Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1925
II. volební období 1. zasedání

30.

Návrh

poslance Vrtaníka a soudruhů

na změnu zákon a ze dne 21. prosince 1923, č. 268 Sb. z. a n. o dani z obratu a dani přepychové.

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne..................................,

kterým se mění zákon ze dne 21. prosince 1923, č. 268 Sb. z. a n., o dani z obratu a dani přepychové.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek I.

Hlava I. zákona ze dne 21. prosince 1923, č. 268 Sb. z. a n., mění se v § 4, odst.16. takto:

(16) Dodávky a pracovní výkony domáckých dělníků, prováděné jimi samými nebo členy jejich rodin, kteří žijí s nimi ve společné domácnosti.

Totéž platí o mistrech, kteří obdrží ke zpracování hmoty od jiných podnikatelů, jimž odvádějí hotový výrobek a zbytky zpracovaných hmot a obdrží za svou práci jen smluvenou mzdu od kusu a to bez ohledu na to, kolik mají pomocníků neb učňů.

Článek II.

Zákon tento nabývá platnosti dnem vyhlášení.

Článek III.

Provedením tohoto zákona pověřuje se ministr financí.

Odůvodnění.

V odstavci 16. § 4 zák. ze dne 21. prosince 1923, č. 268 Sb. z. a n., bylo stanoveno, že osvobození dodávek a výkonů domáckých dělníků od daně z obratu vztahuje se i na mistry. Úmysl zákonodárců směřoval zcela jasně k tomu, aby od daně z obratu byla osvobozena vůbec tak zv. domácká práce, neboť jest samozřejmé, že ani domácký dělník, ani domácký mistr nemá možnosti zakalkulovati obratovou daň. Mistr, který obdrží k zpracování hmoty od jiného podnikatele, jemuž pak odvádí hotový výrobek a zbytky zpracovaných hmot, dostávaje za svoji práci jen smluvenou mzdu od kusu, jest, byť i měl sebe více pomocníků a učedníků, vlastně jen dělníkem a ne podnikatelem podle § 5 citovaného zákona. Poněvadž však v poslední době ministerstvo financí využívajíc určité nejasnosti zákona, který mluví jen o dodávkách a výkonech prováděných dělníky nebo členy rodiny, kteří žijí s nimi ve společné domácnosti, vykládá zákon tak, že od daně obratové mohou býti osvobozeni jen mistři, kteří pracují se členy rodiny kdežto těm, kdož pracují s pomocníky a učedníky má býti daň předepsána (viz výnos min. financí ze dne 16. ledna 1926, č. j. 57362-25-25/III 23 adresovaný berní správě v Prostějově) podáváme tento návrh zákona.

Jeho přijetím bude dnes sporná látka jasně a přesně stanovena tak, aby nebylo možno finančním úřadům sofistickým výkladem mařiti úmysl zákonodárců.

Provedení tohoto návrhu nevyžádá si zvláštních nákladů, poněvadž jak svědčí až do nedávna praxe ministerstva financí, nebyla daň obratová od domáckých mistrů, i když pracovali s pomocníky. požadována.

Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přikázán výboru sociálně-politickému a rozpočtovému.

V Praze dne 16. března 1926.

Vrtaník,

Sedorjak, Hruška, Kršiak, Zoufalý, Bolen, Schmerda, dr Gáti, Chlouba, Haiplick, Steiner, Cibulka, Kolláriková, Vobecká, ŚIiwka, Mondok, Kopasz, Juran, Štětka, Burian, Peter, Harus, Muna, dr. Stern, Čermák, Mikulíček, Čulen, Hirschl, Major, Wünsch, Zápotocký.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP