Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(21.00 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)

Jinak my jsme vás, paní ministryně, ve všech těch různých vašich návrzích podpořili! To jste tady také neříkala, jak jsme vás podpořili u já, nevím, česko-americké smlouvy, to si pamatuju velmi dobře, u všech hlasování o navýšení rozpočtu na dvě, respektive na tři procenta. Dokonce jsme dali 10 milionů, my ze svého rozpočtu jako hnutí ANO právě na podporu Ukrajiny. To si také nevybavujete? A vy tedy tady budete říkat, že my jsme tady byli vydíráni komunisty a že se tam nevrátilo, nebo tady to takhle vždycky zakamuflujete, těch 10 miliard korun, po čtyřech měsících, přesně tak, pět plus pět, tak vy jste byli ti, kteří tady ty komunisty k té moci pustili, úplně stejně tak, jak to bylo v tom minulém volebním období, protože ty vaše hodnoty se nakonec rozplynuly v tom, že je vám bližší košile než kabát, protože ty hodnoty pro vás nic, o kterých tady mluvíte, samozřejmě neznamenají, protože vy to úplně takhle krásně uděláte!

My jsme byli ti, kteří tedy rozprášili ruskou ambasádu, to víte moc dobře, po Vrběticích. A bohužel, bohužel je to tato vláda, která pravděpodobně ty komunisty do Poslanecké sněmovny vrátí. (Potlesk poslanců ANO 2011.) Svou politikou.

Tak to bylo jenom takhle na začátku. Tady samozřejmě jsem si to poznamenal. Takže, paní ministryně, od vás to bylo částečně trapné, smutné a ostudné.

Tak. Sociál. My jsme tady měli pana ministra Jurečku. Tady už budu trošičku více doma než samozřejmě v té obraně a pan ministr Jurečka vždycky tady říká, jakým způsobem oni pracují, protože ti minule nepracovali, a vyhrnou si ty rukávy, a co se vlastně tady jako událo, že ano? Takže pan ministr si vyhrnul rukávy a máme tady na příspěvku na bydlení historicky nejvíce domácností, které tady byly. Je to 300 000 domácností, které na příspěvku na bydlení v tuto chvíli máme. Je to z toho důvodu, že si tato vláda nevyhrnula rukávy, aby zastropovala ceny energií, proto nahnala spoustu domácností do dávkového systému, a bohužel bylo historicky vyplaceno za rok 2024 nejvíce na příspěvku na bydlení, a to je přes 20,3 miliardy korun.

Poté si vyhrnul pan ministr rukávy a samozřejmě, a doteď to nevíme, udělal super dávku. Nevíme, jak bude vypadat. Doteďka my nemáme ten vzoreček, na základě kterého se to bude počítat. Sliboval nám ho. Ano, on nám ho tady sliboval, ten vzoreček poté, až to dojde do konce legislativního procesu. Pan prezident už to po Senátu podepsal a doteďka ten vzoreček nevíme, takže nevíme, jak to dopadne, jak to bude pro zhruba jednu třetinu obyvatel, kteří si buď polepší, jak je v důvodové zprávě napsáno, nebo pohorší, nebo zůstanou na stejném. Prostě si vyhrnuli rukávy a nikdo neví, jak ty rukávy pracovaly, ty ruce pod těmi rukávy na tom, jakým způsobem budou ty dávky v tuto chvíli vypadat, protože si to nikdo nedokáže ještě do této doby spočítat.

My jsme mnohé samozřejmě v tom sociálu podpořili. Já si tady pamatuji, když jsem tady desetkrát vystupoval minimálně u tohoto pultíku a prosil jsem v té největší inflaci, která byla až 19 procent, aby se navýšil rodičovský příspěvek. Měli jsme to legislativně samozřejmě ukotveno v různých pozměňovacích návrzích, měli jsme to jako novelu zákona, aby se navýšil rodičák na 400 000. Bohužel k tomu nedošlo. Navýšil se z 300 na 350, a to jenom po velké intervenci nás jako opozice, a samozřejmě my jsme očekávali, že to bude víc, protože navýšení toho rodičáku nepokrylo samozřejmě ani tu inflaci jako takovou.

A v tuto chvíli můžu úplně v pohodě přejít na příspěvek na péči. To víme, jak to dopadlo v uplynulém týdnu. Příspěvek na péči, který v tuto chvíli bude pravděpodobně navýšen v prvním a druhém stupni, ale také až po velké intervenci opozice, která to tady několikrát měla v rámci nejen novely, ale i různých zákonů jako pozměňovací návrh.

Když se zastavíme u Úřadu práce, tak tam bych nebyl moc pyšný na to. Úřady práce samozřejmě, tak ty čelí určitému propouštění, samozřejmě velkému podfinancování, hlavně u mezd, i když se to trošičku narovnalo díky tomu, že jsme také jako opozice na výboru pro sociální politiku velmi, velmi plédovali za to, ať se dodrží sliby pana ministra a ať se tam ty peníze v rámci i odměn nějakým způsobem nalijí, nicméně úřady práce skutečně mají navýšený počet agend. Naposledy například si vezměte, že úřady práce třeba dělají metodiku sousedského dětského hlídání a koukají se do bytů, jakým způsobem tam ty děti budou vychovávány v rámci těchto dětských skupin.

A jaké jsou ty výzvy do budoucna? Když se tady pan ministr na to ptal, tak právě že ty výzvy budou. A já říkám, že to bude samozřejmě zákon o sociálních službách, protože je potřeba navýšit nejen kapacity v ubytovacích službách, ale samozřejmě taktéž v terénních službách. Bez toho se neobejdeme. A ta velká výzva bude právě na sociální oblast a velký tlak díky emisním povolenkám ETS dvojice, kterou díky této vládě budeme mít tady pravděpodobně od roku 2027. Já pořád pevně věřím, že ne, poněvadž ten tlak bude tak strašně velký na peněženky všech občanů a domácností díky tomu, že se zdraží pohonné hmoty a další věci, samozřejmě celý ten život jako takový, protože pokud se zdraží pohonné hmoty na základě tady těchto emisních povolenek, tak se vám zdraží celý život včetně potravin, samozřejmě kromě dopravy tak i všeho toho, co se týká běžného rodinného života a běžného rodinného rozpočtu. Jenom u ETS dvojky připomenu, že tady je prý alokováno Evropskou komisí 65 miliard eur v rámci sociálního balíčku právě na zmírnění dopadů těchto emisních povolenek pro domácnosti, a Česká republika by z toho měla prý čerpat minimálně 30 miliard korun. A to bude jenom část peněz, kterou bude muset stát vynaložit na to, aby sociálně sanoval nejen ty sociálně nejslabší občany České republiky, ale domnívám se, že to opravdu masivněji zasáhne i střední třídu.

Co se týká samozřejmě těch ekonomických ukazatelů, jako jsou reálné mzdy, já si myslím, že to tady už několikrát za sebou padlo. Reálné mzdy nedosahují ani úrovně roku 2019 a 2020, takže já naopak teď tady v tuto chvíli říkám, že to není tak růžové, jak to vypadá, a proto také kromě toho samozřejmě, k čemu se dostanu, a to je ta velká aféra bitcoinu, to praní špinavých peněz, tak tady já říkám, že i proto jsme vyvolali nedůvěru této vládě.

My jsme slyšeli samozřejmě skvělé výmluvy, různé mlžení, fabulace, dokonce i lži, které měly jeden jediný cíl dle mého, a to je vystrašit voliče. I proto jsem rád za tuto schůzi ohledně důvěry vládě. Je to jasné, protože pokud tato vláda skutečně nemůže co nabídnout do toho skutečného dopadu, do těch rodin, do těch jejich domácností, do firem, do jejich prosperity, do jejich budoucnosti, do různých inovací, tak nemůže dělat nic jiného, jenom nabídnout opravdu strašení.

A jaké bubáky tedy pod postelemi občanů potřebují? Straší tam samozřejmě opozicí, teďko dokonce jsme viděli nový tweet koalice SPOLU, kde opět straší tím, co se událo během covidu, přitom tady někteří seděli a ví, jaká to byla vypjatá situace během těch dvou let. Straší Babišem samozřejmě, spojují nespojitelné. No a proč? Protože vystrašený volič je ten nejlepší volič před volbami. Proto straší a je to v tuto chvíli alfa a omega této vlády, jejich sdělení.

Ale kvůli tomu tady nejsme. Jsme tady opravdu kvůli důvěře vládě. Z těch tří, které máme za sebou, jenom tak mimo informaci řeknu, že dvě nedůvěry tady byly kvůli hnutí STAN a jejich Dozimetru. Jedna tady byla kvůli Dozimetru jako takovému a druhá byla tady kvůli tomu, že odposlouchávaný telefon nebo ten, který se nedá odposlouchávat, šifrovaný telefon, skončil v hračkářství u dětí pana ministra vnitra Rakušana. Kvůli tomu tady byly ty nedůvěry vládě, ne kvůli tomu, že bychom si to nějakým způsobem vymysleli před volbami, ale kvůli tomu, že tady skutečně tato vláda je bezpečnostním rizikem tohoto státu, a dokonce aby to mohla potvrdit, tak zneužívá sama sebe, protože svolává na sebe Bezpečnostní radu státu. K tomu se dostanu později, jakým způsobem ji zneužila.

Tak. My jsme se tady dozvěděli i na té minulé mimořádné schůzi Sněmovny, že pan ministr financí je úplně prostě skvělý. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP