Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

 

I. volební období.

3. zasedání.

 

Tisk 981.

 

Usnesení poslanecké sněmovny

 

stran vládního návrhu zákona (tisk 2177),

dále o návrhu posl. Ant. Němce a soudr. (tisk 900),

dále o návrhu posl. Schäfera a soudr. (tisk 1370)

a o návrhu posl. Skaláka a soudr. (tisk 1817)
o závodních radách (tisk 2836).

 

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila v 85. schůzi dne 9. srpna 1921 tuto osnovu zákona:

 

Zákon

 

ze dne.......................................................1921

 

o závodních výborech.

 

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

 

I. Zřízení a úkoly závodního výboru.

 

§ 1.

 

(1) Závodní výbor zřizuje se pro každý samostatný závod, výdělečně činný, v němž je trvale (celoročně) zaměstnáno aspoň 30 za­městnanců a jenž trvá aspoň 1/2 roku od za­hájení výroby.

 

(2) Závodem ve smyslu tohoto zákona roz­umí se každá hospodářská jednotka, která se liší správou nebo účtováním od správy nebo účtování jiných hospodářských jednotek té­hož podnikatele.

 

(3) Do počtu zaměstnanců, uvedeného v od­stavci 1., nepočítají se zaměstnanci najatí pouze na práce sezonní. Za práce sezonní po­dle tohoto zákona nejsou však považovány práce stavební.

 

(4) Zákon tento nevztahuje se na podniky hornické (§ 1 zákona z 25. února 1920, čís. 144 Sb. z. a n.).

 

§ 2.

 

(1) V železničních podnicích zůstávají i nadále v činnosti dosavadní důvěrnické sbory. Kde nebyly dosud zřízeny, zřídí se dle zásad platných u státních drah.

 

(2) Vláda se zmocňuje rozšířiti nařízením působnost tohoto zákona i na jiné podniky právních osob veřejného práva.

 

II. Úkoly závodních výborů.

 

§ 3.

 

(1) Závodní výbory jsou povolány, aby há­jily a povzbuzovaly hospodářské, sociální a kulturní zájmy zaměstnanců v závodě, ze­jména mají:

 

a) dozírati na zachovávání mzdových a pra­covních smluv a řádů, spolupůsobiti při sjed­návání pracovních řádů, pokud nebyly stano­veny kolektivní smlouvou, sjednanou mezi od­borovými organisacemi;

 

b) nahlížeti podle potřeby jedním členem závodní rady k tomu určeným za účasti zá­stupce závodu do mzdových a platových listin závodem vedených. Jde-li o listiny, týkající se zřízenců, může být k tomuto úkolu povolán pouze zřízenec;

 

c) ujednávati za součinnosti odborových organisací zaměstnavatelských i zaměstna­neckých dodatky ku kolektivním smlouvám sjednaným mezi uvedenými organisacemi, po­kud to dovolují tyto kolektivní smlouvy;

 

d) pečovati, aby se prováděly a zachová­valy smíry, ujednané u smírčích orgánů, ja­kož i nálezy rozhodčích komisí;

 

e) dozírati, aby zachovávána byla zákonná ustanovení o ochraně zaměstnanců, zejména pokud se týče ochrany proti úrazům, zdravot­ních opatření v závodě, pojištění zaměst­nanců, upozorňovati správu závodu na shle­dané nedostatky a dovolávati se příslušných státních úřadů dozorčích, zúčastniti se také jedním členem závodního výboru k tomu určeným všech s tím souvisejících šetření a ko­misionelních řízení, konaných úředními do­hlédacími orgány v závodě;

 

f) spolupůsobiti při udržování kázně a po­řádku v závodě, při disciplinárním řízení a pečovati o dobrý poměr mezi správou závodu a zaměstnanci, nebo také mezi zaměstnanci v závodě navzájem. Zejména také urovnávati nestranně spory, vznikající z příslušnosti k různým organisacím náboženským, politi­ckým nebo odborovým;

 

g) spolupůsobiti způsobem poradním při hromadném propouštění zaměstnanců, z pří­čin mimo pracovní poměr ležících, jakož i při propouštění jednotlivých zaměstnanců déle než 3 léta v závodě pracujících takto:

Propuštění (výpověď) dělníka nebo zří­zence, který jest aspoň 3 roky nepřetržitě v podniku zaměstnán, sdělí správa závodu ihned závodnímu výboru, který může, shledá­vá-li propuštění (výpověď) zřejmě neodůvod­něným, předložiti věc do tří dnů se svým do­brozdáním rozhodčí komisi, která rozhodne do dalších 7 dnů s platností konečnou. Dokud rozhodčí komise nerozhodne, jest míti za to, že dotyčný dělník nebo zřízenec jest na do­volené.

 

Shledá-li rozhodčí komise:

 

aa) že dělník nebo zřízenec byl očividně pro­puštěn pro příslušnost či nepříslušnost k ně­které politické nebo odborové, národní nebo náboženské organisaci, nebo pro politickou nebo odborovou, národní či náboženskou, s činností v závodě nesouvisející, činnost děl­níkovu neb zřízencovu a její právní důsledky,

 

bb) že dělník neb zřízenec byl propuštěn, protože se zdráhal vykonávati trvale práce ji­ného druhu, než pro které byl přijat do za­městnání, nebo

 

cc) že propuštění dělníkovo neb zřízencovo jeví nespravedlivou příkrost, neodůvodněnou jeho chováním, nebo poměry závodu, hledíc zejména k dělníkovu nebo zřízencovu stáří, k délce jeho zaměstnání v závodě, i k jeho po­měrům rodinným a majetkovým, nalezne rozhodčí komise, že zaměstnavatel jest povinen:

 

buď přijati dělníka neb zřízence zpět do práce za dřívějších podmínek zároveň s ná­hradou za výdělek mezitím ušlý, buď posta­rati se mu o jiné zaměstnání v témže odboru a místě s přibližně stejným výdělkem, buď dáti dělníkovi nebo zřízenci odstupné ve výši jednotýdenní mzdy až čtyřtýdenní mzdy, kte­rou určí rozhodčí komise se zřetelem k po­měrům uvedeným pod lit. c).

 

Ustanovení tato nevztahují se na dělníka nebo zřízence, který se dopustil jednání, pro něž může býti pracovní nebo služební poměr bez výpovědi přerušen podle ustanovení § 82 živn. ř. z r. 1885 a § 27 zákona o obchodních pomocnících z r. 1910, nebo obdobných zákonů, platných dosud na Slovensku a Pod­karpatské Rusi;

 

h) spravovati nebo spoluspravovati zaří­zení k blahu zaměstnanců určená, pokud to není vyloučeno stanovami nebo zakládajícími či nadačními listinami, vydanými do roku 1921;

 

ch) podávati návrhy na zlepšení provozu, zejména návrhy na zdokonalení technického zařízení provozu a ochrany dělnictva, pracov­ních metod a pod.

 

(2) Závodní výbor a jednotliví jeho členové nesmějí zasahovati do správy a provozu zá­vodu samostatnými nařízeními a jest jim vy­konávati veškeré jim podle ustanovení § 3 příslušející úkoly tak, aby chod závodu ne­utrpěl újmy. Schůze závodního výboru se mohou konati jedině mimo pravidelnou pra­covní dobu, ve výjimečných případech a za souhlasu správy závodu i během pracovní doby.

 

(3) Všichni členové závodního výboru jsou povinni zachovávati úplnou mlčenlivost o obchodních a výrobních tajemstvích a o tom, co výslovně jako důvěrné sdělil jim podnikatel o poměrech v podniku.

 

§ 4.

 

Aby závodní výbor mohl dostáti svým úko­lům, jest správa závodu povinna:

 

a) doručiti předsedovi závodního výboru nebo jeho náměstku opisy pracovních smluv a řádů, jakož i všechny další jejich změny;

 

b) vyrozuměti ho o komisionelním řízení nebo o příchodu dozorčího orgánu (§ 3, lit. e);

 

c) aspoň jednou za 3 měsíce podati ve schůzi závodního výboru zprávu o obchodním a správním stavu závodu, o jeho výkonnosti a o záměrech pro další dobu.

 

§ 5.

 

V podnicích, které vedou obchodní knihy a zaměstnávají aspoň 300 zaměstnanců (§ 1, odst. 1. a 2.) nebo 50 zřízenců (§ 8), může závodní výbor žádati, aby mu byl před­ložen každoročně opis účetní závěrky podniku za minulý obchodní rok, a to účet rozvážný, pokud se týče účet zisku a ztráty, a to nej­později do 6 měsíců po uplynutí obchodního roku.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP