Čtvrtek 24. června 1926

Začátek schůze ve 4 hod. 10 min. odpol.

Přítomni:

Místopředsedové: dr. Spina, inž. Dostálek, Slavíček, Stivín.

Zapisovatelé: Petrovič, Rýpar.

240 poslanců podle presenční listiny.

Zástupci vlády: ministři dr Fatka, dr Krčmář, dr Říha, dr Schieszl, Syrový.

Z kanceláře sněmovní: sněm. tajemník dr Říha, jeho zástupce Nebuška.

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Zahajuji 40. schůzi poslanecké sněmovny.

Udělil jsem dovolené: dodatečně na 38. schůzi p. posl. Al. Chalupovi, na dnešní schůze p. posl. Hamplovi - pro neodkladné záležitosti.

Pan posl. Kurťak žádá o udělení dovolené na dobu od 18. do 26. června 1926 z rodinných důvodů.

Sněmovna je schopna se usnášeti.

Kdo souhlasí s udělením této dovolené. nechť pozvedne ruku. (Děje se.) To je většina. Dovolená jest udělena.

Nemocí omluvil se p. posl. Geršl, též dodatečně na 37. a 38. schůzi.

Přikazuji výboru ústavně-právnímu:

487. Vládní návrh zákona o organisaci soudů porotních, a navrhuji, aby byla jmenovanému výboru k podání zprávy o tomto vládním návrhu uložena lhůta 14denní.

Dále přikazuji výborům zahraničnímu a živnostenskému:

509. Vládní návrh, kterým se předkládá Národnímu shromáždění obchodní úmluva mezi republikou Československou a republikou Polskou sjednaná a podepsaná ve Varšavě dne 23. dubna 1925, s dodatky ze dne 3. července 1925 a 21. dubna 1926,

a navrhuji, aby byla jmenovaným výborům v k podání zprávy o tomto vládním návrhu uložena lhůta do pátku, t. j. do 25. června 1926, do 12. hod. pol.

Kdo souhlasí s navrženými lhůtami, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Lhůty jsou přijaty.

Přistoupíme k projednávání prvního odstavce pořadu, jimž jest:

1. Návrh senátu, aby prodloužena byla lhůta stanovená §em 43 úst. listiny senátu k projednáni usneseni posl. sněmovny o vládním návrhu: v

a) zákona o úpravě některých lhůt při smlouvách nájemních (tisk sen. 109),

b) zákona, kterým se povoluje užiti dílčích dlužních úpisů "Východočeské 6%ní investiční půjčky elektrisační z r. 1925 v částce 27.000.000 Kč jmenovité hodnoty se zemskou zárukou" k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů (tisk sen. 110),

c) zákona, kterým se provádí článek I. úmluvy právně-finanční mezi republikou Československou a Královstvím Italským č. 132/1924 S. z. a n., o způsobu vyrovnáni pohledávek a závazků vzniklých v korunách rakousko-uherských mezi věřiteli nebo dlužníky československými a italskými (tisk sen. 121),

d) zákona o převzetí a přiznáni odpočivných a zaopatřovacích požitků v souvislosti s pensijními úmluvami sjednanými v Římě dne 6. dubna 1922 a ve Vídni dne 30. listopadu 1923 (tisk sen. 128).

K tomuto návrhu senátu podotýkám, že podle přípisu předsednictva senátu ze dne 21. června 1926 senát se usnesl žádati o prodloužení lhůty k projednání při každé předloze o 4 měsíce.

Ke slovu není nikdo přihlášen, budeme tedy hlasovati.

Kdo souhlasí s návrhem senátu, aby posl. sněmovna o 4 měsíce prodloužila senátu lhůtu k projednání jmenovaných čtyř usnesení posl. sněmovny, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Posl. sněmovna usnesla se tedy na žádaném prodloužení lhůt. Tím vyřízen jest 1. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

2. Návrh posl. Stenzla, dr Spiny, dr Luschky a druhů, aby návrh posl. Stenzla, dr Spiny, dr. Luschky, inž. Junga a druhů (tisk 240) projednán byl zkráceným řízením podle §u 55 jedn. řádu.

Žádám o přečtení tohoto písemného návrhu

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Návrh posl. Stenzla, dr Spiny, dr Luschky, inž. Junga a druhů, tisk 240, jenž byl dne 12. května 1926 přikázán výboru soc.-politickému, uznává se za naléhavý podle §u 55 jedn. řádu.

Bude-li naléhavost přiznána, budiž soc.politickému výboru udělena lhůta, aby podal zprávu.

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Návrh vyhovuje odst. 1 §u 55 jedn. řádu, neboť jest podepsán dvěma pětinami všech poslanců.

K odůvodnění návrhu nevyžádal si nikdo slova. Budeme tedy ihned hlasovati. Byl jsem požádán, abych při tomto hlasování dal sečísti hlasy.

Prosím pány zapisovatele podl. Petroviče, Ježka a dr Petersilku, aby spolu se sněm. tajemníkem a jeho zástupci provedli sčítání hlasů, a to p. posl. Petrovič v prvém a druhém úseku, p. posl. Ježek ve třetím a čtvrtém úseku a p. posl. dr Petersilka v pátém a šestém úseku a na presidiální tribuně.

Kdo tedy souhlasí s návrhem pp. posl. Stenzla, dr Spiny, dr Luschky a druhů, aby zkráceným řízením podle §u 55 jedn. řádu projednán byl iniciativní návrh jmenovaných poslanců tisk 240, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

(Po sečtení hlasů:)

Podle sděleného mně výsledku sčítání hlasů vyslovilo se pro návrh 139 hlasů a proti němu vyslovilo se 88 hlasů.

Je tudíž návrh ten přijat.

Páni navrhovatelé zkráceného jednání připojili ke svému návrhu přání, aby výboru soc.-politickému udělena byla lhůta k podání zprávy.

Přání tomu vyhovuji potud, že podle práva, které předsedovi sněmovny vyhrazuje § 35 jedn. řádu navrhuji, aby k podání zprávy byla dána výboru soc.-politickému lhůta do zítřka do 2. hod. odpol.

Bylo vysloveno přání, abych také při hlasování o tomto návrhu dal sečísti hlasy. Přání tomuto vyhovím. Žádám tytéž pány zapisovatele, aby se ujali spolu s p. tajemníkem sněmovny a jeho zástupci sčítání hlasů, a to p. posl. Petrovič v prvém a druhém úseku, p. posl. Ježek v třetím a čtvrtém úseku a p. posl. dr Petersilka v pátém a šestém úseku a na presidiální tribuně.

Kdo tedy souhlasí s tím, aby lhůta soc.-politickému výboru k podání zprávy končila zítra ve 2 hod. odpol., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

(Po sečtení hlasů:)

Podle sděleného výsledku sčítání hlasů vyslovilo se pro návrh, totiž aby soc.-politický v výbor podal zprávu do 2 hod. odpol. zítřejšího dne, 137 poslanců, proti 106 poslanců. Většina vyslovila se tedy pro návrh.

Návrh je přijat.

Tím je vyřízen druhý odstavec pořadu a je vyřízen celý pořad dnešní schůze.

Přikročím k ukončení schůze.

Učiním ještě některá presidiální sdělení.

Došlo oznámení o změnách ve výboru soc.politickém. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Klub poslanců komunistické strany v Československu vyslal do výboru soc.-politického posl. Kollárikovou za posl. Landovou-Štychovou a posl. Čermáka za posl. Buriana.

Místopředseda inž. Dostálek: Mezi dnešní prvou schůzí byly tiskem rozdány zprávy.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

510. Zpráva výboru zemědělského o vládním návrhu (tisk 318) zákona o úpravě poměrů družstev Podkarpatské Rusi.

511. Zpráva výboru zemědělského o vládním návrhu (tisk 461) zákona o finanční podpoře elektrisace venkova.

512. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu (tisk 461) zákona o finanční podpoře elektrisace venkova.

513. Zpráva výborů ústavně-právního a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 492) zákona, kterým se povoluje užíti dílčích dlužních úpisů "Jihočeské 6%ní investiční půjčky elektrisační z roku 1926 v částce Kč 20,000.000 se zemskou zárukou" k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů.

514. Zpráva výboru ústavno-právneho a rozpočtového o iniciatívnom návrhu zákona posl. dr Ivana Dérera, inž. Nečase a súdr. na vydaní zákona o udelení štátneho občianstva československého niektorým osobám (tisk 225) a o iniciatívnom návrhu zákona posl. Joz. Szent-Iványho a súdr. o doplnení § 10 zák. čl. XXII/1886 (tisk 147).

Místopředseda inž. Dostálek: Počátkem prvé dnešní schůze byly tiskem rozdány a současně přikázány výboru iniciativnímu návrhy.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

483. Návrh posl. Böhma, Hellera, Böllmanna a druhů, aby obcím v politických okresích děčínském, ústeckém, litoměřickém, teplickém, dubském, varnsdorfském, rumburském, českolipském, mimoňském, německo-jablonském a bílinském, těžce postiženým živelnými pohromami, byla poskytnuta podpora.

493. Návrh posl. Kopasze, Mikulíčka, Jurana a soudr., aby vláda podala návrh zákona o povinném zaměstnávání válečných poškozenců ve veřejných a soukromých službách.

499. Návrh posl. dr Hanreicha, Tichiho a druhů, aby obyvatelům z Modřic a sousedních obcí, těžce postiženým živelnou pohromou, byla poskytnuta podpora.

500. Návrh posl. Budiga a druhů, aby byla neprodleně poskytnuta pomoc obyvatelům z Modřic a sousedních obcí, těžce postižených živelnými pohromami následkem průtrže hráze řeky Svratky.

501. Návrh posl. Zajicka, Tichiho a druhů o živelných pohromách na jižní Moravě.

502. Návrh posl. dr Luschky a druhů, aby byla ihned poskytnuta pomoc obcím na Hlučínsku, postiženým živelnými pohromami.

503. Návrh posl. Bergmanna, Špatného a spol. na poskytnutí okamžité pomoci obcím postiženým živelními pohromami ve středním Polabí, zejména v okresu Brandýs nad Labem.

505. Návrh posl. Petera, Šliwky a soudr. na poskytnutí bezodkladné pomoci obyvatelstvu v Těšínském Slezsku, postiženému živelními pohromami.

Místopředseda inž. Dostálek: Iniciativní výbor ve schůzi konané dne 23. června 1926 se usnesl přikázati k řádnému projednání návrhy, a to:

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Výboru zemědělskému:

446. Návrh posl. Jílka, Bolena, Hakena, Neuratha a soudr. na vydání zákona proti zdražování životních potřeb.

471. Návrh posl. Chlouby, Bolena, Mikulíčka, Čulena a soudr. na vydání zákona o zajištění půdy drobným pachtýřům.

Výborům zemědělskému a rozpočtovému:

439. Návrh posl. Braneckyho, R. Malíka a spol. na pomoc poškodeným záplavou rieky Moravy.

449. Návrh posl. J. Bečko, dr Dérera, inž. Nečase a soudr., aby byla bezodkladně poskytnuta pomoc obyvatelstvu v Podkarpatské Rusi, postiženému živelními pohromami.

457. Návrh posl. Rýpara, Bayera, Janalíka a druhů na poskytnutí pomoci postiženým živelními pohromami v obcích Kobeřicích, Strahovicích, Sudicích, Nebožticích atd., na Hlučínsku.

458. Návrh posl. Chalupníka, Prokeše, Brožíka a soudr., aby z vládních prostředků poskytnuta byla obcím a osobám postiženým povodňovou pohromou v župě ostravské nutná podpora.

459. Návrh posl. Koška, Al. Petra, Staška a druhů na poskytnutí pomoci postiženým živelními pohromami v obcích Rožďalovice, Podlužany, Křinec, Kostomlaty, Byškovice, Sobotka, Libáň, Pátek, Luštěnice, Bouzov atd.

470. Návrh posl. Šamalíka, dr Méčury, Adámka, Vološina a druhů na poskytnutí vydatné státní podpory a úlev zemědělcům, jimž katastrofálními povodněmi v celé Československé republice zničena byla polní a luční sklizeň.

473. Návrh posl. Geršla, Bechyně a druhů, aby z vládních prostředků poskytnuta byla obcím a obyvatelům postiženým strašnou povodní řeky Moravy a jejích přítoků na severní Moravě, nutná podpora.

474. Návrh posl. Slavíčka, dr Patejdla a spol. na poskytnutí pomoci postiženým živelními pohromami v okresech jindřicho-hradeckém, třeboňském a česko-budějovickém.

475. Návrh posl. Netolického, dr Frankeho a spol. na poskytnutí pomoci postiženým katastrofální povodní na Pardubicku.

476. Návrh posl. Windirsche a druhů o škodách způsobených povodní v soudních okresech libereckém a chrastavském.

477. Návrh posl. Slavíčka, inž. Záhorského a spol. na poskytnutí pomoci živelní katastrofou postiženým krajům okresu berounského.

482. Návrh posl. dr Spiny, dr Luschky, Hodiny, Szent-Iványho, Stenzla, Hellera, Böhma, Böllmanna, Krumpe, Tichiho a druhů, aby byla poskytnuta podpora postiženým živelnými pohromami.

484. Návrh posl. Hackenberga, Heegera a druhů, aby byla neprodleně poskytnuta pomoc obětem živelné pohromy na severní Moravě.

485. Návrh posl. Heegera, Hackenberga a druhů, aby byla neprodleně poskytnuta pomoc obětem živelné pohromy na Hlučínsku.

486. Návrh posl. Chlouby, Muny, Haiplicka a soudr. na okamžité poskytnutí pomoci postiženým živelními pohromami v okresu libochovickém, zvláště pak v povodí potoka Klapského.

Výboru živnostenskému:

440. Návrh posl. Netolického, Slavíčka, Práška a spol. na reformu předpisů živnostenského řádu o organisaci odborných společenstev a povinných jednot (čís. 227 ř. z. ze dne 20. prosince 1859).

Výboru soc.-politickému:

450. Návrh posl. G. Navrátila, dr Matouška, Votruby a spol. na změnu ustanovení §§ 2, 3 a 5 zákona ze dne 12. prosince 1919, č. 28 ai 1920.

472. Návrh posl. dr Lukavského, dr Matouška, Votruby, dr Samka, Petrovického a druhů, aby byl vydán zákon, jímž se mění §§ 27 a 29 zákona ze dne 9. října 1924, číslo 221 Sb. z. a n., o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří (současně přikázán výboru rozpočtovému).

Výborům kulturnímu a rozpočtovému:

454. Návrh posl. inž. Dvořáčka, Vávry, dr Matouška, Ježka a druhů, kterým se zřizuje bohoslovecká fakulta církve československé v Praze.

Výborům dopravnímu, ústavně-právnímu a rozpočtovému:

466. Návrh posl. Staňka, Vencla a druhů na vydání zákona, kterým se zmocňuje vláda republiky Československé, aby převzala záruku za výpůjčky Moravsko-slezských elektráren, akciové společnosti v Mor. Ostravě.

468. Návrh posl. Staňka, Bečáka, Haupta a druhů na vydání zákona, kterým se zmocňuje vláda republiky Československé, aby převzala záruku za výpůjčky Severomoravských elektráren, akciové společnosti v Mohelnici.

469. Návrh posl. Staňka. Bečáka, Haupta a druhů na vydání zákona, kterým se zmocňuje vláda republiky Československé, aby převzala záruku za výpůjčky Středomoravských elektráren, akciové společnosti v Přerově.

Výborům ústavně-právnímu a rozpočtovému:

467. Návrh posl. Staňka, Nejezchleba-Marchy, Molíka, Pelíška a druhů na vydání zákona. kterým se zmocňuje vláda republiky Československé, aby převzala záruku za výpůjčky Západomoravských elektráren, akciové společnosti v Brně.

Výborům rozpočtovému a živnostenskému:

488. Návrh posl. Petrovického, Votruby, dr Samka a spol. v příčině pomoci a snížení, po případě odpisu státních daní živnostnictvu a obchodnictvu v lázeňských, turistických a výletních místech a letoviscích z důvodů utrpěných škod živelní pohromou r. 1922 až 1925.

489. Návrh posl. Ostrého, Pechmana a druhů na odepsání daní všem lázeňským restauracím, hotelům, letním a výletním restauracím.

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Po ukončení této schůze plenární konají ještě schůze výbory: kulturní, rozpočtový, živnostenský a imunitní.

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala zítra v pátek dne 25. června 1926 ve 2 hod. odpol. s

pořadem:

1. Zpráva výboru pro záležitosti obchodu, průmyslu a živností a výboru soc.-politického o návrhu posl. Al. Beneše, Jiráčka a druhů (tisk 330) na změnu §u 151 živn. řádu (Nov. z roku 1907) (tisk 508).

2. Zpráva výboru zemědělského k vládnímu návrhu (tisk 318) zákona o úpravě poměrů družstev Podkarpatské Rusi (tisk 510).

3. Zpráva výborů zemědělského a rozpočtového k vládnímu návrhu (tisk 461) zákona o finanční podpoře elektrisace venkova (tisk 511 a 512).

4. Zpráva výborů ústavně-právního a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 492) zákona, kterým se povoluje užíti dílčích dlužních úpisů "Jihočeské 6%ní investiční půjčky elektrisační z roku 1926 v částce Kč 20,000.000 se zemskou zárukou" k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů (tisk 513).

5. Zpráva výborů zahraničního a živnostenského o vládním návrhu (tisk 509), kterým se předkládá Národnímu shromáždění Obchodní úmluva mezi republikou Československou a republikou Polskou, sjednaná a podepsaná ve Varšavě dne 23. dubna 1925, s dodatky ze dne 3. července 1925 a 21. dubna 1926 (tisk 516).

6. Zpráva výborov ústavno-právneho a rozpočtového o iniciatívnom návrhu zákona posl. dr I. Dérera, inž. Nečase a súdr. na vydaní zákona o udelení štátneho občianstva československého niektorým osobám (tisk 225) a o iniciatívnom návrhu zákona posl. SzentIványho a súdr. (tisk 147) o doplnení § 10 zák. čl. XXII/1886 (tisk 514).

7. Zpráva výboru soc.-politického o návrhu posl. Stenzla, dr Spiny, dr Luschky, inž. Junga a druhů (tisk 240), aby byl vydán zákon, jímž se mění §§ 27 a 29 zákona ze dne 9. října 1924, č. 221 Sb. z. a n., o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří.

8. Zpráva výborů soc.-politického a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 279) zákona o státním příspěvku k chudinským podporám starobním.

9. Návrh, aby řízením zkráceným podle §u 55 jedn. řádu projednány byly osnovy:

a) zákona, jímž se pokuty, ukládané za přestupky živnostenského řádu, po případě živnostenského zákona pro území Slovenska a Podkarpatské Rusi, přikazují pro účely živnostenských škol pokračovacích (škol učňovských) (tisk 508),

b) zákona o úpravě poměrů družstev Podkarpatské Rusi (tisk 510),

c) zákona o finanční podpoře elektrisace venkova (tisk 511 a 512),

d) zákona, kterým se povoluje užíti dílčích dlužních úpisů "Jihočeské 6%ní investiční půjčky elektrisační z roku 1926 v částce Kč 20,000.000 se zemskou zárukou" k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů (tisk 513),

e) osnovy schvalovacího usnesení, kterým se souhlasí s obchodní úmluvou mezi republikou Československou a republikou Polskou podepsanou ve Varšavě dne 23. dubna 1925, s dodatkovým protokolem, podepsaným v Praze dne 3. července 1925, s druhým dodatkovým protokolem podepsaným v Praze dne 21. dubna 1926 a s prohlášeními ze dne 21. dubna 1926 o vázání některých celních sazeb (tisk 516),

f) zákona o udelení štátneho občianstva československého niektorým osobám (tisk 514),

g) zákona o státním příspěvku k chudinským podporám starobním (tisk 279).

10. Zpráva výboru imunitního o žádosti zem. trest. soudu v Praze ze dne 23. června 1926, č. Th XXII-5057/26, za souhlas s trest. stíháním 27 poslanců pro činy, jichž se dopustili ve schůzích poslanecké sněmovny v Praze ve dnech 9., 12. a 19. června 1926. Jsou proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze ve 4 hod. 33 min. odpol.)



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP