky zdržován, ačkoliv byl v plánu legislativních prací vlády a mohl být dávno schválen.
Tohle je za nás, za Piráty, cesta dopředu a tohle je za nás priorita, která by se měla na mimořádné schůzi řešit. Moderní stát, který ochrání lidi před korupcí, podvody, hospodářskou kriminalitou.
My jsme tady přednesli pět otázek, na které bychom rádi slyšeli odpovědi. Proč pan ministr financí Zbyněk Stanjura, který má zodpovědnost za praní špinavých peněz na Ministerstvu financí, nešel na policii? Proč jste to neřešili na vládě? Kdo měl kdejaké informace a tak dále? Ale nestačí nám řešit jednu kauzu, je potřeba řešit to prokorupční prostředí. Domnívám se, že by zde měl vystoupit premiér, měl by dělat svoji práci a podniknout řádné kroky proti tomu prokorupčnímu prostředí. Že jedině tak je možné obnovit důvěru veřejnosti. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji panu předsedovi. Poslední vystupující s přednostním právem před otevřením pořadu schůze je pan poslanec Radek Rozvoral za klub SPD. Prosím.
Poslanec Radek Rozvoral: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení členové vlády, o skandální kauze dlouhodobých jednání zástupců státu a vlády s odsouzeným obchodníkem s drogami a jeho právníky, která vyvrcholila miliardovými kšefty s bitcoiny za přímé účasti ministrů, už bylo řečeno, napsáno mnohé, ale opakovaní je matka moudrosti. A možná ještě důležitější je to, co dosud řečeno a napsáno nebylo, totiž skutečná pravda, syrový a přesný popis toho, co se přesně stalo a kdo za co na straně státu odpovídá. Na to čekáme. Hlavně na to čekají občané, občané České republiky, jejichž jménem zástupci Fialovy vlády často hovoří a proti jejichž zájmům tak často jednají. Zrovna jako teď v kauze bitcoinů.
Občané, kteří financují kompletní provoz státu včetně vysokých platů a odměn členů vlády, vysokých státních úředníků, státních zástupců a soudců, si nezaslouží, aby jim premiér a vláda ve věci kšeftování s bitcoiny lhali a aby si z nich dělali veřejně legraci. To je úplné dno politické kultury a my k tomu nebudeme mlčet.
Dámy a pánové z vládních lavic, nemáte právo občanům lhát a zesměšňovat je a naši zemi v zahraničí, což právě děláte v přímém přenosu, a je to naprostá nehoráznost. Budu se snažit neopakovat příliš to, co už tady dnes zaznělo, pokusím se shrnout to podstatné a politicky relevantní.
Za prvé tento brutální skandál, který se každou hodinou rozrůstá a který nemá v moderních dějinách naší země obdoby, nesmí skončit pouhou demisí ministra spravedlnosti Pavla Blažka i proto, že už teď s jistotou víme, že o kšeftech ministra spravedlnosti s drogovým dealerem a provozovatelem ilegálního internetového tržiště dobře věděli minimálně dva další členové vlády za ODS, ministr financí Stanjura a premiér Petr Fiala. Ten podle jeho slov celou záležitost pokládal za nějakou zábavnou brněnskou historku ministra Blažka a vůbec se jí nezabýval. Už jen to by byl důvod k demisi předsedy vlády.
Za druhé je bezpodmínečně nutné, aby byl postup všech ministrů i zainteresovaných státních úředníků a představitelů justice prověřen orgány činnými v trestním řízení. Z toho důvodu nesmí stát v čele Ministerstva spravedlnosti a vnitra lidé jakkoliv spojeni s vládními stranami, natož aby byli členy jejich vedení. To je podmínka nutná, nikoliv však postačující proto, aby nevznikl ani stín pochybností, že je toto šetření vedeno politicky, nezávisle a nestranně, padni komu padni. V čele těchto rezortů musí do voleb stát všeobecně a napříč politickým spektrem respektované osobnosti, nejlépe s právnickým vzděláním a praxí, nezatížené skandály a aférami.
Vládní kolegové, je strašné, že za tu dobu, co jste ve funkcích, získali exponenti organizovaného zločinu, v podstatě volný přístup na ministerstva, do vlády a do nejvyšších politických pater. A že část státního aparátu jim v podstatě slouží jako servis, který jim pomáhá otevírat jejich bitcoinové peněženky s miliardami. To je vaše odpovědnost. A někteří představitelé vlády ještě mají tu bohorovnost nebo drzost říkat občanům, že přece není jisté, jestli tyto miliardy pocházely z trestné činnosti a že nejde o praní špinavých peněz. Jistě, kdo chce, může věřit tomu, že dealer drog a prodejce zbraní na darknetu, což je synonymum pro kyberzločin nejhrubšího zrna, našetřil miliardy korun tím, že chodil v Břeclavi, kde bydlí, občas na brigády do skladu. A protože má dobré srdce, rozhodl se o tyto miliardy podělit prostřednictvím Pavla Blažka se státním rozpočtem. Tento vládní přístup potvrzuje, že vláda považuje občany za hlupáky. A to musí skončit. Rovněž hrozné je i to, že ve výrocích představitelů vlády k bitcoinové aféře panují závažné rozpory. To jsem řekl kulantně. Někdo méně slušný by řekl, že někteří ministři přímo lžou.
Dle nezávislých transakčních analýz zveřejněných Radiožurnálem se v elektronické peněžence pana Jiřikovského, který byl odsouzen za závažné zločiny na devět let odnětí svobody, v době jeho otevření na Ministerstvu spravedlnosti nacházely bitcoiny v hodnotě zhruba 12,5 miliardy korun. Tedy několikanásobně víc finančních prostředků, než uvádí zástupci tohoto rezortu a vlády, kteří hovoří o částce pouze 3 miliardy korun. Kam tedy za asistence státu zmizelo cca 10 miliard korun pocházejících z trestné činnosti? Je velice pravděpodobné, že to časem stejně vyplave na povrch, a tak by bylo lepší, kdyby šla vláda s pravdou ven rovnou. K tomu, aby to zjistila, pokud to už neví, měla a má všechny potřebné nástroje k dispozici a k dispozici profesionální bezpečnostní sbory a zpravodajské služby.
Ptám se dále, jak dlouho se dohoda o bitcoinech připravovala? Kdo ji inicioval, kdo ji řídil? Kdo všechno z vlády o ní věděl? Kdo ji povolil, schválil a tak dále? Věděli o přípravách dohody orgány policie, státního zastupitelství, soudy a tajné služby? Konaly svou povinnost, nebo ne? Informovaly o jejich rizicích zákonné adresáty zpráv tajných služeb? ***