Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1925
II. volební období 1. zasedání

36.

Návrh.

poslanců Hugo Bergmanna, Frant. Buřívala, Ludm. Pechmanové a spol. na jmenování podúředníků, konajících výhradně práce úřednické, kanc. úředníky skupiny E.

Národní shromáždění republiky Československé, račiž se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne............................................

o jmenování podúředníků, konajících výhradně práce úřednické, do skupiny E státních úředníků.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Podúředníci, vykazující 20 roků započitatelné služební doby, kteří konají po dobu 2 roků výhradně kancelářské práce úřednické s dobrým prospěchem a prokáží-li způsobilost předepsanou zkouškou, jmenují se kancelářskými úředníky ve skupině E.

§ 2.

Požitky zaměstnanců, jichž zákon tento se týká, vyměřují se tou hodnostní třídou a platovou stupnicí, která odpovídá posledně dosaženému platu v poměru podúřednickém, v neshodných případech doplňují sena stupnici nejblíže vyšší.

§ 3.

Zaměstnanci tito přeřaďují se po splnění podmínek jmenováním do stavu kancelářského úřednictva.

§ 4.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a jeho provedení ukládá se všem ministrům.

Důvodová zpráva:

Na zákonném podkladě ustanovují se výpomocní zřízenci definitivními. Po splnění podmínek zákona ze dne 24. dubna 1920, č. 221 Sb. z. a n. mohou býti jmenováni podúředníky. Rovněž oficiantům umožněno zákonem ze dne 26. února 1919, č. 89 Sb. z a n. jmenování úředníky. Pro oficianty, kteří podmínkám tohoto zákona nevyhověli, je připravena novela k tomuto zákonu, která má býti projednávána v podzimním zasedání parlamentním.

Jen podúředníkům, kterým na podkladě schopnosti byly úřednické práce přiděleny, které tito s úspěchem již po mnoho roků k úplné spokojenosti, spolehlivě a svědomitě zastávají, nedostává se možnosti, aby dalším postupem byli za tyto výše kvalifikované práce spravedlivě odměněni, t. j. aby jim bylo umožněno a zákonem zaručeno jmenování kancelářskými úředníky skup. E.

Má-li stejný výkon býti stejně honorován, což v demokratickém státě není ani jinak myslitelno, nutno i těmto zapomenutým kancelářským silám umožniti další zasloužený postup jmenováním kancelářskými úředníky, aby spravedlivě a demokraticky vůči všem složkám státního zaměstnanectva postupováno bylo.

Tito podúředníci vyskytují se ojediněle v rozličných resortech státní správy, hlavně v ústředních úřadech. Konají-li tito práce výhradně jen kancelářskému úřednictvu přidělované k úplné spokojenosti, jest již tento výkon sám přesvědčujícím důkazem jejich inteligence, kvalifikace i znalosti k služebnímu výkonu potřebných předpisů.

Z těchto důvodů dovolují si podepsaní jménem takto postižených podúředníků předložiti návrh na zákonnou úpravu služebního poměru těchto státních zaměstnanců s poukazem, že když tito konají práce, jinak jen úřednictvu přidělované, jest splnění tohoto požadavku jen aktem spravedlnosti a samozřejmým odškodněním za výše kvalifikovaný služební výkon.

Vydání spojené s provedením tohoto návrhu uhradí se úsporami docílenými restrikčním zákonem čís. 286.

Po stránce formální navrhujeme přikázání tohoto návrhu sociálně-politickému výboru k projednání.

V Praze dne 17. prosince 1925.

Bergmann, Buříval, Pechmanová,

David, Hrušovský, dr. Franke, dr. Gagatko, Knejzlík, Moudrý, Mikuláš, Lanc, Langr, Laube, Netolický, Procházka, Sladký, Slavíček, Trnobranský, dr. Uhlíř, dr. Patejdl, inž. Záhorský, Zeminová, Prášek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP