Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(12.30 hodin)
(pokračuje Robert Králíček)
Je symbolické, že jedním z posledních zákonů, které tato Sněmovna schválí, je právě implementace migračního paktu. Navzdory vůli občanů a navzdory protestům opozice je od počátku jasné, že si tato vláda prosadí svou. Je to trestuhodné, je to neodpustitelné, ale bohužel asi je to nevyhnutelné. Češi si zkrátka musí vypít kalich hořkosti až do dna, aby pochopili, co jste zač a kam tuto zemi vedete.
Momentální rozložení sil ve Sněmovně nám bohužel dává pouze možnost načíst vlastní pozměňovací návrhy. Těmi rozhodně nevyjadřujeme souhlas s implementací migračního paktu jako takového. To bych chtěl tady deklarovat zcela jasně. Pouze se snažíme mírnit škody. S kolegy z hnutí ANO jsme nachystali a načetli změny, které reagují na aktuální problémy v některých regionech naší země na situace, která lidi trápí už roky a které nám opakovaně hlásí naši starostové a hejtmani. V Česku dnes žije legálně přes milion cizinců a jen třetina z nich jsou uprchlíci z Ukrajiny. V některých městech tvoří cizinci až 30 procent obyvatel, což má dramatický dopad na bezpečnost a pocit bezpečí místních lidí.
Pokud chcete konkrétní příklad, tak mluvím konkrétně o Tachovu, Plzni, Mladé Boleslavi, některých obcích na Liberecku nebo Pardubicku. Třeba v Tachově žije 15 000 lidí a z toho až 6000 cizinců. Do průmyslových zón denně dojíždí dalších 22 000. Situace se tam od roku 2022 výrazně zhoršila a město volá o pomoc. Zatím marně. Ačkoliv podáváme náš pozměňovací návrh jako skupina poslanců, je to výsledek dialogu se zástupci regionů. Konzultovali jsme ho například i s hejtmanem Plzeňského kraje Kamalem Farhanem, který se tímto tématem od svého nástupu do čela Plzeňského kraje intenzivně zajímá a situaci se snaží posouvat k lepšímu.
V současné právní úpravě sice existuje možnost odebrat cizinci pobyt, pokud opakovaně porušuje zákon, jenže realita, kterou slýcháme z praxe, je často úplně jiná. Zákon je v tomhle směru velmi vágní, správní řízení je často zdlouhavé a celé to posuzování bývá natolik složité, že k odebrání pobytu ve výsledku třeba ani nedojde. Proto přicházíme s jednoduchým a férovým řešením. Tři evidované přestupky za 12 měsíců rovná se ztráta pobytového oprávnění. Je to srozumitelné pro úředníky, pro obce i pro veřejnost a myslím, že i férové vůči těm, kteří pravidla dodržují, protože právě ti dnes doplácejí na nečinnost systému nejvíc.
Náš návrh cíleně míří na cizince ze zemí, kteří v Česku pobývají legálně, to znamená držitele dlouhodobých víz, zaměstnaneckých nebo modrých karet, studenty nebo osoby, které sem přišly v rámci sloučení rodiny. Netýká se všech, ale jen těch, kteří se opakovaně dopouštějí přestupků, a to konkrétně takových, které jsou vedeny v Centrální evidenci přestupků. Typicky jde o přestupky proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo proti majetku. A říkáme jasně: tři přestupky za 12 měsíců rovná se možnost odebrat nebo neprodloužit pobyt. Bavíme se třeba o opakovaných krádežích v obchodech, napadeních, narušování veřejného klidu, rvačkách a tak dál, zkrátka o chování, které je v rozporu s tím, jak tu chceme spolu žít. A tohle už není výjimečné. V některých místech, třeba v Plzeňském kraji, je to bohužel denní realita.
Chci zdůraznit, nejde o kolektivní trestání nebo nějakou stigmatizaci. Návrh je cílený, spravedlivý a od začátku jsme ho konzultovali s odborníky z Ministerstva vnitra, za což jim chci poděkovat. Bylo by lepší, kdyby se Ministerstvo vnitra pod vedením Víta Rakušana věnovalo těmto konkrétním a dlouhodobě neřešeným problémům, než snaze zalíbit se Bruselu a odevzdat naši suverenitu evropským byrokratům. To, co dnes předvádíte, je divadlo. Zatímco v okolních zemích se proti migračnímu paktu vymezuje čím dál víc politiků a některé země již otevřeně odmítají v jeho implementaci pokračovat, naše vláda se dál slepě zavrtává stále hlouběji a hlouběji do evropské zadnice. Jediné, co nás může uklidnit, je skutečnost, že občané vám za tuto servilitu již brzy vystaví svůj účet. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jako další vystoupí pan poslanec Hubert Lang, připraví se pan poslanec Aleš Dufek a potom pan poslanec Marek Benda. Prosím.
Poslanec Hubert Lang: Děkuju, pane místopředsedo. Tak já jsem zpravodajem klubu hnutí ANO tohoto tisku zákona o azylu č. 325/1999 Sb. Dostáváme se teda k finálnímu čtení vlastně tohoto tisku. Já bych chtěl říci, že celé vlastně tohoto volební období jsme se jako hnutí ANO snažili i v oblasti cizinecké policie, v oblasti vlastně pohledu na cizince, ať už legální, nebo zejména ty nelegální, přicházet s nějakými konstruktivními návrhy. Všechno se to daleko více akcentovalo poté, kdy teda ta Ruská federace napadla, napadla Ukrajinu a byl tady ta velká přílivová vlna.
A potom pro nás velké překvapení bylo, když pan ministr vnitra Rakušan v době našeho předsednictví se vlastně vítězoslavně vrátil tehdy a řekl, že se přihlásil za Českou republiku k paktu víz a migrace, což teda Evropa několik let připravovala, a vlastně za našeho předsednictví bohužel došlo k té finalizaci. Tam je ten náš základní rozpor, kdy my prostě nesouhlasíme s tím, co vlastně z té Evropy v uvozovkách vypadlo, nesouhlasíme s tím, jak Česká republika reagovala, to znamená, jak napřed servilně ustupovala a připravovala všechny věci na schválení toho paktu víz a migrace. Potom, když se zjistilo, že to opravdu je problém a bude to problém i politický, protože samozřejmě celá řada našich občanů je z toho vystrašená, nesouhlasí s tím, co bylo dojednáno, tak potom Česká republika se finálně zdržela.
Kdyby, prosím vás, se to nehrálo politicky před volbami tak, že pan ministr vnitra Rakušan, hnutí STAN i tato koaliční vláda říká, že jenom díky novele zákona č. 325/1999 Sb., se zlepší všechno v té oblasti té migrace a že to je vlastně příprava na implementaci pakt víz a migrace jako takové, které má naběhnout do účinnosti někdy příští rok, tuším duben nebo květen, tak jsou tam věci v tomto tisku, se kterými lze souhlasit. Jsou tam zpřísňující věci, připravoval to odbor azylové(?) migrační politiky Ministerstva vnitra a jako s takovým národním zákonem o azylu 325/1992 Sb., ve znění těchto novel bychom s tím problém neměli.
Pokud je to ovšem spojováno s náběhem paktu víz a migrace, s čímž hnutí ANO zásadně nesouhlasí, máme na to odlišný názor, odlišný postoj, chceme migraci do Evropy řešit jiným způsobem, než jaký řešíte vy, tak prostě máme politicky s tímto tiskem problém. Jsou tam některé pozměňovací návrhy, neschválili jsme tu devadesátku, ke kterým jsme ochotni se připojit, protože jak říkám, čistě odborně a technicky jsou na tom dobře, jsou dobře zpracovány. Ale prostě ten politický message prostě od našeho hnutí je jednoznačný směrem k našim voličům a našim občanům. My nesouhlasíme s paktem víz a migrace tak, jak byl schválen Evropou, tak jak se připravuje jeho implementace, protože se domníváme, že to bude obrovský problém pro naši zemi. To, že zatím jsme pouze v rámci nelegální migrace nebo těch potenciálních žadatelů o azyl jaksi pouze zemí, přes kterou zatím ty osoby prochází do té západní Evropy, tak je naším štěstím, ale to štěstí nebude mít asi dlouhého trvání.
Prostě nesouhlasíme s kvótami, nesouhlasíme s tím přerozdělováním tak, jak to ta Evropa připravila. Takže to naše finální stanovisko potom k tomuto zákonu projevíme svým hlasováním. Škoda, že tady pan ministr vnitra není dnes. Správně říkal kolega Králíček, prostřednictvím vás, pane předsedající, že to je docela důležitý zákon, který ovšem je hlasován takto na poslední chvíli, a domníváme se, že jsme mu měli dát daleko větší prostor a měli jsme k tomu přistoupit daleko dříve. Z mé strany je to všechno, děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Pan poslanec Dufek stahuje svoji přihlášku, ještě je tady přihláška pana poslance Marka Bendy, kterého v tento moment... Dobře. V tom případě stahuji přihlášku pana poslance Marka Bendy a uděluji vám slovo, prosím.
Poslanec Aleš Dufek: Budu mluvit do té doby, než se kolega Benda dostaví. Já jenom chci připomenout jeden pozměňovací návrh, který je součástí tady toho návrhu, a to je vlastně návrh můj, kolegy Bendy a kolegy Blažka ohledně určitých úprav správního řádu.***