Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(13.10 hodin)
(pokračuje Petr Fiala)
Už příští rok například dosáhneme s výdaji na obranu na výši 2,2 procenta hrubého domácího produktu, tedy nejméně 187 miliard korun. Pak tato částka poroste každý rok třeba o 20 až 30 miliard korun. Předchozí vlády se k takovýmto číslům ani zdaleka nepřiblížily.
Zahájili jsme také bezprecedentní modernizaci armády. Modernizaci, která je potřeba a kterou se minulá vláda bála spustit. Nakupujeme 24 letounů F-35, 246 bojových vozidel pěchoty, získali jsme darem osm helikoptér Viper Venom, transportní letouny, osm stovek vozů Tatra. Podařilo se získat přístup k exkluzivnímu systému satelitní komunikace a další a další vybavení, které skutečně znamená výraznou modernizaci naší armády a zvýšení naší bezpečnosti.
Aktivně podporujeme Ukrajinu. Podporujeme ji v její obraně proti ruským útokům, a to dodávkami munice i techniky. To zase posiluje bezpečnost České republiky a posiluje to bezpečnost Evropy. Klíčovou roli v tom hraje česká muniční iniciativa, díky níž jsme zvládli dodat za rok 2024 1,5 milionu nábojů a zasloužili jsme si tím respekt našich spojenců po celém světě.
Nejde jenom o vnější bezpečnost. Z hlediska vnitřní bezpečnosti můžeme připomenout například reformu azylového zákona, která zrychluje soudní řízení, omezuje zneužití azylového systému a obecně dává jasný vzkaz nelegálním migrantům, že v Česku je žádný ráj na zemi nečeká. Výsledek je jasný. V této mimořádně krizové době, při zvýšení mezinárodního napětí a zvýšení bezpečnostních rizik, děláme všechno pro to, aby se naši občané nemuseli bát. Díky nám je Česko sebevědomější zemí, která by se také v případě konfliktu dokázala spolu se svými spojenci lépe bránit. Jsme země, která spolu se spojenci pomáhá zadržovat Rusko. Rusko, které by bez váhání došlo až do Prahy, kdyby k tomu mělo příležitost. Jsme země, která zůstává mezi nejbezpečnějšími místy na celé planetě. Když jsem tu na začátku mluvil o tom, že lidé po státu požadují bezpečí, tak zde je moje odpověď.
Investice do bezpečnosti se vyplácí v dalších úrovních. Velkou část modernizačních zakázek dodávají domácí firmy. Navíc jsme prostřednictvím státní pojišťovny EGAP českému obrannému průmyslu odemkli investiční úvěry v objemu 5 miliard korun, aby naše firmy byly připravené na rostoucí poptávku po obranných technologiích v celé Evropě. To všechno vytváří tisíce pracovních míst, posiluje technologický náskok České republiky, a to přináší pozitivní efekty pro růst české ekonomiky, pro růst platů a pro růst příležitostí.
Za druhé, odpovědně se připravujeme na budoucnost, a proto jsou nejdůležitější reformy ve vzdělávání. Byli jsme to my, tato vláda, kdo zahájil největší reformu vzdělávacího systému za posledních 20 let. Především tím, že zavádíme nové rámcové vzdělávací programy, tedy to, co se děti učí ve školách, které se začnou testovat už po prázdninách. Toto nové curriculum děti lépe připraví na život v měnícím se světě. Tedy na to, aby uměly pracovat s informacemi, například aby dokázali odolávat dezinformacím a hybridním útokům, a hlavně aby získali v uvozovkách pozitivní - nebo bez uvozovek - návyk, návyk neustále se vzdělávat a neustále se rozvíjet, protože to budou současné společnosti potřebovat.
Současně jsme spustili nové typy středních škol, všeobecná lycea, která přímo odpovídají potřebám měnící se české ekonomiky, ale také potřebám žáků a jejich rodičů. Studenti tady získají kvalitní všeobecné vzdělání a zároveň nebudou pozadu v technických a přírodních oborech, takže se nemusejí bát, že by byli špatně připraveni a že by třeba nezískali skvělou práci. Velký skok do 21. století představují nově zavedené digitální přijímačky na střední školy, díky nimž přináší přijímací řízení dětem, rodičům, ale samozřejmě i školám, mnohem méně starostí.
Těch změn je samozřejmě mnohem víc, ale česká společnost bude díky těmto změnám vzdělanější a odolnější a lidé budou moci pracovat v náročných a dobře ohodnocených profesích. Změny na základních a středních školách jsou naprosto nezbytné. Ale znamená to také dlouhodobé investice. Je otázka mnoha let, než se ty změny projeví, a kdyby minulé vlády už něco začaly se školstvím dělat v předcházejícím období, byli bychom dnes mnohem dál.
Tam, kde se efekt dostaví mnohem rychleji, to je na úrovni vysokých škol a výzkumu, celkové výdaje na vzdělávání od nástupu naší vlády vzrostly o pětinu. Ano o pětinu. Vysoké školy dokonce dostávají o 33 procent víc, což je dnes téměř 35 miliard korun ročně. Na vědu a výzkum jde dnes o 13 procent více prostředků, což ještě násobí stále efektivnější propojování vědeckých institucí s praxí. Abychom tomu pomohli, tak také neustále zjednodušujeme transfer znalostí mezi školami, mezi výzkumnými institucemi a mezi firmami. Minulý pátek prošel třetím čtením zákon, který nahradí 22 let starou legislativu o podpoře výzkumu. Funguje to. Nová vzdělávací technologická centra otevíráme prakticky každý měsíc. Nedávno jsem byl třeba u otevření českého polovodičového centra, což je naprosto vynikající příklad spolupráce veřejného sektoru, univerzit a špičkových firem.
Třetí bod, dámy a pánové. Odvrátili jsme kolaps sociálního systému. Na budoucnost se připravujeme totiž i na jiných úrovních než ve školství. Tady mám na mysli hlavně důchodovou reformu. To je krok, který od nás vyžadoval odvahu, politický kapitál, a je to krok, který se vzhledem k budoucnosti rozhodně vyplatil. Všem občanům dává jistotu. Jistotu, kterou jim předcházející vlády nedaly a pořád odsouvaly to rozhodnutí na neurčito. Kdybychom to dělali stejně, tak by už dnešní třicátníci a čtyřicátníci, kteří výrazným způsobem živí stát, neměli v důchodovém věku jistou penzi. Bez důchodové reformy bychom dnešním třicátníkům a čtyřicátníkům nemohli říct, že až se dostanou do seniorského věku, tak budou mít zajištěnu slušnou penzi. My jsme to změnili. Změnili jsme to a od roku 2026 bude důchodový účet opět v přebytku, a to díky reformě, kterou jsme prosadili. Vyhneme se kolapsu penzijního systému, který by nás jinak postihl za několik málo let. To je další oblast, kde jsme přestali přešlapovat, odsouvat problém před sebou a dodali jsme funkční řešení.
Dnes poslouchám, jak Andrej Babiš opět slibuje všechno všem, ale ve skutečnosti slibuje jediné: Rozvrat veřejných financí a následně to jediné, co se pak s tím bude dát udělat, a to je skokový růst daní. To je obsah jeho slibů, ale klíčové reformy, které měly udělat předcházející vlády, ve kterých Andrej Babiš seděl, se neudělaly. Odvahu k tomu jsme našli až my a museli jsme udělat i rozhodnutí, která třeba v první chvíli byla nepopulární, ale která zásadním způsobem mění perspektivu a zlepšují budoucnost lidí v České republice. ***