Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.
I. volební období.
3. zasedání.
Tisk 766.
Vládní návrh.
ze dne................................ 1921,
o řádu volení v obcích.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
HLAVA PRVÁ.
O právu voliti a volitelnosti.
§ 1.
Právo voliti do obecního zastupitelstva přísluší všem státním občanům Československé republiky, kteří jsou pravoplatně zapsáni ve stálých voličských seznamech (§ 14. zákona ze dne 19. prosince 1919, č. 663 Sb. z. a n.), a kteří nejsou řádem volení v obcích (§ 3.) výslovně vyloučeni z práva voliti.
Poznámka: Změny zákona ze dne 31. ledna 1919, č. 75 Sb. z. a n., označeny jsou tiskem tučným.
§ 2.
Každý občan smí vykonávati právo volební pouze v obci jediné a vykonává je osobně.
§ 3.
Z práva voliti jsou vyloučeni:
1. Kdož vyloučeni jsou ze zápisu do stálých seznamů voličských (§ 3., čís. 1. 2. a 4. zákona ze dne 19. prosince 1919, čís. 663 Sb. z. a n.).
2. Vojíni (důstojníci, vojenští úředníci i poddůstojníci a mužstvo) ve službě presenční;
3. kdož povinni jsou činiti počet ze správy jmění, ústavu nebo podniku obecního, nebo obcí spravovaného, a neučinili tak, ač lhůta obecním zastupitelstvem nebo dozorčím úřadem ke složení účtů jim daná již byla uplynula;
4. kdož pravoplatným rozsudkem soudu trestního byli odsouzeni pro takový zločin anebo takový přečin nebo přestupek, pro který podle platných ustanovení nastává ztráta práva volebního do obcí.
Výrok, zda má nastati ztráta práva volebního, vysloví soud v rozsudku. Jde-li o výrok poroty, přísluší o tom rozhodnouti porotcům.
Není-li však zvláštním zákonem výslovně ustanoveno, že ztráta práva volebního nastává bezpodmínečně, může býti tato ztráta vyslovena jen tehdy, byl-li trestný čin spáchán z pohnutek nízkých a nečestných.
Ztráta práva volebního pomíjí, pokud podle platných ustanovení nepomíjí dříve, u zločinů po třech letech, u přečinů a přestupků po roce, počítajíc ode dne ukončení trestu.
Nastane-li některá z okolností uvedených pod 2 a 4, učiní o tom příslušný úřad sdělení starostovi obce, v níž má občan dotčený stálé bydliště, za účelem poznámky ve stálých voličských seznamech.
§ 4.
Do zastupitelstva obecního a obecních komisí mohou býti voleni, kdož mají právo volební, dokonali v den voleb 30. rok věku, v obci aspoň jeden rok, ode dne volby zpět počítajíc, bydlí, a nejsou vyloučeni z volitelnosti.
Doba strávená ve vojenské službě, při válečných úkonech nebo v zajetí čítá se do doby bydlení v oné obci, ve které občan bydlel před nastoupením služby vojenské, válečných úkonů nebo před zajetím.
Do obecních komisí mohou býti volem i ti, kdož nejsou členy obecního zastupitelstva.
§ 5.
Voleni za členy obecního zastupitelstva a obecních komisí býti nemohou:
1. zaměstnanci obce, nad nimiž přísluší obecnímu zastupitelstvu nebo obecní radě moc disciplinární, avšak jen v obcích s méně než 5000 obyvatelů. V obcích, majících 5000 obyvatelů, nemohou býti zvoleni za starostu, náměstka nebo člena obecní rady;
2. úředníci všech úřadů správních, jimž přísluší nad obcí přímá moc dohlédací;
3. kdož, byvše osobně řádně upomenuti, ve lhůtě aspoň na 14 dní v upomínce jim dané, nezaplatili nějaké veřejné dávky obecní déle než rok splatné.
§ 6.
Zároveň nemohou býti členy rady obecní
1. manželé, není-li manželství rozloučeno,
2. rodiče a děti (vlastní i nevlastní),
3. tchán a tchyně se zetěm a snachou,
4. sourozenci (vlastní i nevlastní),
5. manžel - není-li manželství rozloučeno - se sourozencem druhého manžela.
Jsou-li zvoleny osoby zde uvedené proti tomuto ustanovení, aneb nastane-li poměr takový později a nevzdá-li se jeden ze zúčastněných do tří dnů dobrovolně mandátu, pozbývá členství v obecní radě člen mladší, jsou-li stejně staří, rozhoduje los; losování provede věkem nejmladší člen obecní rady, jehož se případ netýče, ve schůzi obecní rady k účelu tomu svolané.
O povinnosti volební.
§ 7.
Každý volič je povinen volby se zúčastniti.
Od této povinnosti jsou osvobozeny osoby, které:
1. jsou starší než 70 let, nebo
2. pro nemoc nebo vadu tělesnou nemohou se dostaviti do místnosti volební,
3. pro neodkladné povinnosti svého úřadu nebo povolání nemohou včas přijíti k volbě,
4. jsou v den volby vzdáleny místa volby nejméně 100 km.
5. jsou zdrženy přerušením dopravy nebo jinými nepřekonatelnými překážkami.
Zaměstnavatel jest povinen upraviti v den volby službu tak, aby se zaměstnanci mohli volby zúčastniti.
Služba pro vojíny v záloze budiž v den volby upravena takovým způsobem, aby i vojíni, kteří mimo místo služební mají právo volební, mohli právo toto vykonati.
§ 8.
Každý, kdo byl zvolen, je povinen volbu za člena obecního zastupitelstva, obecní rady a komisí obecních přijmouti. Od této povinnosti jsou osvobozeni:
1. ženy,
2. kdož překročili 60 rok věku,
3. kdož po celá dvě poslední období byli členy obecního zastupitelstva nebo komise,
4. když lékařsky prokáží vážnou nemoc nebo vadu tělesnou, pro niž by nebyli schopni úřad vykonávati,
5. kdož pro své povolání pobývají často nebo po delší čas mimo obec,
6. zaměstnanci, jimž povolání jejich brání úřad náležitě vykonávati,
7. volení členové zákonodárných, veřejnoprávních, správních nebo poradních sborů,
8. členové obecního zastupitelstva v případě posledního odstavce §§ 53. a 55.
Vzdáti se členství v radě, zastupitelstvu a komisích obecních za volebního období jest jedině tehdy dovoleno, jsou-li tu okolnosti shora uvedené, nebo souhlasí-li s resignací většina členů toho sboru, na jehož členství se resignovalo.
Odepře-li většina sboru, na jehož členství se resignovalo, souhlas s resignací, jest zúčastněný oprávněn odvolati se ze zamítavého usnesení k dohlédacímu úřadu, který rozhoduje s platností konečnou.
Není-li obecní zastupitelstvo ještě ustaveno, rozhoduje o resignaci dohlédací úřad.
Kdo proti tomuto ustanovení odmítne přijmouti volbu nebo úřad podržeti, ač byl dvakráte vyzván, podléhá trestům uvedeným v §u 61., neztrácí však volitelnosti.
HLAVA DRUHÁ.
O počtu členů obecního zastupitelstva, rady a komisí obecních a o období volebním.
§ 9
Obecní zastupitelstvo skládá se v obcích:
do 200 obyvatelů z 9 členů, 500 obyvatelů z 12 členů, 1000 obyvatelů z 15 členů, 1500 obyvatelů z 18 členů, 2.000 obyvatelů z 24 členů, 5.000 obyvatelů z 30 členů, 20.000 obyvatelů z 36 členů, 50.000 obyvatelů z 42 členů, 100.000 obyvatelů z 48 členů, přes100.000 obyvatelů z 60 členů. |
Pro hlavní město Prahu určuje počet členů statut.
Počet členů obecní rady, starostu a náměstky v to počítajíc, činí třetinu počtu všech členů obecního zastupitelstva.
Počet komisí a jejich členů, stanoví obecní zastupitelstvo. Počet členů jednotlivých komisí nesmí býti větší než polovina všech členů zastupitelstva.
O období volebním.
§ 10.
Obecní zastupitelstvo volí se vždy na dobu čtyř let, počítajíc ode dne, kdy volba obecní rady stala se právoplatnou.
Funkce starosty, náměstků obecní rady a komisí trvá tak dlouho, jako funkce obecního zastupitelstva.
Neustaví-li se nové zastupitelstvo do 4 měsíců ode dne, kdy uplynulo období zastupitelstva dřívějšího, jmenuje, žádá-li za to aspoň třetina členů starého zastupitelstva, dohlédací úřad pro mezidobí správní komisi, přihlížeje k výsledku platných voleb posledně v obci provedených.
V době dvou měsíců počítajíc ode dne, kdy podle § 8. zákona ze dne 17. prosince 1919, č. 663 Sb. z. a n. vyloženy býti mají stálé voličské seznamy, nebuď též volby obecního zastupitelstva rozepisovány.
Prvé volby podle tohoto zákona rozepíše dohlédací úřad tak, aby ve lhůtě 4 měsíců od prvé volby počítajíc, obnovena byla veškerá obecní zastupitelstva v jeho správním obvodu.
HLAVA TŘETÍ.
O přípravném řízení volebním.
§ 11.
Dohlédací úřad rozepíše s konečnou platností volbu tak, aby přípravy k volbě včas mohly býti skončeny, a aby volba -mimo případ posl. odstavce § 10 - byla provedena před uplynutím období starého zastupitelstva.
Volba vyhlásí se všeobecně v úředním listě, dále pak v každé obci zvláště vyhláškami na veřejných místech po dobu 14 dnů, jakož i jinakým způsobem v místě obvyklým.Tvoří-li obec několik osad, budiž volba vyhlášena ve všech osadách.
Vyhláška v obci musí obsahovati den a hodinu, kdy se volba koná, místnost volební, počet osob, jež mají býti voleny, lhůtu ku předložení kandidátních listin s udáním kalendářního dne (§ 14.), ustanovení o formě a obsahu kandidátních listin (§ 15.), lhůtu k oznámení sdružených listin (§ 19.) a lhůtu k jmenování členů volební komise (§ 25.).
Vyhláška v úředním listě musí obsahovati jméno obce, den volby a počet osob,jež mají býti voleny.
§ 12.
Zároveň s volební vyhláškou vyloženy buďtež po 14 dnů stálé voličské seznamy právoplatné po skončení posledního řízení reklamačního.
Voličské seznamy buďtež k nahlédnutí přístupny nejméně po tři hodiny denně, v obcích přes 5000 obyvatelů nejméně po osm hodin denně, avšak ve všech obcích po dvě soboty i v hodinách poledních, v neděli vždy od 8. do 12. hodiny polední.
Do seznamů má každý právo nahlížeti a činiti si opisy a výpisy, nevylučuje-li tím jiných osob z výkonu téhož práva.
Ke správnému dodržování těchto ustanovení dohlížejí členové obecní rady.
Kandidátní listiny.
§ 13.
Nejpozději 22. den přede dnem volby do 4. hodiny odpolední předloží strany obecnímu úřadu kandidátní listiny tak, že ku každému prvopisu přiložen býti musí opis kandidátní listiny. Obecní úřad je povinen podateli potvrditi čas podání. Strana je oprávněna předložiti další opis kandidátní listiny, jehož souhlas s prvopisem je povinen obecní úřad potvrditi. Odepře-li obecní úřad z jakéhokoliv důvodu kandidátní listinu převzíti, jest tato včas podána, byla-li nejpozději 22. den přede dnem volby doporučeně podána příslušnému poštovnímu úřadu.
Obecní (městská) rada jest povinna, poslední den a poslední hodinu lhůty, k podání kandidátních listin určené, býti přítomna na obecním úřadě a potvrditi protokolárně podání a pořad došlých kandidátních listin. Protokol doplní starosta obce kandidátními listinami došlými poštou.
Nebyla-li včas podána žádná platná kandidátní listina, oznámí to starosta obce dohlédacímu úřadu, který vypíše volbu novou. Nebyla-li ani tu podána žádná platná kandidátní listina, ustanoví dohlédací úřad v den, kdy končí období obecního zastupitelstva pro nejbližší období volební správní komisi, nejsa vázán návrhem stran. Úřaduje-li na místě obecního zastupitelstva správní komise, vypíše dohlédací úřad nové volby po uplynutí jednoho roku ode dne, kdy končila lhůta ku předložení kandidátních listin.
Prvopis kandidátní listiny musí býti v obcích do 1000 obyvatelů podepsán nejméně 10 voliči, v obcích do 2000 obyvatelů nejméně 20 voliči, v obcích do 5000 obyvatelů nejméně 30, v obcích přes 5000 obyvatelů nejméně 50 a v obcích přes 20000 obyvatelů nejméně 100 voliči ve stálých voličských seznamech zapsanými. Kandidáti mohou platně kandidátní listinu podepsati jedině v obcích do 1000 obyvatelů. Podpisů musí však vždy býti nejméně tolik, co kandidovaných.
Úmrtí, odvolání podpisů nebo ztráta volebního práva podpisovatelova nepůsobí na platnost kandidátní listiny.
§ 14.
Kandidátní listina musí obsahovati:
1. Označení strany volební;
2. seznam kandidátů, jejichž počet smí však býti nejvíce o polovici větší než počet členů obecního zastupitelstva. Zlomky třeba urovnati na nejblíže vyšší celé číslo. Pořadí každého kandidáta budiž vyznačeno arabskými číslicemi.
3. Označení zmocněnce volební strany a jeho náhradníka. Nejsou-li označeni, považuje se první podepsaný volič za zmocněnce a druhý za jeho náhradníka. Kandidáti mnohou býti zmocněnci strany, kterou jsou kandidováni. Úřad zmocněnce trvá, i když tento ztratil volební právo. Voličové na kandidátní listině podepsaní mohou nadpoloviční většinou zmocněnce odvolati a jiného, voliče zmocněncem prohlásiti, což státi se může jedině písemným prohlášením, vlastnoručně podepsaným, jež odevzdá se obecnímu úřadu.
K prvopisu kandidátní listiny budiž připojeno písemné, vlastnoručně podepsané prohlášení všech kandidátů, že kandidaturu přijímají a že se svým souhlasem na jiné kandidátní listině nejsou navrženi.
§15.
Starosta obce svolá do tří dnů obecní (městskou) radu, do níž pozve všechny zmocněnce volebních stran, aby do kandidátních listin nahlédli a přednesli své formální námitky (§§ 14 a 15).
Je-li kandidát na několika listinách, dotáže se ho starosta obce, kterou kandidaturu přijímá, neodpoví-li do 48 hodin, škrtne ho obecní (městská) rada na listině, k níž nebyl připojen vlastnoručně stvrzený souhlas s kandidaturou; jinak škrtne ho na listině později došlé.
Má-li kandidátní listina formální vady, na př. nedostatečný počet podpisů, nebo, že pořadí kandidátů není vyznačeno, nebo označení strany volební je sporné, nebo není předložen souhlas kandidátův a pod., vyzve obecní (městská) rada zmocněnce, aby kandidátní listiny do 48 hodin opravil.
Není-li od některého kandidáta ve stanovené lhůtě opatřen písemný souhlas, škrtne jej obecní rada na kandidátní listině.
Je-li několik kandidátních listin označeno stejným anebo nesnadno rozeznatelným označením volební strany, vyzve obecní rada, zmocněnce těchto kandidátních listin, aby do 48 hodin upravili sporné označení.
Není-li kandidátní listina opatřena označením strany, označí ji obecní rada jménem zmocněncovým.
Tyto formální vady kandidátních listin opraví obecní rada i tehdy, když zmocněnec proti nim nečinil námitek. Rozhodovati však o volitelnosti kandidátů obecní radě nepřísluší.
Neplatná, jest kandidátní listina a neplatný jsou i hlasy odevzdané pro kandidátní listinu, která nebyla podána včas, aneb která ani po tomto řízení nemá nařízeného počtu podpisů. O neplatnosti rozhodne obecní rada s platností konečnou, s výhradou námitek proti volbě.
Rozhodnutí toto budiž ihned veřejně vyhlášeno.
§ 16.
Když se kandidát vzdá, zemře, ztratí volitelnost nebo je škrtnut, může zmocněnec volební strany doplniti kandidátní listinu jmenováním jiného kandidáta, v pořadí uprázdněném - což se státi může nejdéle desátý den před volbou. Zmocněnec není oprávněn měniti pořadí kandidátů.
Po skončené úpravě kandidátních listin, nejméně však osm dnů před volbou není dovoleno ani obecní radě, aby na kandidátních listinách prováděla změny. Celou kandidátní listinu odvolati mohou nejpozději desátý den před volbou všichni voličové, kteří dotčenou kandidátní listinu podepsali, předloží-li o tom písemné prohlášení a souhlas zmocněnce, jeho náhradníka a souhlas všech svých kandidátů.
§17.
Nejpozději osmý den před volbou dá starosta obce vyvěsiti všechny platné kandidátní listiny s označením stran, čísla řadového plným a přesným uvedením všech kandidátů a zašle jeden opis kandidátních listin dohlédacímu politickému úřadu, a to i tehdy, byla-li toliko jediná kandidátní listina předložena.
Kromě toho dá rozmnožiti platné kandidátní listiny tiskem, a to každou v počtu o jednu třetinu větším, než je počet voličů. Každá kandidátní listina budiž rozmnožena zvláště ve formě hlasovacího lístku, i s číslem řadovým, a to všechny listiny písmem téhož druhu a stejné velikosti, na papíru téže barvy i jakosti a týchž rozměrů. Hlasovací lístky nesmějí míti žádných odlišných značek nebo znamení; úchylky od tohoto ustanovení povoliti může pro některé správní obvody jedině ministr vnitra; oprávnění toto pomíjí uplynutím roku 1936.
Náklady tisku kandidátních listin hradí z polovice obec, z polovice volební strana. Za tím účelem složí strany starostovi obce do tří dnů po písemném vyzvání zálohu, rovnající se polovici výloh s rozmnožením kandidátních listin spojených. Neučiní-li strana v této lhůtě zadost své povinnosti, považuje se její kandidátní listina za odvolanou,i když lhůta stanovená odst. 3. § 17. byla uplynula.
Sdružení kandidátních listin.
§ 18.
Zmocněnci volebních stran mohou u obecního úřadu předložit společná prohlášení, že listiny navzájem sdružují.
Prohlášení toto státi se musí nejdéle devátý den přede dnem volby, načež je starosta obce ve vyhlášce oznámí. Ohlášené sdružení listin může zmocněnec odvolati, což se však státi může nejpozději devátý den před volbou.
Sdružení listin značí, že se při rozvrhu mandátů k nim hledí jako k celku.
HLAVA ČTVRTÁ.
O volbě obecního zastupitelstva.
§ 19.
Volby obecního zastupitelstva dějí se podle zásady poměrného zastoupení.
§ 20.
V obcích, kde je předložena jen jediná kandidátní listina, obsahující tolik jmen, kolik členů a náhradníků obecního zastupitelstva má se voliti, předloží obecní rada dohlédacímu úřadu kandidátní listinu s potvrzením, že jiných kandidátních listin podáno nebylo, načež dohlédací úřad prohlásí v den, na nějž byla volba určena, všechny kandidáty za zvolené. (§ 60., odst. 2.)
V tomto případě odpadá rozmnožení kandidátních listin.
Byla-li předložena jen jediná kandidátní listina, která však přes řízení podle § 16. ustanovení tohoto zákona nevyhovuje, nařídí dohlédací úřad volbu novou.
§21.
Volba obecního zastupitelstva koná se v neděli od 8. hodiny ranní. Hodinu konečnou určí dohlédací úřad.
Místnosti volební, jakož i všechny potřeby pro ně opatří obec..
Je-li zapsáno do seznamu voličského jednoho volebního obvodu více než tisíc voličů, budiž volba konána v několika místnostech tak, aby do jedné místnosti nebylo přikázáno více než tisíc voličů.
§ 22.
V den před volbou a v den volby, až do vyhlášení výsledku, je zakázáno v obci prodávati, čepovati nebo podávati nápoje, obsahující alkohol.
§ 23.
Osmý den před volbou vyhlásí starosta obce veřejnou vyhláškou a způsobem v obci obvyklým ve všech osadách den, počáteční i konečnou hodinu i místnost volby, sdružené kandidátní listiny, jakož i kolik členů obecního zastupitelstva má býti voleno.
Ve vyhlášce, která musí býti vyvěšena až do dne volby, buďtež voličové vyzváni, aby sobě na určitém místě vyzvedli legitimační lístek a případně kandidátní listiny, nebyly-li jim pro jakoukoliv překážku včas dodány, a při tom aby předložili průkaz listinný, osvědčující jejich totožnost (na př. list domovský, křestní, rodný list a pod.).
Průkaz voličův.
§ 24.
Starosta dá ve všech obcích nejdéle třetí den přede dnem volby dodati každému voliči do bytu platné kandidátní listiny všech volebních stran a v obcích s více než 2000 obyvatelů též lístek legitimační.
V legitimačním lístku buďtež uvedeny: pořadové číslo seznamu voličského, jméno voličovo, den, počáteční i konečná hodina a místnost volební a podstatná ustanovení o volební povinnosti, o způsobu hlasování a o trestních ustanoveních. Legitimace buďtež opatřeny obecní pečetí.
Za ztracený nebo poškozený legitimační lístek vydán budiž voliči na průkaz v § 23. uvedený legitimační lístek jiný, jako duplikát zřetelně označený.
Nedodané legitimační lístky odevzdá starosta obce za vlastní odpovědnosti příslušné volební komisi, u které může volič žádati v den volby vydání legitimačního lístku, předlože průkazní listinu, v § 23. uvedenou.
V obcích až do 2000 obyvatelů vykáží se voličové, vzejdou-li pochybnosti o jejich totožnosti, průkazem listinným, osvědčujícím jejich totožnost (na př. listem domovským, křestním, rodným a pod.), anebo svědectvím dvou voličů, nemá-li volič takových dokladů po ruce.
Volební komise.
§ 25.
Volbu řídí volební komise, jejíž členy z občanů volitelných jmenuje dohlédací úřad, a to po jednom zástupci za každou kandidující volební stranu podle návrhu zmocněnců stran. Zároveň ustanoví týmž způsobem za každého člena náhradníka z téže strany. Jsou-li jen dvě nebo tři volební strany, jmenuje dohlédací úřad za každou volební stranu po dvou členech a dvou náhradnících.
Zmocněnec volební strany navrhuje zástupce své strany aspoň 14 dnů přede dnem volby u dohlédacího úřadu.
Neučiní-li volební strana včas návrhů, jmenuje dohlédací úřad sám členy a náhradníky za tuto stranu.
V obcích s několika volebními místnostmi nutno jmenovati podle týchž zásad pro každou volební místnost volební komisi a mimo to jednu komisi ústřední.
V obcích, kde práce konceptní obstarává zvláštní úředník, jest tento úředník dalším členem komise a zapisovatelem. Je-li potřebí dalších pomocných sil, dodá je obec; nestane-li se tak, učiní vhodné opatření předseda volební komise na vrub obce.
V obcích přes 10.000 obyvatelů kandidáti nemohu býti členy volební komise.
§ 26.
Komise volí za předsednictví nejstaršího svého člena před zahájením volby ze sebe předsedu a místopředsedu prostou většinou hlasů; jsou-li hlasy sobě rovny, rozhodne los. Předseda a místopředseda nesmějí náležeti téže volební straně, v obcích národnostně smíšených (§ 2 odst. 2. zákona ze dne 29. února 1920, č. 122 Sb. z. a n.) téže národnosti.
Volba koná se lístky hlasovacími.
Volební komise může se platně usnášeti za přítomnosti každého počtu členů a rozhoduje nadpoloviční většinou členů přítomných a k hlasování oprávněných; při rovnosti hlasů přijat je návrh strany, s níž hlasoval předseda.
Do rozhodnutí volební komise lze si stěžovati pouze námitkami proti volbě.
Zápis o volbě.
§ 27.
O průběhu volby vede se zápis, do kterého dlužno zaznamenati jmenovitě jména členů volební komise, zástupce dohlédacího úřadu a důvěrníků, počátek a konec, po případě přerušení volby, veškerá usnesení volební komise se stručným odůvodněním, jakož i důležitější okolnosti průběhu volby se týkající.
Zápis vede úředník obecní, k volbě (§ 25.) přibraný, po případě jiná pomocná síla nebo člen komise volební, předsedou komise k tomu určený.
Zápis ten, jakož i seznamy voličské a seznamy hlasovací buďtež všemi členy komise podepsány.
Zástupce dohlédacího úřadu.
§ 28.
Dohlédací úřad má právo vyslati k volbě svého zástupce, aby dozíral nad správným prováděním volby.
Důvěrníci.
§ 29.
Volební komise musí k návrhu volebních stran, které předložily platné kandidátní listiny, připustiti z každé volební strany dva voliče za důvěrníky, kteří mají právo býti přítomni celému volebnímu aktu až do prohlášení výsledku skrutinia. Návrh musí býti učiněn předsedovi komise ústně nebo písemně před zahájením volby.
Důvěrníci mohou vznášeti námitky co do totožnosti voličovy nebo proto, že volič v den volby není oprávněn podle 2., 3. a 4. čísla § 3. hlasovati; jinak nemají práva zasahovati do řízení volebního.
Přístup do volebních místností.
§ 30.
Do volebních místností mají přístup pouze voličové, kteří jsou zapsáni ve voličských seznamech dotčeného volebního obvodu. Odevzdav hlasovací lístek má volič místnost volební ihned opustiti.
Agitovati aneb zříditi agitační kancelář v budově, v níž je volební místnost, není dovoleno.
Odevzdání hlasů.
§ 31.
Volební komise, ustavivší se, prohlédne před početím volby osudí. Potom přikročí se k odevzdání hlasů. Voličové dostavte se se všemi kandidátními listinami, které jim byly dodány.
Volební komise vezme od voliče legitimační lístek a zjistí, má-li volič všechny kandidátní listiny neškrtané nebo neoznačené (vyjma případ § 17. odst. 2.). Za chybějící, škrtané, nebo jinak označené dodá mu jiné, tak aby volič měl všechny kandidátní listiny. Dále mu vydá úřední obálku; všechny obálky buďtež stejné velikosti, jakosti a barvy a nesmějí míti žádného odlišného znamení. Dodá je obec na svůj vrub.