Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(15.00 hodin)
(pokračuje Marek Výborný)
Tady u nás vyrábět, tady u nás z nich stavět. Tímhletím směrem chceme do budoucna jít. A samozřejmě lesy jsou národní bohatství, proto o ně musíme pečovat, ať už v rámci státních lesů, Vojenských lesů, nebo v rámci soukromých vlastníků. Do lesů chodíme na rekreaci, mají úžasnou sociální funkci, mají samozřejmě funkci environmentální, proto ona podpora přírodě blízkého hospodaření, ale stejně tak mají funkci hospodářskou, na to nesmíme zapomínat. A právě třeba v rámci surovinové politiky pro dřevo toto dále rozvíjet.
Pokud jde o vodní hospodářství, tak nakonec i tato Sněmovna opakovaně navyšovala státní rozpočet v této kapitole, protože je to téma klíčové a strategické. Voda je strategickou surovinou. My jsme podnikli celou řadu konkrétních kroků k zajištění dostupnosti, bezpečnosti vody, zmírnění dopadů sucha a také zlepšení ochrany před povodněmi. V roce 2022 vláda schválila Národní plány Povodí a Plány pro zvládání povodňových rizik. Stejně tak jako jsme v rámci investiční podpory - a tady si dovolím několik konkrétních čísel - od roku 2002 jsme podpořili výstavbu 386 kilometrů vodovodů, 221 kilometrů kanalizací, 19 úpraven vody, 74 čistíren odpadních vod, 15 vodních zdrojů. Bylo to částkou bezmála 6 miliard korun, další 3 miliardy korun směřovaly do obnovy vodárenské infrastruktury nebo například pro výstavbu nových vodojemů o objemu přes 21 000 kubíků. Bylo nainstalováno přes 18 900 chytrých vodoměrů tak, abychom dokázali s touto strategickou surovinou, jako je pitná voda, také smysluplně, efektivně a hospodárně nakládat.
Co je samozřejmě důležité, je realizace velkých projektů, které do budoucna mají zajistit kombinovaně jak zdroje pitné vody, tak ale velmi často také posílit protipovodňovou ochranu. Rekonstruujeme vodní dílo Orlík, vodní dílo Harcov. Finalizuje se snad příští rok už zdárně dokončený poldr Krounka na Chrudimsku. Na menších tocích bylo podpořeno přes 700 projektů, opět v částce jednotek miliard korun. Co je důležité, že po mnoha letech, řekl bych vlastně po 30 letech, se připravuje výstavba čtyřech velkých vodních děl, to jsou Vlachovice na Zlínsku, hlavně zdroj pitné vody pro Zlín a podstatnou část Zlínského kraje, vodní dílo Skalička, které bude zajišťovat na značné části povodí Bečvy protipovodňovou ochranu. O příběhu Nových Heřminov bych tady mohl vykládat ještě další 2 hodiny.
Jsem dneska si jist poté, co jsme zvládli všechny soudní spory a co de facto máme i kromě jednoho nebo dvou pozemků, parcel k dispozici veškeré pozemky, že ještě teď v létě budeme moci jít žádat o stavební povolení a toto klíčové dílo, které ochrání zhruba 15 až 20 000 obyvatel v povodí Opavy včetně města Krnova, Opavy a dalších, bude opět posunuto dál tak, aby v roce 2027 se reálně mohlo začít stavět. Vidíme tedy, že v rámci vodohospodářské infrastruktury, ať už v rámci protipovodňové ochrany, zajištění pitné vody, těch témat je obrovské množství, mohl bych tady pokračovat dál.
Na závěr bych rád také zmínil oblast potravin. Potraviny, které samozřejmě ministerstvo nedistribuuje, protože přestože si to myslí mnoho z vás, možná polovina národa, že ministr zemědělství určuje ceny potravin, tak světe div se, není tomu tak.
Žijeme ve standardním tržním prostředí. Co ale mohu garantovat. Co ale mohu garantovat, je kvalita a bezpečnost potravin, které jsou prodávány v českých obchodech, a to jak ty, které jsou k nám dovezeny, kde samozřejmě ta vadnost některých šarží je vyšší než u těch potravin, které jsou domácího, českého původu, to je možná vodítko pro nás, pro spotřebitele, jakkoliv nemám ambici komukoliv určovat, co má kupovat, kde má kupovat, ale pamatujme na to, že od našich výrobců potravin, zvláště od těch regionálních, lokálních, jsou to skutečně kvalitní potraviny z českých produktů, z českého mléka, z českého obilí, pokud se jedná třeba o pekařství a podobně. No a toto bychom měli my také zohledňovat při... nebo mohli zohledňovat při naší volbě v rámci trhu s potravinami. Velkou pozornost bych rád také věnoval právě podpoře českých značek, ať už je to značka Regionální potravina, nebo Klasa, nebo potom i některé další značky, které na trhu najdeme a za kterými stojí přímo výrobci potravin.
Určitě se jako ministerstvo také zabýváme bojem proti plýtvání s potravinami. Jsem rád za velmi intenzivní a prohlubující se spolupráci s potravinovými bankami, a to nejenom ze strany rezortu zemědělství, ale také ze strany třeba obchodu. Tady určitě je namístě poděkovat třeba i jednotlivým řetězcům, které do té spolupráce s potravinovými bankami aktivně vstoupily a pomáhají tak těm, kteří potom jsou těmi klienty potravinových bank, lidem, kteří se dostali z nějakých důvodů na okraj společnosti a o které je dobře se postarat. A pokud si dokážeme takhle všichni stát, komerční sektor, podat pomocnou ruku, tak si myslím, že to je naprosto, že to je naprosto namístě.
Pokud jde o byrokracii a digitalizaci, tak o tom jsem tady už hovořil. Je naším cílem samozřejmě nejenom v rámci zemědělství, ale i potravinářství a všeho dalšího s byrokracií skutečně bojovat. Co bych řekl na závěr tohoto bloku z rezortu zemědělství. My jsme se potýkali s řadou výrazných krizí. Bojujeme nejenom v České republice s jednou z nejhorších nákazových situací za poslední desítky let. Víte, ten příběh o slintavce a kulhavce, které jsme dokázali právě rychlou, koordinovanou a včasnou reakcí zabránit, aby se rozšířila do České republiky. Nebylo to jednoduché, ale ušetřili jsme obrovské finanční prostředky úplně všem. Stejně tak ale tady bojujeme opakovaně s ptačí chřipkou, africkým morem prasat. Podařilo se nám opět zásahem v Libereckém, převážně Libereckém kraji zabránit dalšímu šíření a v tuto chvíli, pokud vše dobře půjde, tak v srpnu letošního roku by to mohl být rok od posledního nálezu a tím pádem bychom mohli se stát opět zemí prostou, to znamená této nákazy se také zbavit. A není to jednoduchá věc, která se nepodařila většině zemí na světě. Nám se to jednou podařilo na Zlínsku, pokud bychom dokázali toto i na Jablonecku a Liberecku, tak si myslím, že to bude další z velkých úspěchů všech, kteří se na tom podíleli, od Státní veterinární správy přes zodpovědné myslivce až po majitele a vlastníky lesů.
Závěrem k tomuto pestrému a složitému rezortu. Určitě jsme nedokázali vše. Já vždycky říkám s velkou pokorou, jsou nějaké plány a nepodaří se vždy naplnit všechno z různých důvodů, ale vězte, že děláme maximum pro to, abychom dokázali české zemědělství udržet v dobré kondici, a to si myslím, že nakonec i z ekonomických dat jednoznačně vyplývá. České zemědělství zůstane rozmanité, přirozeně spjaté s krajinou, zůstane udržitelné. A to je ten základ pro nás pro všechny, pro občany této země, abychom taky měli zajištěny bezpečné potraviny. Potravinová bezpečnost je něco, co patří v dnešní době, kdy hovoříme hodně o bezpečnosti, o obraně, k tomu základnímu, k té základní mozaice, zajištění bezpečného života nás všech. Naším cílem je podpořit opatření, která pomáhají krajině, odolávat klimatickým změnám, a to vlastně propojuje zemědělství i s přírodou, kde se všichni pohybujeme.
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, naše vláda, vláda Petra Fialy, nevládne pro kamery, vládne pro lidi. Děláme kroky, které možná nejsou vždycky líbivé a populární, ale jsou zodpovědné. Neslibujeme nemožné, ale plníme, co jsme slíbili. A právě v oblasti zemědělství jsme si to mohli ověřit dennodenně. A proto bych chtěl požádat, abychom zanechali planých obvinění, možná že mají jenom překrýt vlastní problémy, a mohl bych tady o nich hovořit, o různých skandálech opozičních politiků, ale nebudu to dělat. Nám nejde o marketing, o předvolební kampaň, jde nám o správu věcí veřejných, o odpovědnost, kterou máme nejen vůči svým voličům, ale vůči budoucnosti této země. ***