§ 6.

 

(1) V podnicích akciových společností, komanditních společností, společností s obme­zeným ručením, jichž základní kapitál činí ­aspoň 1,000.000 Kč, vyjímaje podniky vě­nované úkolům společností či stran politi­ckých, organisací kulturních nebo všeobecně prospěšných, má závodní výbor právo vysílati do schůzí správní a dozorčí rady své delegáty.

 

(2) Za tím účelem v podnicích, v nichž je správní rada, je povinna tato oznámit každou svoji řádnou schůzi, spolu s jejím progra­mem předsedovi závodního výboru.

 

(3) Závodní výbor má právo vyslati do schůze správní rady svého delegáta, jímž však může býti jedině člen závodního výboru, který je aspoň 30 let stár a nejméně 3 léta v závodě zaměstnán.

 

(4) V podnicích do 1000 zaměstnanců tře­ba vyslati 2 delegáty, od 1001 do 3000 tři, a v ostatních přes 3000 zaměstnanců čítajících podnicích čtyři delegáty. Je-li v závodě aspoň 50 zřízenců, třeba v uvedeném počtu delegátů vyslati také jednoho zřízence.

 

(5) Totéž platí o valné hromadě společnosti podniku, kterou jest stejně obeslati.

 

(6) Delegáti závodního výboru ve správní radě a valné hromadě nemají práva hlasova­cího. Nemají také nároku na odměnu, pouze na hotové výlohy a ztracenou mzdu, pokud schůzí správní rady nebo valné hromady byli zaneprázdněni. Jsou povinni zachovati úplnou mlčenlivost o tom, co jim bylo ve vykonávání této činnosti výslovně označeno za důvěrné.

 

(7) Mimořádné schůze správní rady pod­niků, na něž se vztahují předchozí odstavce, ale v nichž se jedná pouze o finančních a osob­ních otázkách správy závodu, netřeba ozna­movati závodnímu výboru, ježto se mohou konati bez jeho delegátů.

 

§ 7.

 

(1) V podnicích, kde zřízenci nebo dělníci jsou v celkovém počtu zaměstnanců v men­šině, je jich však alespoň 20 k volbě opráv­něných, z nichž 3 jsou volitelnými, jest zříditi samostatné výbory zřízenců a dělníků, jimž náležejí úkoly uvedené v § 3, lit. a) až g), pokud jde o zaměstnance příslušné skupiny.

 

(2) V závodech, v nichž ať zřízenci, či děl­níci netvoří potřebný počet, nutný k utvoření samostatného závodního výboru a volí zá­vodní výbor společně, musí aspoň jeden člen závodního výboru býti zvolen ze skupiny menšiny.

 

§ 8.

 

Zřízencem jest rozuměti osobu, která pod­léhá pensijnímu pojištění podle § 1 zákona ze dne 5. února 1920, č. 89 Sb. z. a n., anebo by mu podléhala, kdyby nebylo důvodů osvo­bozujících z pojistné povinnosti podle § 2 té­hož zákona.

§ 9.

 

Je-li nutno v jednom podniku zříditi dva nebo více závodních výborů, schází se tyto ku společným poradám, aby vykonávaly práva podle § 6 a zastupovaly, případně vyřizovaly společné zájmy (§ 3, lit. a), h), ch) zaměst­nanců. Porady tyto mohou se konati jen mimo pravidelnou dobu pracovní. Organisace a působnost tohoto společného zastoupení bude upravena nařízením.

 

§ 10.

 

(1) Závodní výbor čítá v závodech s 30-60 zaměstnanci 3 členy, s 61-100 zaměstnanci 4 členy, na každých dalších 100 zaměstnanců až do 400 připadá vždy další jeden člen, od 401 až 1000 zaměstnanců na každých dalších 200 a od 1001 do 4000 na každých dalších 500 a nad 4000 zaměstnanců vždy na každé další dva tisíce další jeden člen závodního výboru.

 

(2) Závodní výbor může však čítati nej­výše 20 členů.

 

(3) K výpočtu zaměstnanců k volbě opráv­něných dlužno vzíti za základ počet zaměstnanců v den vypsání voleb.

 

(4) Za každého člena zvolí se náhradník, který zastupuje člena, zašlo-li ho něco.

 

(5) Závodní výbor volí ze sebe většinou hlasů předsedu, místopředsedu a zapisovatele. K žádosti menšiny, tvořící aspoň 1/3 členů, je místopředsedu zvoliti z menšiny.

 

­§ 11.

 

Členové závodního výboru a jejich náhrad­níci volí se přímou, tajnou volbou, a to podle zásady poměrného zastoupení. Bližší ustano­vení o způsobu voleb budou vydána nařízením.­

 

§ 12.

 

V závodech, kde je zřízen samostatný zří­zenecký nebo dělnický výbor (§ 7), volí zří­zenci a dělníci podle zásad vyslovených v §§ 10 a 11 odděleně.

 

§ 13.

 

(1) Volební právo do závodního výboru mají všechny osoby:

 

a) v závodě za mzdu nebo za plat zaměst­nané jakožto v hlavním svém povolání,

 

b) pokud v době vypsání volby byly 3 měsíce zaměstnány v podniku,

 

c) dovršily 20. rok svého věku,

 

d) a nebyly pravoplatným rozsudkem soud­ním odsouzeny pro takový zločin, přečin nebo přestupek, pro který by podle plat­ných ustanovení nastala ztráta práva voliti do obcí.

 

(2) Volební právo přísluší za uvedených podmínek i občanům cizích států, které po­skytují totéž právo příslušníkům republiky Československé, a jsou v dotyčném závodě za­městnáni již nejméně jeden rok.

 

§ 14.

 

(1) Volitelni do závodního výboru jsou příslušníci republiky Československé, kteří

 

a) dokonali 26. rok svého věku a jsou zaměstnáni nepřetržitě v době vypsání volby v příslušném podniku alespoň 12 měsíců. Ne­ní-li však v závodě dostatečný počet zaměst­nanců, kteří by tak dlouho byli v závodě za­městnáni, jsou volitelni zaměstnanci pracující v závodě alespoň 6 měsíců. Pro sezonní odbory může vláda i z tohoto ustanovení učiniti vý­jimku nařízením,

 

b) pracují již v dotyčném odboru živnosten­ském anebo v povolání aspoň tři roky,

 

c) nejsou zbaveni volebního práva do zá­vodního výboru (§ 13).

 

(2) Cizozemci jsou volitelni jen tehdy, jestliže jich mateřský stát dává našim pří­slušníkům stejné právo a vyhovují-li jinak podmínkám v tomto paragrafu uvedeným.

 

§ 15.

 

Z volebního práva podle § 13 a 14 jsou vy­loučeni oni domáčtí dělníci, kteří nepracují trvale pro jeden závod (§ 2, lit. a) zák. z 12. prosince 1919, č. 29 Sb. z. a n. z roku 1920).

 

§ 16.

 

Volbu může odmítnouti:

 

a) kdo dovršil 60. rok svého věku,

 

b) kdo byl v předešlém období členem zá­vodního výboru.

 

§ 17.

 

(1) Volby do závodního výboru provádí volební výbor; jeho složení, jakož i způsob řízení jeho budou upraveny nařízením.

 

(2) Volbu jest vypsati aspoň 14 dní napřed vyhláškami v závodě na dobu, kdy se ne­pracuje.

 

§ 18.

 

Volební výbor sepíše zápis o výsledku volby. Jména zvolených buďtež ihned po sčí­tání hlasů v závodě vyhlášena a písemně podnikateli oznámena.

 

§ 19.

 

Do způsobu provedení volby a jejího vý­sledku může si do 8 dnů od vyhlášení vý­sledku stěžovati každý k volbě oprávněný, jakož i podnikatel u rozhodčí komise, jež roz­hodne nejdéle ve 14 dnech s konečnou plat­ností.

 

§ 20.

 

(1) Závodní výbor se volí na dobu 1 roku.

 

(2) Závodní výbor může býti k písemné stížnosti nálezem rozhodčí komise rozpuštěn, porušil-li hrubě své povinnosti. Je-li závodní výbor činným již alespoň 3 měsíce a žádají-li 2 třetiny zaměstnanců oprávněných k jeho volbě, písemně za jeho odstoupení, budiž roz­puštěn nálezem rozhodčí komise ve 14 dnech od podání návrhu. Do 14 dnů od rozpuštění závodního výboru buďtež provedeny nové volby na zbytek volebního období. Novou volbu jest rovněž provésti, klesl-li počet členů závodního výboru spolu s náhradníky pod polovici.

 

(3) Členové závodního výboru setrvají v činnosti až do doby, kdy budou pravoplatně zvoleni jejich nástupci.

 

§ 21.

 

(1) Jinak končí činnost jednotlivého člena závodního výboru:

 

a) rozvázáním pracovního nebo služebního poměru se závodem,

 

b) ztrátou volitelnosti,

 

c) nálezem rozhodčí komise k písemné stíž­nosti podnikatelově nebo polovice zaměstnanců k volbě oprávněných, že člen závodního výboru nekonal svých povinností anebo hrubě je porušil, nebo že porušil povinnost mlčenlivosti, uloženou mu odst. 6. § 6.

 

(2) Člen vyloučený podle lit. c) ztrácí vo­litelnost do závodního výboru pro příští dvě období volební.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP