Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(13.10 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

Hnedka dál, další vystoupení na téma bitcoin, další korupční kauza. Nenahlásili policii podezření na praní špinavých peněz a připravili tím stát o tři miliardy. Takže co jiného tato Poslanecká sněmovna řeší, než jsou korupční aféry a samozřejmě že je to nepříjemné. Ale lidi od nás očekávají, že ty věci budeme řešit, a že je dotáhneme k tomu, že se vyřeší, že je dotáhneme do konce. A ne, že to tady skončí, že se to zamete pod koberec. A my Piráti se toho nemusíme bát, my nemáme takovéhle korupční kauzy. A lidi to štve a je potřeba vyzývat vládu a hnát vládu k odpovědnosti k tomu, aby dělali v téhleté záležitosti reálné kroky.

Takže nemají pravdu ti politologové, kteří říkají, že korupce už nikoho nezajímá. Naopak, ta míra korupce i to, co jsme viděli třeba v kauze Motol, tak prostě je pořád velmi vysoká a s tím, co se na nás valí, valí se na nás povinné navýšení peněz na obranu, tak prosím vás, ať mi nikdo neříká, za posledních kolik, za posledních pět let rozkryla Vojenská policie velkých hospodářských kauz nebo kauz hospodářské kriminality a korupce? Ačkoliv tam plynulo několik stovek miliard korun. Já vám to řeknu. Nula. My máme Vojenskou policii, která rozkryla přesně nula velkých kauz závažné kriminality. A je to bohužel dáno tím, že někdo přišel v době pana Nečase a vlády paní Nagyové, která řídila Vojenské zpravodajství, se skvělým nápadem, že se činnost, že se vyšetřování korupčních kauz v obraně přesune pod Vojenskou policii, která je taky pod Ministerstvem obrany, takže ministr obrany řídí ministerstvo, které zadává ty zakázky. Ministr obrany má v baráku i Vojenskou policii a Vojenský zpravodajství, který špicluje na tu Vojenskou policii. Takže i kdyby něco chtěli, i kdyby chtěli něco odhalit, tak se o tom dřív dozví člověk, lidi z vedení ministerstva, o korupci v oblasti obrany. Takže za těchhle těch okolností samozřejmě korupce lidi zajímá, protože pokud budeme zvyšovat výdaje na obranu, a já jsem pro to, aby se víc peněz dalo na obranu, tak není přece možný, že se budou tolerovat prostě 30procentní desátky v oblasti obrany.

Nebo ty podvody, kde to nikdo nekontroluje, jakost dodané munice a všechny tyhle ty záležitosti. Ten kontrolní systém je dneska nastavený úplně dysfunkčně a za takové situace si nemůžeme skutečně dovolit dávat do toho dalších 100 miliard korun ročně navíc, když nemáme nastavený kontrolní mechanismus, aby se nám ty peníze nerozkutály. To musí jít ruku v ruce s tím, že tam lijeme další peníze, tak se musíme zasadit o to, aby skutečně fungoval tento systém.

A bohužel paní ministryně tady o tom nemluví, ona se k tomu moc nevyjadřuje. To je jedno, že se zase pokusili utajit, že tam byl zátah, že jim zavřeli šéfa vyzbrojování pro oblast letectva, že měl nějaké tajné dokumenty v mobilu, to se taky snažili utajit a samozřejmě to prasklo. Ale to jsou věci, na které se skutečně musíme zaměřit, pokud nechceme, aby se ty peníze na obranu rozkradly. A těch peněz tam půjde opravdu hodně a to nejjednodušší, co se může udělat, je vzít se, tahle ta pravomoc Vojenské polici a převést se to pod NCOZ. Že NCOZ evidentně aspoň něco dělá. Máme tady kauzy, všichni jsme viděli Motol, nemocnice a tak dále, které evidentně fungují. A kdyby dostaly pod sebe tu oblast obrany, tak by, a samozřejmě se jim adekvátně navýšily ty kapacity, ušetřilo by se na Vojenské policii, Vojenská policie by dělala svoji standardní činnost, to znamená takové ty krádeže skříněk prostě a činnost, která souvisí s organizací v terénu. S tím vůbec nemám problém, tam si myslím, že Vojenská policie funguje dobře. Ale pokud jde o kriminální službu a její činnost při rozkrývání hospodářské kriminality a korupce, tak to ať se na mě nikdo nezlobí, ale tam je zásadní problém a ti lidi to samozřejmě vidí.

A pokud se to promítne do toho, že se začne šetřit na celé řadě oblastí, jako je zdravotnictví, jako je na lidech, bude se šetřit na lidech a ne na té korupci, tak to lidi samozřejmě strašně vytočí. Tak jako se diskutuje, že by se mělo šetřit ve školství, že se snížily ty platy, že nejsou doteďka 130 procent průměrné mzdy, že se ty peníze na učitele dorovnávají na, aby se zaplatily uklízečky a kuchařky a tak dále, tak to je samozřejmě špatně. Pokud se místo toho, aby se udělala protikorupční opatření a dostali jsme se aspoň na tu západní úroveň, tak místo toho to dopadne na normální lidi a nebudou se jim zvyšovat platy a nebude to fungovat ve prospěch ekonomiky. Takže to je úplně špatná tendence.

No a já musím říct, že mě velmi pobavily reakce na naše vystoupení poslanců a poslankyň Pirátů a předsedy Zdeňka Hřiba v takzvané uklízecí četě, kdy jsme udělali takový happening, abychom upozornili na téma korupce, tak to mělo obrovskou pozornost. No, a pak za náma chodili lidi a říkali: A proč neděláte ta konkrétní opatření? No a já říkám, ale vždyť my jsme, když jsme byli ve vládě, tak jsme prosadili osm protikorupčních zákonů. A kolik článků bylo napsáno o tom, že jsme prosadili největší novelu z hlediska nestrannosti státního zastupitelství, která kdy v tomhle tom státě byla, kde by nám dali nějaký kredit? No, nula. Prakticky žádné články k tomu nevyšly ve srovnání s tím, kolik vyšlo k tomu, že jsme si vzali uniformy těch uklízeček. Takže ono to možná i něco trošku vypovídá o těch médiích, na co se zaměřují.

A my jsme tady na mimořádný schůzi Poslanecké sněmovny předložili plán 20 bodů, které se mají učinit v protikorupční oblasti. Tam to bylo všechno velmi podrobně popsáno, počínaje reformou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, protože Antimonopolní úřad si nechal navýšit rozpočet s tím, že bude mít novou působnost, že bude kontrolovat kartely. My jsme chtěli, aby vedl, aby nejenom že se stane to, že bude mít nové kompetence pro kontrolu kartelů, což se zatím nestalo, protože to stále leží tady v Poslanecké sněmovně a je to vládní návrh, ale aby se ještě zvětšila pravomoc z hlediska toho, že to prochází nezávislými senáty a že je rychlejší přezkum veřejných zakázek. Takže to je zásadní věc, pokud chceme, aby bylo méně korupce ve veřejných zakázkách, který dohromady dělají balík nějakých 600 miliard korun, tak samozřejmě musíme zreformovat Antimonopolní úřad a měla by tam být i nějaká podpůrná složka, metodická. Metodická podpora, nejenom nějaké vrchnostenské zásahy.

Další věci, samozřejmě korupce ve zdravotnictví, spousta peněz nám tam utíká, jak jsme viděli v kauze Motol. To jsou prostě, to byly úplatky desítky milionů korun za investiční akce, ty peníze samozřejmě šlo dát do spousty jiných věcí. Mohli bychom za to nakoupit buď nové nemocnice, nebo nové vybavení do nemocnic, magnetické rezonance, mohli jsme za to zaplatit peníze, aby vůbec šli pracovat praktici a zubní lékaři na okresy, protože dneska, vycházelo k tomu několik zpráv, že nejsou ochotni pracovat mladí lékaři právě na, okresech, kde jsou potřeba praktici, zubaři, dětští lékaři, odborníci na závislosti, psychologové a tak dále a tak dále. Takže na to by se měly použít peníze z toho zdravotnictví. A těch opatření tam bylo 20. Nejvyšší kontrolní úřad, rozšíření pravomoci, to je věc, kterou dokonce předložili senátoři, ale ke které se vládní koalice postavila způsobem, že jenom navenek podporuje a zákulisně ji torpéduje nebo nedělá vůbec nic pro to, aby se tady v Poslanecké sněmovně projednalo rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu.

Takže to jsou konkrétní kroky, které jsme předložili. Samozřejmě, mohl bych pokračovat ještě 20 opatřeními, měli jsme tady zákon o střetu zájmů a tak dále. Těch věcí je opravdu hodně. Víme, že ten zákon, teď se blíží termín na odevzdání majetkových přiznání, tak prakticky nefunguje. Tam je nejvyšší sankce asi 50 000 korun za porušení toho zákona. Ve skutečnosti ti, kteří to poruší, tak dostanou třeba pětitisícovou pokutu. Viděli jsme, jak fungují ty dohledové prohlídky Národního bezpečnostního úřadu, který prověřoval ředitele nemocnic, jako třeba pana Ludvíka, tak ti dostali všichni čisté osvědčení, že jsou bezpečnostně v pořádku, ačkoliv tam 20 let dělali korupci. Takže to jsou všechno věci, kde my jsme předložili ten plán, my ten plán máme, ta opatření jsou na stole, ta opatření jsou jasná. Ale místo toho, abychom dělali koncepční změny tady ve Sněmovně a my jsme v menšině, máme tady čtyři poslance, tak to určitě nezvládneme prosadit zákon, je potřeba, aby se na tom podílely všechny politické strany, tak abychom tohleto změnili, tak musíme schvalovat změny těch zákonů v oblasti boje proti korupci. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP