Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.

II. volební období. 1. zasedání.

95.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ............................

o podomním obchodě.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

HLAVA I.

Pojem podomního obchodu.

§ 1.

(1) Podomní obchod jest prodej zboží, provozovaný bez pevného stanoviště obcházením od obce k obci, dům od domu nebo na veřejných místech.

(2) Za podomní obchod podle tohoto zákona nesluší pokládati prodej jednokopytníků, na př. koní, dále skotu a bravu (hovězího dobytka, ovcí, koz, vepřů) a drůbeže hnané ve stádech nebo v hejnech, provozovaný způsobem v 1. odstavci naznačeným.

HLAVA II.

Všeobecná ustanovení o podomním obchodě.

§ 2.

Kdo může provozovati podomní obchod.

(1) Provozovati podomní obchod jsou oprávněny pouze osoby, kterým k tomu bylo uděleno úřední povolení vydáním knížky podomní.

(2) Podomní knížka může býti vydána pouze osobám, které:

a) jsou státními občany republiky Československé;

b) dosáhly věku 35 let a jsou svéprávné;

c) poměry rodinnými, majetkovými a výdělkovými jsou odkázány na podomní obchod;

d) předloží průkaz o zaplacení daně výdělkové (zárobkové) i se všemi přirážkami, jako i daně obratové;

e) podle bezplatného úředně lékařského zjištění nejsou stiženy nakažlivou nebo odpor vzbuzující nemocí nebo takovým neduhem a byly v posledních 5 letech s úspěchem očkovány anebo v téže době přestály pravé neštovice;

f) jsou spolehlivé vzhledem k provozován podomního obchodu.

(3) Úprava, jakož i obsah knížky, opravňující k provozování podomního obchodu, určí se vládním nařízením.

§ 3.

Kdo nemůže nabýti povolení k podomnímu obchodu.

(1) Povolení k podomnímu obchodu nemohou nabýti osoby potrestané pro zločin vůbec, pro přečin nebo přestupek spáchaný ze ziskuchtivosti nebo proti veřejné mravopočestnosti, pro přečin zaviněného úpadku, pro podloudnictví, pro těžký přestupek důchodkový proti předpisům celním nebo o státních monopolech, pro přečin nebo přestupek proti tělesné bezpečnosti a konečně osoby potrestané podle §§ 1 - 4 zákona ze dne 24. května 1885, č. 89 ř. z., jímž se vydávají trestní ustanovení o tom, kdo může býti držen v donucovacích pracovnách nebo polepšovacích ústavech nebo podle §§ 1 - 3 zák. čl. XXI/1913 o nebezpečných osobách práce se štítících a §§ 66 - 68 zák. čl. XI. 1879 zákona trestního o přestupcích, jestliže vzhledem k povaze podomního obchodu a k osobě pachatelově, jakož i k trestnímu činu jím spáchanému jest se obávati, že by povolení zle užíval.

(2) Rovněž nemohou nabýti povolení k podomnímu obchodu osoby, které samy, jejichž manžel (manželka) nebo jejichž příbuzní v pokolení přímém vůbec a do druhého stupně v pokolení pobočném, jakož i osoby s nimi sešvakřené do druhého stupně provozují již živnost se stálým stanovištěm nebo živnost trhoveckou.

§ 4.

Jak se vydává povolení k podomnímu obchodu.

(1) Povolení k podomnímu obchodu uděluje úřad politický prvé stolice (§ 27) na jeden rok vyslechnuv příslušnou Obchodní a živnostenskou (priemyselnou) komoru.

(2).Tohoto slyšení není třeba, jde-li o žadatele uvedené v §§ 16 a 17.

§ 5.

Na které území vztahuje se povolení k podomnímu obchodu.

(1) Povolení k podomnímu obchodu vztahuje se s omezením vyznačeným v § 15 na obvod příslušného zemského župního svazu, v Podkarpatské Rusi na celé území Podkarpatské Rusi.

(2) Povolení vydaná válečným poškozencům (§ 16), jakož i obyvatelům krajů a obcí uvedených v § 17 vztahují se na celé území republiky Československé zahrnujíc v to i místa ustanovením tohoto zákona z podomního obchodu vyloučená (§§ 12, 15).

§ 6.

Vidování knížky podomní.

(1) Dříve než začne podomní obchodník provozovati podomní obchod v určitém městě nebo místě, jest povinen předložiti podomní knížku k vidování příslušnému úřadu (§ 27, odstavec 4.), v jehož obvodě se toto město po případě místo nalézá. Vidování toto opravňuje k provozování podomního obchodu v celém obvodě příslušného úřadu (§ 27, odstavec 4.), pokud to zákonem tímto není vyloučeno (§§ 11, 12).

(2) Jsou-li tu důvodné pochybnosti co do osoby podomního obchodníka, platnosti knížky podomní nebo co do řádného provozování podomního obchodu, budiž vidování odepřeno. Důvody tohoto odepření nutno oznámiti žadateli písemně.

(3) Úřad vidující (§ 27, odstavec 4.) může stanoviti dobu, po kterou podomní obchodník může v jeho obvodě provozovati podomní obchod. Doba tato nesmí býti kratší 3 dnů. Současně může vysloviti, že podomní obchodník smí se vrátiti do obvodu tohoto úřadu teprve až po uplynutí určité doby, která však nesmí býti delší 4 neděl. Jinými podmínkami nesmí býti vidování vázáno.

(4) Ustanovení předchozího odstavce nevztahuje se však na podomní obchodníky uvedené v §§ 16 a 17.

§ 7.

Jak se prodlužuje povolení.

(1) Povolení k podomnímu obchodu budiž k žádosti osoby oprávněné prodlouženo o další rok, není-li důvodů, které by tomu překážely (§§ 2, 3) a které třeba uvésti v zamítavém vyřízení žádosti.

(2) Žádost o prodloužení povolení k podomnímu obchodu musí býti podána nejméně 4 týdny před uplynutím doby, na kterou povolení bylo vydáno, u politického úřadu prvé stolice, v jehož obvodě má žadatel bydliště (§ 27). Nezdržuje-li se žadatel v této době v obvodu tohoto úřadu, může politický úřad prvé stolice jeho dočasného pobytu prodloužiti platnost povolení o dalších 30 dnů. O tomto prodloužení budiž ihned vyrozuměn úřad, který původní povolení vydal (§ 27).

§ 8.

Jak se rozšiřuje povolení na území jiného zemského svazu župního, popřípadě na území Podkarpatské Rusi.

(1) Platnost povolení k podomnímu obchodu lze s omezením § 15 rozšířiti na území jiného zemského svazu župního nebo s týmž omezením na území Podkarpatské Rusi zápisem do knížky podomní, který provede k žádosti podomního obchodníka příslušný úřad (§ 27). Toto rozšíření jest nutno získati dříve, než bylo s provozováním podomního obchodu na dotyčném území započato.

(2) Doba platnosti takto rozšířeného povolení nesmí přesahovati dobu, na kterou bylo původní povolení vydáno (§ 4) nebo prodlouženo (§ 7, odstavec 1.).

(3) Jsou-li tu důvodné pochybnosti co do osoby žadatelovy, platnosti knížky podomní nebo co do řádného provozování podomního obchodu, nebudiž rozšíření povoleno. Toto zamítavé rozhodnutí budiž vyznačeno v knížce podomní.

§ 9.

Předpisy o provozovaní podomního obchodu.

(1) Povolení k podomnímu obchodu platí pouze pro osobu v podomní knížce označenou a nelze je ani převésti ani v zastoupení vykonávati jinými osobami.

(2) Podomní obchodník jest povinen při provozování svého zaměstnání nositi stále s sebou podomní knížku a tuto, jakož i zboží, kterým obchoduje, předložiti kdykoliv na po žádání úřadům politickým i jejich orgánům.

(3) Stejnou povinnost má i vůči úřadům obecním a orgánům policejním.

(4) Podomní obchodník nesmí s sebou bráti děti školou povinné.

(5) Podomnímu obchodníkovi jest zakázáno:

a) navštěvovati trhy a míti tam stánky,

b) vstupovati bez svolení přednosty domácnosti nebo přítomného svéprávného člena rodiny do cizích příbytků,

c) vstupovati do cizích domů nebo selských dvorců za soumraku nebo proti zřejmému zákazu,

d) provozovati podomní obchod ve státních a jiných veřejných úřadech a na železnicích, jmenovitě v budovách nádražních a ve vlacích.

(6) Zákaz v předchozím odstavci sub a) uvedený nevztahuje se na podomní obchodníky podle § 17.

(7) Ve veřejných místnostech možno provozovati podomní obchod pouze s dovolením majitele, pokud se týká nájemce nebo pachtýře neb jejich zmocněnce.

(8) Úřad (§ 27) může k návrhu obce, která musí slyšeti zúčastněné živnostenské společenstvo, zakázati ve veřejných místnostech provozování podomního obchodu určitým zbožím a na určitou nebo neurčitou dobu, po případě v určitých částech obce.

(9) Předpisy o nedělním klidu, platné v jednotlivých městech a místech, ať již všeobecné nebo vztahující se pouze na určité živnosti obchodní nebo určité druhy zboží, vztahují se i na provozování podomního obchodu.

(10) Rovněž jest provozování podomního obchodu zakázáno v době, po kterou ve smyslu zákonných ustanovení obchodní a živnostenské provozovny, určené pro styk se zákazníky, musí býti uzavřeny. Výjimka platí pouze pro podomní obchodníky uvedené v §§ 16 a 17.

(11) Předpisy obsažené v odstavcích 9. a 10. nevztahují se na podomní obchodníky uvedené v § 12, odstavec 3. a na zboží, kterým obchodují.

HLAVA III.

Ustanoveni zvláštní.

A. Omezení podomního obchodu.

§ 10.

Vyloučení určitého zboží a předmětů z podomního obchodu.

(1) Podomní obchod možno provozovati pouze zbožím tuzemským a podomní obchodník musí býti s to, kdykoliv tuzemský původ zboží prokázati.

(2) Z podomního obchodu jsou vyloučeny tyto druhy zboží a předměty:

1. cenné papíry a losy, dílčí a splátkové listy, promessy a listy zástavní;

2. zbraně, munice a jich součásti, látky výbušné a veškeré předměty látky výbušné obsahující, jakož i předměty ohněstrojné;

3. hrací karty;

4. mravnost urážející a ohrožující předměty;

5. maso, masné zboží a výrobky, jakož i mléko a mléčné výrobky, chléb a pečivo vůbec a jedlé tuky;

6. líh, lihoviny, ocet a nápoje všeho druhu;

7. cukrovinky a jiné zboží cukrové;

8. zboží materiální, koloniální a specerejní, benzin, petrolej, benzol a jiné výrobky minerálních olejů a dehtů, vyjímajíc oleje k mazání;

9. zdraví škodlivé a jedovaté zboží, jedy a rtuť;

10. léky a léčivé prostředky všeho druhu desinfekční prostředky, pomůcky therapeutické (průtržní pasy, bandáže a pod.), obvazy, brejle, oční skla všeho druhu, kosmetické a dietetické prostředky, vyjímajíc mýdla a voňavky;

11. součástky vojenského oděvu a výzbroje;

12. šaty, obuv, prádlo a ložní prádlo, pokud jsou tyto předměty obnošeny;

13. klenoty, zlato, stříbro, zlaté a stříbrné zboží všeho druhu, bohoslužebné nádobí, paramenty a bohoslužebné předměty vůbec;

14. mince všeho druhu;

15. předměty státního monopolu.

(3) Osoby uvedené v § 12, odstavec 3. a v §§ 16 a 17 mohou provozovati podomní obchod cukrovinkami a jiným zbožím cukrovým, osoby uvedené v § 12, odstavec 3. kromě toho také chlebem a pečivem.

(4) Povolení podle předchozího odstavce týká se jen těch druhů potravin a poživatin, které jsou dodávány přímo od výrobců v obalech, v nichž musí býti i dále prodávány. Potraviny (poživatiny), jejichž obal jest porušen, jsou z prodeje vyloučeny. Potraviny (poživatiny) chované v zásobě musí býti vždy uloženy na místě zdravotně nezávadném. Podomní obchodníci, požívající uvedené výhody jsou povinni kdykoliv se podrobiti prohlídce politickými úřady a jejich orgány za účelem zjištění, zda tato ustanovení jsou zachovávána.

(5) Vládním nařízením po slyšení Obchodních a živnostenských (priemyselných) komor mohou ještě jiné než ve 2. odstavci uvedené předměty a zboží býti vyloučeny z podomního obchodu buď trvale nebo na přechodnou dobu a to pro celé území státní nebo pro jednotlivé jeho části.

(6) O podomním obchodě tiskovinami a takovými pracemi literárními a uměleckými, na něž se vztahuje tiskový zákon, platí tiskový zákon.

§ 11.

Dočasné vyloučení určitých obvodů z podomního obchodu.

Příslušné politické úřady mohou z důvodů zdravotně-policejních v době epidemií a nakažlivých nemocí vůbec zakázati provozování podomního obchodu v zamořeném nebo ohroženém území svého obvodu, pokud trvá nebezpečí zavlečení nákazy.

§ 12.

V kterých městech a místech jest nebo může býti podomní obchod zakázán.

(1) Provozovati podomní obchod v lázeňských místech a v obcích alespoň o 15.000 obyvatelích jest zakázáno. Upozornění o tomto zákazu budiž umístěno u vchodu do těchto obcí.

(2) V obcích s menším počtem obyvatel může provozování podomního obchodu vůbec nebo určitými druhy zboží býti zakázáno politickým úřadem prvé stolice k návrhu obecního zastupitelstva po slyšení obchodní a živnostenské (priemyselné) komory, jakož i příslušného živnostenského společenstva. Takové obce buďtež vyhlašovány v Úředním listě Československé republiky a kromě toho budiž upozornění o zákazu podomního obchodu umístěno u vchodu do těchto obcí.

(3) Obyvatelé obcí v předchozích odstavcích uvedených jsou vyloučeni z provozování podomního obchodu v obcích jiných. Pouze osobám nuzným a podpory hodným, splnily-li podmínky § 2 a není-li proti nim důvodů vylučujících ve smyslu § 3, může býti dovoleno v obci jejich bydliště, ve které jest podomní obchod ve smyslu předchozích odstavců zakázán, prodávati na ulicích a ve veřejných místnostech zboží a předměty z podomního obchodu nevyloučené, dále cukrovinky a jiné zboží cukrové, jakož i chléb a pečivo vůbec, při čemž musí tyto poživatiny býti v obalech znemožňujících znečištění zboží (§ 10, odstavec 4.). Před udělením takového povolení jest třeba slyšeti obec.

(4) S obmezeními z povahy věci vyplývajícími platí ustanovení tohoto zákona i o osobách v předchozím odstavci uvedených.

(5) Na osoby uvedené v §§ 16. a 17. se ustanovení předchozích odstavců nevztahují (§ 5, odstavec 2.).

§ 13.

Vyloučení určitých jednání a obchodů z podomního obchodu.

Obchody splátkové, jakož i nabízení a rozdělování prospektů, vztahujících se na prodej předmětů uvedených v § 10, odstavec 2., č. 1., jsou z podomního obchodu vyloučeny.

§ 14.

Vyloučení určitých pomůcek při provozování podomního obchodu.

(1) Při provozování podomního obchodu není dovoleno používati soumarů, ručních vozíků nebo vozů se zvířecím potahem, lodí nebo jiných plavidel, jakož i vozidel motorických.

(2) Avšak vládním nařízením po slyšení Obchodních a živnostenských (priemyselných) komor obvodu, v němž takový podomní obchod má býti povolen, může býti výjimečně dovoleno používati takových dopravních prostředků v případech zvláštního zřetele hodných, zejména jde-li o odbyt výrobků domáckého průmyslu nebo o zachování dosavadních zvyklostí nebo o takové předměty, s nimiž podomní obchod podle místních poměrů nebyl by jinak vůbec možný.

(3) Toto povolení musí býti výslovně vyznačeno v podomní knížce úřadem, který povolení k podomnímu obchodu uděluje, prodlužuje nebo rozšiřuje (§ 27).

§ 15.

Podomní obchod v území pohraničním.

(1) V území pohraničním může povolení k podomnímu obchodu (§ 2, odstavec 1.) býti uděleno jen obyvatelům tohoto území.

(2) Na základě takového povolení možno v území pohraničním provozovati podomní obchod jen v politickém okresu bydliště, kromě toho v území vnitrostátním podle ustanovení tohoto zákona.

B. Zvláštní úlevy co do nastoupení a provozování podomního obchodu.

§ 16.

Pro válečné poškozence.

Osobám, které mají nárok na důchod podle zákona o požitcích válečných poškozenců, lze uděliti a prodloužiti povolení k podomnímu obchodu i před dokonaným 35. rokem jejich věku, splnily-li ostatní podmínky § 2 a není-li proti nim důvodů vylučujících ve smyslu § 3.

§ 17.

Pro jednotlivé kraje a místa.

(1) Osobám, které jsou alespoň pět roků usedlé v některé obci chudých krajů a dále osobám, které měly nebo mají v této obci odvozeně nabyté domovské právo a v ní trvale bydlí, může již v 21. roku jejich věku, splnily-li ostatní podmínky § 2 a není-li proti nim důvodů vylučujících ve smyslu § 3. býti uděleno, jakož i prodlouženo povolení k podomnímu obchodu výrobky domáckého průmyslu těchto chudých krajů a míst nebo jinými předměty a zbožím, které není z podomního obchodu vyloučeno (§ 10), v celém území republiky Československé, a to i v obcích a místech z provozování podomního obchodu jinak vyloučených (§§ 12, 15).

(2) Seznam krajů a míst vytčených v 1. odstavci bude vyhlášen vládním nařízením po slyšení Obchodních a živnostenských (priemyselných) komor.

(3) Týmž způsobem může býti tento seznam měněn, jestliže nastala potřeba doplniti jej vyznačením nových chudých krajů a míst, nebo jestliže zanikly důvody, pro které určité kraje a místa byla do tohoto seznamu zařazena.

§ 18.

Nosiči zboží a pomocníci.

(1) Provozování podomního obchodu jest obmezeno pouze na takové množství, které může jedna osoba unésti.

(2) Osobám, které žádají za povolení k podomnímu obchodu, nebo které již podomní obchod oprávněně provozují, může v případech zvláštního zřetele hodných a výjimečných býti dovoleno používati nosiče, zjistí-li se bez platnou úředně lékařskou prohlídkou, že pro stáří nebo tělesnou vadu nemohou samy nositi zboží, kterým podomně obchodují. Tento průkaz se nevyžaduje od válečných poškozenců (§ 16).

(3) Výhoda používati nosiče může býti poskytnuta také takovým podomním obchodníkům, kteří obchodují zbožím větších rozměrů nebo váhy.

(4) Povolení míti nosiče musí býti v podomní knížce výslovně vyznačeno.

(5) Jako nosičů smí býti používáno při provozování podomního obchodu pouze osob, které již dokonaly 21. rok svého věku a vyhovují jinak ustanovením § 2, odstavec 2. [vyjímajíc ustanovení sub d)] a § 3, odstavec 1.

(6) Podomním obchodníkům chudých krajů a míst uvedených v § 17, kteří obchodují výrobky domáckého průmyslu, jakož i válečným poškozencům (§ 16) může býti dovoleno používati jako nosičů zboží svých dítek, které zcela vyhověly zákonité povinnosti školní a byly ze školy obecné nebo občanské propuštěny a žijí s nimi ve společné domácnosti.

(7) Nosič smí pouze nositi zboží, nikoliv však spolupůsobiti při jeho prodeji. Používati pomocníků při prodeji zboží jest podomnímu obchodníkovi zakázáno.

HLAVA IV.

Ustanovení trestní.

§ 19.

(1) Za přestupek trestá se pokutou do 1000 Kč:

1. kdo provozuje podomní obchod bez povolení (§ 2) anebo na základě povolení již zaniklého;

2. kdo přenechá podomní knížku jinému k používání (§ 9);

3. kdo provozuje podomní obchod v jiném území, než pro které zní povolení (§ 8);

4. kdo opětovně nebo po delší dobu nedává si podomní knížku vidovati (§ 6);

5. podomní obchodník, který nosí zboží z podomního obchodu vyloučené, nebo takovým zbožím obchoduje (§ 10), současně budiž vysloveno propadnutí zboží;

6. kdo k prodeji nabízí nebo prodává ne pravé zlaté nebo stříbrné zboží, aniž by je označil jako nepravé;

7. kdo bez povolení (§§ 14, 18, odstavec 2., a § 31, odstavec 4.) používá při provozování podomního obchodu vozidel a soumarů v § 14 uvedených neb nosičů;

8. kdo provozuje podomní obchod zástupcem (§ 9, odstavec 1.), nebo používá při něm pomocníků (§ 18, odstavec 7.);

9. kdo provozuje podomní obchod v území (v kraji, obci), v němž z důvodů zdravotně policejních jest podomní obchod zakázán (§ 11);

10. kdo při provozování podomního obchodu uzavírá obchody splátkové (§ 13), nebo k takovým obchodům vybízí, nebo nabízí prospekty, vztahující se k prodeji předmětů, uvedených v § 10, odstavec 2., č. 1.;

11. kdo při provozování podomního obchodu podle ustanovení § 10, odstavec 3. a 4. neprodává zboží tam uvedené v původních neporušených obalech nebo přechovává je na místech zdravotně závadných.

(2) Při druhém nebo dalším potrestání pro některý z trestních činů sub 1. - 11. uvedených může mimo to býti vysloveno vyloučení z podomního obchodu na určitou nebo neurčitou dobu nebo ztráta povolení k podomnímu obchodu.

(3) Osoby, které byly již třikrát potrestány pro některý z trestních činů, uvedených v 1. odstavci č. 1., 2., 5., 6., 9., 10. a 11. mohou býti kromě pokuty odsouzeny k trestu vězení (uzamčení) nejdéle na jeden měsíc.

§ 20.

(1) Jiné v § 19. neuvedené přestupky tohoto zákona nebo předpisů na jeho základě vydaných trestají se pokutou do 300 Kč.

(2) Proti těm, kteří byli po druhé potrestáni pro přestupky v předchozím odstavci uvedené, může býti kromě toho vysloveno vyloučení z podomního obchodu na určitou dobu nebo ztráta povolení k podomnímu obchodu.

§ 21.

Za nedobytnou pokutu nastupuje náhradní trest vězení (uzamčení) podle velikosti zavinění, nesmí však býti delší jednoho měsíce.

§ 22.

Je-li čin, zakládající přestupek podle tohoto zákona, zároveň trestný soudem nebo finančním úřadem, provede úřad v § 27 jmenovaný trestní řízení, současně však o tom uvědomí příslušný trestní soud - jde-li o daňový nebo důchodkový přestupek, příslušný finanční úřad - a podle okolností případu učiní nutná opatření k zajištění nálezu, který by se na základě tohoto oznámení vydal.

§ 23.

(1) Zboží, které má s sebou v době spáchaného přestupku osoba provinivší se proti ustanovením tohoto zákona, ručí za uloženou pokutu.

(2) Při přestupcích ustanovení § 14 ručí za uloženou pokutu také soumaři, tažná zvířata, vozy a jiná v § 14 uvedená vozidla, pokud jejich zpeněžení jest z důvodů veterinárních přípustno.

(3) Pokuty, na něž bylo nalezeno v řízení podle tohoto zákona, jakož i částky získané prodejem propadlých předmětů, plynou po srážce výloh spojených se zachováním a prodejem zboží, po případě soumarů, tažných zvířat a vozidel do státní pokladny.

(4) Tímto ustanovením nejsou dotčeny předpisy důchodkové, podle nichž zboží, po případě částka získaná prodejem zboží, ručí v první řadě za poplatky a tresty důchodkové.

§ 24.

(1) Každý trestní nález budiž vyznačen v podomní knížce (§ 2) a oznámen úřadu, který podomní knížku vyhotovil (§ 27) a podle okolností případu také úřadu politickému a obecnímu úřadu rodiště provinilcova a budiž veden dotyčným úřadem v patrnosti.

(2) Po uplynutí tří let od zaplacení pokuty, případně odpykání trestu vězení (uzamčení) nebo promlčení vyměřeného trestu, buďtež trestní nálezy vyznačené v podomní knížce při prodloužení povolení k podomnímu obchodu (§ 7) vymazány, jestliže během této doby nedopustil se majitel podomní knížky nového přestupku tohoto zákona.

§ 25.

Nebylo-li do šesti měsíců od spáchaného trestního činu řízení trestní zahájeno, trestní čin se promlčuje.

HLAVA V.

Kdy zaniká povolení k podomnímu obchodu.

§ 26.

(1) Povolení k podomnímu obchodu zaniká, jestliže:

a) po udělení povolení vyskytne se, nebo dodatečně najevo vyjde některý z důvodů vylučujících uvedených v § 3;

b) osoba, které bylo povolení uděleno, nevyhovuje podmínkám § 2 nebo

c) sama, její manžel (manželka) nebo osoby, s ní podle ustanovení § 3, odstavec 2 příbuzné nebo sešvakřené, nabudou později oprávnění provozovati živnost se stálým stanovištěm nebo živnost trhoveckou;

d) byla vyslovena ztráta povolení k podomnímu obchodu ve smyslu §§ 19 a 20.

(2) V případech v 1. odstavci uvedených budiž zánik povolení prohlášen výrokem úřadu v § 27 vytčeného a podomní knížka budiž odňata.

HLAVA VI.

Úřady a řízení.

§ 27.

(1) Povolení k podomnímu obchodu (§ 2, odstavec 1. a § 4), prodloužení povolení (§ 7), povolení k omezenému provozování podomního obchodu (§ 12, odstavec 3.) a povolení k používání nosičů (§ 18) uděluje politický úřad prvé stolice, v jehož obvodu má žadatel (podomní obchodník) své bydliště. Tento úřad vydává také zákaz podle § 9, odstavec 8. a prohlašuje zánik povolení k podomnímu obchodu ve smyslu §§ 19, 20 a 26. Pouze v tom případě, když po udělení povolení vyskytne se, nebo dodatečně na jevo vyjde některý z důvodů vylučujících uvedených v 1. odstavci § 3, může zánik povolení prohlásiti také politický úřad prvé stolice, v jehož obvodě se osoby provinilé zdržují v době nastoupení trestu.

(2) Rozšířiti povolení k podomnímu obchodu na území jiného zemského svazu župního nebo na území Podkarpatské Rusi (§ 8) přísluší každému politickému úřadu prvé stolice území, na jehož obvod má býti povolení rozšířeno.

(3) Před udělením povolení k podomnímu obchodu v území pohraničním jest třeba vyžádati si souhlas příslušného úřadu finančního.

(4) Vidovati knížky podomní (§ 6) přísluší úřadům politickým prvé stolice, v území pohraničním musí býti podomní knížka ještě vidována příslušným úřadem finančním.

(5) K řízení trestnímu při přestupcích tohoto zákona jest povolán politický (státně-policejní) úřad prvé stolice, v jehož obvodě byl trestní čin spáchán.

§ 28.

Tam, kde jest již proveden zákon ze dne 29. února 1920, č. 126 Sb. z. a n. o zřízení župních a okresních úřadů v republice Československé, jest nutno v případě § 12, odstavec 2. slyšeti okresní výbor a v případech § 14 odstavec 2. a § 17, odstavec 2. a 3. župní zastupitelstvo.

§ 29.

Pro řízení podle tohoto zákona platí všeobecné předpisy o řízení před úřady politickými. Avšak z trestního nálezu ve druhé stolici potvrzeného nebo zmírněného, jakož i ze dvou souhlasných rozhodnutí a opatření není dalšího odvolání.

§ 30.

Nejvyšší stolicí ve věcech podomního obchodu jest ministerstvo průmyslu, obchodu a živností.

HLAVA VII.

Přechodná a závěrečná ustanovení.

§ 31.

(1) Osoby, které v době, kdy tento zákon nabude účinnosti, již podle předpisů dosud platných podomní obchod provozují, mohou jej provozovati nadále, i když nevyhovují náležitostem § 2, odstavec 2. sub b) a c), zachovávají však jinaká ustanovení tohoto zákona.

(2) Osoby, usedlé v obcích, ve kterých jest podle tohoto zákona podomní obchod zakázán a které v době účinnosti tohoto zákona mají již povolení k podomnímu obchodu, mohou s omezením vyznačeným v § 15 provozovati podomní obchod za podmínek předchozího odstavce nejen v obci bydliště (nebyl-li v této obci podomní obchod zakázán již podle dosavadních předpisů právních), nýbrž i v obcích jiných.

(3) Obyvatelům krajů a míst, kteří podle dosavadních předpisů používali určitých výhod při provozování podomního obchodu, pokud v době, kdy zákon tento nabude účinnosti, mají povolení k podomnímu obchodu, budiž toto povolení prodlouženo také v tom případě, když nevyhovují předpisům § 2 o stáří a když dotyčný kraj nebo místo nebyl zařazen mezi kraje a místa uvedená v § 17.

(4) Podomním obchodníkům, kteří dosud na základě povolení nebo zvláštních předpisů po užívali soumarů nebo vozidel uvedených v § 14, může býti toto povolení i nadále uděleno politickým úřadem druhé stolice území, ve kterém chtějí podomní obchod tímto způsobem provozovati, jestliže toho povaha zboží vyžaduje. Látky tkané (vyjímajíc plátno podomácku vyrobené), oděv a jeho součásti, prádlo, okrasné předměty vůbec, papír, kůže a krátké zboží všeho druhu jsou bezpodmínečně vyloučeny.

(5) Povolení používati dopravních prostředků v předchozím odstavci uvedených nemůže býti přeneseno na osoby jiné.

§ 32.

(1) Dokud župní zákon nebude proveden na celém území republiky Československé, vztahuje se povolení k podomnímu obchodu na obvod příslušného zemského úřadu politického, na Slovensku a Podkarpatské Rusi na obvod těchto území.

(2) V době v 1. odstavci uvedené může býti povolení k podomnímu obchodu rozšířeno na území jiného zemského úřadu politického nebo na území Slovenska a Podkarpatské Rusi. Rozšíření toto povoluje úřad politický prvé stolice území, na jehož obvod má býti povolení rozšířeno.

§ 33.

(1) Zákon tento nabývá účinnosti 6 měsíců po vyhlášení.

(2) Současně pozbývají platnosti všecky zákonné a jiné právní předpisy, které dosud upravovaly podomní obchod, zejména císařský patent ze dne 4. září 1852, č. 252 ř. z., kterým se vydává nový zákon o podomním obchodě, zákon ze dne 21. března 1883, č. 37 ř. z. o příslušnosti úřadů při přestupcích patentu o podomním obchodě a zákon ze dne 28. dubna 1895, č. 60 ř. z. o rozšíření nedělního klidu na provozování podomního obchodu. Na předpisech, upravujících daňovou povinnost živností podomních a kočovných, se tímto ustanovením ničeho nemění.

(3) Rovněž zůstávají tímto zákonem nedotčena ustanovení § 60, odstavec 2. živnostenského řádu a § 80, odstavec 2. živnostenského zákona pro území Slovenska a Podkarpatské Rusi.

§ 34.

Zákon tento provede ministr průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministry vnitra, financí, sociální péče a veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP