Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(12.00 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Takže Blažek udělal tu dohodu. Uzavření takové dohody by poté mohlo sloužit k určité legitimaci, legalizaci kryptoměny na této elektronice, kdy stát bude za určité procento zisku v uvozovkách trpět skutečnost, že osoba odsouzená za závažnou trestnou činnost bude těžit zisk z tohoto svého protiprávního jednání, stojí v dokumentu, o jehož obsahu informovaly také Seznam Zprávy. V překladu, právníci varovali, že stát by se přijetím daru mohl podílet na legalizaci výnosů z trestné činnosti, tedy že by akceptoval, že část zisku připadne zločinci výměnou za to, že jinou část získá on sám.

Stanjura si stanovisko podle svých slov přečetl až 25. března, tedy až po přijetí daru. Ani poté však nikoho o jeho obsahu neinformoval a neposkytl ho ani Ministerstvu spravedlnosti. Vyžádal si však od Blažkova rezortu zasílání pravidelných hlášení, kolik smluv a jaké hodnoty bylo o prodeji bitcoinů uzavřeno. Ale my jsme přece tady, když jsme jednali o nedůvěře vládě, říkali panu Stanjurovi, aby nám odpověděl. My přece všichni víme, že 13. 2. mu jeho odbor jasně řekl, že to má zarazit Ministerstvu spravedlnosti. Ale on to neudělal. Tak můžeme se ptát proč? Asi proto, že chtěl, aby to tak dopadlo.

A tady vlastně říká ten náměstek, bývalý Blažkův náměstek, to je ten, s kterým podnikali, dělali kšefty, Radomír Daňhel. Tomu Blažek svěřil tuhle transakci jako všechny předtím, jak jsme to dneska slyšeli, že jim to nikdo neřekl. Deník N už v pondělí oslovil s dotazy Filipa Bendu a také ministra financí Stanjuru. Oba přes urgence nereagovali.

Osobu pana Jiřikovského, Tomáše Jiřikovského, poznámka redaktora, nelze považovat za osobu důvěryhodnou. Kryptoměny, které má v úmyslu státu darovat, má ve své k dispozici pouze na základě skutečnosti, že orgány činné v trestním řízení nedokázaly jejich umístění na daných elektronických zařízeních detekovat, stojí také ve stanovisku ministerských právníků, které měsíc a půl leželo ve Stanjurově kabinetu. Policie se totiž nedokázala dostat do elektronických zařízení, kde se nacházely bitcoinové peněženky spojené s darknetem Nucleus, což nakonec vedlo k tomu, že soud musel Jiřikovskému tyto nosiče vydat. O vydání elektroniky rozhodl letos v lednu Krajský soud v Brně, který ve zkratce argumentoval, že nebylo možné prokázat, že daná problematika nějaké bitcoiny obsahovala. Konkrétně šlo o notebook značky Apple, notebook označený jako Microsoft, tři iPady, disky a několik mobilních telefonů. Znalec z oboru kybernetika, odvětví výpočetní technika, uzavřel, že s ohledem na chybějící hesla nelze obsažená data zpřístupnit, stojí v soudním rozhodnutí. Jasně, paní Decroix teďka - samozřejmě ona tam šla, aby to nějak zametla všechno, tak ukazuje na krajské soudy, ale celý ten příběh se odvíjí od dopisu Blažka na Stanjuru z 30. ledna. A mezi 30. lednem a 13. únorem je 14 dnů. Čtrnáct dnů, kde řekl právní odbor: špatně, nedoporučit a tak dál.

Hesla ani jiné přístupové cesty se nepodařilo zajistit ani dotazem na odsouzeného Tomáše Jiřikovského, který poukázal na značný časový odstup od doby, kdy jednotlivá zařízení aktivně využíval, stojí dále v lednovém usnesení. Právníci ministra financí pak odkázali na rozpor s dopisem pro Ministerstvo spravedlnosti, v němž Jiřikovský tvrdí, že právě v těchto nosičích jsou bitcoiny vysoké hodnoty. Je zřejmé, že v případě, kdyby v této věci spolupracovali s orgány činnými v trestním řízení, respektive kdyby tyto orgány měly prostředky, jak se k potřebným informacím dostat, k navrácení by nedošlo, stojí ve stanovisku. Podle něj existuje vysoká pravděpodobnost, že jde právě o bitcoiny, které nebylo možné v trestním řízení dohledat. Právní odbor Ministerstva financí v závěru konstatoval, že z tohoto důvodu je legitimní dar odmítnout, aniž by došlo k porušení zásad hospodaření s majetkem státu. Ano? Takže měli to odmítnout. Trestný čin. Otazník.

Celý případ má ještě jednu okolnost, která zatím ve veřejném prostoru zaznívá jen okrajově, totiž právní povinnost státních orgánů oznámit podezření na spáchání trestného činu. Ta se přitom neváže pouze k speciálnímu zákonu proti praní špinavých peněz AML. Podle trestního řádu mají státní orgány, tedy i ministerstva, obecnou oznamovací povinnost, pokud zjistí skutečnosti nasvědčující tomu, že mohl být spáchán trestný čin. A právě legalizace výnosů z trestné činnosti, k níž by podle právního odboru přijetím daru mohlo dojít, je sama o sobě trestným činem. Státní orgány jsou povinny neprodleně oznamovat státnímu zástupci nebo policejním orgánům skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, zní doslova formulace v zákoně.

Pokud by se navíc prokázalo, že některý z veřejných činitelů měl hodnověrné informace o případě takového trestného činu, a přesto nijak nezasáhl, mohlo by jít o trestný čin nepřekažení trestného činu podle § 367 trestního zákoníku, který legalizaci výnosů z trestné činnosti výslovně zmiňuje. Za to hrozí až tři roky odnětí svobody.

Tři zdroje obeznámené s případem Deníku N potvrdily, že policie se zabývá tím, zda nemohlo dojít ke spáchání trestného činu, když zjištění vyplývající z dokumentu nikdo příslušným orgánům neoznámil. Vrchní státní zastupitelstvo v Olomouci, které případ dozoruje, to nechtělo komentovat. Nad rámec tiskové zprávy vydané dne 30. května 2025 nelze k vašemu dotazu sdělit žádné další skutečnosti, napsal Deníku N šéf olomouckých žalobců Radim Dragoun. V tiskové zprávě z konce května žalobci pouze potvrdili, že policie v souvislosti s přijetím bitcoinového daru prověřuje podezření ze spáchání několika zvláštních závažných trestných činů, konkrétně zneužití pravomoci úřední osoby, legalizace výnosů z trestné činnosti a také nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami.

Z dokumentu, který Deník N prostudoval, vyplývá, že policie ze zneužití pravomoci úřední osoby podezírá vysoce postaveného člověka ze státní správy. Stanjura dříve připustil, že měl být o varujícím stanovisku informován dřív. Filipa Bendu však v čele svého kabinetu vyměnit nehodlá. Ve fotbalové terminologii premiéra Petra Fialy za ODS mu pouze udělil žlutou kartu. Vzhledem k tomu, že až dosud byla spolupráce mezi panem ministrem a ředitelem jeho kabinetu bezproblémová, nevidí nyní ministr důvod k jeho rezignaci, řekla Deníku N mluvčí Ministerstva financí Michaela Lagronová. Nicméně kdyby se v této věci objevila jakákoliv nová závažná okolnost, pak by se ministr k této otázce vrátil. No, to určitě tomu! Tak můžeme věřit! Tak jak to dopadne, nevíme. Tak pamatujeme si, tady jsme měli také různé dvojky jako Dalík a Topolánek a víme, jak to dopadlo. Takže tak.

Takže já dneska tady vystupuji z vícero důvodů. Jednak jsem vysvětlil koalici, aby pokud nerozumí tomu, co se stalo v pondělí na soudě, a nerozumí tomu, co je vymyšlená kauza Čapí hnízdo, a tomu, co jsem dneska četl, tak by si měli tedy fakt nechat to vysvětlit někde, když někdo nerozumí tomu, že se něco stalo v rámci politické kariéry, a někdo za každou cenu chtěl na mě něco vyhrabat.

Paní předsedkyně Pekarová, také velice aktivní na Twitteru, vždycky útočí. Říkala, že patřím do vězení. A sem tam stojím, byl jsem vyšetřován, tak si teď poslechněte si, co jsem dostal. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP