Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1924.
I. volební období.
9. zasedání.
Tisk 1966.
Usnesení poslanecké sněmovny
k vládnímu návrhu zákona (tisk 4813)
o vkladních knížkách (listech), akciových bankách a o revisi bankovních ústavů
(tisk 4837).
Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila ve 291. schůzi dne 24. září 1924 tuto osnovu zákona:
Zákon
ze dne.............................................................................1924
o vkladních knížkách (listech), akciových bankách a o revisi bankovních ústavů.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
ČÁST I.
O vkladních knížkách (listech) a správě vkladů.
§ 1.
(1) Vkladní knížky (listy) vydávati smějí jen osoby uvedené v §u 2 tohoto zákona.
(2) Vkladní knížkou (vkladním listem) ve smyslu tohoto zákona jest podle své zevnější podoby každá stvrzenka o zúročitelném peněžním vkladu, jejíž vydatel vyhradil si splatiti vklad toliko na její předložení.
(3) Ve příčině právní povahy vkladní knížky (vkladního listu), vázání vkladu, umoření vkladní knížky (vkladního listu), zúročení a promlčení vkladu platí obdobně ustanovení §§ 10 až 12 zák. ze dne 14. dubna 1920, čís. 302 Sb. z. a n., kterým se upravují právní poměry spořitelen.
(4) Ustanovení zákona ze dne 14. dubna 1920, čís. 302 Sb. z. a n., o výhradném právu spořitelen používati pro vkladní knížku označení "spořitelní knížka" a ustanovení k němu se vztahující zůstávají nedotčena.
§ 2.
Vedle spořitelen ve smyslu zákona ze dne 14. dubna 1920, čís. 302 Sb. z. a n., včetně spořitelen, uvedených v §u 33, odst. 3. a v §u 21, odst. 1. téhož zákona, jsou oprávněny vydávati vkladní knížky (listy):
a) záložny utvořené z fondů kontribučenských a berních, pokud jsou pod veřejným dozorem;
b) záložny utvořené na základě spolkového zákona ze dne 26. listopadu 1852, čís. 253 ř. z., úvěrní společenstva (družstva), zřízená podle zákona o výdělkových a hospodářských společenstvech ze dne 9. dubna 1873, čís. 70 ř. z., a úvěrní družstva, zřízená podle uh. zák. čl. ze dne 16. května 1875, čís. XXXVII, o obchodním zákonu, nebo uh. zák. čl. ze dne 11. července 1898, čís. XXIII, o hospodářských a živnostenských společenstvech úvěrních, jestliže uvedené ústavy jsou pod dozorem svazu (ústředí) zmocněného podle platných zákonů k jejich revisi; u svazů těchto ústavů může dozor svazový nahrazen býti dozorem podle §u 14 zák. ze dne 10. června 1903, čís. 133 ř. z., o revisi výdělkových a hospodářských družstev a jiných spolků, úvěrním společenstvem (družstvem) podle tohoto odstavce jest společenstvo, které podle svých stanov i ve skutečnosti provozuje výlučně nebo z převážné části úvěrní obchody;
c) zemské úvěrní ústavy oprávněné k tomu podle svých stanov a
d) za podmínek §u 3 společnosti akciové a společnosti s ručením obmezeným provozující bankovní a peněžní obchody.
§ 3.
(1) Společnosti akciové a společnosti s ručením obmezeným mohou vydávati vkladní knížky (listy) jen na základě výslovného povolení státní správy.
(2) Pokud takové povolení bylo již uděleno, zůstává v platnosti, jestliže dotyčné společnosti do jednoho roku ode dne vyhlášení tohoto zákona ministerstvu financí prokáží:
a) že jejich ku krytí ztrát určené reservy činí alespoň 10 % akciového (kmenového) kapitálu,
b) že se členové jejich představenstva listinou, opatřenou jejich vlastnoručními a soudně nebo notářsky ověřenými podpisy, zavázali, že zřídí, jakmile a pokud by ke krytí ztrát určené reservy ústavu z kterýchkoli důvodů klesly pod 10 % akciového (kmenového) kapitálu, do šesti neděl ze svých prostředků jistotu alespoň ve výši 2 % akciového (kmenového) kapitálu a věnují ji k výhradnému uspokojení vkladatelů na knížky po tak dlouho, pokud naznačené reservy nedostoupí opět výše 10 % akciového (kmenového) kapitálu, c) že vyhověly ustanovením části III. tohoto zákona o revisi.
(3) Ve všech ostatních případech oprávnění společností akciových a společností s ručením obmezeným přijímati vklady na vkladní knížky (listy) zaniká a může býti znovu nabyto povolením ministerstva financí. Toto povolení může ministerstvo financí uděliti, jestliže bylo prokázáno splnění podmínek shora pod lit. a) až c) uvedených.
(4) Průkaz podle odst. 2., lit. a) může býti v případech odst. 2. a 3. nahrazen průkazem, že členové představenstva zřídili k výhradnému uspokojení vkladatelů na knížky jistotu uvedenou v odst. 2., lit. b).
(5) Společnostem (odst. 1.), které oprávnění toho dosud neměly, může býti oprávnění vydávati vkladní knížky (listy) uděleno ministerstvem financí, prokáží-li:
a) že obchody bankovní a peněžní úspěšně provozují alespoň 3 roky nepřetržitě,
b) že jejich úplně splacený akciový (kmenový) kapitál činí nejméně 5 mil. Kč a jejich reservy určené ke krytí ztrát dostoupily výše alespoň 15% akciového (kmenového) kapitálu,
c) že se členové představenstva listinou, opatřenou jejich vlastnoručními a soudně nebo notářsky ověřenými podpisy, zavázali, že zřídí, jakmile a pokud by ke krytí ztrát určené reservy ústavu z kterýchkoli důvodů klesly pod 15 % akciového (kmenového) kapitálu, do šesti neděl ze svých prostředků jistotu alespoň ve výši 4 % akciového (kmenového) kapitálu a věnují ji k výhradnému uspokojení vkladatelů na knížky po tak dlouho, pokud naznačené reservy nedostoupí opět výše 15 % akciového (kmenového) kapitálu,
d) že vyhověly ustanovením části III. tohoto zákona o revisi.
(6) Průkazy, v odst. 2., lit. b) a odst. 5., lit. c) naznačené, dlužno obnoviti do 14 dnů po každé změně v osobách členů představenstva.
(7) Jistoty, zřízené podle ustanovení tohoto paragrafu [odst. 2., lit. b), odst. 4. a 5., lit. c)], musejí býti uloženy v cenných papírech sirotčí jistoty a chovány odděleně od jmění ústavu.
(8) Prohlášení členů představenstva, jímž se tito zavazují zříditi jistotu, zmíněnou v odst. 2., lit. b) a v odst. 5., lit. c), jakož i věnovací prohlášení, jimiž jistoty tyto se zřizují, jsou poplatků a kolků prosta.
§ 4.
Oprávnění podle §u 3 přijímati vklady na vkladní knížky (listy) může býti odňato ministerstvem financí, neobnoví-li oprávněný ústav včas průkazy v §u 3 označené, nevyhoví-li povinnosti, kterou mu ukládá § 13, odst. 1., neodstraní-li včas závad, jichž odstranění mu bylo pravoplatným nálezem podle §u 29 tohoto zákona uloženo, nebo bylo-li povoleno oprávněnému ústavu příročí.
§ 5.
(1) Peněžní ústavy, uvedené v §u 2, lit. a) až c), a peněžní ústavy oprávněné podle §u 3 k vydávání vkladních knížek (listů), smějí své pokladniční přebytky ukládati v tuzemsku u ústavů státních a zemských a kromě toho u ústavů, které jsou oprávněny k vydávání vkladních knížek (listů), ústavy uvedené v §u 2, lit. b) mohou své pokladniční přebytky ukládati též u svých svazů (ústředí), spravujících přebytky přičleněných ústavů a podrobených revisi podle §u 2 nebo §u 14 zák. ze dne 10. června 1903, čís. 133 ř. z., po případě u svého ústředí zřízeného zákonem ze dne 15. dubna 1919, čís. 210 Sb. z. a n., o úpravě poměrů družstev na Slovensku.
(2) Z činnosti peněžních ústavů uvedených v §u 2 a to bez rozdílu, vydávají-li vkladní knížky (listy) čili nic, jest, bez újmy ustanovení §u 7, vyloučen obchod se zbožím, úvěrním společenstvům (družstvům) a jejich svazům (ústředím) se však dovoluje obstarávati společný nákup provozovacích potřeb pro členy.
ČÁST II.
Zvláštní ustanovení o akciových bankách.
§ 6.
Společnosti akciové provozující bankovní a peněžní obchody (akciové banky) mohou zřizovati nové pobočné závody jedině se svolením státní správy.
§ 7.
Z obchodní působnosti akciových bank jest vyloučeno:
a) obchodovati se zbožím.
Dovoleny jsou pouze komisionářský velkoobchod se zbožím a surovinami na účet podniků, které jsou s bankou v obchodním spojení, a příležitostná koupě a prodej zboží a surovin k záchraně vlastních pohledávek;
b) ujednávati obchody, nemovitostní převody v to počítajíc, se členy dozorčí rady nebo takové obchody zprostředkovati; připouští se, aby banka přijímala od členů dozorčí rady úschovy (deposita) nebo vklady;
c) ujednávati obchody, nemovitostní převody v to počítajíc, za ziskové spoluúčasti zaměstnanců nebo členů správních orgánů společnosti.
(1) Akciové banky nesmějí zásadně beze svolení dozorčí rady se členy svého představenstva, se zmocněnci představenstva nebo se svými zaměstnanci uzavírati právní jednání, z nichž by jim vznikla pohledávka oproti jmenovaným osobám. Výjimky vymezí jednací řád (§9). Právní jednání, při jichž uzavření tohoto ustanovení nebylo dbáno, jsou vůči bance právně neúčinná.
(2) Představenstvo akciové banky nesmí pod následky §u 17 poskytovati úvěry přesahující u jednoho dlužníka 10% vlastních prostředků banky (akciový kapitál a vlastní v poslední bilanci vykázané reservy), leč se souhlasem dozorčí rady.
§ 9.
(1) Členové představenstva akciových bank jsou povinni spravovati jmění společnosti a provozovati její obchody s péčí řádného kupce a zachovávati mlčení o všech okolnostech, o nichž se při výkonu svého úřadu dovědí. Porušení povinnosti mlčenlivosti jest rovněž zanedbáním péče řádného kupce.
(2) Tytéž povinnosti mají též zmocněnci představenstva a všichni zaměstnanci banky.
(3) Představenstvo akciových bank jest povinno v dohodě s dozorčí radou sdělati jednací řád banky, obsahující pravidla o tom, jak dlužno postupovati při správě a obchodech banky vůbec a při poskytování úvěru zvláště, aby aktivita a likvidita banky nebyly ohroženy, aby porušování nebo obcházení tohoto zákona bylo zabráněno a aby dobrá pověst banky netrpěla. Zásady, jež jednací řád každé banky obsahovati musí, stanoví v mezích tohoto zákona ministerstvo financí; jednací řád jest předložiti ministerstvu financí, kteréž má právo naříditi jeho změnu nebo doplněni, aby vyhovoval stanoveným zásadám. Jednací řád jest závazný jak pro společenské orgány správní, tak i pro zaměstnance banky. Porušení jednacího řádu správními orgány společnosti nebo zaměstnanci společnosti jest zanedbáním tímto zákonem uložené péče.
(4) Povinností představenstva akciových bank jest sestaviti ke dni 31. března, 30. června a 30. září každého roku výkazy stavu podle vzorce vydaného ministerstvem financí a výkazy tyto v listech určených stanovami pro vyhlášky společnosti uveřejňovati. Týmž způsobem dlužno uveřejniti také roční bilanci schválenou valnou hromadou.
(5) Ve vkladních knížkách bankou nově vydaných musejí býti označeny listy určené stanovami pro vyhlášky společnosti.
§ 10.
Akciové banky jsou povinny zříditi dozorčí radu, vyhovující ustanovením tohoto zákona, a případně platně usnésti a provésti potřebnou k tomu změnu společenských stanov do 2 měsíců po té, kdy tato část zákona nabyla účinnosti.
§ 11.
(1) Dozorčí rada musí čítati alespoň 5 fysických a svéprávných osob volených valnou hromadou akcionářů společnosti.
(2) Za členy dozorčí rady nemohou býti voleni členové představenstva. nebo jiných správních orgánů společnosti anebo její zaměstnanci.
(3) Rovněž manželství, příbuzenství a švakrovství se členy představenstva nebo s řiditeli společnosti vylučuje volitelnost do dozorčí rady, a to příbuzenství v pobočné linii a švakrovství jen do druhého stupně.
(4) Mají-li býti v téže valné hromadě voleni aspoň 3 členové dozorčí rady, může žádati jedna třetina hlasů zastoupených na valné hromadě, aby každý z nich volen byl zvláště. Ukáže-li se před poslední volbou, že při všech dosavadních volbách aspoň jedna třetina všech odevzdaných hlasů bez úspěchu hlasovala pro touž osobu, dlužno osobu tuto prohlásiti za zvolenu. Tohoto menšinového práva nelze uplatňovati, dokud na jeho základě zvolený zástupce menšiny jest členem dozorčí rady.
(5) Doba působnosti členů dozorčí rady budiž určena stanovami, nesmí však býti delší 5 roků. Opětná volba vystupujících členů dozorčí rady jest přípustná.
(6) Členství v dozorčí radě zaniká samo sebou, jakmile nastala okolnost, která vylučuje volitelnost.
(T) Není-li podle stanov úřad členů dozorčí rady úřadem čestným, budiž ve stanovách odměna dozorčí rady stanovena pevným ročním penízem.
§ 12.
(1) Dozorčí rada má povinnost dohlížeti s péčí řádného kupce všestranně na správu a k tomu účelu sledovati veškeré obchody společnosti. Dozorčí rada může kdykoliv požadovati vysvětlivky a zprávy a podle svého usnesení buď hromadně nebo některými svými členy nahlížeti v knihy i spisy společnosti i zkoumati její celkový stav, její hotovosti, zásoby cenných papírů, směnek a jiných hodnot. Dozorčí radě přináleží též zkoušeti účetní uzávěrku, výroční zprávu i návrhy na rozdělení čistého zisku a podávati zprávu valné hromadě.
(2) Shledá-li dozorčí rada při výkonu své působnosti přestupky zákona nebo, že se nešetřilo stanov, anebo, zjistí-li nepořádky, které poškozují zájmy společnosti, jest povinna oznámiti to ihned představenstvu, a nesjedná-li toto nápravy, může svolati valnou hromadu, pakliže tak neučiní k jejímu vyzvání představenstvo.
(3) Dozorčí rada jest povinna vyznačiti ve zvláštním dozorčím řádě způsob, kterým bude své povinnosti vykonávati. Zásady, které v dozorčím řádě každé banky obsaženy býti musejí, ustanoví v mezích tohoto zákona ministerstvo financí, kteréž má právo žádati změnu dozorčího řádu nebo jeho doplnění, aby vyhovoval stanoveným zásadám. Porušení dozorčího řádu jest zanedbáním péče uložené dozorčí radě v odst. 1.
(4) Členové dozorčí rady musejí své povinnosti vykonávati osobně a zachovávati mlčení o všech okolnostech, o nichž se při výkonu svého úřadu dovědí. Porušení této povinnosti jest zanedbáním péče dozorčí radě uložené.
§ 13.
(1) Akciové banky, které zaměstnávají více než 25 zaměstnanců, jsou povinny zříditi zvláštní kontrolní oddělení z osob nezúčastněných na obchodním provozu.