Sobota 19. prosince 1925

Začátek schůze v 10 hod. 55 min. dopol.

Přítomni:

Předseda: Malypetr.

Místopředsedové: Stivín, inž. Dostálek, Slavíček, dr Spina.

Zapisovatelé: Petrovič, Špatný.

241 poslanců podle presenční listiny.

Zástupci vlády: min. předseda dr Švehla; ministři Bechyně, dr Beneš, dr Dolanský, inž. Dvořáček, dr Hodža, Mlčoch, dr Nosek, dr Srdínko, Stříbrný, Šrámek, Tučný, dr. Viškovský, dr Winter.

Z kanceláře sněmovní: sněm. tajemník dr Říha, jeho zástupci Nebuška, dr Mikyška.

Předseda (zvoní): Zahajuji 5. schůzi poslanecké sněmovny.

Dovolené na dnešní schůzi udělil jsem posl. Čermákovi a Jílkovi pro neodkladné záležitosti.

Došla naléhavá interpelace. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. taj emníka dr Mikyška (čte):

Naléhavá interpelace posl. dr Šmerala, Neuratha a soudr. vládě o amnestii a abolici politických deliktů.

Předseda: Výboru imunitnímu přikazuji žádost zem. trest. soudu v Praze ze dne 15. prosince 1925, č. j. Tl XIV 409/25/22, za souhlas s trest. stíháním posl. Neuratha pro přečin proti bezpečnosti cti spáchaný článkem "Beznadějná věc", uveřejněným v časopise Rudé Právo ze dne 18. června 1925 proti Jaroslavu Roučkovi (č. J 14-II).

Přistoupíme k projednávání pořadu schůze, na němž jako prvý odstavec jest:

1. Pokračování v rozpravě o vládním prohlášení.

Dalším řečníkem je p. posl. dr Lehnert. Dávám mu slovo.

Posl. dr Lehnert (německy): Němečtí zástupci lidu! Pan předseda vlády Švehla prohlásil volby, prošlé bez porušení klidu a bez mrtvých, za znamení upevnění svého státu. Včera jsme měli povznášející podívanou, podivovati se konsolidaci v tomto státě. Nemíním obstrukci, ta se najde všude. Ale mluvili Čechové, Němci, Slováci, Rusové, Maďaři a last not least Polák. Jak přišel do Švehlovy náruče, vědí bozi. Kdyby byl Svaz národů nařídil rozhodování lidu v Těšíně, jak by se bylo rozhodlo jeho srdce dobře katolické? Ale zřejmě byla radost na českých lavicích z tohoto jednoho kajícného polského hříšníka větší než z 99 spravedlivých Čechopoláků. (Souhlas poslanců něm. národní strany.)

Mým kolegou dr Keiblem bylo již vyloženo naše zásadní smýšlení k tomuto státu. S české strany se nám vytýká, že se náš slib nesrovnává s těmito zásadami. Prohlašuji, že my Němci jsme zde všichni přísahali čistou českou přísahu (Souhlas na levici.) a že ji budeme zachovávati tak, jak svůj slib zachovali svého času president a velká část českých státníků. Nikdy nepřestaneme poukazovati na to, aby si náš lid a naše mládež vzali příklad z těchto mužů, jak lze uvésti věrnost k státu v pravý poměr k věrnosti vůči národu. Buďto bylo to správné, co tito muži činili, pak ať si Čechové konečně uspoří tyto předhůzky. Nebo to nebylo správné, pak zrádce nemá práva, aby naříkal na zradu.

Počínáme-li teď nové období zákonodárné činnosti, patří se, aby se věnoval krátký přehled krátké době života tohoto státu. Obtížen největším nedodržením slova ve světových dějinách, zradou na 14 bodech Wilsonových, jež si osvojil Masaryk, vstoupil stát v život: Těžký dědičný hřích, jejž nosí ve své krvi a který mu nemůže vzíti žádná lítost a žádné pokání. Stále v něm číhá zkáza, vždy hotova, aby se projevila v těžkých příznacích nemoci. Proto ten strach, který ve vás všech žije. A když také předseda vlády Švehla s usměvavým diktátorským pohledem sestoupil s této řečnické tribuny, jako český Mussolini, (Německé výkřiky: Ale Mussolini v kapesním vydání!) ano, Mussolini v malém vydání, pak by měl věděti, že, činí-li dva totéž, není to totéž. Jeho stát není státem národním jako ltalie a nechť si vzpomene na slova Goetheova: "Pro všechny nehodí se totéž, ať každý hledí, jak si vede, ať každý hledí, aby zůstal na svém místě, a stojí-li, aby nepadl." Tak ať pan Švehla tedy v celé své zářící veselosti nezapomene, že bohové toho zaslepují, koho chtějí zničiti. Právě v štěstí bylo by povinností rozumného muže, aby si získal přátele pro dny nouze. Ale přátele, kteří mu pomohou nezištně z lásky, ne přátele, které s ním pojí pouze táž nenávist. Tak jako dohodu nic nepojilo leč nenávist k Německu, tak i koalici nepojí nic než nenávist vůči nám.

Místo aby se napravilo bezpráví spáchané na německém národě před rokem 1920, směřovaly vlády Tusarova, Černého, Benešova a Švehlova v uplynulém období schválně k tomu, aby Němce stále dráždily, urážely a pokořovaly. Ale nedosti na tom, ve všech vládních opatřeních a návrzích zákonů jevila se někdy otevřeně a někdy skrytě snaha, poškozovati sudetskoněmecký národ hospodářsky a podkopávati jeho existenci. Důkaz tohoto tvrzení v očích celého našeho obyvatelstva je zřejmý.

Uvažujeme-li po řadě o oněch zákonodárných opatřeních, jež sloužila k tomu, abyste nás proti právu připravili o náš majetek, stojí hned na počátku období Tusarova tak zvaný zákon o válečných půjčkách, vymyšlený nynějším ministrem financí dr. Englišem. Asi 6 miliard bylo zničeno německému národu tímto zákeřným, vůči světu pokrytectvím zastřeným způsobem. (Výkřiky na levici.) Nikdy nezapomene náš národ této velkorysé loupeže, jež zasáhla až do kapes malých střádalů. Mělo by býti na vás, abyste toto bezpráví zase napravili. O tom jsem však v řeči Švehlově marně hledal jediného slova.

Druhý maskovaný čin loupeže a násilí - jsou to slova českého historika profesora dr Pekaře - jehož jste se dopustili, bylo provedení vyvlastnění půdy. Představme si, že asi třetina půdy české země byla odňata majetníkům za zlomek ceny (dvanáctinu až osminu) násilím a že mezi těmito dřívějšími majetníky bylo nejméně 90% Němců. Co ovšem vašim činům násilí dodává rázu nám tak odporného, jest zřejmá licoměrnost a neupřímnost, s níž předstíráte nějaké šlechetné humanní nebo sociální pohnutky. Jde vám o to, - a některé vaše národně-demokratické listy byly tak upřímné, že se k tomu veřejně přiznaly - abyste převedli půdu z německých rukou do českého majetku. Ani 3% přidělené půdy nepřišla do majetku německých obcí nebo jednotlivců. Ale i český lid byl vámi podveden a oklamán, protože valná část půdy nebyla rozdělena malorolníkům, nýbrž rozdělena ve formě zbytkových statků protekčním dětem pozemkového úřadu a stran. Odstranili jste sice šlechtu, jež povstala, jak tvrdíte, z válečných hejtmanů za třicetileté války, ale položili jste základ k nové šlechtě, která ovšem později bude musiti odvozovati svůj rodokmen od keťasů z doby poválečné. (Výkřiky a veselost na levici.) Abyste učinili zadost sociálnímu rázu, jejž mají všechny vaše zákony, slíbili jste, že při rozdělení půdy budete zvláště pamatovati na úředníky velkostatků. Co se stalo z toho slibu? Teď nám Švehla slibuje zákon kolonisační. Kde? Jakými penězi chtějí Čechové kolonisovati a koho chtějí jako kolonistu usídliti? Pravděpodobně užijí úspor sociálního pojištění, aspoň z poloviny vydržovaného německými penězi, k tomuto účelu. Zcela jistě budou však zakládati jenom české osady, a k tomu ještě v německém jazykovém území. Pak budete tvrditi, že národnost při vašem postupu vůbec nepadá na váhu. To jste odkoukali jiným, kteří jménem civilisace přinesli černou potupu na Rýn. (Souhlas na levici.)

Také nového zákona o budoucím rozdělení rozptýlených pozemků, komasace, zneužijete zajisté na újmu německého stavu selského. Bude snad možno, jak tomu je již v různých jiných správních odvětvích vašeho státu, zmírniti libovůli korupcí. Bude se pak snad říkati: kdo dobře maže, dobře se komasuje. (Veselost na levici.)

Loupež německého majetku provádíte však také tím způsobem, že ze společných peněz daňových pod jakoukoli záminkou sociální dáte českému uchazeči přednost na úkor žadatele německého. Tak tomu jest zvláště při zákonu na podporu stavebního ruchu. Z miliard, jichž dosud bylo použito k tomuto účelu, vystavěli jste v Praze a ve všech českých městech celé nové části města. Táži se: Kde je ekvivalent v německých městech? (Výkřiky na levici.) Předseda vlády Švehla si nemůže odepříti, aby i to neoznačil za nutné pokračování. My Němci si můžeme k tomu blahopřáti, že i nadále budeme hraditi výlohy českých staveb. Zvláště, myslíme-li na onen odstavec jeho řeči, jenž jedná o tom, že vláda vystaví byty a domy pro úředníky, které teď přivedla do německého území. Kdo pak je dnes ještě úředníkem v českém státě? Maďaři, Slováci nebo Němci? Ne. Jenom Češi. Je zpracována statistika o stavu úřednictva, tištěná ve třech výtiscích. V každém jiném státě je to povinností slušnosti, aby taková statistika byla veřejná. Zde se však drží v tajnosti, aby nebylo světu zřejmo, jakým způsobem se zde provádí rovnoprávnost.

Předseda vlády Švehla jedná pak o opatřeních, jimiž se budoucně mají podporovati výrobní vrstvy. Stát je od přírody bohat, o tom není pochyby, každý Čech po převratu myslil, že tato země musí vzkvétati nejvíce mezi všemi zeměmi v Evropě, protože sama vyrábí, co potřebuje, a vedle toho může ještě valné množství statků vyvézti do ciziny. Tok zlata prý se povalí do země. (Výkřiky na levici.) Musilo by to býti nanejvýše legionářské zlato ze Sibiře, z části prý zůstalo vězeti v Terstu. Co se stalo i z těchto snů? Dříve se Čechy uživily samy, a v tomto roce vláda sama musila nakoupiti tisíc vagonů cizozemské mouky. O jiných nákupech pomlčím. To jest tak zvaná podpora zemědělství! Náš průmysl, myslím ovšem pouze německý, byl nejnesmyslnějšími opatřeními dovozními a vývozními mučen až do krve a pokud možno zničen, aby se naplnila slova Rašínova, že musí býti rovnost mezi německou a českou stranou, a je-li jeden příliš veliký, musí se udělati menším, ne že Čech má růsti, ale že Němec musí býti zmenšen na míru Čecha. Každý břídil, jenž někde na Smíchově nebo na Žižkově vyrábí nějakou méněcennou náhražku, je státem podporován. Na penězích zde nezáleží. Poukazuji jenom na úplný nesmysl, že ústředí pro Jablonecký vývoz bylo utvořeno právě v Železném Brodě. Jaké množství korupce se rozmáhá právě na tomto poli, je známo každému, kdo je v to zasvěcen. Jen Švehla, zdá se, o ničem neví. (Posl. Horpynka [německy]: Nechce o tom nic věděti!) Nechce o tom nic věděti, zavírá oči před skutečnostmi. (Posl. Horpynka [německy]: A Viškovský to sankcionuje!) Ano, proto je ustanoven.

Pan předseda vlády Švehla se tím honosí, že československý stát uzavřel obchodní smlouvy s Francií, Italií, Španělskem, Polskem a Belgií. Se Švýcarskem vyjednáváme. Rakousko bylo námi, totiž naší moudrou vládou, po léta trápeno a šikanováno, že bylo nuceno vybudovati své vodní síly, aby se stalo nezávislým na českém uhlí. Tak se šíp vrátil k střelci, ale, bohužel, musí útraty platiti naše uhelné těžařstvo. S německou říší dosud nemáme obchodní smlouvy. (Výkřiky na levici.) Proč? Protože Češi ve své zaslepenosti zeměpisně-politické polohy tohoto státu vůbec nepoznávají. Veletoky sledují svah k severu a jihu. Tekou do Německa a do Rakouska a podél nich a po nich se ubírá obchod a doprava. Češi však chtějí pro svůj politický směr obchod s Francií a Polskem. Kdyby tak byli mohli do toho mluviti Bohu při stvoření světa! Ale to se nedá odčiniti. Proto je to šílenství, hledají-li z nenávisti k Němcům hospodářské svazky všude jinde, jenom ne ve svém německém okolí. (Souhlas na levici.)

Ale i všechna opatření zákonná uvnitř směřovala dosud k tomu, aby tížila Němce. Odkud přichází uhelná daň? Přichází z oněch okresů, kde se uhlí dobývá a uhlí spotřebuje. To jsme my, Němci. Daň z vodní síly, jež brání přímo vybudování vodních sil, se dotýká skoro výhradně našeho německého území. O přílišném zdanění německého obchodu a živností nechci šíře jednati, také ne o tom, že revise a komise, jež navštěvují nešťastné německé průmyslníky, státní pokladně sice málo vynášejí, ale za to pomáhají českým pánům k blahobytu, což opět musí zaplatiti německé hospodářství. (Hluk.) Nechci o tom mluviti, že Němec může dostati státní dodávky jenom známou oklikou, na níž se přirozeně vydává nebezpečí, že padne do rukou trestnímu soudci. Tak vypadá podpora výrobních vrstev.

Že však i spotřebitelé jsou vládou v každém ohledu poškozováni, je zřejmé. Tak bohatý stát by toho neměl zapotřebí, aby daň z obratu, jež se všude považuje za pomoc z nouze, vybíral ještě sedm let po svém vítězství. (Německé výkřiky: Kde bylo dobyto vítězství?) Na to se musíme zeptati Masaryka nebo Švehly. My Němci musíme k vůli státu spotřebovati špatnou drahou českou sůl místo levné dobré německé soli. (Posl. dr Schollich: [německy]: My jim tu věc nasolíme!) Žijeme v zemi cukru, a víte, jak vysoko je tato poživatina daní zatížena. Že jsme všichni státními monopoly zkracováni ve prospěch státní pokladny, dalo by se ještě snášeti, kdybychom nevěděli, že i při tom zase musí býti spolu naplněn nenasytný hltan české korupce. 30 milionů za líh není pořád ještě vyúčtováno a vyjasněno. (Posl. inž. Kallina [německy]: Ale v bezpečí jsou!) Ano, v bezpečí jsou, ale my se nikdy nedozvíme, kam přišly. Vrána vráně oka nevyklove, berou-li všichni, neudává se bratr. (Německý výkřik: To je ta solidarita!) Solidarita v braní! Dosavadní vláda Švehlova, věrna úkolům státu, zničila existenci stotisíc úředníků a zaměstnanců německé národnosti zúmyslně a vědomé. Masaryk ve své knize "Nová Evropa" odsuzuje etatismus, t. j. zbožňování státu. Kterému státu bylo kdy obětováno tolik hekatomb jako státu českému? Kdekoli přiložil ruku, jako u železnic, lesů, lázní atd., leží nesčetné oběti německých existencí zavražděné na zemi. Švehla ohlašuje však další opatření v tomto ohledu. Lázně, léčivá zřídla, slovem vše, co jest ještě německým majetkem, kde ještě němečtí lidé nacházejí výdělek a chleba, má přejíti do rukou státu. Ovšem jen v zájmu zdraví, hygieny, atd. Kdyby to nebylo tak hrozně smutné, bylo by takové odůvodnění k smíchu.

Teď k nejhroznějšímu obvinění, které vznášíme proti vládě tohoto státu, to jest cynicky zahájené duševní zmrzačení našeho národa. (Hluk na levici.) Protože se Čechům zdá pravdě nepodobné, aby z nás vychovala dobré Čechoslováky - nevíme, ke které polovici máme přijíti - máme se státi méněcennými Němci. Tomuto cíli slouží zničení a zrušení našeho školství. Celý vzdělaný svět se musí nad tím pobouřiti. Jak žijí naši studenti v Praze? Proč se nepřenese naše universita do německého území, proč se nám nedovolí, abychom aspoň znovu otevřeli své zavřené školy na své útraty? Na to odpověděti bude zatěžko ministru zahraničních věcí dr Benešovi i předsedovi vlády Švehlovi. Míní-li pan dr Beneš, že Němci zde v zemi nebojují o svou existenci, nýbrž o účast na moci ve státu, mluví vědomě nepravdu. Vpravdě bojuje německý národ o své duševní i tělesné existenční minimum. (Posl. dr Schollich [německy]: Pane ministře Srdínko, zůstaňte zde, mluvíme o škole! - Posl. Knirsch [německy]: Zase již zde není ani jediný ministr při rozpravě o vládním prohlášení!) To jest také docela lhostejné, zdali zde je vláda. Nejsme zde proto, abychom ji obrátili, ona se také ani nedá obrátiti, jsme tu proto, abychom užili tohoto jediného místa, kde svobodné slovo není ještě zapovězeno. (Posl. dr Schollich [německy]: Jen počkej, až přijde parlamentní stráž a vyhodí tě! "Černý Petr" to již ohlásil! - Posl. Knirsch [německy]: Není tu žádný zástupce vlády!) To jest novum a tento stát jest také novum.

Ve své programové řeči Švehla slíbil na na všechny strany něco. Jen na tři otázky zapomněl. Na ruskou otázku, na otázku Vatikánu a na německou otázku. (Posl. Horpynka: Noli me tangere!) To jsou skutečně tři netykavky. Roh hojnosti jeho darů, jejž ukázal, jest prázdný, a kdyby nám byl také něco slíbil, není náš národ již tak naivní, aby pro krásná slova zapomněl ran, zvláště když zdvižený bič v pozdvižené ruce českého mučitele hlásá nové zlo. Češi nechť se neklamou. Německý národ ve svém celku jest rozhořčen a z hloubi pobouřen. V tomto ohledu není rozdílu mezi dělníkem, sedlákem a občanem. My všichni trpíme a sjednotili jsme se osudem a nouzí. A přes to jest otázka práva sebeurčení jediná sjednocující páska celé oposice od komunistů až k slovenským katolíkům. Ale nezoufáme. Ať nás utlačujete, postupem času to bude pro českou vládu stiženou slavomamem vždy horší, pro nás Němce však vždy lepší. Velcí přátelé tohoto státu, již byli také jeho kmotry, nejsou více sjednoceni a jsou sami v nouzi. Německo však, zdeptané, potupně pošpiněné, zvedá se vlastní silou zase k novým činům. Proč bychom my, kteří jsme téhož kmene jako bratři v říši, neměli touž důvěru ve svou sílu, jež je naplňuje? Jiným se to nepodařilo za 50 let, aby Němce odnárodnili. Jak mohou Češi vážně mysliti, že se to podaří s námi jim, kteří postupují mnohem neohrabaněji a nešikovněji? Čeho máme zapotřebí, jest jen jedno: Národní vědomí, láska a obětavost k národu a pro něj. Jsou tu prostředky, abychom Čechům i mírnou cestou ukázali, že nejsou sami pány. "Jak ty mně, tak já tobě", je staré německé přísloví. Nechť se jím každý Němec řídí a stará se o to, aby jeho bratr činil totéž. Mnohdy bude v budoucnosti zapotřebí donucení, ale nikoli vůči Čechům, nýbrž vůči Němcům, aby byl každý Němec přidržen ke své povinnosti, a kdyby se to provádělo několika odhodlanými muži v každém městě v celém sudetském Německu, tak bychom již uviděli, kdo v naší domovině na vzdory všem Gesslerovým kloboukům, jež vztyčujete, a na vzdory všem placeným státním strávníkům, již sedí na všech místech, je skutečně pánem. (Výkřiky posl. inž. Kalliny.) Nám, zvoleným zástupcům národa, připadá povinnost, abychom s jediného ještě poněkud svobodného místa volali své stížnosti do světa, abychom sami byli sjednoceni a nabádali národ k jednotnosti a semknutému odporu proti soustavě donucení, do níž jsme byli vtěsnáni proti své vůli. Nemáme naději, že se Češi změní a že nám dají za pravdu. Té naděje nemáme, ale věříme, že naše bída skončí s tímto státem. Protože v to věříme, vystupujeme proti vládě Švehlově a také proti každé jiné, ať se jmenuje jakkoli, co nejnesmiřitelněji. Státy jsou formy, lidmi utvořené pro potřeby života. (Posl. inž. Kallina [německy]: Okamžiku!) Ano, okamžiku. Takový stát, zhoršený poloasijský, korupční, balkánský útvar jest zde ve střední Evropě anachronismem. Národnostní princip, jemuž prý vděčí za svou existenci, jednou jej odstraní. Národové jsou to, co žije, jsou stromy, na nichž zrají a rostou plody kultury a civilisace. Nežádáme nic jiného, než to, co žádají všichni národové na zemi, a co právem žádají, to jest právo, abychom se spojili s těmi, kteří jsou téže krve a téhož jazyka jako my, žádáme sjednocený německý středoevropský stát. (Souhlas a potlesk na levici.)

Předseda (zvoní): Ke slovu je přihlášen pan posl. dr Kramář. Uděluji mu slovo.

Posl. dr Kramář: Slavná sněmovno! Dovolte mně, abych několika slovy se zmínil o tom, co se změnilo specielně v našem postavení, v postavení strany, jíž mám čest náležeti. My ani sobě, ani nikomu jinému nezapíráme a neskrýváme, že volby byly pro nás bolestným překvapením a že jsme volby prohráli. Nebudu zde mluviti o věcech, které snad zavinily ten výsledek a které se týkají jen nás a naší vnitřní organisace. Chtěl bych se zmíniti jen o věcech, které tuto naši porážku zavinily a které se týkají celé politiky koaliční a celé politiky státní. (Výkřiky německých poslanců.) Já jednou pro vždy řeknu toto: Myslím, že je o mně dosti známo a není pochybnosti o tom, že na různé výkřiky dovedu odpovídati, ale nejsem dnes naložen a myslím, že není k tomu čas, abychom se zabývali takovými vedlejšími věcmi. Budu povídati to, co já chci a ne co chtějí pánové. (Potlesk.)

Příčiny naší porážky leží v celé politice bývalé většiny a bývalé koalice. Nechci se zbavovati jakékoliv odpovědnosti. Je známo, jak velký podíl jsme měli na politice koalice v minulém zasedání a jak velký podíl jsem měl já osobně na ní jako člen "pětky". Mluvím-li tedy zde o těchto věcech, pak prosím, abyste to nepovažovali za výtky někomu, nýbrž abyste to považovali za sebekritiku, která není pro to, aby kritisovala, nýbrž abychom věděli, co máme dělati do budoucnosti. Jedno je charakteristické pro celou politiku bývalé "pětky", řekněme pro politiku koalice v bývalém zasedání. Není pochyby, že jsme vyřešili ohromné otázky, které samy v sobě chovaly to největší nebezpečí pro trvání koalice, poněvadž to byly otázky, které přímo zařezávaly do živého masa jednotlivých stran. Vzpomeňte jen na otázku sociálního pojištění, na otázku celní, agrární, na všechny otázky náboženské a církevní, o kterých jsme musili jednati v poslední době koalice.

Nechci říci - a budiž mne vzdáleno, abych to řekl - že jsme udělali chybu, že jsme tyto otázky řešili. Já naopak jsem a zůstanu hrdým na to, že jsem mohl býti aspoň částečně, a naše strana se mnou, účasten na tom, že jsme tyto veliké otázky rozřešili tak, že mohla zůstati pohromadě národní koalice a že nebyly v nás pro toto řešení trhliny tak veliké a hluboké, které by nám zabraňovaly, abychom i v této sněmovně utvořili koalici československých národních stran. Ale my jsme udělali jedno, co jsme neměli dělati: řešili jsme totiž otázky, které se týkaly jednotlivých stran a jejich požadavků, ale ponechali jsme budoucí sněmovně a nedořešili jsme otázky, které se týkaly také celého státu. Myslím, že největším hříchem, kterého jsme se dopustili, bylo to, že jsme nevyřešili otázku státně zaměstnaneckou a učitelskou, a na druhé straně, že jsme nevyřešili otázku daňovou. (Výkřik: A otázku nacionální!) Bohužel jsme nevyřešili také otázku nacionální, poněvadž jsme nevydali jazykových nařízení, k čemu výslovně nás zavazuje jazykový zákon. (Potlesk.) Já konstatuji... (Posl. Brodecký: Zákon o státních zaměstnancích nebyl z poloviny hotov a nebylo tam nic o zřízencích!) Kolega Brodecký mně jistě přizná, když se jednalo o zřízence, že neměli většího podporovatele nežli měli ve mně. (Posl. Brodecký: Správně!) To je jisté, že to nebylo vyřešeno. Já neříkám také, že jsme udělali chybu, že jsme neprovedli nehotový zákon. To nikoliv, ale říkám, že jsme udělali hřích na sobě i na státu, že jsme předčasně rozpustili parlament a že jsme parlamentu nedali dodělati velké úkoly, které dodělati bylo jeho povinností, poněvadž vyplnil své povinnosti vůči jednotlivým stranám, ale nevyplnil svých povinností, které měl ke státu. (Výborně! Potlesk.)

O to tu jde. (Posl. Brodecký: To byla umíněnost bývalého ministra financí, že musí býti zákon čís. 394 z r. 1922 přijat!) Nebudeme se o to příti, poněvadž jsem řekl, že nebudu odpovídati Němcům, nemohu také odpovídati Čechům. Řeknu tolik, že všechny tyto otázky by bývaly mohly býti řešeny, kdybychom k nim měli klid, kterého potřebuje sněmovna k řešení tak velkých otázek, a kdyby nad námi stále nevisela otázka rozpuštění sněmovny, která se musela státi v poslední době, aby volby mohly býti provedeny, totiž v druhé polovici listopadu. Tedy to je ta veliká chyba. A nyní řeknu jedno. To mně musíte přiznati, že nerozřešením těchto otázek utrpěla nejvíce naše strana. Vy, kteří jste organisováni na základě materielních zájmů, máte daleko zcelenější, zpevněnější řady, ale my, kteří jsme organisováni na základech ideových, máme tuto organisaci daleko těžší. (Výkřiky.) A je daleko těžší držeti pohromadě stranu, když musí idee, které jsou jistě krásné a vznešené, bojovati s vnitřním nespokojením, s naprostým nespokojením nad tím, co stát a strany dělají, a když je možno štvát zvláště ty vrstvy tím, že se řekne: "Stát k vám nedělá svou povinnost a následkem toho jste vy také volni a svobodni." To nešlo všecko do strany "práce". Komunisté vám mohou velmi poděkovati za svůj vzrůst, že jste předčasně hnali do rozpuštění, že jste naplnili rozhořčením široké vrstvy státního zaměstnanectva, což působilo jistě náladu, která hledá potom východisko ze své nespokojenosti, nemyslí na to, jak, a jde třebas s komunisty, s nepřáteli státu. To je to, co se dotýká velice těžce otázek budoucnosti a co po mém soudu nesmí se více opakovati, jestli chceme, abychom náš stát vnitřně zkonsolidovali. Na druhé straně nemáme příčiny, abychom byli spokojeni se složením ministerstev. Já jsem o té věci mluvil obšírně, a myslím, že jsme za svou bezpodmínečnou loyálnost ke koalici a ke všem stranám - já vzpomínám jenom na svou volební řeč, kdy mně bylo vytýkáno, že nemluvím pro stranu, nýbrž pro koalici - nebyli stejně odměněni. Víc o tom neřeknu. Vítáme však, že se prosadil princip, aby resorty nezůstaly v jedněch rukou, a to zase ne ze stranické zaujatosti, nýbrž poněvadž myslíme, že je to podmínkou pro vedení demokratického státu, že je to podmínkou zejména stran a parlamentu, aby se resorty nestávaly majetkem a exponenty jednotlivých stran, a že je třeba, aby resorty a celá státní správa zůstaly jen exponentem toho jednoho, společné vůle státní a ničeho jiného. Jsme ovšem velmi spokojeni, že se tak stalo, ale nejsme docela spokojeni tím, že se nevyhovělo našemu přání a myslím také přání těch, kteří měli největší povinnost, starati se o zformování ministerstev, totiž aby resorty naše byly zmenšeny, abychom dokázali, že nám jde o šetření doopravdy, a to nejen dolů, u úředníků, gážistů, ale i nahoru, v ministerstvech.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP