Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(12.20 hodin)
(pokračuje Radek Rozvoral)
Zopakuji jeden trefný citát experta na kryptoměny Romana Týce, který v posledních dnech publikoval více analýz a poskytl mnoho rozhovorů do médií, cituji: "Pohyboval jsem se intenzivně mezi bitcoinovými uživateli více jak deset let. Když jsem se o síle bitcoinu dozvěděl, bylo mi řečeno, že právě politici budou jednou ti, kdo dají bitcoinu opravdový smysl, ale ne tím, že ho budou nezištně podporovat, ale že jím budou placeni za svou trestnou činnost, protože to bude snazší než být placeni klasickými penězi. Česká republika je pro bitcoin už od počátku zemí zaslíbenou. Dnes díky tomu máme v mnoha směrech lehký náskok před světem, jak je vidět i na kauze Blažek." Konec citátu.
Rozhodně se není čím chlubit, je to smutná pravda a je vinou Fialovy vlády, že jsme teď ve světě považováni za eldorádo organizovaného zločinu. A to je ta nejhorší zpráva pro naše občany. Dámy a pánové, premiér Fiala, když svolával Bezpečnostní radu státu, řekl, že zde velké podezření, že někdo náš stát zneužil. Já dodávám, že to není podezření, ale spíše jistota. Někdo náš stát opravdu zneužil a je docela pravděpodobné, že to byli i ministři této vlády a sám premiér Petr Fiala, což se musí prošetřit, a zcela jistě by to byl i relevantní důvod pro zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny. Kolegyně, kolegové, já se rovněž ptám, co bylo záměrem a hlavně motivem operace Bitcoin?
Jmenovaný expert na kryptoměny v Echo24 píše, že tím důležitým záměrem bylo právě podchytit bitcoiny v peněženkách spojených s darknetem a následně tyto bitcoiny zbavit potenciálních blokací pro další používání. Pokud je tomu tak, jde o katastrofu, jde o legalizaci minimálně desítek, ne-li stovek miliard korun pocházejících z té nejhorší trestné činnosti. A kdybych to mírně, ale jen opravdu velmi mírně nadsadil, jde i o docela velké inflační riziko i z makroekonomického hlediska, jelikož se takto má do oběhu pustit tolik peněz. Role státu v tento moment? Velkopračka špinavých peněz.
A další otázka, na kterou musíme znát odpověď: Jaká část takto vypraných prostředků skončila či skončí na účtech osob spojených se státem či touto vládní koalicí? mozaika se docela skládá, budu-li citovat dále. "Pan Jiřikovský byl v kriminále a vím, že o jeho kauze všichni věděli. I díky jeho fyzické konstituci předpokládám, že už při nástupu na oddělení dostal nabídku, která se neodmítá, tedy, že bude mít ochranu, a tím nemyslím ochranu věznice. Tato ochrana něco stojí a platí se průběžně. V těchto případech je venku osoba, která předává platbu za tuto nevyžádanou ochranu prostředníkovi, tedy jednou měsíčně dá vědět, že je vše v pořádku. Do toho se mu samozřejmě snažil jeho právník vyjednat lepší podmínky ve věznici, což něco stojí, ale musel zaplatit samozřejmě i za to, že si odseděl jen půlku trestu. Půlka trestu před deseti lety stále přibližně dva miliony korun u běžného případu, ale tato cena pochopitelně roste podle závažnosti případu. U takto závažných kauz samozřejmě není běžné, aby odsouzený dostal půlku jen za to, že byl hodný, tedy Jiřikovský se nořil hlouběji a hlouběji do spirály závazku." Upozorňuji, že stále cituji. "Shodou náhod se v posledních měsících rovněž všichni na vládní úrovni mohli přetrhnout, aby schválili zákony na časový test držení bitcoinu, politici se fotili v tričkách s logem bitcoinu, připravovali návrh na osvobození od daně i u těch největších bitcoinových transakcí a podobně." Konec citátu.
Je toto všechno jenom pouhá shoda náhod? Kdo tomu věří? Kolegyně, kolegové, toto není legrace. Ve hře je reputace českého státu a celé české justice, celého systému spravedlnosti na léta dopředu. Myslíte si, že občané, kteří toto sledují a toto čtou, začnou od zítřka lépe a radostněji platit daně a ještě lépe a radostněji dodržovat všechny právní předpisy? Uvědomujete si, s čím si to tady zahráváte?
Pokračuji v citaci experta na kryptoměny Týce z Echo24: "Jiřikovský se spojil s ďáblem, spojil se s reprezentanty státní moci, a to té nejvyšší. Možná, že nemohl jinak, protože bitcoiny ukradl. Většinu bitcoinů nevydělal na provizích z prodeje drog, ale on je šlohnul lidem, kteří je dali v jeho shopu do zástavy, tedy tyto bitcoiny měl uvolnit v momentě, pokud zboží dorazilo v pořádku kupujícímu. Tedy mnoho dealerů z celého světa nedostalo za své zboží své bitcoiny. Doteď se mohl Jiřikovský tvářit, jako že mu je sebral stát, protože dealeři viděli na blockchainu, že se bitcoiny nehýbají. Po jeho odsouzení znají jeho totožnost, teď vidí i kde bydlí a nyní už vědí i to, že k bitcoinu má přístup. Podsvětí bude chtít své bitcoiny zpět a je to hodně bitcoinů. Blockchain nikdy nelže. Ministr spravedlnosti otevřel temnou bránu podsvětí. Bude to jízda." Konec citátu.
Pojďme dále. Takže bývalý provozovatel Sheep Marketplace, notoricky známého tržiště pro drogy, dostane zpět notebook. V tom notebooku je přístup k peněžence s 1 561 bitcoiny. Připomínám, část těchto bitcoinů byla prokazatelně ukradena dealerům a zákazníkům. Léta ležely na mrtvých adresách, nikdo nevěděl, kdo k nim má přístup. A teď najednou se otevřou na Ministerstvu spravedlnosti před notářem. I když i to už je zpochybněno. Stát dostane jakýsi dar ve výši 30 procent, zbytek tiše zmizí. Ovšem ještě než dorazí notář a otevře se digitální peněženka, oficiálně, bitcoiny za 1,1 miliardy korun zmizí bokem. Oficiální divadlo začíná až poté. Kolegyně, kolegové, to je neuvěřitelné. Těžko nacházím slušná slova pro komentář.
A co udělá stát? Nechá si svoji miliardu a usmívá se do kamer, že má teď peníze na věznice. Jenže tady je velký problém - nejen etický, nejen reputační, ale taky právní. Argument typu, když není opačný rozsudek, je to legální, je doslova právní nihilismus. Navíc dar ve výši jedné miliardy korun zároveň legalizuje i dalších minimálně 11,5 miliardy korun v kouzelné peněžence pana Jiřikovského. Doplňuji, že dle veřejných zdrojů forenzní analýzy blockchainu už ukazují přímou stopu i na Nucleus Market, což je další darknetový ráj, tentokrát pro mezinárodní obchod s fentanylem. Čím dál tím lepší.
Dámy a pánové, existuje jedno krásné rčení: zákon je minimum morálky. V každém našem politickém konání se přece musíme ptát nejen na to, jestli je legální - to je naše povinnost - ale i na to, jestli je to etické a správné. Premiér Petr Fiala často říká, že vysílá signály. Svým postupem a postupem celé vlády v kauze Bitcoin vyslal zatím svůj nejsilnější životní signál, signál, že mu nevadí být figurantem v digitálním podvodu století. A možná jde i o další velké trestně-politické kauzy.
Dle webu Echo24 advokát pana Jiřikovského letos v lednu při soudním líčení kvůli machinaci s městskými byty v Brně jako svědek významně pomohl primátorce Markétě Vaňkové z ODS. Klíčového svědka proti Vaňkové, který byl dříve jeho klientem, totiž vylíčil jako naprosto nedůvěryhodnou osobu. Je i tato souvislost čistě náhodná? Teď budu citovat Deník N, tedy médium, které je absolutně provládní. "Darování miliardy z bitcoinů se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu. Policisté uvádějí, že bitcoiny zřejmě pocházejí z nelegální činnosti a trestaný muž darováním části z nich státu chtěl své ostatní příjmy ze zločinů zlegalizovat. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci prověřuje kauzu související s darem bitcoinů Ministerstvu spravedlnosti pro podezření ze tří trestných činů, včetně zneužití pravomoci úřední osoby a legalizace výnosů z trestné činnosti. Případ policie prověřují také pro podezření ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Informoval o tom olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun." Konec citátu.
Do debaty o kauze vstoupil i prorektor Univerzity Karlovy a uznávaný ekonom se specializací na kryptoměny Ladislav Krištoufek, podle kterého z dohledatelných informací vyplývá řada otázek, která není v souladu s dosavadními oficiálními informacemi podávanými vládou. Co podle něho nesedí? V médiích uváděných 468 bitcoinů odpovídá pouze peněžence číslo jedna. Tam ovšem z Nucleus peněženky přiteklo jenom 240 bitcoinů. Zbylých 228 bitcoinů přiteklo z peněženky číslo dvě, do té ale přišlo z Nucleus peněženky ještě dalších více než 300 bitcoinů v jedné tranši. 18 bitcoinů pak odteklo někam jinam mimo tři původní peněženky. To podle pana prorektora budí hned několik otázek. O kterých 468 bitcoinech se mluví? Velké transakce ven z daných peněženek jsou: 228, 5krát 100, 10 a 2krát 5 bitcoinů. Všechno veřejně dohledatelné. To nelze nijak nasčítat na 468. Kam například odešlo 18 bitcoinů z transakce 7. března 2025 z peněženky číslo 2? A to je jen výsek z problematického převodu. ***