Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(9.40 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

Takže na to upozorňuju. To je záležitost, které se můžeme úplně vyhnout. Stačí, aby kolegové z ODS respektovali jednací řád, aby se hlasovalo pouze o tom návrhu jako celku, tak, jak byl podán, bez nějakých snah ho modifikovat ve třetím čtení, což není možné, anebo aby tento návrh byl samozřejmě stažen, aby se o něm vůbec nehlasovalo. Protože v souvislosti, když jsme tady zažili bitcoinovou aféru, kde vládní politici zmařili možnosti policie zabavit výnosy z trestné činnosti za tři miliardy korun, tak hned potom hlasovat návrh, že ti největší bitcoinoví miliardáři, včetně pana Jiřikovského a těch advokátů nebo koho, kdo dostal ty peníze od něho jako platbu za služby, tak aby byli ještě navíc osvobozeni od daně, tak to považujeme za zcela nemravné.

V poslední části svého vystoupení jsem chtěl stručně zrekapitulovat, co se v tomto volebním období nestihlo, protože je na to velká řada dotazů. Samozřejmě tím, že máme dneska poslední tisky na programu, tak je jasné, které záležitosti už se bohužel nestihly. Ptají se nás na to občané, ptají se nás na to voliči, proč jsme jako Sněmovna s těmi věcmi neudělali více.

Začnu cenami potravin. To je nepochybně téma číslo jedna, ceny potravin, ekonomika domácností. My jsme jako Piráti opakovaně navrhovali, aby se udělalo aspoň to minimum, které mohla koalice bez problémů udělat, a to, aby se rozšířila působnost antimonopolního úřadu, aby kontroloval ceny, které kartely v oblasti potravinářství lidem nastavují a zdražují jim tak ceny potravin. Bohužel změna antimonopolního zákona tady ležela už od listopadu, a přestože jsme ji opakovaně navrhovali předřadit, tak se na ni nikdy nedostalo. Je to skutečně škoda. Je pozoruhodné, že antimonopolní úřad dostal peníze navíc, dostal nějakých, pokud se nepletu, 26 milionů z rozpočtu navíc, že bude vykonávat novou působnost. Ten zákon předložila vláda samotná, a přesto do dnešního dne nebyl projednán. Lidé samozřejmě mají vyšší životní náklady a vláda neudělala ani tu minimální změnu, kterou udělat mohla, aby tam nedocházelo ke zbytečnému zdražování, aby opravdu ceny určoval trh, nikoliv kartely a skryté dohody.

Za druhé, druhá věc, která se v tomto volebním období nedokončila, jsou povolenky. My jsme měli implementovat, máme tam lhůty od Evropské unie, snažíme se to odložit. To je značně nejisté. Pravděpodobně se to nepodaří. Pravděpodobně se to podaří jenom zmírnit. To jsou všechno dobré úmysly, ale současně vláda měla předložit jasné řešení, které by ujistilo občany v tom, že nebudou muset platit dramaticky vyšší ceny a že se jim to bude nějakým způsobem kompenzovat, protože na těch povolenkách se vyberou desítky miliard korun a je obrovská politická diskuse, kde ty peníze skončí. Jestli skončí zase v kapsách nějakých oligarchů, kteří si vylobbují nějaké dotace a budou ty peníze rozebírat dotační miliardáři tak, jako to skončilo u těch starých povolenek EPS 1, kde většinu z peněz, co jsme dostali za povolenky, vyinkasovalo zpátky nějakých deset největších holdingů. Anebo jestli budeme ty peníze kompenzovat a vracet zpátky lidem, protože to je přece úkolem státu vybrat peníze a vracet je zpátky lidem, buď na službách nebo na dávkách, jako jsou důchody, jako jsou různé podoby podpory.

Takže v téhleté situaci vláda selhala a my jako Česká republika budeme vystaveni tomu, že budou zavedeny nebo naběhnou povolenky, ale už tam nebudou kompenzační mechanismy. To je úplně nejhorší možná situace. Proto my za Piráty jsme přišli s návrhy, aby se vybrané peníze na povolenky promítly právě do slevy na poplatníka tak, aby příjemcem peněz byly rodiny, aby to na ně nedopadlo, aby nedopadlo na ně to zdražování. Naopak, aby pro ty, kteří se chovají úsporně, kteří využívají ty možnosti, jako je aspoň třeba zateplení domácnosti, tak aby to pro ně bylo skutečně výhodné.

Už dneska většina lidí platí ve svých cenách povolenky. Ti, kteří třeba mají centrální vytápění nebo kteří topí elektřinou anebo tam, kde to není z povahy věci, se povolenka neplatí, protože to je obnovitelný zdroj. Ale ta situace vytváří nerovnosti a podivné motivace, kde jsou lidi nuceni se třeba odpojovat z centrálního vytápění a přecházet na individuální plyn, protože jsou tam zvýhodněni právě tím, že - tam v jednom povolenka je - povolenka není. Takže jestli chceme mít rozumný systém, pojďme se zaměřit na to, jak ty desítky miliard korun vrátit zpátky občanům.

No, a další věc, která se koalici nepovedla schválit, je pan Matocha a pan Xaver Veselý, protože to to jsou lidi, kteří evidentně vystupují zcela v rozporu se zákonem jako členové Rady České televize, kteří se mají chovat nestranně. Místo toho, aby tito lidé byli v souladu se zákonem odvoláni z Rady České televize za neuvěřitelné výroky, které poškozují jak Českou televizi, tak vůbec důvěru v politiku, tak se podíleli na obsazování nového ředitele České televize.

Samozřejmě Milion chvilek kolem toho dělal nějaké haló, ale skutek utek. Ve výsledku tito lidé zůstávají v Radě České televize. Dokonce vypouští takové výroky, jako že: "Klidně se ředitel České televize zvolit nemusí. My tady budeme sedět dál a po volbách si zvolíme svého člověka." Takže to jsou naprosto neuvěřitelné věci, ty urážlivé, sprosté výroky, kterých jsme byli svědkem. Já to tady určitě nebudu opakovat od pana Veselého, to, jakým způsobem vystupuje pan Matocha, v podstatě jako politický aparátčík na internetu, na sítích. To patří sem do politiky, do Poslanecké sněmovny, ale pokud chce někdo dělat politiku, ať kandiduje do Sněmovny, a ne do Rady České televize. Tam to nemá co dělat, tam jsou jasně dané mantinely zákona, jak ty osoby mají vystupovat nestranicky.

Další věc, která se nepodařila schválit a kterou koalice slibovala, jsou protikorupční zákony. My jsme schválili osm protikorupčních zákonů zejména z toho, co tlačili Piráti - střet zájmů, lepší právo na informace a tak dále. Schválili jsme největší změnu v nezávislosti státních zástupců, na kterou se tady čekalo dvacet let a kde bylo asi dvacet novel, které už to chtěly upravit. To se konečně díky tlaku Pirátů podařilo dotáhnout do konce, ale ta snaha je stále polovičatá, protože řada věcí, které byly připraveny, byly vydávány pouze za to, že se tady schválí a ve skutečnosti dotaženy nebyly.

Příklad, novela zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu. Novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu předložil Senát Parlamentu České republiky. Tato novela rozšiřuje pravomoc NKÚ kontrolovat těch deset miliard plus, se kterými hospodaří Česká televize a Český rozhlas. Vláda k tomu vydala souhlasné stanovisko, přesto koalice odmítla zařadit projednávání tohoto bodu na příští týden na schůzi, která byla avizována, ale která patrně neproběhne, protože koalice už tady nemá většinu a nechce, aby se příští týden jednalo, protože asi odjedou všichni na dovolenou.

Nestihl se střet zájmů. My jsme navrhovali razantnější zpřísnění problematiky střetu zájmů. Je to věc, se kterou všechny politické strany, které jsou ve vládě, kandidovaly do voleb, ale pak se na ni vykašlaly. Když tam sedí, tak to vzdaly.

Byl tady předložen návrh zákona, který by zpřísnil pravidla pro vlastnictví médií ze strany politiků pro čerpání dotací a ucházení se o veřejné zakázky. Ale bohužel ten zákon nebyl nikdy schválen. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP