Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(13.00 hodin)
(pokračuje Petr Fiala)
Tak za prvé. Stále platí, že Česká republika v této kauze nepřišla o žádné peníze, neobjevila se žádná informace, která by naznačovala něco jiného. Co víme jistě, to je to, že Pavel Blažek se pokusil získat pro stát téměř miliardu. V médiích se objevují spekulace o nějakých dalších 12 miliardách, které si snad měl stát nějakým způsobem ponechat, když dočasně držel hardware, na němž byly bitcoiny uloženy. Tyto peníze, když se o nich takto mluví, že si je měl stát ponechat, tak je to debata čistě teoretická, protože něco takového by nemohl udělat stát svými exekutivními orgány, ale musel by o tom rozhodnout soud. A soud naopak nařídil hardware i s jeho obsahem vrátit jejich vlastníkovi. Stát tedy na ně neměl nikdy nárok.
Za druhé. Platí, že bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek za svou chybu přijal plnou politickou odpovědnost, a to okamžitě. Stalo se to už 30. května 2025, tedy dva dny po vydání prvního článku v Deníku N a pouhý jeden den po tiskové konferenci, po které se ukázalo, že kolem záležitosti bitcoinového daru existují pochybnosti a že se tyto pochybnosti na této tiskové konferenci nepodařilo rozptýlit. Na základě toho vyšly v pátek ráno další články a prakticky hned v řádu hodin přišla politická reakce, vyvození politické odpovědnosti. Pokud jde o ty pochybnosti, tak se objevily především pochybnosti ohledně motivace dárce, které ministerstvo nedokázalo uspokojivým způsobem vysvětlit.
Už během pátku třicátého jsem měl s Pavlem Blažkem jednání, on se následně rozhodl odstoupit ze všech politických funkcí, tedy v řádu hodin přijal politickou odpovědnost, v řádu hodin od okamžiku, kdy se ten problém vyskytl. O čtyři dny později, v úterý 3. června 2025, jakmile si o víkendu mohl všechno ujasnit se svou domovskou stranickou organizací, Pavel Blažek také potvrdil, že nebude kandidovat v nadcházejících volbách, a odešel úplně z politiky.
V tentýž den také oznámilo Ministerstvo spravedlnosti, že ve funkci končí i náměstek Radomír Daňhel, který měl klíčovou odpovědnost za průběh celého procesu přijetí daru. Tedy politická odpovědnost byla vyvozena, nebyla vyvozena pod tlakem na základě výzev, ale byla vyvozena na základě toho, že jsme si sami uvědomili, že došlo k chybě a že je na ni potřeba odpovědně a rychle reagovat.
Za třetí. Poslední věc, která se od minule nezměnila, je pozice naší vlády. Nadále požadujeme nezávislé vyšetření všech souvislostí této kauzy a děláme pro to maximum. Vláda nemá v úmyslu cokoliv zatajovat, bagatelizovat. Od začátku podnikáme všechny kroky k tomu, abychom odstranili jakékoliv pochybnosti, dobrali se finálního obrazu tohoto příběhu, obrazu, v němž nebude chybět žádný detail. Chceme znát všechny souvislosti, které nám zatím unikají, zejména v detailech, na kterých se třeba zatím nedokáží shodnout ani experti na kryptoměny.
A já osobně celou tu věc neberu od začátku na lehkou váhu, proto jsem také od začátku konal a mimo jiné jsem už 3. června 2025 svolal jednání Bezpečnostní rady státu. Udělal jsem to proto, abych mohl shromáždit maximum známých informací o tom, co o tomto daru, o souvislostech toho daru mohly vědět tajné služby, další bezpečnostní složky, a také abych se přesvědčil spolu se svými kolegy z vlády, zda případ neukazuje nějakou systémovou zranitelnost, zda nepoukazuje na nějaké slabé místo, které by mohlo někoho třeba lákat ke zneužití státních institucí. A tento bod jsem také zařadil na jednání vlády na stejný den, středu 3. června 2025, a to proto, abychom o tomto problému shromáždili maximum informací a mohli z nich vyvodit další kroky. A na můj pokyn byl následně pro účely jednání parlamentních orgánů zproštěn mlčenlivosti ředitel Finančního analytického úřadu Jiří Hilmar, který tak mohl už 11. června 2025 jménem svého úřadu odpovídat na otázky sněmovní komise a také bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny.
Také jsem okamžitě vybral novou ministryni spravedlnosti Evu Decroix, jejímž primárním a zdaleka nejdůležitějším úkolem v těchto dnech je věnovat se této kauze, najít všechny souvislosti a transparentně poslance i veřejnost o všem informovat. A paní ministryně Eva Decroix už zahájila okamžité kroky k obnově důvěry ve spravedlnost. Ministerstvo pod jejím vedením chystá detailní audit veřejných procesů tak, jak jsme se na tom domluvili. Paní ministryně od začátku velmi otevřeně hovoří o všech svých krocích, krocích, které, doufám, brzy povedou ke stabilizaci rezortu. Stačila už představit svoje hlavní priority pro příští dny a také příštích několik měsíců, včetně toho, že zajistí zákonnost všech proběhlých i probíhajících agend a transparentně vyhodnotí případná pochybení.
Mám-li to shrnout: nejdůležitější fakta o bitcoinovém daru stále platí tak, jak jsme se tady o nich bavili. Vláda dělá, co má. Ministr vyvodil politickou odpovědnost a intenzivně pracujeme na tom, aby se vše vysvětlilo. Ministerstvo spravedlnosti věnuje prioritní pozornost tomu, aby tento problém vyřešilo, včetně toho, že pracuje v plné součinnosti s vyšetřujícími orgány. Nic nezametáme pod koberec, jsme připraveni reagovat na jakékoliv informace, které se objevují nebo se ještě objeví.
A nyní musíme dát čas a prostor těm, kdo souvislosti této kauzy prověřují a vyšetřují. Naše Sněmovna nemá a nemůže hrát roli vyšetřovatele. Může sice zakládat speciální komise, to samozřejmě ano, může se vyjadřovat k novým skutečnostem, ale nesmí zasahovat do práce policie, státních zastupitelství a soudů. Musí naopak zajistit, aby tyto instituce mohly vykonávat svou práci bez nátlaku a nějakých politických manipulací.
Stejně tak si myslím, že by nebylo prozíravé zpomalovat a komplikovat jejich vyšetřování tím, že se tady budu vyjadřovat k nějakým fámám a nepodloženým spekulacím. Zůstanu proto u toho, co víme, co děláme a co ještě dělat můžeme, a tyto kroky jsem tady popsal na mimořádné schůzi, tyto kroky jsem shrnul a zopakoval i dnes.
Dámy a pánové, ve druhé části svého vystoupení bych se rád věnoval tomu, co přesahuje horizont posledních dvou týdnů. Pokud dnes debatujeme o tom, zda si naše vláda zaslouží důvěru, měl bych na to odpovědět určitě komplexněji. Proto vám chci nabídnout stručný přehled toho, jak dnes vypadá země, kterou už téměř tři a půl roku spravujeme. Pokusím se to shrnout do několika bodů a relativně stručně, protože o tom, co se nám podařilo a co jsme udělali, bych tady mohl mluvit velmi dlouho.
Tak za prvé. Naše vláda udělala z České republiky bezpečnější zemi. Od loňského roku se Česká republika konečně, konečně zařadila mezi odpovědné členy Severoatlantické aliance. Plní svůj závazek, do obrany investujeme 2 procenta HDP ročně. A stalo se tak díky našemu rozhodnutí, stalo se tak i díky zákonu, který jsme přijali na začátku volebního období, a nakonec podle vládního usnesení bude tento podíl do roku 2030 růst průběžně až na 3 procenta HDP.***