Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(13.20 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

Ti novináři by se měli víc zajímat o reálné protikorupční zákony, nejenom když se udělá nějaké představení, tak všichni o tom napíšou proto, že je to sranda, ale měli by sledovat i to, jak se staví ty politické strany k problematice korupce, protože to je věc, která občany zajímá. Dnešní jednání poslanecké Sněmovny jednoznačně ukazuje, že korupce je jedno z hlavních témat a že jsou možnosti. Není to tak, že by neexistovala možnost, jak se korupce zbavit. Samozřejmě jsou možnosti, co můžeme jako stát udělat, abychom se dostali na úroveň západních států.

Já jsem si dělal takový jeden experiment. Zadal jsem do umělé inteligence, aby mi napsala, jaká je průměrná výše úplatku v České republice, na Slovensku a v Německu. Musím říct, že to tedy nebyla vůbec dobrá vizitka pro Českou republiku, protože v České republice se v těch složitých problematických záležitostech pohybujeme kolem 20, 30 procent. Jsme na tom údajně stejně jako na Slovensku, zatímco na západě výše úplatků a provizí jsou dramaticky nižší. Tam si nikdo takové korupční eldorádo, které je v některých případech, jako jsme viděli v nemocnici Motol, nebo jak nám to teďka hrozí - je jenom otázkou času, kdy to praskne - v oblasti obrany, tak to by si tam skutečně na západě nikdo nedovolil.

Bohužel těch novinářů, kteří se věnují do detailu korupčním kauzám... Spousta z nich tam odvádí opravdu výbornou práci a chápu, že na ně útočí různí twitteroví agenti různých politických stran, ale ti si zaslouží spíš pochvalu. Ale řada těch oblastí je skutečně neprobádaná, protože nikdo tomu moc nerozumí, třeba v oblasti obrany. Ale na to, jaké tam protečou obrovské peníze daňových poplatníků, tak to je skutečně věc, které by se měli věnovat daleko více. Veřejnost to samozřejmě zajímá, jestli se ty její peníze rozkládají nebo se používají na užitečné záležitosti.

Takže závěrem se budu ještě vyjadřovat k tomu odpolednímu pořadu schůze. My budeme určitě navrhovat, aby se odpoledne vedle vratek projednal i důležitý zákon, který se týká cen potravin, který se týká boje proti kartelu a rozšíření působnosti antimonopolního úřadu. Taky se domnívám, že by měla Poslanecká sněmovna projednat minimálně rozšíření působnosti NKÚ ve vztahu ke kontrole hospodaření s penězi České televize a Českého rozhlasu.

Už teď se objevuje spousta znepokojivých zpráv kolem nových poplatků. Kromě toho, že to tedy dopadne i na lidi, který vůbec nemají televizi, kterým to koalice SPOLU napařila, kteří budou teď sponzorovat zpravodajství a tvorbu zábavních pořadů jako StarDance, tak je tam spousta dalších otazníků. Například osoby samostatně výdělečně činné se podle toho zákona, který schválilo SPOLU, musí registrovat a uvést, že mají malý počet zaměstnanců, a pak dostanou dobrozdání, že nemusí platit žádné poplatky. Ale pokud se sami nepřihlásí do té evidence, tak naopak se jim napaří platba těch poplatků.

No, a samozřejmě klademe si otázku, kdo bude vybírat ty poplatky. Jestli to bude zase nějaká advokátní kancelář, která bude úzce navázaná na vládní činitele, kteří se v tom profilovali, tak, jako to vidíme na Ministerstvu spravedlnosti, protože tady jsou samozřejmě... Když tak si to nechte vyjet, kdo to v České televizi bude vymáhat, protože to jsou zajímavé informace. Samozřejmě to nedává moc smysl v situaci, kdy libovolného člověka, libovolnou domácnost, za to, že má mobil, tak tam pošlete dva různé exekutory. Jeden exekutor - protože ten člověk si nenahlásil mobil a neplatí poplatek - bude vymáhat pro Českou televizi a jeden exekutor bude vymáhat pro Český rozhlas. Takže ty náklady na exekutory a právníky se akorát zdvojnásobí a vytvořil se tímhletím způsobem nový zdroj zakázek pro exekutory.

Doteďka to bylo tak, že se podařilo snižovat počet lidí v exekuci. Teď zase tady máme novou zakázku na razantní navýšení, protože tam je spousta různých obezliček, že běžný člověk se v tom bude jenom velmi těžko orientovat, aby všechny povinnosti správně splnil, vedle svého běžného života, vedle své běžné práce, které věnuje většinu energie. Máme pochybnosti o tom, že to bude efektivní a naopak se domnívám, že tam zase hrozí, že se na tom bude přiživovat nějaká exekutorská kancelář.

Takže bych vás rád vyzval, vážené kolegyně, vážení kolegové, pojďme se více věnovat zákonům proti korupci. Ty plány jsou na stole, ty plány jsou jasné, ty zákony jsou tady připravené. Ty zákony, které navrhujeme konkrétně, se kterými bychom měli začít, jsou schválené vládou České republiky nebo Senátem Parlamentu České republiky a je pouze na nás, abychom začali v této záležitosti konat. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Jako další s přednostním právem vystoupí pan poslanec Radim Fiala, připraví se pan poslanec Karel Havlíček. Stále jsme před schválením pořadu schůze. Prosím.

 

Poslanec Radim Fiala: Děkuji, pane předsedající, za slovo. Vážené kolegyně, kolegové, dovolte, abych vás informoval o několika věcech. Za prvé, zařazení SPD do zprávy o extremismu porušilo práva hnutí, rozhodl soud. Takže to není žádné vyjádření SPD, ale soud rozhodl, že Ministerstvo vnitra porušilo práva hnutí. Ministerstvo vnitra porušilo práva hnutí Svoboda a přímá demokracie - SPD, když ho zařadilo do zprávy o extremismu za rok 2022. Včera tak rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Rozsudek není pravomocný, to je potřeba dodat.

Hnutí žádalo konstatování porušení práv a omluvu kvůli tomu, že ho ministerstvo ve zprávě označilo za xenofobně zaměřenou populistickou skupinu a přisoudilo jí dominantní úlohu při projevování předsudečné nenávisti. Soudkyně Marie Filipiová ale konstatovala, že nebylo prokázáno, že by projevy předsudečné nenávisti byly ve sledovaném období dominantní složkou aktivity SPD. No, ani nemohly být.

K tomu bych jenom chtěl říct, že to je věc, kdy Ministerstvo vnitra hnutí SPD zařazuje do zprávy o extremismu pravidelně. Já se ptám, jaký to má význam? Za prvé, pošpinit to hnutí. To znamená, pojmenovat a pošpinit. To je známá taktika, která se tady v Evropě děje. Děje se všem vlasteneckým stranám od Itálie, Portugalska, Francie. Všichni jsou obžalovaní, zažalovaní, někteří odsouzení, někteří ne.

Za druhé si myslím, že pokud jste na takové zprávě Ministerstva vnitra o extremismu, že to dává některé možnosti i tajným službám vás lépe sledovat, ať už vaše esemesky, maily, osobní věci, různou odposlechovou techniku a podobně. Nepřišel jsem na to já, ale je to stejný vzorec, jako se děje v Německu u AfD. Tím, že jsou označeni v nějaké zprávě... Tam mají místo Bezpečnostní informační služby Úřad pro ochranu ústavy. Ti je sledují naprosto pravidelně, naprosto pravidelně o nich píší zápisy a podobně. Je to takový boj proti opozici, proti evropské opozici, proti globalismu, proti vlastenecké opozici. Tak jenom jsem vám chtěl říct, že soud to tak nevidí. Já si myslím, že Ministerstvo vnitra už by si to mělo uvědomit. Tady to pojmenování a pošpinění se pro mě jmenuje Rakušan. Zase ministr vnitra Rakušan. Já to vždycky s ním budu mít spojeno dohromady. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP