Středa 27. června 1928

Začátek schůze v 9 hod. 32 min. dopol.

Přítomni:

Předseda: Malypetr.

Místopředsedové: Stivín, dr Buday, inž. Dostálek, Horák, Slavíček, Zierhut.

Zapisovatelé: Chalupník, Ježek.

224 poslanců podle presenční listiny.

Zástupci vlády: náměstek min. předsedy dr Šrámek; ministři dr Gažík, dr Hodža, dr Mayr-Harting, Najman, dr Nosek, dr Srdínko, dr Tiso.

Z kanceláře sněmovny: sněm. tajemník dr Říha; jeho zástupci Nebuška, dr Mikyška, dr Záděra.

Předseda (zvoní): Zahajuji 149. schůzi poslanecké sněmovny.

Dovolenou na dnešní schůzi dal jsem posl. dr Samkovi pro neodkladné záležitosti.

Došly dotazy. Žádám o přečtení.

Sněm. tajemník dr Říha (čte):

Dotazy:

posl. Hakena a soudr. ministru školství a nár. osvěty o zrušení koedukace při stát. učit. ústavě v Kutné Hoře (č. D 1164-II),

posl. Koška, Kaňourka a druhů ministru školství a nár. osvěty o neoprávněném odstranění křížů ze školních učeben v Přívlace, okres Jilemnice (č. D 1167-II).

Předseda: Počátkem schůze byla tiskem rozdána Těsnopisecká zpráva o 144. schůzi posl. sněmovny.

Přikazuji výborům zdravotnickému a soc.-politickému:

1638. Usnesení senátu o vládním návrhu zákona o pomocné praxi porodnické, jakož i o vzdělání a výcviku porodních asistentek (porodních pomocnic).

Přistoupíme k projednávání prvého odstavce pořadu, jímž jest:

1. Zpráva výboru ústavně-právního o usnesení senátu (tisk sněm. 1624) o návrhu sen. Donáta, dr Reyla, dr Brabce, Thoře, dr Kovalika, Zulegera, Böhra a spol. (tisk sen. 673 a 676) na změnu hlavy II zákona o organisaci politické správy ze dne 14. července 1927, č. 125 Sb. z. a n. (tisk 1644).

Budeme pokračovati v rozpravě, zahájené v předešlé schůzi.

Přihlášeni jsou ještě řečníci: na straně "proti" pp. posl. dr Czech, dr Klapka, dr Gáti, dr Dérer, Hrušovský, Haken, dr Meissner, Remeš, Štětka, dr Lehnert, Koudelka, Prokeš; na straně "pro" p. posl. dr Schollich.

Dávám slovo prvnímu řečníku na straně "proti", panu posl. dr Czechovi.

Posl. dr Czech (německy): Slavná sněmovno! Dne 20. června t. r. byl v "Národních Listech" zcela příznačný povzdech ulehčení. Časopis s velkým uspokojením konstatoval, že novela ke správní reformě podaná v senátě byla zcela tiše a, jak se tam doslova praví, aniž kdo hnul brvou, přikázána iniciativnímu výboru. Koalice se podle všeho připravila na všelijaké nepříjemnosti, podle veškeré pravděpodobnosti počítala s velice ostrou předehrou jednání a hle, všechno šlo až příšerně hladce, nic se nestalo, dobře to dopadlo. Co hýbalo duší "Národních Listů", bylo, vědomky nebo nevědomky, špatné svědomí koalice, jež právě u správní reformy měla již tak mnoho vroubků a očekávala parlamentní zúčtování s jistým neklidem. Ale stalo se jinak, než se očekávalo. Nikoliv snad proto, že nesprávně oceňovala účinky novely na obyvatelstvo, nýbrž poněvadž se obyvatelstvo naší země, když se protiprávné činy množí, stále více otupuje (Souhlas na levici.) a se zřetelem na jisté politické události oddalo se úplně nesrozumitelnému fatalismu. Ale klid, jejž obyvatelstvo a s ním jeho parlamentní zastoupení v tomto případě zachovalo, jest pouze hřbitovní klid, na nějž držitelé moci v tomto státě nesmějí příliš mnoho spoléhati. Naopak, mají veškerý důvod, aby šli do sebe, aby učinili přítrž stále se množícím přímo nesnesitelným útokům na trpělivost obyvatelstva a především, aby se učili z jistých kormutlivých zjevů a z jistých zkušeností jiných zemí. Stopy odstrašují, nechť si řeknou koaliční lišky a nechť se neodvažují příliš hluboko do jeskyně lva.

Páni z koalice se pokoušejí vylíčiti novou novelu ke správní reformě jako úplně nevinnou. (Výkřiky.) Po měsíce radili se o provedení správní reformy a především o lhůtě voleb, týden za týdnem, často den po dni strkali hlavy dohromady, vymýšleli si vše možné a nemožné, zítra to opět zašlapali, pozítří to zase vyhrabali, naráželi si při tom vzájemně hlavy a dospěli skoro až k rozbití koalice, až se konečně, když si všichni vespolek a s nimi i obyvatelstvo a stát při několikaměsíční rvačce odnesli pořádné rány, přece dohodli na tom, aby s největším úsilím nalezli nějakou jednotící formuli. A nyní žádají, aby obyvatelstvo a parlament bez námitek spolkly nápoj uvařený z nejnemožnějších koaličních smíšenin. Ale k tomu nebyly ochotny ani některé vysloveně koaliční vrstvy, které zcela zřetelně projevily nevoli nad zoufalým krokem koalice a varovným hlasem se ozvaly proti zamýšlenému správnímu opatření.

V těchto věcech zcela jistě nepodezřelý národní demokrat dr Borský prohlásil, že odklad uskutečnění zemské správy odporuje zákonu, že škodí politickým tradicím země, že není politicky chytré, znovu, jak se stalo s župním zákonem, postupovati jinak na Slovensku a jinak v ostatních zemích. "Tribuna", dobrý občanský časopis, píše, že důvody, uváděné pro odložení správní reformy v historických zemích, byly dodatečně vymyšleny a že nesnesou ani nejpovrchnější kritiky. "Tribuna" píše, že se koalice připravuje k jedné z nejtěžších chyb, kterou kdy spáchala, že vůdcové koalice budou litovati tohoto činu, jenž bude moci býti opět napraven jen s největšími obětmi. A abychom vyslechli ještě třetí vládní nuanci, konstatujeme, že vedoucí křesťansko-sociální orgán "Deutsche Presse" ještě dne 31. května, tedy zcela nedávno, psal, že se dlužno diviti zprávám, že správní reforma nenabude účinnosti v zákonité lhůtě, že se dlužno diviti, jak se vůbec takové zprávy mohou vynořiti a že ještě více dlužno se diviti tomu, kdyby snad skutečně měly býti pravdivé. To ovšem zbožnému časopisu nepřekáží, aby po několika dnech nenapadl nás, když jsme se i my tomu všemu divili, aby nenazval náš protest zcela neúčinným plácnutím do vody a aby neukončil své disputy o mravní zavržitelnosti oposice úvahou, že se německé vládní strany proti výtkám oposice omezí na to, že budou vyličovati nemožné jako nemožné, tvrzení jako tvrzení, muže jako muže, ženu jako ženu, krátce, že se odvolají k politickému rozumu obyvatelstva. Můžeme tomuto časopisu jen raditi, aby se přidržel této metody, neboť pokus vylíčiti muže jako ženu a ženu

jako muže narazil by na jisté fysiologické nesnáze, jichž ovšem redaktor křesťansko-sociálního zbožného časopisu z kanonických důvodů pochopitelně nemůže znáti. (Veselost na levici.) Ostatně až do nedávna nejen oposiční veřejnost, nejen část koalice, nýbrž sama vláda se vší neústupností stála na stanovisku, že jest naprosto nemožno odložiti dobu počátku účinnosti správní reformy. Tím spíše dlužno žasnouti nad důvody a příčinami, které se nově vynořily ve výborové zprávě.

Když za jednání o správní reformě z oposiční strany byl dán podnět, aby lhůta pro počátek působnosti byla odložena, a byl navrhován 1. leden 1929, narazil tento podnět na velmi silný odpor koaličních stran, které původně pomýšlely dokonce na to, aby toto reformní dílo nabylo působnosti dnem 1. ledna 1928. A nyní, po celém roce studií, zkoušení, zbrojení, příprav, přichází vláda a prohlašuje, že, jelikož nejsou rozřešeny velmi četné správní, technické, osobní, ale i věcné otázky, které vyplývají z toho, že bude opuštěna dvojí kolej správy, zvláště pak z toho, že se nově utváří moravsko-slezské správní území, jest nutno, aby právě v sudetských zemích byl počátek působnosti odsunut, kdežto slovenské správní úřady, jak se praví ve výborové zprávě, dají se beze všech nesnází včleniti do nové správní organisace. O tom všem návrh senátu neuměl naprosto nic říci. Nyní se vynořují náhle k podpoře důvodů uváděných senátními stranami nové momenty, jež jsou podle všeho zdání považovány ještě za pádnější, za podstatnější, a které mají návrh učiniti vážnějším. Ale jak si máme vysvětliti, že jsme o tom všem neslyšeli ani slovíčka v důvodové zprávě a v návrhu, jejž koaliční strany podaly v senátě? Jak si máme vysvětliti, že tam byly zdůrazňovány výlučně národní vlastenecké úvahy, zvláště jubilejní slavnosti, že se však ani slovíčkem nepamatovalo na velké organisační nesnáze, které se nyní náhle vynořily? Slavná sněmovno, ať jest tomu jakkoliv, máme-li za to, že nikoliv důvodová zpráva návrhu podaného v senátě, nýbrž zpráva poslanecké sněmovny se nejvíce přibližuje pravdě, jak s tím mají býti uvedena v soulad všechna prohlášení, jež ještě před několika týdny před celou veřejností vyhlásili odborný ministr Černý a zástupce předsedy vlády Šrámek k otázce uskutečnění správní reformy? Ještě dne 10. května ministr vnitra Černý prohlásil k deputaci moravského zemského výboru, složené ze zástupců rozličných stran, vládních i oposičních, zcela rozhodně, že reforma veřejné správy rozhodně nabude působnosti ve lhůtě zákonem označené. Totéž vyslovil však i politický výbor osmi stran ve svém projevu, vydaném uprostřed května a připojil k tomu, že ministr vnitra Černý v oné schůzi podával zprávu o otázce správní reformy a při tom konstatoval, že jest hotov se všemi přípravami k jejímu provedení a rozepsání voleb. Konečně - a to jest rozhodující, to chceme konstatovati a zdůrazniti zástupce předsedy vlády Šrámek dne 11. května t. r. při přijetí zástupců tisku, zvláště k tomuto účelu uspořádaném, o němž byla vydána zpráva, konstatoval jménem vlády, jak výslovně zdůraznil, že správní reforma nabude účinnosti ve lhůtě zákonem ustanovené.

Slavná sněmovno, po více než jednom měsíci poté stává se právě opak. Kdo se nepamatuje na tak často uváděné, dne 13. listopadu 1924 v rozpočtovém výboru k otázce provedení župního zákona podané prohlášení tehdejšího ministra vnitra a dnešního předsedy sněmovny Malypetra, podle něhož zkušenosti, jež byly učiněny s provedením župní reformy na Slovensku, jsou tak příznivé, že zákon bude rozhodně proveden i v sudetských zemích a na Podkarpatské Rusi. Slavná sněmovno, za krátko poté byl župní zákon hozen přes palubu a z tohoto projevu nezbyla ani jediná písmenka; právě jak jest tomu nyní s prohlášením ministra Černého a zástupce předsedy vlády Šrámka, z něhož nezbyla také ani jediná písmenka. Nyní se tážeme: Čím jsou po tom všem ještě ministerská slova v této zemi? Tážeme se: Co platí po tom všem, čeho jsme se zde již dříve dožili - zcela letmo chci se toho dotknouti, chci vám připomenouti zestátnění ústecko-teplické dráhy, chci vám připomenouti episodu při prováděcím nařízení k jazykovému zákonu, při župním zákonu a konečně při sociálním pojištění - co zde platí věrnost a víra, co platí politické slovo na této půdě, v této zemi? (Výkřiky na levici.)

Slavná sněmovno! S tímto neutěšeným pocitem přistupujeme k projednávání novely správní reformy. Tato novela k správní reformě jest velice malá, velice nepatrná, velice ozdobná věcička, která se dá prostě strčiti do kapsy u vesty snadno umístiti v ořechové skořápce, v náprstku, jest to jen několik málo slov, z nichž se tato novela skládá, vlastně jen ze tří: sudetské země, 1. červenec, 1. prosinec. Nic jednoduššího než to. Na venek nejsou žádná zadní dvířka, nejsou možné žádné kejkle při jejím výkladu, jasně a zřetelně je zde před námi napsána a pro každého jest jasně zřejmo, co vláda vlastně chce. Kdyby nebylo předběžných dějin této novely, kdyby nebylo důvodových zpráv navrhovatelů, kdyby především nebylo tvůrců a navrhovatelů tohoto zákona, zatížených takovou minulostí, musili bychom si všichni vlastně navzájem blahopřáti, že jsme v německo-české vládě, německo-české koalici našli prozřetelnost, která nás obklopuje veškerou myslitelnou péčí, která po všech katastrofálních účincích a zkušenostech, jež byly učiněny se zákonem o obecních financích, jen pomalu, jen tápavě, jen po vyzkoušení se odvažuje zabývati se těžkými a spletitými otázkami, jež raději ještě posečká s provedením tak komplikovaného díla, nic nečiní překotně a tím nás chrání před pohromou, před zhroucením, jakého jsme se dožili se zákonem o obecních financích.

Ještě druhá okolnost. Musili bychom se všichni nevýslovně radovati, že máme vládu, pro niž demokracie a parlamentarismus není prázdným zvukem, jíž demokracie a parlamentarismus přešel do krve a jež přes to, že jí zákon o reformě správy poskytuje možnost prováděti organisaci správy po nějaký čas i bez účasti obyvatelstva, přese všechny opačné rady ústavních advokátů, jako na př. odborového přednosty dr Joachima, bez nezbytné potřeby vyslechne rozhodnutí parlamentu, dovolává se ho, a své pokloně před demokracií dává přímo demonstrativní ráz. My všichni musili bychom býti přímo oslněni takovým překypováním demokratického smýšlení, jaké jest obsaženo ve 4 krátkých řádcích novely, jaké nám koalice předkládá na stůl zkomprimované v několik málo slov, musili bychom tím býti přímo opojeni, kdybychom neznali předběžných dějin této novely, kdybychom neznali smýšlení jejích tvůrců, kdybychom neznali hybných sil, které při tom pracují a zvláště kdybychom neznali pravých úmyslů držitelů moci. Ale tak, slavná sněmovno, víme, že to, co se nám zde předkládá, není dílem demokratického a parlamentního svědomí, demokratického a parlamentního smýšlení, není výsledkem čestného zápasu o přibrání obyvatelstva ke spolupráci na správě státu, nýbrž jest výronem těžké krise německých a českých stran, spojených a sevřených v občanský blok, které se chtějí za každou cenu udržeti při moci a chytají se posledního stébla, jež se jim nabízí. A tak se nám představuje tedy tato malá novela jako poslední sten koalice smrti zasvěcené, jejíž cukání snad přetrvá ještě jubilejní slavnosti, snad také nikoliv, ale jejíž dny jsou spočteny a mohou býti přesně matematicky vypočteny na prstech. A tak se novela, která vděčí svůj život pravému umělému porodu a z jejíž každé řádky dýše těžká krise, které propadl občanský blok, stává přímo jejím ztělesněním. Přes svou nepatrnost, přes svou jednoslabičnost, přes svou něžnost, stává se obrazem rozkladu občanského bloku, představuje se jako krise občanského bloku v kostce.

Slavná sněmovno! Podívejme se poněkud blíže na tento návrh a prozkoumejme důvodovou zprávu navrhovatelů, ale vezměme k tomu i komentář vedoucího koaličního orgánu, "Venkova". Podle něho, jelikož nebyly provedeny volby do okresů a zemí, poněvadž dále nemohou býti provedeny podle mínění navrhovatelů, neodpovídalo by ani přáním veřejnosti, ani jak se výslovně praví, intencím zákonodárce, kdyby správní reforma nabyla působnosti v sudetských zemích, než by byly provedeny volby a než by se obyvatelstvu umožnila účast ve správě. V jubilejním roce, praví se dále, nedoporučuje se rozpisovati volby před listopadem, a proto musí býti právní účinnost zákona odložena. (Různě výkřiky.)

Slavná sněmovno! Máme hned zde četné otázky. Zákon o správní reformě byl vyhlášen dne 14. července 1927, příslušný volební zákon dne 12. srpna 1927. Vláda měla celý rok času, aby volby připravila a je rozepsala. Několikráte ministr vnitra - i to konstatujeme prohlásil, že jest k volbám připraven a že volební aparát jest úplně hotov, po celé měsíce bylo obyvatelstvo s volební lhůtou voděno za nos. Všichni se jistě pamatujete na to, že jste po celé měsíce byli volbami udržováni v napiaté činnosti, taktika překvapujících voleb, která se v této zemi stala pravidlem, ukládala všem stranám povinnost, aby včas byly pohotově, stále znovu vynořovaly se nové zprávy o volební lhůtě, aby je příštího dne vláda nebo koaliční strany popřely. Všechny dotazy na úředních místech zůstaly bez odpovědi nebo byly vyřízeny pokrčením ramen. Nervy drásající napětí vzrůstalo každým týdnem a neomezovalo se jen snad na politické, jen na parlamentní vrstvy, nýbrž zasáhlo celou politickou veřejnost a široké vrstvy obyvatelstva. Bylo to přímo nesnesitelné ovzduší, jehož trýzeň počala cítiti celá politická veřejnost. Jak všichni víte, jak jste všichni pocítili, nedostal se člověk ke klidu a byl neustále udržován v enervujícím napětí. Slavná sněmovno!. Radíme každému návštěvníku brněnské jubilejní výstavy, aby si tam na Špilberku prohlédl řetěz užívaný k mučení, který se zachoval do dneška a na nějž byli přivazováni političtí vězňové starého Rakouska a jímž pak v noci bylo každou hodinu pohybováno, jen aby vězňové neměli ani chvíle klidu. Asi tak podobně se dělo v prvních měsících letošního roku všem lidem, kteří se účastní politického života, pracují ve straně a kteří měli učiniti stranické přípravy pro volby a jejichž úkolem zvláště bylo nedati se zaskočiti známou taktikou koaličních stran s náhlým přepadením. A vláda klidně přihlížela k této mrzké hře. A německé vládní strany, které dosti často na vlastním těle pocítily ubohost těchto pletich, provozovaly bezevšeho společně tuto falešnou hru. A proč to vše bylo? Proč byly všechny tyto nervy drásající triky, proč se nerozpisovaly volby? Prostě proto, poněvadž každá z posledních volebních nedělí přinášela do koaličního tábora jen Jobovy zvěsti, poněvadž každé obecní volby vykazovaly velmi těžké ztráty volebních stran a zvláště stran klerikálních, poněvadž vládní strany ze své většiny 178.267 hlasů, dosažené proti oposičním stranám r. 1925, beze všech voleb, pouze tím, že z většiny vystoupla maďarská národní, strana, na kterou, jak známo, připadá 109.000: hlasů, ztratily ohromnou část této většiny nad oposičními hlasy a těžkými ztrátami, jež jim přinesly poslední komunální volby, dávno již se staly menšinou, jejíž osud jest již dnes definitivně zpečetěn, a které se vyhýbají zdaleka každé volbě, jež by mohla jejich úpadek jasně prokázati nyní i číslicemi, ačkoliv velice dobře vědí, že schované se neztratí.

Slavná sněmovno! Při tomto bodě se začíná zločin koalice, německých a českých koaličních stran, které podávajíce tento návrh, jen se zahalují parlamentním, demokratickým pláštíčkem, ve skutečnosti však diktátorsky sabotovaly volby ustanovené zákonem a znemožnily je a tak autokratickým způsobem si prodloužily život. Nyní chtějí parlamentní cestou dosáhnouti beztrestnosti. Ale za takový parlamentarismus pěkně děkujeme, neboť při takových metodách prázdná forma ubíjí podstatu a obsah, smysl a význam parlamentarismu.

Tímtéž právem konečně mohla by, čistě teoreticky vzato, i vláda odložiti volby na 5 let a dodatečně parlamentní cestou i za takový odklad vyžádati si prominutí a beztrestnost. Podle takových způsobů vládne i Mussolini, jenž parlamentu užívá jako pláštíku pro všechny svoje útoky na práva státních občanů, na tisk, na svobodu státu, na volný projev mínění, na právo spolčovací, na osmihodinnou dobu pracovní, na sociálně-politické zákonodárství, na právo dělnické třídy odborově se organisovati (Různě výkřiky na levici.) a jenž si na příklad zcela podle uměleckých pravidel dal parlamentem sankcionovati prodloužení pracovního dne a oloupení oposice o mandáty, ale při tom nemá zároveň ctižádosti býti považován za demokrata nebo dáti se při pětileté slavnosti trvání fašismu oslavovati jako demokrat. (Výkřiky na levici.) Zcela jinak naše vláda a koaliční strany. Stále znovu poukazují na jubilejní rok a prohlašují, že v jubilejním roce nelze konati volby. To lze čísti v důvodové zprávě navrhovatelů novely ke správní reformě a tím nyní dostáváme novou učebnici uhlazeného chování v jubilejním roce. (Veselost na levici.) Ve svém čísle ze dne 20. června podává "Venkov" jistý výklad této novely a uvádí toto: "Většina zamezila, aby se oslavy desátého výročí republiky konaly ve volebním ryku, který u nás má pravidelně formy nejpustší, všeobecné pranice." A tím se dostává nového obohacení dosavadnímu československému zákoníku o volebních mravech. Dosud stačilo zdůrazňovati, že se v den voleb nesmí píti. Nyní se však zákonem nařizuje, že se v jubilejním roce nesmí také pořádati pranice. V jubilejním roce nebude možno se práti. Teprve v listopadu, jak můžeme dodatečně čísti, může začíti všeobecná pranice, abychom mluvili s "Venkovem". S dovolením, otázku: Kdyby se volby měly skutečně konati v listopadu, dodrží to také agrárníci, národní demokraté, klerikálové, budou až do 28. října míti hezky ruce na lavicích? Budou, tážeme se dále, strany pánů Zulegera, Böhra, Hilgenreinera, kteří jako navrhovatelé podepsali novelu a mají takovou starost o idylický průběh jubilejních slavností, až do 28. října míti ruce složené v klíně a klidně a rozjímavě se oddávati tichým jubilejním úvahám, aby teprve po velké slavnosti přešly k "volebnímu ryku" a "všeobecné pranici"? Dovoluji si o tom pochybovati, neboť již den po podání novely koaliční vrstvy zapomněly, co bylo řečeno v důvodové zprávě, a ve vedoucím časopise koalice, ve "Venkovu", bylo lze čísti, že oposiční strany mají nyní 5 měsíců času k volební agitaci, času, jenž se zřídka poskytuje jiné oposici v jiné zemi, kteréžto konstatování "Deutsche Presse" doplňuje tím, že se v 5 měsících může vyprázdniti více než jedna bedna volebních hesel všeho druhu. Tedy jak míní statečný křesťansko-sociální orgán, bude přece lze spustiti volební dělostřelbu již na 4 měsíce před jubilejním dnem. Ale má-li to býti dovoleno, odhalí se tím celá šalba důvodové zprávy, celé zneužití jubilejních slavností pro stranické účely občanského bloku podle všech pravidel umění a tím se ovšem samo sebou odsoudí. Ostatně se páše s jubilejními slavnostmi neuvěřitelná neplecha. Chápu již, že by se nynějším držitelům moci hodilo do krámu, kdyby pro celou československou veřejnost byl vyhlášen tak zvaný boží mír na dobu trvání jubilea, jistý druh příměří na jubilejní dobu a kdyby se tím masám obyvatelstva zastřel pravý ráz nyní vládnoucího občansko-kapitalistického režimu, pravé úmysly jeho obhájců. Ale příměří, k němuž nynější koalice směřuje, není myšleno snad tak, že by jím byly vázány i koaliční strany, nýbrž právě jako dříve má jim ponechati volné ruce v dokonání jejich lidumilného působení, ono má svázati ruce jen oposičním stranám, vymykajíc jim z rukou jejich nejsilnější zbraň, totiž postaviti se s vládními stranami do volebního boje ve lhůtě určené zákonem a s nimi i volební boj probojovati. Domnívali bychom se, že by jubilejní příměří mělo zasáhnouti vše, celý politický, hospodářský a sociální život, poskytujíc tím doma i v cizině obraz upevnění a sevření celého státu a celého národa a vykazujíc nejtěsnější spojitost a spolupráci všech jeho údů. Ale o takovém příměří koaliční většina nechce nic věděti, naopak žádá příměří, které by vládním stranám umožnilo uloupiti dělnické třídě základní politická a hospodářská práva a především práva dělnické třídy, jakož i soustavně omezovati vymoženosti proletariátu, s druhé strany však by zároveň zajistilo koaličním stranám v jubilejním roce volební pardon. Žádá se příměří, jež by umožnilo agrárníkům konati mohutné projevy s velkolepou výpravou uprostřed v srdci země, ale jež by projevy jiných stran v srdci země zakázalo. V jubilejním roce činí si nárok na nástup Jízdy zřízené podle všech pravidel umění podle zásady nejšíře rozvětveného organisačního rozčlenění, ale rudé pořadatelské sbory, zřízené pro vnitřní účely, se rozhánějí. Při katolických procesích a při národních průvodech se dovoluje stům a tisícům dětí pochodovati v řadě, kdežto socialistické děti jsou vyváděny ze slavnostních průvodů a rodiče jsou kromě toho ještě trestáni.

Že to všechno má býti v jubilejním roce přípustné a slučitelné s jubilejním zákoníkem a že se do tohoto pitvorného obrazu má včleniti generální volební pardon, toho naprosto nemůžeme pochopiti. Ale již vůbec nemůžeme porozuměti tomu a uvésti to v soulad s jubilejními slavnostmi a s jubilejní náladou, že vládní a koaliční kruhy klidně a chladnokrevně přihlížejí, jak se uprostřed jubilejního roku celá autonomní správa země - finančním zákonem vytvořeným za činné účasti německých vládních stran - mění v opravdový hřbitov, že se veškerá péče o mládež skorem úplně zastavuje, že se provozování zařízení sociální péče, sirotčinců a chorobinců, domů pro mrzáky a slepce, léčebných ústavů pro souchotináře skorem úplně brzdí, že se zastavuje stavba škol a nemocnic, že se zastavují zahájené práce vodovodní a kanalisační, že se přímo ohrožuje trvání všech zařízení na ochranu života a zdraví obyvatelstva, že se budou propouštěti dělníci v nedohledném počtu a že se dokonce stává pochybným, budou-li se dále vypláceti platy samosprávných zaměstnanců. A již vůbec nebude moci náš mozek pochopiti, že se sice z estetických nebo mravních nebo vlasteneckých důvodů jeví nutným v jubilejním roce za každou cenu zabrániti volbám, že však má býti dovoleno, aby zákon o sociálním pojištění, po tak těžkém boji usnesený podle dohody s někdejšími koaličními stranami, uprostřed jubilejního roku byl povalen, že celé kategorie osob potřebujících ochrany mají býti oloupeny o dobrodiní zákona, že tím má býti rozpoutáno živelní hnutí dělnictva, že zhoršením zákona, jímž se v cizině dovedli tolik blýskati, mají býti vášně vybičovány až do varu. Proto pro svou stranu zcela rozhodně odmítáme předpoklad, že k této dvojité a falešné hře dáme svůj souhlas tím, že v parlamentě tuto novelu přijmeme. Čeho vláda - s prelátem Šrámkem v čele - chce, jest zjednati soulad mezi jubilejními slavnostmi a hromadným masakrem politického a kulturního, hospodářského a sociálně-politického zákonodárství této země. (Souhlas na levici.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP