Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(17.10 hodin)
(pokračuje Lukáš Vlček)
To, co ještě krátce zmíním, k čemu se ještě vrátím, tak je právě ještě otázka proexportních aktivit. Zde bude velmi důležité a ta debata tady nepochybně bude takříkajíc na stole i při projednávání státního rozpočtu pro příští rok, a to je nutnost dalšího ještě posilování proexportních aktivit České republiky. Prostě bez hledání a nalezení nových trhů tak nebude prostě možné, abychom naše hospodářství rozvíjeli. A to, co máme my připraveno, odpracováno, tak je příprava právě na otevření nových kanceláří po světě, ať kanceláře zástupců CzechTrade - a opět zmíním konkrétně lokality, které jsme otevřeli nebo které bychom měli rozvíjet - ať je to v Británii, v Gruzii, Uzbekistánu, Kataru, ve Spojených státech, nedávno jsme otevřeli novou kancelář v Austinu, v Texasu, nebo třeba samozřejmě na Ukrajině, ale pak i na potenciálně zajímavých trzích v Asii, v Japonsku, v Jižní Koreji, přece jenom ta jihokorejská spolupráce není pouze o jaderných technologiích, je to spolupráce v oblasti univerzitní spolupráce, v oblasti automobilového průmyslu a dalších oblastí.
Nad rámec toho, co obsahuje programové prohlášení vlády, tak bych chtěl zmínit ještě několik věcí, které pro rezort, v jehož čele stojím, jsou důležité, a to je například otázka posilování ochrany spotřebitele. A podařilo se i společnými, řekněme, silami - teď budu brát skrz celé politické spektrum, já jsem rád, že se na tom nalezla shoda - taky například posílit rozpočty například prospotřebitelských organizací, respektive rozpočet České obchodní inspekce. Vidíme, že i se současnou turbulentní situací na globální trzích tak čelíme náporu mnohdy nekalých praktik z některých asijských trhů, hlavně z některých digitálních tržišť. Takže to jsou třeba věci, na které bychom se určitě měli ještě dále zaměřovat, ale na druhou stranu jsem velmi rád sám za sebe, že tady se nám podařilo najít nemalou shodu i skrz celé politické spektrum, že tuto oblast považujeme jako priority.
Určitě je velmi důležité dotáhnout už tady krátce zmiňované investice do potenciálně zajímavých projektů, ať to byl zmiňovaný projekt Onsemi, projekty gigafactory. Česká republika je atraktivním místem - opravdu, nenechme si namluvit to, že to tak není - není to pravda, vidíme to opravdu každý den při jednání s investory, kteří opravdu oceňují a jakým způsobem fungují i veřejné instituce, jakým způsobem funguje dobrá spolupráce s regiony. Takže to je oblast, kterou určitě bychom měli ještě dále rozvíjet.
Na závěr dovolte ještě osobní dojem. Je opravdu mnoho oblastí, které musí projít změnami, mnoho oblastí, které opravdu si zaslouží tvrdou práci, tvrdou modernizaci, ale opravdu to, co si mnohdy necháváme namluvit, takové to strašení, že Česká republika je nějakou spálenou zemí - není to pravda. Je to opravdu - je to lež, vidíme to ve svém životě, vidíme, že Česká republika je zemí, které se daří, zemí, která opravdu prošla mnoha krizemi, ty krize zvládla, ty krize překonala. Je to opravdu i poděkováním i českým regionům, české i veřejné sféře, podnikatelskému sektoru. Ale máme být opravdu na co hrdí, máme být opravdu hrdí na to, na jakém místě žijeme, a pojďme opravdu rozvíjet, pojďme se prostě někdy vyvarovat - a já chápu, že jsme v nějakém předvolebním boji, že jsou používány věci, které jsou někdy nějakým způsobem až jako zkreslovány, a to je mnohdy na škodu, protože tím ztrácíme potenciál, který máme.
Dámy, pánové, já vám děkuji za vaši pozornost a děkuji za slovo.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji, pane ministře. A poprosím dalšího vystupujícího, a to je pan vicepremiér Jurečka.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, dobré odpoledne. Mě mrzí, že lavice těch, kteří svolali tuto mimořádnou schůzi, jsou poměrně prořídlé, protože je škoda, že zájem neprojevují osobní příležitostí (přítomností?). No, tak ten, kdo to svolává, tak by tady asi měl být, že jo. Tak já předpokládám, že to kolegové sledují aspoň u televizních obrazovek, takže budu mluvit prostřednictvím kamery i k nim.
No a já bych chtěl vlastně na začátek si trošku udělat jako nějaké srovnání a připomenutí toho, jaké tady byly doby, když tady byla vláda Andreje Babiše, a jak vláda Andreje Babiše fungovala. Já myslím, že to mnoho lidí bohužel má v čerstvé paměti, mnoho těch, kteří jednak prožívali dobu covidu jako rodiče, jako učitelé, jako děti. Drželi jsme ten ne úplně pěkný primát nejenom jedněch z nejdéle zavřených škol, ale třeba i těch ne úplně systémových výdajů na kompenzace do kasin a tak dále. Zažívali jsme tiskové konference, kdy premiér tohoto státu svého času říkal, že každému, kdo nemá roušku, tak ji doveze. Zažívali jsme tiskové konference, kdy ráno říkal jeden člen vlády něco jiného, odpoledne říkal jiný člen vlády něco jiného a večer premiér té vlády říkal zase úplně něco jiného. To znamená, měli jsme tady opravdu období poměrně velkého chaosu - vládního, komunikačního - klíčové reformy a potřebné reformy se odkládaly, do toho tady byl obrovský vliv Ruska a Číny, snaha jaderný tendr nasměřovat do Ruska s velkou podporou pana prezidenta Zemana - tehdejšího - a jeho týmu. To všechno jsme tady měli. Já to jenom říkám proto, ne, že bych se k tomu chtěl dlouze pitvat, ale abychom si trošku také připomněli, když tady zaznívaly různé plamenné projevy během dnešního dne, jak tady fungovala vláda Andreje Babiše a jeho podporovatelů.
My se snažíme za této vlády - a já neříkám, že ta vláda je bez chyb - a já jsem mnohokrát i tady řekl, že jsou věci, které se povedly, nepovedly, za některé věci (?) se i tady i ve veřejném prostoru i omluvil. Nikdo nejsme bez chyb, ale je otázka, jak se k těm chybám dokážeme stavět. Já tady také připomenu například ty hanebné kroky, když se tady řešila naše bezpečnost, obrana, obranyschopnost tohoto státu, tak tehdejší ministryně financí v takovém červeném oblečení jela za komunisty - už nevím, co to bylo za jejich orgán - aby tam s nimi vítězoslavně projednávala podporu komunistů pro rozpočet této země za cenu toho, že se armáda sekne o deset miliard korun. I takové kroky jsme tady v minulosti měli, takové špinavé handly se tady dělaly s komunisty.
Když se podíváme například i na věci, které se týkají financování tohoto státu, zadlužování tohoto státu, tak já jenom připomenu - ano, byl covid, to já nezpochybňuji, ale také NKÚ také řekl, že většina výdajů na covid vlastně úplně přímo na ty kompenzace nebyla cílená, tak jenom si připomeňme, kde jsme byli (Ukazuje materiál.) z pohledu schodku státního rozpočtu v roce 2021 a kde jsme v roce 2025. Vidíme ten výrazný pokles, snížení z více jak 5 procent HDP na 2,3 procenta HDP. Já zase znovu říkám, určitě by se našla spousta debat a prostoru k tomu, aby se řeklo - mohlo by to být i za naší vlády lepší - o tom vůbec, (?) tu polemiku nevedu. A myslím si, že žádná vláda nemůže říct, že ona je ta geniální, ta správná. Ale zase tady dávám do kontrastu věci, které jsme tady ještě před pár roky zažívali. Nastupovali jsme v roce 2021 v situaci už roztočené spirály inflace. Přispělo k tomu rozhazování nezacílených peněz, nezacílené podpory do naší ekonomiky, přispěly k tomu neřešené problémy z Bohemia Energy. Dostali jsme tady vlastně skoro jeden milion klientů, kteří byli u dodavatele, který nebyl solidní, a odcházející vláda Andreje Babiše to neřešila, včetně kroků pro zvýšení podpory těch, které už v tu dobu zasahovala nastupující energetická krize.
Když se podíváme na infrastrukturu, ano, tady já poctivě říkám, vždycky je to otázka také přípravy předávání té dlouhodobé, není to nikdy výsledek jenom jednoho čtyřletého období, ale i tady si myslím, že je jednoznačně vidět, že za naší vlády, za ministrování Martina Kupky, je nejenom dotahováno to, co bylo naprojektováno, připraveno, vysoutěženo, ale také ještě ve větším tempu běží podpora toho, abychom stavěli nejenom v tomto roce, ale i v letech příštích rekordním tempem, abychom dohnali to, co tady dlouhé roky je, a to je obrovský dluh naší klíčové infrastruktury, dálnic a rychlostních komunikací, a držíme rekordní tempo, přestože se snažíme konsolidovat veřejné finance.
Byla tady také vláda, která měla velmi zajímavý slovník. Moje předchůdkyně mluvila o tehdejším premiérovi jako o debilovi, pak se za to nějakým způsobem omlouvala. Ale já jenom říkám, jako rámuji, jaké tady byly vztahy, jaká byla kultura té politiky, jakým způsobem tady společně fungovali. Já jsem přicházel na Ministerstvo práce a sociálních věcí, (Ukazuje materiál) kdy tady odcházeli lidé, klíčoví lidé z IT, přímo do cel předběžného zadržení, kdy si pro ně tady chodili detektivové a byla tady razie na těchto ministerstvech. A myslím si, že to není něco, co bychom mohli říct, že bylo normální, že tehdejší vláda o těch problémech nevěděla, byly to letité problémy na MPSV a prostě tehdejší ministryně, ale ani tehdejší vláda, ty věci neuměla řešit adekvátně. ***