Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(13.20 hodin)
(pokračuje Petr Fiala)
Za čtvrté. Aktivně a strategicky investujeme. Strategické investice za naší vlády dosáhly rekordních 250 miliard korun ročně, což nás z hlediska poměru investic k HDP řadí společně s vysokými soukromými investicemi na vynikající 2. místo v Evropské unii, 2. místo v Evropské unii. Přes půl bilionu korun směřujeme v tomto období do dopravní infrastruktury, kde je rozvoj naprosto bezprecedentní, když to srovnáme s minulostí. Otevíráme přes 200 kilometrů nových dálnic, dalších 275 kilometrů se staví a více než 100 kilometrů je připraveno ve fázi výběrového řízení, a má to konkrétní výsledky, dálnice z Prahy do Karlových Varů, ta už není jenom na mapě, staví se téměř po celé délce, páteřní dálnice D35 je největším souvislým staveništěm ve střední Evropě. Stavíme klíčový úsek Pražského okruhu.
Oproti minulému období jde na řadě míst o zlepšení o stovky procent. A lidé už teď to pociťují, začínají pociťovat na desítkách míst v České republice, kde se jezdí rychleji, kde se jezdí bezpečněji, a stejně tak to pociťují ve městech, kde se zklidnila situace díky nově postaveným obchvatům. A změny jsou vidět nejenom v dopravě, díky nové podobě investičních pobídek přitahujeme investory s vysokou přidanou hodnotou a se strategickým významem. Rozvíjíme polovodičový průmysl, klíčové součásti vědeckotechnické infrastruktury. Důraz na polovodiče, umělou inteligenci, další strategické technologie, tento důraz prostupuje celou hospodářskou strategií České republiky, ano, hospodářskou strategii, kterou jsme taky připravili a kterou jsme schválili. A spolu se změnami ve vzdělání a vědě, o kterých jsem tady mluvil, jde o praktické naplnění naší vize, že Česká republika nesmí být montovnou, ale naopak.
A už se tím stala, stala se dynamickou zemí a lídrem v oblastech, jako je jaderná energetika. Musíme mít tuto ambici v oblastech, jako je kyberbezpečnost nebo umělá inteligence. Všechny tyto výsledky ukazují, že Česká republika takovou vizi nejen má, ale že ji dokáže taky prakticky naplňovat. A je to obrovský rozdíl, obrovský rozdíl, když srovnáme tu dnešní situaci se situací v roce 2021.
Za páté. Samostatnou kapitolou strategických investic je energetika, která byla ještě nedávno obrovským strašákem. Lidé tady byli strašení, že zmrznou, že nebudou mít na plyn, na benzín. A já nevím, co všechno ještě opozice říkala. A podívejte se, kde jsme dnes. Energetická infrastruktura je dnes nesrovnatelně robustnější a bezpečnější, než byla před čtyřmi lety. Investujeme do kvalitní přenosové soustavy, páteřní plynovou infrastrukturu kontroluje stát.
Zbavili jsme se úplně závislosti na ruských energiích, například ropu už dnes neodebíráme družbou, ale z ropovodu TAL-PLUS, a ceny paliv jsou přesto na sedmiletých minimech navzdory katastrofickým předpovědím bývalých ministrů za ANO. Investujeme také do výstavby zdrojů obnovitelné energie. Výkon slunečních elektráren v roce 2024 vzrostl na 4,4 gigawatty a do roku 2030 by měl dosáhnout deseti. Investujeme nejenom do obnovitelných zdrojů, ale investujeme také do jaderné energetiky. Spolu s firmou Rolls-Royce postavíme v Temelíně pilotní modulární reaktor a tato investice ČEZu a naše jednání s Británií se tady ukázaly jako velmi prozíravé. Velká Británie si před několika dny vybrala Rolls-Royce pro stavbu prvních tří modulárních reaktorů na ostrovech. A ČEZ, tedy i Česká republika, díky tomu budou přitom. Úspěšně jsme dokončili tendr na nové bloky v Dukovanech, kde jsou důležitá dvě čísla, přes 10 procent budoucí spotřeby energie v České republice a zároveň 60procentní podíl na zakázkách pro české firmy.
Jistě se v průběhu toho procesu, je to největší investice v dějinách České republiky, objeví řada překážek, které bude potřeba postupně řešit, ale energetika je jeden z nejlepších příkladů toho, jak podstatně se dá proměnit celá země, jak podstatně se dá proměnit celá země za jediné funkční období, pokud k tomu existuje politická vůle a pokud k tomu existuje politická odvaha.
Za šesté. Snižujeme byrokracii, měníme stát, aby byl vstřícnější a přehlednější. Aby se všechny naše vize naplnily, pracovali jsme nejenom na tom, abychom zajistili bezpečnost, energii, konkurenceschopnou ekonomiku, vzdělanou společnost, ale také na tom, aby stát všechny tyto změny sám zbytečně nebrzdil. Proto jsme zavedli přes 70, přes 70 antibyrokratických opatření včetně jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů, které od roku 2026 nahradí 25 formulářů a které je klíčovým krokem k jednotnému inkasnímu místu, tedy k tomu, aby firmy se státem mohly jednat tak jednoduše, jak jednají mezi sebou. Zde věřím, že jednotné hlášení společně zvládneme co nejdříve schválit i v tom finále, v tom schvalovacím procesu.
Snížili jsme počet úřednických míst, snížili jsme počet úřednických míst o 2600. Slučujeme zbytečné úřady a instituce. Zvýšili jsme také kvóty pro zahraniční pracovníky ze třetích zemí, a to o 20 000 ročně. To je něco, po čem volaly české firmy. Je to něco, co nám pomůže zvýšit produkci, takže z toho bude ve finále těžit celá česká ekonomika. Významným krokem bylo také schválení takzvané flexinovely zákoníku práce, která otevírá český pracovní trh. Už předtím jsme udělali další důležitý krok, podpořili jsme zkrácené úvazky nižšími odvody. A takové změny pomáhají nejenom firmám, ale i lidem. Tyto změny například pomohly vytvořit už přes 20 000 nových pracovních míst, zejména pro matky a také pro seniory. Zároveň lidem pomáháme opatřeními na podporu rodin a sladění pracovního a soukromého života.
Od příštího roku budou mít například obce povinnost zajistit místo v dětské skupině pro každé tříleté dítě, které se nedostane do spádové školky, a pokud to nezajistí, přispějí rodičům na soukromou školku. Zároveň podporujeme vznik malých sousedských skupin, které mohou fungovat přímo v domácnostech. A úplně všem, úplně všem pomáhají kroky v digitalizaci veřejné správy. Lidé mohou stále více úředních věcí vyřizovat on-line, stejně tak jako například ovládají elektronické bankovnictví. Portál občana už je naprosto běžný nástroj. Doklady nosíme v mobilu, žádosti o důchody, sociální dávky, to všechno lze vyřídit on-line, stejně jako převody vozidel nebo třeba agendy v katastru nemovitosti. Elektronická EZKarta nahrazuje očkovací průkaz, takže hned vidíte, jaké očkování jste v minulosti podstoupili, nejenom když jste tady doma, ale když třeba cestujete do nějaké exotické destinace. To všechno jsou konkrétní kroky, které jsme udělali proto, aby lidé v budoucnu už nepotřebovali papírové doklady.
Za sedmé. Máme nebývalé výsledky v evropské a zahraniční politice, kde jsme vrátili Česku respekt a schopnost aktivně ovlivňovat evropskou agendu nejen během našeho předsednictví. V Evropské unii jsme prosadili zařazení jaderné energie do taxonomie udržitelných financí, zmírnění normy Euro 7 pro automobilový průmysl nebo nedávno změnu výpočtu na emisní limity CO2. Dlouhodobě prosazujeme viditelné hmatatelné revize klimatických cílů Evropské unie, cílů, které předtím schválila Babišova vláda, a úspěšně budujeme strategické koalice se zeměmi, které mají podobné zájmy jako my. ***