Neautorizováno!


(11.50 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Válek také opakovaně koketuje s možností zavést spoluúčast pacientů. Vláda přitom nepředstavila žádná pravidla, která by zajistila, že zdravotní péče zůstane dostupná všem. Naopak hrozí, že pokud bude vláda pokračovat, kvalitní péče bude jen pro ty, kteří si ji připlatí. Korupční skandály v Motole... Ministr Válek tvrdil, že o ničem nevěděl, že neměl žádné indicie. Ludvíka odvolal ve chvíli, kdy byl ve vazbě. IKEM - další, tam bujela vyděračská mafie. Nebyl schopen Válek jmenovat ani ředitele místo toho, aby to rázně řešil, a dělal mrtvého brouka.

Samozřejmě vrcholem všeho bylo cynické rozhodnutí zrušit plánovanou onkologickou nemocnici. Já jsem vybojoval v Evropské unii 55 miliard pro české zdravotnictví, z toho 15 miliard pro prevenci rakoviny. Máme jedinou onkologickou nemocnici u nás - v Brně, Masarykův onkologický ústav, kde se mimochodem staví pavilon za miliardu. To je naše práce a chtěli jsme i v Praze. Válek to zrušil - protože samozřejmě všechno, co připravoval Babiš, je špatně - a poslal to do Motola. A jak to skončilo, ty peníze? To dobře víte, že v podstatě to začali rozkrádat. Takže Válkova nekompetence připravila české pacienty o špičkové onkologické centrum - světové centrum - a takových není moc, v Evropě je jich jenom sedm nebo osm - které mohlo samozřejmě zachraňovat životy. Selhání ministra Válka je kompletní: zhoršená dostupnost péče, finanční kolaps pojišťoven, léková krize, personální chaos, nedodržené sliby, neřešené korupční kauzy. Tento stav je výsledkem práce Fialovy vlády. Za naší vlády jsme navýšili finance pro zdravotnictví o 229 miliard korun. Zaměřili jsme se na boj proti rakovině. Naplánovali jsme tu nemocnici, o tom jsem mluvil, a zdravotnictví pro nás bylo na prvním místě.

Pojďme teďka na největší problém této vlády - energetika. Českým občanům i firmám vláda prodražila energie na jedny z nejvyšších cen v celé Evropské unii, a navíc připravila podmínky, aby ceny v příštích letech dále rostly. Fialova vláda měla historickou šanci - mohla vykoupit ČEZ, vyplatit minoritní akcionáře a nastavit spravedlivé ceny energií - vykoupit ČEZ za peníze ČEZu. A víte, kolik tahle vláda si vezme z ČEZu za čtyři roky? Asi 200 miliard na dividendách a windfall tax na mimořádné dani. Ano, to je možná hodnota toho minoritního balíku - nevím, nesleduji burzu, jak to je, ale přibližně - takže mohla vyplatit ty akcionáře a mohla znovu z toho udělat stoprocentní dceru státu. ČEZ neměl být nikdy privatizován, to je taky důsledek kuponky ODS. Potom bychom mohli odejít z lipské burzy a potom by tam nebyli samozřejmě minoritní akcionáři, kteří mají jediný zájem, aby lidi platili vysoké ceny energií, aby měli z toho dividendu. Místo toho premiér Fiala, ministr Síkela tuhle šanci promarnili, takže kdykoliv mohli lidem pomoci, raději ceny zvyšovali.

V roce 2023 tvořila regulovaná složka ceny elektřiny asi 30 procent celkové ceny. Od roku 2025 kvůli tomu, že vláda přehodila platby za obnovitelné zdroje, přenos a distribuci v roce 2024 opět na domácnosti a firmy, složka stoupne o více než 68 procent a bude tvořit téměř polovinu účtu za elektřinu. V roce 2026 to už bude skoro 60 procent. To vše navzdory tomu, že Fialova vláda ještě v květnu 2023 veřejně slibovala, že se například poplatky na fotovoltaiku na lidi a podniky nepřenesou. Další lež - lhali. Kdykoliv klesaly ceny elektřiny na trhu, vláda našla způsob, jak lidem zdražit alespoň tu část ceny, kterou může ovlivnit sama, a ministr Síkela mezitím rozhazoval peníze daňových poplatníků. Za 8 miliard koupil ztrátovou firmu NET4GAS, která má dluhy přes 33 miliard, loni hospodařila se ztrátou 1,7 miliardy korun, a ještě z ní nechal původní vlastníky vytáhnout dividendy za téměř 3 miliardy. Kvůli tomuto předraženému nákupu si dnes lidi říkají, že Fialova vláda zavedla síkelovné v uvozovkách - nové náklady na plyn, které zase zaplatí spotřebitelé.

A kde je plynovod, ten Stork, jak nás kritizoval pan premiér Fiala a říkal, že jsme něco pokazili... Nepokazili, my jsme na tom dělali, a tehdy NET4GAS patřil někomu jinému. Teďka ho vlastníte, a plynovod je kde? Není nikde, protože samozřejmě byla to zase lež.

Fialova vláda také ochotně schválila všechny bruselské klimatické nesmysly, podpořila zákaz spalovacích motorů, i když pan premiér sliboval něco jiného, emisní povolenky pro domácnosti, osobní dopravu, a nechala Evropskou komisi v době českého předsednictví předložit novou normu Euro 7, která ohrožuje český automobilový průmysl. Nejprve tyto kroky odsouhlasili a slovy Marka Bendy odkývali v Evropské unii - jeho vyjádření: v uvozovkách blbostí z nepozornosti. Dobře slyšíte: blbostí z nepozornosti. A pak, když zjistili, co je to za průšvih, začali zmateně běhat po Evropě a prosili o výjimky, a samozřejmě když nakonec tedy někoho přemluvili, tak tady dělali ze sebe hrdiny. Takže v Evropské unii je Fialova vláda za užitečného idiota, který všechny bruselské regulace přebírá bez odporu.

Když už jsme u Evropy, to, že jádro a plyn patří mezi nízkoemisní zdroje, samozřejmě jsme to prosazovali my, a to, že to bylo konečně Ursulou - a já jsem jí to říkal v roce 2021 osmkrát - a nakonec to konečně koncem roku, za čtrnáct dnů po nástupu Fialovy vlády schválili, tak je jasné, že Fialova vláda s tím nemá nic, nic společného a tenhle výsledek jenom zdědila, jako většinu věcí, kterými se chlubí.

Vláda se chlubí energetickým plánem na třicet let, ale nedokázala ani schválit aktualizovanou státní energetickou koncepci. Nemá plán, jak nahradit uhelné elektrárny ani jak zajistit nové flexibilní záložní zdroje. Německo se dnes v zimě potýká s nedostatkem elektřiny a musí spoléhat na uhlí a drahý dovoz. Česko za Fialovy vlády míří ke stejnému problému. Podle ČEPS - to je státní firma - po roce 2025 hrozí, že se Česká republika stane čistým dovozcem elektřiny, a vláda nemá vůbec představu, co to bude znamenat pro naši energetickou bezpečnost. Když skončí uhlí, které dnes tvoří asi 40 procent výroby elektřiny u nás a 50 procent tepla, nebude mít Česko náhradu.

A za to, že Fialova vláda mohla přes veškerou ostudu spojenou s podepsáním kontraktu uzavřít tendr na Dukovany, může výhradně naše vláda. Karel Havlíček odpracoval zákon, finanční a obchodní model, bezpečnostní posouzení, a předal Fialově vládě vše hotové. Podpis tendru zvládli napodruhé, účast českého průmyslu nezvládli. Uhelné elektrárny skončí, nové jaderné bloky jen tak nebudou a flexibilní plynové zdroje vláda nezajistila, tak jak to může dopadnout? ***




Přihlásit/registrovat se do ISP