Pátek 14. června 1929

Zpravodaj posl. Tůma: Slavná sněmovno! Na veřejném shromáždění komunistické strany dne 4. září 1927 v Kežmarku užil posl. Haiblick výroků, v nichž prý státní zastupitelství v Košicích spatřuje dvojnásobný přečin podle §u 14, čís. 5 a čís. 1 zákona na ochranu republiky.

Imunitní výbor jednaje o těchto trestných činech došel k přesvědčení, že výroky v jeho řeči prozrazují jen mentalitu jeho a strany, která takto své voliče vychovává.

Navrhuje tudíž imunitní výbor poslanecké sněmovně, aby posl. Haiblick k trest. stíhání vydán nebyl.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Haiblicka.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Haiblicka. Tím vyřízen jest 10. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

11. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu ve Znojmě v trest. věci posl. dr Sterna a Haruse (tisk 2147).

Zpravodajem jest p. posl. Tůma. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Tůma: Slavná sněmovno! Podle oznámení policejního komisařství ve Znojmě ze dne 29. listopadu 1927 řečnili na veřejné schůzi komunistické strany v Dělnickém domě ve Znojmě dne 28. listopadu 1927 posl. dr Stern a Harus o desetiletém trvání sovětského Ruska. Ve své řeči užili velmi ostré a nevěcné kritiky, v čemž státní zastupitelství spatřuje shora uvedené delikty.

Imunitní výbor jednaje o tom shledal, že pronesené výroky jsou běžnými frázemi, jichž komunističtí poslanci slovem i tiskem velmi často užívají, a že nelze poslance do té míry omezovati, aby svým voličům mentalitu a cíle své strany nemohl přednášeti.

Navrhuje tudíž imunitní výbor posl. sněmovně, aby posl. dr Stern a Harus k trest. stíhání vydáni nebyli.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. dr Sterna a Haruse.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. dr Sterna a Haruse.

Tím vyřízen jest 11. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

12. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu ve Znojmě v trest. věci posl. Haruse a Neuratha (tisk 2148).

Zpravodajem jest p. posl. Tůma. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Tůma: Slavná sněmovno! Podle oznámení policejního komisařství ve Znojmě ze dne 14. listopadu 1927 řečnili na veřejné schůzi komunistické strany ve Znojmě v Dělnickém domě dne 13. listopadu 1927 posl. Harus a Neurath na program: 10 let vlády dělníků a rolníků v sovětském Rusku a 9 let vlády měšťácké demokracie v Československu.

Ve své řeči užili výroků, jež v případě posl. Haruse označeny jsou jako přečin podle §u 14, čís. 1 zákona na ochranu republiky, v případě posl. Neuratha jako zločin podle §u 15, čís. 3 téhož zákona.

Imunitní výbor jednaje o tomto shledal, že pronesené výroky jsou běžnými frázemi, jichž komunističtí poslanci slovem i tiskem velmi často užívají, a že nelze poslance do té míry omezovati, aby svým voličům mentalitu a cíle své strany nemohl přednášeti.

Navrhuje tudíž imunitní výbor posl. sněmovně, aby posl. Harus a Neurath pro výroky pronesené na komunistické schůzi ve Znojmě dne 13. listopadu 1927 k trest. stíhání vydáni nebyli.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Haruse a Neuratha.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Haruse a Neuratha.

Tím vyřízen jest 12. odstavec pořadu.

Přerušuji další projednávání schůze.

Před ukončením schůze učiním ještě některá presidiální sdělení.

Dovolenou dal jsem na tento týden posl. dr Jabloniczkému z rodinných důvodů.

Nemocí omluvil se posl. Fedor na tento týden.

Mezi schůzí byly tiskem rozdány a současně přikázány výboru iniciativnímu návrhy.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

2341. Návrh posl. Kříže a soudr. na doplnění zákonů č. 169 ze dne 2. července 1924 a č. 211 ze dne 6. října 1925, jakož i vlád. nařízení č. 204 ze dne 28. prosince 1928 o plemenitbě hospodářských zvířat.

2343. Návrh posl. dr Uhlíře a druhů na zřízení odborných pokračovacích škol pro mladistvé tovární dělnictvo, zejména textilní.

2344. Návrh posl. Bergmanna, dr Klapky, Zeminové, Špatného a druhů na reorganisaci bezpečnostní služby v republice Československé.

Předseda: Posl. Vobecká v dnešní řeči pronesla výrok ohrožující bezpečnost státu, jenž byl již vyloučen také z řeči posl. Landové-Štychové ve 202. schůzi dne 7. června t. r.

Předsednictvo usneslo se podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučiti tento pasus také z těsnopisecké zprávy o dnešní řeči posl. Vobecké.

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala v úterý dne 18. června 1929 ve 3 hod. odpol. s

pořadem:

1. Zpráva výboru pro veř. zdravotnictví a výboru soc.-politického o vládním návrhu zákona (tisk 2134) o výkonu lékařské praxe (tisk 2316).

2. Zpráva výboru pro veř. zdravotnictví a výboru soc.-politického o vládním návrhu zákona (tisk 2135) o lékařských komorách (tisk 2317).

3. Druhé čtení osnovy zákona o četnickém kázeňském a kárném právu, odnětí četnické hodnosti, přeložení do výslužby v řízení správním a o umísťování superarbitrovaných četnických gážistů mimo služební třídy (tisk 2189).

4. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se provádí třetí dodatečný zápis k úmluvě mezi Československou republikou a republikou Rakouskou ze dne 18. června 1924 o úpravě závazků v rakousko-uherských korunách (tisk 2271).

5. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se schvaluje Třetí dodatečný zápis k úmluvě mezi Československou republikou a republikou Rakouskou ze dne 18. června 1924 o úpravě závazků v rakousko-uherských korunách (č. 60/1926 Sb. z. a n.), podepsaný v Praze dne 27. listopadu 1928 (tisk 2272).

6. Návrh, aby řízením zkráceným podle §u 55 jedn. řádu projednány byly osnovy zákonů:

a) o výkonu lékařské praxe (tisk 2316),

b) o lékařských komorách (tisk 2317).

7. Zpráva výboru zahraničního a výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností o vládním návrhu (tisk 2294), jímž předkládá se Národnímu shromáždění Mezinárodní Ujednání o vývozu kostí, podepsané v Ženevě dne 11. července 1928 a o Protokolu Ujednání (tisk 2355).

8. Zpráva výboru zahraničního a výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností o vládním návrhu (tisk 2295), jímž se předkládá Národnímu shromáždění Mezinárodní Ujednání o vývozu koží, podepsané v Ženevě dne 11. července 1928 a Protokol Ujednání (tisk 2354).

9. Zpráva výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností o návrhu posl. Mlčocha, Hýbnera a druhů (tisk 2099) a vládním návrhu zákona (tisk 2296), kterými se živnost mlynářská prohlašuje za živnost řemeslnou (tisk 2350).

10. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Košicích za souhlas s trest. stíháním posl. Fedora (tisk 2153).

11. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Košicích za souhlas s trest. stíháním posl. Kršiaka (tisk 2154).

12. Zpráva výboru imunitného o žiadosti sedrie v Bratislave za vydanie k trest. stíhaniu posl. Tománka (tisk 2156).

13. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Olomouci za souhlas s trest. stíháním posl. Matznera (tisk 2174).

14. Zpráva výboru imunitního o žádosti zem. trest. soudu v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Štětky (tisk 2175).

15. Zpráva výboru imunitného o žiadosti kraj. súdu ve Znojmě, žiadajúcej vydať k trest. stíhaniu posl. Wagnera (tisk 2176).

Jsou snad proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze ve 2 hod. 41 min. odpol.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP