Neautorizováno!


(11.40 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Něco tak asociálního, jak je tahle vláda, tady nikdy nebylo, ale hlavně že jste si našli peníze pro navýšení svých platů, za to jste bojovali. A když pan prezident řekl, že dá na to veto, tak pan premiér souhlasil: Jo, jo, jo, a potom hlasoval pro to, aby dostal těch 19 000. A vážení spoluobčané, pokud tam zůstane, příští rok dostane 40 000 měsíčně navíc. To jsou oni, takhle to funguje, proto šli do politiky.

Tak pojďme dál. Fialova vláda udělá z bydlení vlastního i nájemního nedostupný luxus, který si už nemůže dovolit ani střední třída. Před volbami slibovali, že dostupné bydlení bude jejich absolutní priorita, slibovali dostupné byty pro mladé, seniory i rodiny v nouzi, 100 000 nových bytů ročně, říkali, podpora družstevního bydlení, rychlé stavební řízení a omezení spekulací. Dokonce i levnější hypotéky jste si dali do programu, ale realita je úplně jiná. Zpackaná digitalizace - ano, Piráti dneska tady dělají divadlo, přitom by vůbec neměli vystupovat, protože jsou součástí této party. Oni tam byli s nimi a znovu tam budou, přece takhle to deklarují. (Se smíchem.) Takže nechápu, proč vůbec kritizují něco, u čeho byli společně. Ano, dokonce jste měli i levnější hypotéky v  programu, ano. A realita? Digitalizace, tu zničil Bartoš. Nefunkční stavební řízení, raketový růst cen energií, nedostupné hypotéky, předražené nájmy, dvojnásobná daň z nemovitostí. Bydlení je dnes v České republice nejhůře dostupné v historii. Na pořízení průměrného bytu o velikosti 70 metrů čtverečních dnes česká rodina potřebuje 13,3násobek ročního platu. Před volbami pan Fila tvrdil, že je to skandální, že tehdy lidé potřebovali jenom 12 ročních platů - dnes je to ještě horší. V Německu, Francii nebo Rakousku stačí na průměrný byt 5 až 8 ročních platů. Praha se stala po Amsterdamu druhým nejméně dostupným městem v Evropě.

Situace je kritická i na trhu s nájemním bydlením. Průměrný dvoupokojový byt o rozloze 65 metrů čtverečních dnes stojí v nájmu 22 400 korun měsíčně, ale to dobře víte, vážení spoluobčané. Náklady na bydlení tak u mnoha domácností tvoří 30 až 40 procent měsíčních příjmů, to znamená, že lidé, kteří ještě před několika lety patřili do střední třídy, dnes žádají o dávky na bydlení. Neuvěřitelné! Ani výstavba nových bytů se Fialově vládě nedaří. V roce 2021 za vlády hnutí ANO se v České republice zahájila výstavba téměř 45 000 bytů, po nástupu Fialovy vlády se výstavba propadla, v roce 2022 to bylo už jenom 42 000, v roce 2023 jenom 35 000 a těch dokončených v roce 2024 se postavilo jenom 30 274 bytů, což je meziroční propad o 20,5 procenta, nejméně nových bytů od roku 2017. Ano, to je těch 100 000 bytů ročně, ano, ne 100 000, ale 30 000. Ale klasika, tak slibovala pětikoalice. A k tomu ještě vláda zavedla dvojnásobnou daň z nemovitostí, jak jsem již říkal.

Kdo se může divit, že je situace takto kritická, když stavební řízení dnes v Česku je jedno z nejpomalejších v Evropě? Povolení velkých projektů trvá 8 až 10 let, digitalizace stavebního řízení skončila fiaskem a Fialova vláda po třech a půl letech nečinnosti se pár měsíců před volbami probudila a najednou začala slibovat nové byty. Oznámili, že možná vznikne 2 000 bytů někdy v roce 2026 - no, to určitě, to by ještě musel pan Stanjura poslat Ministerstvu pro místní rozvoj těch 8 miliard, co na to potřebují.

Tato vláda totálně rozvrátila české zdravotnictví a vy, vážení spoluobčané, to vidíte denně. Za tři a půl roku jsme byli svědky bezprecedentního selhání, chaosu a neschopnosti, které ohrožují zdraví a životy lidí, a především za to nese odpovědnost nejhorší ministr zdravotnictví v historii České republiky Vlastimil Válek. Lidé v Česku dnes čekají měsíce na základní lékařská vyšetření, a pokud potřebují praktického lékaře, pediatra, zubaře nebo psychiatra, dostávají se do slepé uličky. Nedostatek pediatrů je tak kritický, že přes 920 000 lidí v Česku nemá svého praktického lékaře, z toho 131 000 dětí. Rodiče musí přihlašovat své patnáctileté děti k lékařům pro dospělé, protože pediatři jednoduše nejsou. Zhruba polovina dětských praktiků je v důchodovém věku a vláda situaci celou dobu ignorovala. Podobně zoufalý stav je ve stomatologii. Jestli dnes hledáte dětského psychiatra, připravte se na to, že čekací lhůty se pohybují v řádu měsíců. A kardiologie? Pacienti po infarktu by měli navštívit specialistu do tří týdnů. V Praze ale běžně čekají měsíce, v Pardubickém kraji i déle. V některých regionech to může stát lidi i život.

Ano, české zdravotnictví také zdecimovala léková krize, která byla odvratitelná, pokud by u kormidla byl někdo jiný než Fiala s Válkem. V letech 2022 a 2023 chyběly běžné léky, dětské sirupy, antibiotika, inzulin nebo onkologická léčiva. Zatímco jiné země měly situaci pod kontrolou, Válek lidem vzkazoval, ať obvolají sto lékáren. Tvrdil, že léky máme, ale zásoby zmizely během dnů, a když už nevěděl, co říct, prohlásil, že léky budou - znovu vám to připomenu - v uvozovkách až se zlepší počasí. Ano, vážení, to je samozřejmě výsměch. Doteď výpadky přetrvávají, chybí léky na onemocnění kostí, na astma, na infekce, léky pro seniory i děti. Všechno se dalo řešit, stačilo včas regulovat reexporty, nakupovat v zahraničí a pracovat na lékové soběstačnosti. Válek ale neudělal vůbec nic. A co Válkův slib v roce 2023, že v Česku obnoví výrobu penicilinu? Továrna nestojí, plán neexistuje, výsledek nula. A samozřejmě pacienti, kteří například mají rakovinu prostaty, pokud by chtěli lék Pluvicto, tak taky problém - ano, prodlužuje život, tak to je. Centrové léky. Kolik chybí? 6 miliard?

Jaký je výsledek hospodaření pojišťoven? Minus16 miliard, a ještě zastropovali formuli (?) na státní pojištěnce například, aby náhodou ten rezort, kterému vzali 20 miliard, něco nedostal navíc. A to, že některé pojišťovny už kolabují, to jsme taky slyšeli. Takže Fialova vláda zároveň finančně rozložila zdravotní pojišťovny a vzala ze systému 21 miliard. Přivedla tak pojišťovny do rekordních deficitů. V roce 2022 pojišťovny měly rezervy 25,5 miliardy, dnes už mají méně než 15 a do konce roku 2025 klesnou pod 3 procenta. Vojenská zdravotní pojišťovna, jak jsme četli tento týden, je před krachem. Schodky zdravotní pojišťoven se rok od roku zvyšují a systém jede nadoraz.

Válkovo řízení zdravotnictví se promítlo i do platů zdravotníků. Ministr opakovaně sliboval férové odměny a sjednocení platů mezi nemocnicemi, ale výsledek je mizerný. Lékaři dostali jen dílčí navýšení a většina slíbených změn zůstala na papíře. Zákon o sjednocení platů neexistuje, v některých nemocnicích navýšení nepřišlo vůbec a lékaři jsou dál zatěžováni přesčasy. V roce 2023 kvůli tomu podalo 6 000 lékařů výpověď z přesčasů. A jak to bylo vlastně s tou dohodou, co pan premiér slíbil zdravotnickým odborářům? No, slíbil, potom Válek řekl, že s tím nesouhlasí, a takhle dělali ping-pong. Přesně tak to je.

Reforma psychiatrické péče. Válek zrušil Radu vlády pro duševní zdraví a rozbil reformu, kterou jsme my zahájili a která zachraňovala tisíce pacientů. Přitom v České republice trpí příznaky těžké deprese nebo úzkosti 1,7 milionu lidí. Počet center duševního zdraví, který my jsme připravili a který měl do roku 2030 dosáhnout stovky, dnes stále stagnuje na počtu 39. V některých krajích existuje jen jedno centrum na celý region. Reforma měla přinést lepší a dostupnější pomoc, Válek ji zablokoval. Psychiatrická péče se pod jeho vedením vrací zpět do starých časů: dlouhé čekací lhůty, přetížené ambulance, přeplněné psychiatrické léčebny. Ano, a když v Opařanech - to je nemocnice, která má sto let, kde řeší duševní zdraví našich dětí - volají na Ministerstvo zdravotnictví, že potřebují 26 milionů na jejich stacionář, aby rodiče s dětmi nechodili jenom do ambulance, ale mohli je přivést ráno a vzít si je odpoledne, tak jim řeknou: Nejsou peníze. 26 milionů, skutečně skandální. Osobně jsem tam byl a seznámil jsem se se stavem, jak to funguje teď v naší zemi a jak skutečně strašení válkou touto koalicí má obrovský negativní dopad na naše děti. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP