§ 22.

 

(1) Členství v závodním výboru jest funkcí čestnou; členové mají nárok na mzdu nebo plat za dobu, po kterou musili býti výjimečně a nevyhnutelně činni v pracovní době pro závodní výbor.

 

(2) Správa závodu nesmí zaměstnance ob­mezovati při vykonávání volebního práva a v činnosti jejich jako členů závodního vý­boru. Zejména smějí býti členové závodního výboru propuštěni jen se souhlasem rozhod­čí komise. Souhlasu tohoto není třeba, byl-li člen závodního výboru propuštěn z důvodů, které opravňují zaměstnavatele k okamžité­mu propuštění zaměstnance podle § 82 ž. ř. z roku 1885 nebo zákona o obchodních po­mocnících z roku 1910, nebo obdobných zá­konů platných na Slovensku a Podkarpatské Rusi.

 

§ 23.

 

(1) Závodní výbor jest schopen se usnášeti, byli-li ke schůzi písemně s udáním pořadu jednání pozváni všichni členové i podnikatel a dostavila-li se většina členů.

 

(2) Závodní výbor usnáší se většinou hlasů, při rovnosti hlasů pokládá se návrh za zamít­nutý.

 

(3) O jednáních sepíše se zápis, jejž pode­píší všichni přítomní. Podnikatel má právo žádati opis zápisu o schůzi.

 

Podnikatel jest oprávněn účastniti se schůzí závodního výboru buď sám, nebo svým zástupcem.

 

§ 24.

 

(1) Oznámí-li závodní výbor správě závodu 24 hodin napřed, že bude konati poradu, může žádati, aby mu byla k tomu účelu vyká­zána vhodná místnost.

 

(2) Vznikly-li hotové výlohy z činnosti zá­vodního výboru, odůvodněné tímto zákonem, může závodní výbor se usnésti vybírati k úhra­dě jich příspěvek, z něhož hradí polovici zaměstnanci, polovici podnikatel. Proti takovému usnesení může si podnikatel nebo třetina za­městnanců oprávněných k volbě, stěžovati u rozhodčí komise.

 

(3) Příspěvky vybírá od zaměstnanců a zá­vodnímu výboru odvádí podnikatel obdobně jako příspěvky k pojištění dělníků pro případ nemoci.

 

§ 25.

 

Závodní výbor se zrušuje:

 

a) klesne-li počet zaměstnanců v závodě po 3 měsíce pod 30;

 

b) zastaví-li závod činnost na dobu delší jednoho měsíce.

Obnoví-li závod opět výrobu, zvolí se ihned nový závodní výbor.

 

II. Rozhodčí komise.

 

§ 26.

 

(1) O stížnostech podle §§ 19, 20, odst. 2., § 21, odst. 1., lit. c) a § 22 a o sporech, které vzniknou mezi skupinami zaměstnanců, dále mezi nimi nebo závodním výborem s jedné strany a podnikatelem s druhé strany, z dů­vodů zřízení a činnosti nebo úhrady nákladů (§ 24) závodního výboru, zejména pak o roz­sahu povinností a práv členů závodního vý­boru, rozhoduje s konečnou platností rozhodčí komise.

 

(2) Rozhodčí komise jest 6členná. Předse­dou jest soudce z povolání, obeznalý ve věcech živnostenských, jmenovaný předsedou pří­slušného soudu sborového. Tento může jme­novati také jiného veřejného úředníka, po­kud by v místě nebylo soudu. Okresní poli­tická správa jmenuje dále jednoho přísedí­cího jako znalce odborného z veřejných úřed­níků sociálně-politicky nebo národohospodář­sky působících. Dále jmenuje po návrhu pří­slušných odborových organisací po dvou zá­stupcích zaměstnavatelů i zaměstnanců.

 

(3) Předseda rozhodčí komise může podle potřeby vytvořiti i více senátů, stejně slože­ných.

 

(4) Složení senátu vyhrazeno jest předse­dovi. K líčení povolává předseda vždy, pokud možno, ty členy senátu, kteří jsou stejného nebo příbuzného povolání nebo ze stejné sku­piny, o jejíž spor běží.

 

(5) Nálezy rozhodčích komisí opatřené poli­tickým úřadem doložkou vykonatelnosti, jsou stejně jako smíry před nimi ujednané, soud­ně vykonatelny.

 

(6) Při svévolném vedení sporu může roz­hodčí komise přiznat zvítězivší straně na její návrh náhradu útrat.

 

(7) Řízení před rozhodčí komisí bude upra­veno nařízením.

 

III. Ustanovení všeobecná, trestní a závě­rečná.

 

§ 27.

 

Všechna podání a listiny týkající se čin­nosti závodních výborů a rozhodčích komisí jsou prosta kolků a poplatků.

 

§ 28.

 

(1) Poruší-li člen závodního výboru povin­nost mlčenlivosti, uloženou mu v § 3, odst. 3. a v § 6, dopouští se přestupku a bude potre­stán peněžitou pokutou do 2000 Kč a je-li tato nedobytna, vězením v trvání nejdéle jednoho měsíce. Učinil-li tak s úmyslem zištným anebo aby podnikatele poškodil, může býti potrestán vězením až do 6 měsíců. Případný zisk propadá ve prospěch státu po úhradě náhrady škody podle § 30.

 

(2) Člen závodního výboru, který samostat­ným nařízením zasáhne do správy nebo pro­vozu podniku tak, že tím byla způsobena váž­ná porucha v chodu závodu nebo značnější hmotná škoda, dopouští se přestupku a bude potrestán pokutou do 2000 Kč, a je-li-tato nedobytna, vězením v trvání nejdéle jednoho měsíce.

 

(3) Trestní řízení budiž zahájeno politi­ckým úřadem I. stolice (na Slovensku a v Podkarpatské Rusi administrativní policejní vrchností I. stolice) pouze na návrh podni­katele a budiž zastaveno, jestliže podnikatel návrh svůj odvolá.

 

§ 29.

 

(1) Překáží-li podnikatel nebo jeho zá­stupce úmyslně závodnímu výboru v plnění úkolů a neplní-li povinnosti uložené mu v tomto zákoně, zejména pak v § 4, odst. b) a c), dopouští se přestupku a bude potrestán peněžitou pokutou do 10.000 Kč, v případě nedobytnosti nebo opakování činu vězením v trvání nejdéle jednoho měsíce.

 

(2) Podnikatel nebo jeho zástupce, který v předložené účetní uzávěrce za minulý ob­chodní rok, v účtu rozvážném, v účtu zisku a ztráty (§ 5), uvede údaje jsoucí v odporu s prvopisem těchto zpráv, dopouští se pře­stupku a bude potrestán peněžitou pokutou do 50.000 Kč, v případě nedobytnosti nebo opakování vězením až do 6 měsíců.

 

(3) Trestní řízení budiž politickým úřadem I. stolice (na Slovensku a v Podkarpatské Rusi administrativní policejní vrchností I. stolice) zahájeno pouze na návrh závodního výboru a zastaveno, jestliže výbor návrh svůj odvolá.

 

§ 30.

 

(1) Trestní činy podle § 28 zakládají povinnost k náhradě škody, jíž se jest domáhati pořadem práva.

 

(2) Pokuty zaplacené podle tohoto zákona jakož i propadlý zisk (§ 28, odst. 1.) připadají ve prospěch státní pokladny. Ministerstvo so­ciální péče užije jich pro účely sociální v těch obvodech, z nichž byly zaplaceny.

 

§ 31.

 

(1) Zákon tento nabývá s výjimkou § 5 a 6 účinku dnem 1. ledna 1922.

 

(2) Paragrafy 5 a 6 nabudou účinku 1. čer­vence 1922.

 

§ 32.

 

Ministru sociální péče se ukládá, aby zákon provedl v dohodě se zúčastněnými ministry.

 

Tomášek v. r.,

předseda.

Dr. Říha v. r.,

sněm. tajemník.

Bradáč v. r.,

zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP