O výplatě podpory.

 

§ 8.

 

Podpora v nezaměstnanosti poukazuje se zásadně předem na jeden týden po uplynutí 7 dnů od uplatnění nároků na podporu v neza­městnanosti u povolujícího úřadu (§ 7). Do­datečně se podpora nevyplácí. Za neděle a státní svátky podpora nepřísluší.

 

§ 9.

 

(1) Podporu v nezaměstnanosti vyplácejí na poukaz politického úřadu (administrativní vrchnosti) I. stolice berní úřady.

 

(2) Ministr financí má právo uložiti v pří­padě potřeby obecním úřadům, aby v zastou­pení finanční správy konaly výplaty podpor.

 

§ 10.

 

Podporovaný jest povinen oznámiti politi­ckému úřadu (administrativní vrchnosti) I. stolice každou změnu, která by měla vliv na vyměření nebo na výplatu podpor (tedy na­byl-li zaměstnání, nebo zmenšil-li se počet členů rodiny nebo nemá-li dále samostatné do­mácnosti). Obdrží-li zaměstnání, dlužno to hlásiti zprostředkovatelně práce a současně vrátiti poukázku na podporu.

 

Zajištění nároku na podporu.

 

§ 11.

 

(1) K zajištění nároku na další podporu jest nezaměstnaný povinen aspoň dvakráte týdně hlásiti se osobně u zprostředkovatelny práce o zaměstnání. Není-li místě pobytu podporovaného zprostředkovatelny práce, lze nahra­diti osobní hlášení jiným vhodným způsobem, jejž určí politický úřad (administrativní vrch­nost) I. stolice.

 

(2) Je-li nezaměstnaný nemocen, dostačí zpráva (vysvědčení) ošetřujícího lékaře.

 

(3) Zdráhá-li se podporovaný bez důvodu přijmouti veřejnou zprostředkovatelnou práce přikazovanou práci, jeho tělesným silám a du­ševním schopnostem přiměřenou, pokud neporušuje jeho odbornou způsobilost a jest pla­cena podle mzdového tarifu, nebo není-li mzdového tarifu, podle sazeb v místě obvyk­lých, zapíše zprostředkovatelna práce tako­vého podporovaného do zvláštního seznamu a oznámí případ ten politickému úřadu (administrativní vrchnosti) I. stolice.

 

Pracovní povinnost podporovaných.

 

§ 12.

 

(1) Každá osoba, požívající státní podpory v nezaměstnanosti, jest povinna za přijatou podporu přijmouti zaměstnání, zejména vy­konávati práce jí politickým úřadem (administrativní vrchností) I. stolice ve veřejném zájmu přikázané, jako na př.: úpravu obecních cest, přechodů, vodotečí, práce zalesňo­vací, stavby dělnických obydlí, prováděné v režii obce nebo obecně prospěšného druž­stva, úpravy obecních pozemků, čistění ulic, veřejných budov, služby v obecních, zemských a státních úřadovnách, pokud jsou takové práce tělesným silám a duševním schopnostem nezaměstnaného přiměřeny a neporušují jeho odbornou způsobilost. V případech zvláště nutných přikazuje práce ty obecní úřad na dodatečné schválení politického úřadu (admi­nistrativní vrchnosti) I. stolice.

 

(2) Doba trvání práce stanoví se v poměru výše denní mzdy v místě obvyklé k celkové výši obdržené podpory. Osobám takto zaměst­naným náleží mimo podpory vyměřené podle § 4 ještě mimořádný příspěvek 1 Kč za ho­dinu pracovní, který se do celkové výše pod­pory 18 Kč (§ 4) nezapočítává a který platí zaměstnavatel, pokud celková podpora v ne­zaměstnanosti nedosahuje výše průměrné denní mzdy v místě obvyklé.

 

(3) Podporovaný musí přijmouti práci také když jest mu přikázána mimo místo jeho dosavadního pobytu. Je-li v tomto případě nu­cen míti oddělenou domácnost, poskytne se členům jeho rodiny polovina příplatků rodin­ných, uvedených v § 4.

 

(4) Na potvrzení zprostředkovatelny práce bude nezaměstnaný na místo přikázaného zaměstnání dopraven po železnici bezplatně.

 

Práce nouzové.

 

§ 13.

 

(1) Politický úřad (na Slovensku a v Podkar­patské Rusi administrativní vrchnost) I. sto­lice může k návrhu komise, sestávající z okres­ního správce politického (hlavního služného), z přednosty okresní stavební správy (státního stavebního úřadu), z přednosty berní správy (finančního ředitelství), zástupce okresu a dvou zástupců obcí z okresu, naříditi obcím, okresním zastupitelstvům a okresním silnič­ním výborům, aby s pracemi, jež vykonati jest ve veřejném zájmu a při nichž lze za­městnati větší počet nezaměstnaných sil, ihned započaly. Obcím s vlastním statutem, městům s regulovaným magistrátem, jakož i městům s právem municipálním vydává na­řízení toto přímo zemská správa politická, pokud se týče župan.

 

(2) Z příkazu toho možno se do 8 dnů odvo­lati k instanci, která příslušnému politickému úřadu jest nadřízena, když rozpočet nakáza­ných prací přesahuje úhrnem u obce 50.000 Kč a u okresu 250.000 Kč. Tato instance rozhoduje s konečnou platností.

 

§ 14.

 

Při nouzových pracích jest zaměstnávati především osoby, které by měly nárok na pod­poru v nezaměstnanosti.

 

§ 15.

 

(1) Ministr sociální péče se zmocňuje, aby na návrh politického úřadu (administrativní vrchnosti) I. stolice, po příp. II. stolice ve sro­zumění se správou berní (finančním ředitelstvím) přispíval stavebníkovi (§ 13) za kaž­dou osobu, která by měla nárok na podporu v nezaměstnanosti, nejvýše však 9 Kč denně.

 

(2) Jestliže na zamýšlené práce nouzové byla již povolena jiná státní podpora, odečte se od ní příspěvek ve smyslu tohoto paragrafu povolený.

 

§ 16.

 

Stavebník (§ 13 a 15) jest povinen před­kládati každých 14 dní politickému úřadu (administrativní vrchnosti) I. stolice výkazy potvrzené příslušnou zprostředkovatelnou práce o osobách, přibraných z nezaměstna­ných, a o výši mzdy jim vyplacené. Dále jest povinen oznámiti, kdo z nezaměstnaných práci bezdůvodně odmítl nebo opustil, kdo práci nedbale konal aneb z jiného důvodu vlastní vinou byl z práce propuštěn.

 

Ustanovení všeobecná a trestní.

 

§ 17.

 

Ministr sociální péče se zmocňuje, aby po­volil jiný postup při udělování podpor v nezaměstnanosti podle tohoto zákona skupinám podnikatelů, kteří nechtějíce propustiti nezaměstnané dělníky, vyplácejí jim nadále čá­stečné mzdy aspoň ve výši těchto podpor.

 

§ 18.

 

Ministr sociální péče se zmocňuje, aby ve vhodné době podpory tímto zákonem stano­vené, vyslechnuv dobré zdání zúčastněných odborových organisací, snížil a po případě vy­plácení jich zastavil, a to buď vůbec nebo pro jednotlivá odvětví výrobní nebo pro jednot­livé obvody územní, když pracovní příležitost všeobecně nebo v tom kterém odvětví nebo obvodě dostatečnou měrou vzrostla nebo cena životních potřeb značně poklesla.

 

§ 19.

 

Vláda se zmocňuje, aby nařízením rozší­řila působnost tohoto zákona i na jednotlivé odbory sezonních dělníků a aby pro ně stano­vila zvláštní podmínky co do vzniku a trvání nároku, jakož i co do výše podpory, vyslech­nuvši dobrozdání zúčastněných ústředen od­borových organisací.

 

§ 20.

 

(1) Odepře-li zaměstnavatel vydati neza­městnanému potvrzení uvedené v § 6 nebo opomene-li hlásiti uprázdněná místa (§ 5), dále neoznámí-li podporovaný změny, roz­hodné pro výměru podpory (§ 10), dopouštějí se přestupku, který trestá politický úřad (ad­ministrativní policejní vrchnost) I. stolice peněžitou pokutou až do 200 Kč, v případě nedobytnosti vězením v trvání jednoho týdne, pokud trestný čin podle platných zákonů ne­podléhá přísnějším trestům.

 

(2) Pokuty podle tohoto zákona uložené při­padají státní pokladně.

 

§ 21.

 

Podpory podle tohoto zákona nemají práv­ních následků podpory chudinské.

Veškeré písemnosti související s řízením po­dle tohoto zákona jsou prosty kolků a po­platků.

 

§ 22.

 

Ustanovení tohoto zákona o obcích platí též pro města s právem municipálním.

 

§ 23.

 

Zákon o podpoře nezaměstnaných ze dne 10. prosince 1918, č. 63 Sb. z. a n., a všechna zákonná ustanovení jej doplňující a pozmě­ňující se zrušují. Zákon tento nabývá účin­nosti 14 dní po vyhlášení a pozbývá jí dnem 31. prosince 1921.

 

§ 24.

 

Provedením tohoto zákona pověřuje se mi­nistr sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministry.

 

Tomášek v. r.,

předseda.

Dr. Říha v. r.,

sněm. tajemník.

Bradáč v. r.,

zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP