Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(11.40 hodin)
(pokračuje Jana Pastuchová)

Nebudeme se tady o tom dohadovat, já nebudu opravdu opakovat to, co ti lidi potřebují. Možná ano, možná je to tím, že příspěvky na péči dělám. Takže si umím srovnat, co lidi v I. stupni, jak vy říkáte nebo jste říkali, že vlastně nejsou nemocní, někdo tady tenkrát řekl, tak ho zrušte, pokud si to myslíte. Ale ti lidi nesplní čtyři základní životní potřeby. Opravdu je to jedna věc, která rozhoduje mezi jedničkou a dvojkou a mezi dvojkou a trojkou a tam je sakra velký rozdíl.

Takže já navrhovala i zvýšení u dvojky na 6 000 z dnešních 4 900 a to už je také rozmezí čtyři až šest základních životních potřeb. Věřte mi, že u každého klienta, kterého posuzuji, opravdu, ale opravdu hodně přemýšlím a koukám se (Předsedající: Čas.) na to i z hlediska zdravotníka.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan poslanec Navrátil, faktická.

 

Poslanec Jiří Navrátil: Já se opravdu tady nechci přít kolikrát kdo to navrhl a jestli byl v opozici, nebo v koalici. My jsme v současné době v nějaké koalici, která tady vládne, která nějakým způsobem má zodpovědnou politiku, ať už je to rozpočtová politika, tak samozřejmě nemusíme hledět i na tu sociální. Já jsem rád, že to trvalo sice dlouho, ale že jsme se nějakým způsobem dopracovali k nějaké částce, která má dopad - a znovu opakuji - 1,4 miliardy korun do rozpočtu, a že tato částka bohudík snad dneska projde. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Paní poslankyně Hanzlíková, faktická.

 

Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo. Já bych ráda zareagovala na pana poslance Navrátila vaším prostřednictvím. Říká se mi to těžce, ale ještě víc těžce se mi tedy poslouchala ta slova, především to, že chcete, aby byl podpořen váš pozměňovací návrh, a zdůvodnil jste to tady, že je odpovědný k rozpočtu - myslím, že to říkám správně, takhle jste to řekl - tak mně je strašně líto, že nechcete podpořit pozměňovací návrh, který je odpovědný k těm lidem, protože já jsem opravdu... My jsme to tady navrhovali tolikrát, mockrát byla příležitost, abychom těmto lidem zvedli. Nikdy jste to neudělali jako koaliční poslanci. A já jsem potom seděla v poslanecké kanceláři velmi často s mnoha lidmi, kteří byli opravdu ve velmi těžkých finančních situacích, a to se poslouchá velmi těžko, když pro ně nemám žádnou pozitivní zprávu. A schvalujeme to teďka na poslední schůzi, opravdu ti lidé na to čekají dlouhou dobu, tak pojďme se ještě zamyslet a buďte tak hodní, poslanci koaliční, opravdu podpořte tu vyšší částku, protože těch 500 korun je při tom, co se dělo v ekonomické sféře, opravdu velmi nízká částka. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Paní poslankyně Pastuchová.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Já děkuji. Já si dovolím reagovat tady na kolegy, kteří bouchají do lavic, protože asi máme málo času. Já to chápu, ale my se o tomhle příspěvku tady bavíme už hodně dlouho a ti lidi na to čekají. Takže já tu budu vystupovat třeba do dvou, jenom aby ten příspěvek prošel.

Já nebudu na vás reagovat, pane kolego, ono se to nesmí, ale boucháte do stolu, ať už jedem. (Hovoří k poslanci Krejzovi.)

Ale já chci říct jednu věc. Pan ministr Jurečka tady navrhoval zvýšení u lidí s asistencí. To jsme nepodpořili, protože je to nesmysl. Já všem přeju hodně peněz, ale nemůžeme tu skupinu, když má dneska IV plus (?), ti doma, zvýhodňovat ještě tolik a na jedničky a dvojky nemyslet. Takže ty finance, které pan ministr určitě měl v rozpočtu pro asistenční služby, by se daly přece přesunout na navýšení příspěvku na péči v I. a v II. stupni, jestli jste to takhle spočítali a udělali, ale pětistovka, nezlobte se na to, nezvedli jste pro to ruku desetkrát, teď jste si to před volbami navrhli sami. V pohodě, my určitě pro to ruku zvedneme, ale je to takové od vás nefér ještě v tomhle zákoně.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosím paní zpravodajku. (Ministr Jurečka gestikuluje.) Já se omlouvám, předtím se ještě hlásil s přednostním pan ministr. (Ministr Jurečka hovoří mimo mikrofon.) Tak ale on vám dává přednost, prosím.

 

Poslankyně Barbora Urbanová: Já bych ráda jenom načetla legislativně technickou opravu pozměňovacího návrhu číslo 6802, který je můj, v souladu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny k tomuto tisku - ten pozměňovací návrh je vedený pod písmenem H - a to takto: "V bodě 1 pozměňovacího návrhu, což je změna živnostenského zákona, navrhuji v novelizačním bodě 2 v písm. d) a novelizačním bodě 4 ve druhém sloupci v písm. d) za slovo ‚výchovy,‘ vložit slova ‚v ozbrojených silách,‘." To je ode mě vše, děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a s přednostním právem pan ministr.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Já jenom úplně stručně doplním. Příspěvek na osobní asistenci byl plánován až od poloviny roku 2027, to znamená, nelze s ním kalkulovat v úvahách třeba k roku 2026 tak, aby to bylo zarámováno tou faktografickou částí.

Ale teď, prosím pěkně, já bych chtěl načíst ještě opravdu legislativně technickou úpravu v souladu s jednacím řádem Sněmovny, a to u dokumentu pod čísly 6767, sněmovního tisku 926/4, vedeného pod písmenem O2, takto:

V bodě 1 pozměňovacího návrhu v článku X1 za novelizační bod 1 pozměňovacího návrhu, sněmovní dokument 6767, což je změna zákona o sociálních službách, navrhuji vložit nové novelizační body 2 a 3, které znějí: Bod číslo 2: "V § 22 odst. 2 se slova ‚krajská pobočka Úřadu práce" nahrazují slovy ‚Územní správa sociálního zabezpečení‘." Bod 3: "V § 22 odst. 4 se slova ‚krajská pobočka Úřadu práce‘ nahrazuje slovy ‚Územní správa sociálního zabezpečení‘." Ostatní novelizační body se přečíslují.

Bod 2 pozměňovacího návrhu navrhuji upravit takto: 2. V dosavadní části desáté se dosavadní čl. XVI upravuje tak, že ustanovení části deváté čl. X1 bodů 2 a 3 nabývají účinnosti dnem 1. července 2026, ustanovení části deváté čl. X1 bodů 12 a 14 nabývají účinnosti dnem 1. ledna 2028 a ustanovení části deváté čl. X1 bodu 8 nabývají účinnosti dnem 1. ledna 2029.

Odůvodnění: V důsledku prakticky souběžného schvalování právních úprav v senátních tiscích číslo 98 - u nás sněmovní tisk číslo 784 - a 148 - u nás sněmovní tisk 796 - došlo v rámci novelizace zákona o sociálních službách v jednom z těchto tisků k posunu v číslování odstavců v ustanovení § 22, na což již nemohlo být reagováno v tisku druhém. Změnu zamýšlenou tímto druhým tiskem tak není možné z formálních důvodů do § 22 promítnout. Tato legislativní chyba se tak v rámci předpokládané legislativně technické opravy napravuje. Účinnost dotčených novelizačních bodů zůstává shodná. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a nyní pan poslanec Strýček.

 

Poslanec Jiří Strýček: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych chtěl jenom pár slov, protože samozřejmě v rámci tohoto zákona všichni dobře víme, že tam je nebo řeší se tam i problematika startupu a zdaňování zaměstnaneckých akcí. Já jsem velmi rád, že v podstatě tato problematika se dostala už konečně k řešení v rámci podvýboru, kterého jsem měl tu čest být předsedou, tak jsme dlouhodobě tuto problematiku řešili s kolegy z podvýboru a zabývali jsme se v podstatě tou problematikou asi na pěti nebo na šesti schůzích, měli jsme i několik konferencí k těm startupům a v podstatě jsme reagovali na dlouhodobé volání startupové komunity po konkurenceschopném a funkčním rámci pro zaměstnanecké podíly ve firmách.

Já osobně znovu musím říct, že to považuji za velmi důležité, protože pokud tady chceme mít mladé inovativní firmy, vytvářet tady v podstatě firmy s vyšší přidanou hodnotou, tak rozvoj těchto startupů je nevyhnutelný a nezbytný. A já bych chtěl navázat na slova paní předsedkyně Schillerové, která tady řekla úvodem a její commitment tady zazněl zcela jasně, že pokud my budeme mít tu důvěru a budeme v příštím volebním období u vlády, tak opravdu uděláme kompletní startupový zákon, tak se vším všudy tak, aby se startupové asociace a vůbec startupy staly jedničkou v této zemi. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP