Pátek 14. června 1929

Začátek schůze v 11. hod. 23. min. dopol.

Přítomni:

Předseda: Malypetr.

Místopředsedové: Zierhut, dr Buda inž. Dostálek, Horák, Slavíček, Stivín.

Zapisovatelé: Rýpar, Špatný.

162 poslanců podle presenční listiny.

Zástupci vlády: ministři Černý, dr Labaj, dr Nosek, dr Srdínko, dr Šrámek, dr Tiso, dr Vlasák.

Z kanceláře sněmovny: zástupci sněm. tajemníka Nebuška, dr Mikyška, dr Záděra.

Předseda (zvoní): Zahajuji 206. schůzi poslanecké sněmovny.

Došlo oznámení o změně ve výboru. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

Do výboru zemědělského vyslal klub poslanců čsl. strany lidové posl. Adámka za posl. Šamalíka a posl. Bayera za posl. Janovského.

Předseda: Došla naléhavá interpelace.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte): Naléhavá interpelace posl. Davida, Buřívala, Pechmanové, Chvojky a druhů předsedovi vlády o národní nesnášenlivosti Němců v Československé republice a ztýrání říd. učitele Jos. Jireše z Chotyně zaměstnanci saské dráhy.

Předseda: Došly dotazy. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

Dotazy:

posl. inž. Kalliny ministru pošt a telegrafů, že Marii Krautstenglové z Karl. Varů není vyplácena vdovská pense (č. D 1451-II);

posl. Kurťaka:

ministru soc. péče:

o udělení důchodu předků v plné částce Iljaně Bakočové, roz. Stojkové, z Ugli, v politickém okrese tiačevském (č. D 1454-II),

o vyplacení důchodu předků Anně Andrušové, roz. Astalošové, z Ugli, v politickém okrese tiačevském (č. D 1456-II),

o udělení důchodu předků Anně Holubkové, roz. Negre, z obce Ugli, v politickém okrese tiačevském (č. D 1457-II),

o udělení důchodu předků Marii Roškové, roz. Štecové, z Ugli, v politickém okrese tiačevském (č. D 1458-II),

aby Ilajana Lešková, roz. Petričková, z Ugli, byla obeslána k nové lékařské prohlídce (č. D 1459-II),

ministru zemědělství, že vory plavené na řece Talabor zničily pozemky ležící na březích této řeky, hlavně v obcích Čomaljevo a Kričovo (č. D 1455-II);

posl. Vološina:

předsedovi vlády a ministru vnitra, že zemský úřad Podkarpatské Rusi podal nesprávné informace k odpovědi č. D 1328/II ze dne 11. dubna 1929 (č. D 1460-II),

ministru školství a nár. osvěty o vykonávání vládního dozoru nad církevními školami (č. D 1461-II);

posl. Adámka ministru financí:

ve věci jmenování podúředníků finanční stráže pohraniční na Podkarpatské Rusi (č. D 1465-II),

ve věci kvalifikování úředníků a podúředníků finanční stráže pohraniční (č. D 1466-II).

Předseda: Počátkem schůze byly tiskem rozdány zprávy.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

2318. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zastupiteľstva v Bratislave, žiadajúceho vydať k trest. stíhaniu posl. Steinera.

2319. Zpráva výboru imunitného o žiadosti zem. trest. súdu v Prahe, žiadajúceho vydať k trest. stíhaniu posl. Dědiča.

2320. Zpráva výboru imunitného o žiadosti zem. trest. súdu v Prahe, žiadajúceho vydať k trest. stíhaniu posl. Harusa.

2321. Zpráva výboru imunitného o žiadosti kraj. súdu v Klatovách, žiadajúceho vydať k trest. stíhaniu posl. Dědiča.

2322. Zpráva výboru imunitného o žiadosti kraj. súdu v Jihlave, žiadajúceho vydať k trest. stíhaniu posl. Školu.

2323. Zpráva výboru imunitného o žiadosti kraj. súdu v Mor. Ostrave, žiadajúceho vydať k trest. stíhaniu posl. Jurana a Śliwku.

2324. Zpráva výboru imunitného o žiadosti zem. trest. súdu v Prahe, žiadajúceho vydať k trest. stíhaniu posl. Cibulku.

2325. Zpráva výboru imunitného o žiadosti kraj. súdu v Mor. Ostrave, žiadajúceho vydať k trest. stíhaniu posl. Śliwku.

2326. Zpráva výboru imunitného o žiadosti okr. súdu v Strakoniciach, žiadajúceho vydať k trest. stíhaniu posl. Školu.

2327. Zpráva výboru imunitného o žiadosti kraj. súdu v Hoře Kutné, žiadajúceho vydať k trest. stíhaniu posl. Koudelku.

Předseda: Přikazuji:

Výborům soc.-politickému a rozpočtovému:

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

2339. Vládní návrh zákona o úpravě odpočivných požitků některých župních zaměstnanců, obecních a obvodních notářů na Slovensku a Podkarpatské Rusi, jakož i zaopatřovacích požitků po těchto osobách.

Předseda: Výborům kulturnímu, soc.-politickému a rozpočtovému:

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

2340. Vládný návrh zákona o úprave odpočivných a zaopatrovacích platov niektorých neštátnych zamestnancov vo verejnej službe školskej na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi a pozostalých po nich.

Předseda: Výboru rozpočtovému:

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

2351. Usnesení senátu o vládním návrhu zákona, kterým se osvobozují věnování na oslavu Svatováclavského tisíciletí od kolků a poplatků a daně z obohacení.

Předseda (zvoní): Přistoupíme k projednávání prvého odstavce pořadu, jímž jest:

1. Zpráva výborů soc.-politického a ústavně-právního o vládním návrhu zákona (tisk 1865) o četnickém kázeňském a kárném právu, odnětí četnické hodnosti, přeložení do výslužby v řízení správním a o umísťování superarbitrovaných četnických gážistů mimo služební třídy (tisk 2189).

Budeme pokračovati v rozpravě započaté ve 203. schůzi poslanecké sněmovny dne 11. června 1929.

Přihlášeni jsou ještě tito řečníci na straně "proti": pp. posl. Jurana Vobecká.

Dávám slovo panu posl. Juranovi.

Posl. Juran: Předložený návrh zákona o četnickém kázeňském a kárném právu znamená vybaviti představené četnictva neomezenou pravomocí. Návrh tohoto projednávaného zákona znamená úplné zotročení nižších orgánů četnických. Československé buržoasii nestačí dosavadní zákony četnické, převzaté ze starého Rakouska, Československá buržoasie se nespokojuje, zbaviti svůj výkonný orgán veškerých politických práv, zbavovati četnictvo volebního práva. Buržoasie potřebuje slepý nástroj, který je ochoten plniti veškerá přání její, najmě v tom případě, když jde o postup proti pracujícím třídám. Vládnoucí třídě nestačí dosavadní oběti z řad dělnictva, dosavadní prolitá krev, vládnoucí třída potřebuje v době zostřených třídních protiv ještě bezohlednější postup proti proletariátu. Nedosti energický postup proti stávkujícím dělníkům bude ovšem považován za provinění, za přestupek, který bude trestán. Dnes je již všeobecným zjevem, že při jakémkoliv boji dělnictva o větší skývu chleba jest používáno četnictva. V poslední době nebylo ani jediného zápasu, ani jediné stávky, kde by nebyli působili četníci. Bylo tomu tak již na začátku loňského roku při stávce horníků na Mostecku a v Duchcově, při stávce horníků na Kladně a v Rosicko-Oslavanském revíru a je tomu tak i letos na Slovensku, ovšem ještě v mnohem ostřejší formě.

Četníci v takovýchto případech musí státi ve službách uhlobaronů, velkostatkářů a jiných kapitalistů. Četníci jsou nuceni honiti dělníky do práce a každý odpor proti takovým fašistickým opatřením se trestá. Nedávno nastoupily čtyři dělnice z Knovíze vězení, ku kterému byly odsouzeny čsl. justicí. Byly odsouzeny v poslední stávce horníků na podkladě četnické relace, protože hájily svá práva a bojovaly za větší skývu chleba pro svoje děti. Zavřela se za nimi vrata československého kriminálu. Všechny ženy nastoupily do vězení s pevným odhodláním, že jakmile opustí zdi československého kriminálu, vrátí se znovu ještě k úsilovnější práci v dělnickém hnutí. Buržoasie dociluje persekucí pravého opaku. Takovými prostředky jsou dělníci donucováni svojí bídou vykupovati blahobyt buržoasie. Pod heslem porušování pořádku se bezohledně postupuje proti dělnictvu, dokazuje se hrdinství na bezbranných, kdy vykořisťovaná třída porušuje své otrocké postavení a pokusí se nejednati otrocky, uplatňovati prostě nárok na život.

Pomocí četnictva má býti umožněno majitelům výrobních prostředků svobodně ždímati dělnictvo, svobodně shrabovati zisky, a dělníci mohou svobodně při blahobytu vládnoucí třídy umírati hlady. Stát v tomto případě dává dobrý příklad soukromým podnikatelům jak se provádí racionalisace, jak možno zbaviti se nepohodlných lidí, kde je možno nejvíce ušetřiti. Svědčí o tom zákon ze dne 22. prosince z r. 1924, čís. 286 a zákon čís. 287 o úsporných opatřeních ve veřejné správě. Tento zákon nese dnes již ovoce. Tímto zákonem byla sice úsporná opatření provedena, ale stalo se tak na úkor nejbídnějších, na úkor nejhůře honorovaných státních zřízenců a na úkor těch, jimž naopak mělo býti přispěno. Vysoká byrokracie ovšem dotčena nebyla.

Zákon čís. 286 a 287 z r. 1924 uvedl státní zaměstnance nejnižších kategorií do největší bídy. Dnes se tím důrazněji ozývají hlasy nevole z řad státních zaměstnanců, volá se po nápravě. Dochází na naše slova, když jsme varovali, kdy jsme protestovali proti přijetí těchto zákonů. Nyní přicházejí sami čeští socialisté a konstatují, že k valorisaci platů pomocného zřízenectva, které má průměrně 8.400 Kč, chybí téměř 800 Kč, a u ostatních státních zaměstnanců na zvýšení jejich platu aspoň na šestinásobek několik tisíc korun. Provádění systemisace srazilo zaměstnance o jednu až i dvě stupnice, ale kdyby socialisté obou směrů byli dnes ve vládě, stejně tak jako r. 1924 by pro tyto zákony hlasovali. Racionalisací na drahách jsou železniční zřízenci vháněni přímo do náruči smrti, o čemž svědčí celé desítky smrtelných úrazů.

Je-li situace státních zaměstnanců neutěšená, nedaří se lépe ani zemským a obecním zaměstnancům. V Bohnicích v ústavě choromyslných ošetřovatelé pracují až 96 hodin týdně, nedostávají patřičnou odměnu a jsou ředitelem a jinými představenými šikanováni. Tito zaměstnanci jsou po deseti až i po patnáctileté službě propouštěni, nechovají-li se dosti patolízalsky, otrocky anebo zachovají-li si třídní vědomí. Když o této otázce hovořila soudr. Marešová v zemském zastupitelstvu, bylo jí byrokratem Kubátem prostě odňato slovo.

Také u obce pražské postupuje se proti zaměstnancům stále brutálněji. V plynárně zavádí se dokonce nový řád pracovní, který je zaměstnanci nazýván správně řád em trestaneckým. Tímto řádem se ruší zákon o 8 hodinové době pracovní a smluvní práva z r. 1920. Zaměstnanci jsou podrobováni pomocí kupování duší tak zvanými kvalifikačními přídavky byrokratů, ředitele Jedličky a jeho pomocníků. V tomto případě pracují reformisté proti vůli svého členstva. Členstvo je klamáno svými vůdci, kteří postupují ruku v ruce se stranami měšťáckými a radní byrokracií. Jest to článek všeobecné fašisace a příprava na válku, za které taková plynárna bude hráti významnou úlohu. Nový důkaz, že i obce v kapitalistickém zřízení jsou orgány kapitalistickými, proti kterým jest nutno vésti boj. Zaměstnanci jak státní, tak zemští i obecní mohou zlepšiti svoje postavení jedině bojem, jedině zápasem po boku revolučního proletariátu.

Komunističtí zástupci na obcích vzali si za úkol odmítati provádění fašisace v těchto samosprávných sborech, za což ovšem jsou vystaveni nejen persekuci, ale i útokům se strany buržoasie a jejích lokajů.

Nyní přichází dokonce "Národní Osvobození" ve včerejším úvodníku s tvrzením, že komunisté vhánějí dělnictvo do žalářů. Komunistická strana postavila otázku působnosti svých příslušníků v obcích docela konkretně. Komunističtí zástupci v obci mají povinnost položiti si otázku: Mohou snésti se svým přesvědčením, aby se dali buržoasií a byrokracií používati jako nástroj státního aparátu proti obyvatelstvu a proti proletariátu? Jistě, že každý komunistický starosta musí dospěti k závěru, že v tom okamžiku, kdy mu vláda ukládá povinnosti, které jsou v rozporu se zásadami komunistické strany a zájmy proletariátu, nesmí býti slepým vykonavatelem vůle zfašisovaného státního aparátu, nýbrž musí odmítnouti podobné úkoly vykonávati.

Komunistická strana také bezpodmínečně žádá od soudruhů starostů obecních, aby v takovýchto případech vždy hrdě odmítli dělati lokaje buržoasii a nepropůjčili se k něčemu podobnému. Zde ovsem postup strany je stavěn do takového světla, že hodlá vháněti zástupce komunálních pracovníků do kriminálu a vědomě je vydávati za obět fašistické persekuce. Na to odpovídáme: Každý kdo vstupuje do komunistické strany a stává se jejím příslušníkem, svým vstupem do strany prohlašuje, že uznává její zásady a program a že chce plniti vše to, co mu strana ukládá a co od něho žádá.

Dále, kde je psáno, že komunističtí starostové obecní musí se vyhýbati konfliktu s úřady? Při plnění své proletářské povinnosti nejsou ovšem pardonováni, tak jako nejsou pardonováni komunističtí poslanci a senátoři, kteří jsou parlamentem soustavně vydáváni a odsuzováni k dlouhodobým trestům. Či neplní i soudruzi redaktoři a řečníci kriminály Československé republiky a rovněž tak i dělníci při stávkách, v mzdových bojích a při projevech? Pak ani ovšem komunističtí zástupci obecní nesmějí couvnouti před kriminálem, když jde o hájení zájmů proletariátu. Kdyby tuhle povinnost neplnili, pak nebude mezi komunistickým starostou a reformistickým nebo měšťáckým žádného rozdílu vůbec. Pak by ovšem proletariát právem řekl, že je úplně jedno, stojí-li v čele obce agrárník, reformista neb komunista. Avšak komunistická strana nežádá od soudruhů starostů obecních, aby zbytečně a z malicherných důvodů vystavovali se trestu. Je sice povinností každého komunisty obětovati vše pro proletariát a pracující lid vůbec, ale právě proto potřebuje dělnictvo, aby co nejvíce komunistů bylo na svobodě, aby je mohli vésti do rozhodných bojů. Proto také my chceme, aby co nejméně našich lidí bylo zavíráno, aby mohli učiniti vše, aby co nejdříve mohli sami zavírati buržoasní vydřiduchy.

V důsledku zákona o reformě politické správy ukládá se starostům povinnost, která odporuje zásadám strany: přenášeti daňová břemena na nejchudší část obyvatelstva ve formě zavádění dávek a takto zbaviti majetné třídy v obci povinnosti na potřeby obce přispívati. Provádění policejního vyhošťování z obce, pomáhati zřizovati zemědělskou stráž na základě zákona o polních pychu není ničím jiným než podporou bohatých sedláků a poškozením chudého obyvatelstva. Tyto úkoly naši zástupci na obci ovšem plniti nesmějí. Komunistický starosta je povinen bojovati i proti samému okresnímu úřadu, který provádí škrty v rozpočtu obecním, a najmě v tom případě, jde-li o škrty v položkách na účely sociální a kulturní a zavádějí-li se nové a zvyšují-li se staré dávky. Komunističtí zástupci mají povinnost sloužiti jedině a výhradně proletariátu, a ne měšťácké zfašisované, zbyrokratisované republice a tím vlastně kapitalismu, největšímu nepříteli dělnické třídy. Je samozřejmé, že komunistická strana nemůže trpěti, aby soudruzi, zvolení jako obecní starostové místo hájení zájmů proletariátu vykonávali funkce nařízené měšťáckým státem proti proletariátu a proto opakuji znovu, že strana žádá od svých soudruhů starostů v obcích v prvé řadě to, čeho od nich žádá proletariát, který je do těchto funkcí dosadil. Zástupci občanských stran mají ovšem povinnost hájiti zájmy mocných v tomto státě. Tato povinnost se ukládá i zástupcům z řad socialistických, kterým leží na srdci více zájem buržoasie než osudy pracující třídy. Buržoasie používá v boji proti dělnictvu veškerých složek, vyčerpává všechny prostředky k tomu účelu, aby udržovala na uzdě pracující třídu. Zbavuje rozhodování zástupce revolučního proletariátu najmě v nemocenských pojišťovnách. Proto, kde se dostane zástupce revolučního proletariátu k moci z vůle dělnictva, musí mu také v tomto případě plně sloužiti.

Buržoasie pronásleduje stále více obecní zastupitelstva a samosprávu vůbec, rozpouští je a zavírá revoluční zástupce v samosprávných sborech, protože má z nich panický strach. Tak to učinil Mussolini v Italii, když jmenoval a jmenuje starosty své, tak to dělají v ostatních fašistických státech a tak se to postupně dělá také v této kapitalistické republice. Mluvíme proto plným právem o fašisaci samosprávných sborů. Buržoasie má také velký strach, jak by se obecní zastupitelstva, v nichž mají komunisté rozhodující vliv, zachovala za války. Jistě že by tato nepracovala k "obraně vlasti" - nýbrž pracovala by všemi prostředky proti imperialistické válce a za válku občanskou, obzvláště při provádění militarisace obyvatelstva. Pro případ války samotný mají hráti zastupitelstva, resp. starostové obcí velikou zálohu. Mají prováděti především registraci obyvatelstva, které má býti militarisováno, a organisaci i kontrolu vojenské činné služby na základě militarisačního zákona, který má býti vydán. Ve válce samé mají povinnost prováděti a říditi převedení příští výroby a celého vyživovacího a opatřovacího hospodářství na požadavky vedení války.

Proletariát tedy chápe fašisační a válečné záchvaty buržoasie a jejího státu proti dělnickým samosprávným sborům. Tím spíše vytrvají komunisté na těchto svých místech a budou pracující lid mobilisovati proti nebezpečí fašistického převratu, proti akutnímu nebezpečí imperialistické války proti Sovětskému svazu. To je také smysl naší protiválečné akce 1. srpna a ke zdaru této akce budou pracovati veškeří naši zástupci v samosprávných sborech. (Potlesk komunistických poslanců.)

Předseda (zvoní): Dalším přihlášeným řečníkem je pí. posl. Vobecká. Dávám jí slovo.

Posl. Vobecká: Pracující třída je předmětem ohromného vykořisťování kartely, monopoly, trusty a kapitalistickým státem a jeho hospodářskými organisacemi na každém kroku. Buržoasie přikročuje ještě k dalšímu snižování životní úrovně proletářské. Drahota všech předmětů proletářské denní spotřeby roste stále. Kapitalisté soustavně a plánovitě organisují široce založené útoky na kapsy proletářských spotřebitelů. Avšak míra tohoto vykořisťování pracující třídy není ještě dovršena. Přes nynější ohromně nízkou životní úroveň chystají kapitalisté na pracující třídu další útoky. Aby bylo zabráněno klesání cen obilí a mouky, které se však v drobném prodeji vůbec ještě neobjevilo, nasazuje agrární strana vše, aby zisky agrárních vydřiduchů byly uchráněny. Buržoasie připravuje velké zvýšení zemědělských cel a zavedení cel živočišných, které bude znamenati nové a další zhoršení životní úrovně pracujících vrstev. Plány buržoasie směřují k vyhladovění dělnictva, aby tak byla zlomena bojeschopnost, odpor a protiútoky radikalisujících se proletárských mas.

Nejenom na světovém trhu, ale i u nás lze pozorovati v poslední době klesání cen obilí. Tak na př. stála pšenice v červnu 1928 234 Kč, a v červnu 1929 179 Kč; žito v červnu 1928 stálo 236 Kč, a v červnu 1929 135 Kč; ječmen v červnu 1928 stál 224 Kč, a v červnu 1929 163 Kč. Přes to však nezlevnily v drobném prodeji ceny chleba, housek a jiného pečiva. 1 kg chleba stojí dnes právě tolik co před rokem - 2.50 Kč, housky, jak jsem již uvedla, také nezlevnily, aniž by byly vyrovnány větší vahou.

Veliký rozruch působí hlavně u proletářských žen, jež jsou velmi dobrými ministry financí svých chudých domácností, zdražení masa, tuků, vajec a zeleniny, které nastalo právě v poslední době, což má za následek další škrcení nákupu důležitých životních potřeb v dělnických rodinách. Proletářské děti právě tak jako za války trpí podvýživou, především následkem nedostatečných mezd svých otců a matek, a v druhé řadě následkem ohromné drahoty všech životních potřeb.

V zemědělském výboru mluvil p. ministr zemědělství 5. června o krisi v zemědělství a o prostředcích, jak jí zabrániti. Tomu mají napomáhati široké vrstvy konsumentů a stát. Stát tím, že mají býti zvýšena ochranná cla a zredukován počet dovezeného dobytka, konsumenti větším nákupem.

Co znamenají tato doporučení pana ministra? V prvé řadě nové zdražení a v druhé řadě jest to výsměch bídě, kterou široké vrstvy proletariátu měst i venkova prožívají. Jak jen může zvýšiti vydání na výživu rodiny dělnice, která za týden plného zaměstnání vydělává 70 až 100 Kč, anebo žena jíž muž přinese 100 až 140 Kč? Dejte dělnictvu za jeho dřinu plat, který mu náleží, neokrádejte je daněmi a různými cly, pak bude moci zvýšiti náklad na výživu své rodiny. Nemyslete, že působí proletářské ženě potěšení, otravuje-li své děti, svůj nejdrahocenější poklad, polohořkým cikorkovým odvarem, anebo dá-li jim místo silné hovězí polévky špatně omaštěnou bramborovou polévku nebo oukrop. Děti proletářů by si též rády pochutnaly na máslem mazaném chlebě nebo vajíčku, jen kdyby jim jej jejich matka mohla dáti.

Loni v září zdražen byl cukr a důsledky toho se ukazují v jeho spotřebě. Zpráva Národní banky uvádí tato data o spotřebě cukru: Říjen r. 1928 36.601 tun, listopad 35.777, prosinec 32.904 tun, leden r. 1929 30.610, únor 28.260, březen 32.730, duben 31.139 tun.

Statistika tato dokazuje pokles konsumu cukru u porovnání spotřeby v dubnu k říjnu loňského roku o 5462 tun, a to jedině proto, že cena cukru jest pro dělnické rodiny nedostupná. Přes to, že cukr jest velmi důležitou potravou, proletářské ženy jej dnes bedlivě zavírají před svými dětmi, aby se ani jediná kostečka neztratila.

Nelze dnes jen naříkati na drahotu potravin, jest nutno proti ní mobilisovati proletariát, hlavně proletářské ženy, které ji nejvíce pociťují. Jest nutno v důsledku toho také organisovati boj za zvýšení mizerných mezd dělnických. Proletariát musí se v tomto boji v bojovnou jednotnou frontu. Nesmí ustoupiti, ani se dáti zlákati kompromisy, jakými jsou t. zv. jednorázové drahotní výpomoci. Komunistická strana a rudé odbory dnes mobilisují proletariát proti většímu zbídačení a za zlepšení jeho životní úrovně.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP