Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.

II. volební období. 1.zasedání.


98.

Naléhavá interpelace

poslanců Staňka, Udržala, Roudnického, Šamalíka, Tomáška, dra Meissnera, dra Frankeho, Zeminové, dra Kramáře, dra Lukavského, Horáka, Najmana a druhů

vládě

o maďarské aféře penězokazecké.

Aféra padělání bankovek cizího státu v Maďarsku za účasti význačných kruhů politických, úředních a společenských dotýká se našeho státu nejen proto, že falšovány byly také naše státovky, nýbrž pro její dalekosáhlý význam politický a její nebezpečí pro mír a klid střední Evropy, kterémuž nebezpečí zabráněno bylo jenom náhodným odhalením účastníků aféry v Holandsku.

Politický význam záležitosti jest dán záměry, které pachatelé sledovali. Bohužel právě v tomto směru posavadní průběh vyšetřování, pokud jest veřejnosti znám, nedovedl přinésti světlo úplné. Tolik ale jest nepochybno již nyní, že padělání peněz bylo součástí akce, jejíž cíle směřovaly přímo k rozvrácení dnešní politické organisace evropské. Sám ministerský předseda hr. Bethlen v prohlášení, které dne 19. ledna učinil v maďarské sněmovně, musil aféru uvésti v přímou souvislost se smýšlením a pokusy ne nepatrné části maďarské veřejnosti, které vyúsťují ve snahy o převrat mezinárodní a porušování převzatých závazků.

Pro československou veřejnost, která již po řadu let sledovala s nedůvěrou události v maďarském státě, jest nynější aféra smutným zadostiučiněním a jest tudíž odůvodněno, aby s naší strany byly položeny požadavky, které by účinně zabránily opakování těchto případů.

Pro stát československý má dnešní případ tím větší váhu, že byly v letech 1919 - 1922 padělány též bankovky československé. Souvislost dnešního případu s těmito předcházejícími zločiny jest dána již tím, že týž úřední aparát v čele se zemským policejním náčelníkem Nádossym, jehož spoluvina na přítomné aféře přivedla již představitele tohoto úředního aparátu do vězení, byl povolán působiti v minulých letech na vyšetřování případu československého. Případ obnovy trestního řízení jest tím nesporněji dán. Tato obnova jeví se pak v případě falšování bankovek československých tím více na místě, že náš stát neměl během těchto minulých afér možnosti, spolupůsobiti svými orgány s orgány maďarskými na jich vyšetřování a tak ztížiti pokusy o jich zatajení. Jest tudíž dostatečně odůvodněno v zájmu trestní péče a na ochranu porušení statků, aby v souvislosti s aférou bylo vrženo nové a tentokráte též plné světlo na falšování čsl. bankovek z minulých dob, zejména pokud se týče chování se rakouských úřadů ve falšování našich bankovek, které bylo prováděno na území rakouském. Ale nám musí jíti o ochranu pro budoucnost. V tom směru má ČSR. bez ohledu na předchozí případ padělání svých bankovek stejně jako kterýkoliv jiný stát zájem, aby se stala účinná opatření, vylučující libovůli orgánů státu, jemuž pachatelé přísluší, když se ukázalo, že tyto státní orgány mohou státi přímo ve službách zločinu. Jelikož Společnost Národů jest povolána budovati součinnost mezistátní, jest vhodno jí postaviti tento úkol, kterým bude zamezeno, by politicky rozvrácené poměry jednoho státu mohly otřásti základy styků mezinárodních.

Úkoly, které ukládá přítomný případ, nevyplývají však jen z jeho stránky trestní, ale právě i z politického pozadí a pohnutek zločinu. Toto obé svědčí o tak pathologickém stavu veřejného mínění vedoucí společenské třídy maďarské, že jeví se potřeba rozšířiti nynější garancie mírové organisace středoevropské o nové a účinnější. Maďarsko, ač poukazuje při nejrůznějších příležitostech, že plní převzaté závazky, jest naplněno snahou závazky ty znemožniti každým způsobem, nevystříhajíc se ani sprostých zločinů. Proti tomu všemu nezbývá, než aby v duchu mírových ideí Společnosti Národů byly vybudovány další a nové záruky pro ochranu míru. Jestliže se od konce války ukázalo žádoucno, ba nezbytno, pokračovati v západní Evropě ve vybudování mírové organisace, jest tím nutnější, aby též střední a východní Evropa byla podobným způsobem ochráněna před vlivy pathologického politického prostředí.

Politické strany vládní většiny vycházejíce z uvedených předpokladů, mají péči jak o poškozené zájmy státu československého, tak o stabilitu mírového stavu ve střední Evropě, tak posléze o to, aby sily reakce neohrožovaly dílo demokracie v těchto oblastech a proto vznáší na vládu republiky Československé tento dotaz:

1. Jaké kroky zamýšlí podniknouti vláda, aby došlo k obnově trestního řízení pro padělání československých bankovek maďarskými pachateli v minulých letech?

2. Co hodlá zaříditi, aby mezistátní součinnost trestní při potírání zločinu padělání státní měny byla zdokonalena, a zdali v tomto směru jest jmenovitě ochotna podniknouti nezbytné kroky u Společnosti Národů?

3. Zdali uvažuje o nových garanciích, které ochrana míru ve střední Evropě vyžaduje měrou větší než v Evropě západní, kteréžto garancie, přijaty všemi zúčastněnými státy a v prvé řadě však Maďarskem, byly by jedině s to, zameziti opakování zločinných útoků na dílo míru Versailleského a Trianonského?

V Praze dne 9. února 1926.

Staněk, Udržal, Roudnický, Šamalík, Tomášek, dr. Meissner, dr. Franke, Zeminová, dr. Kramář, dr. Lukavský, Horák, Najman,

Sedláček, Fr. Navrátil, Procházka, inž. Záhorský, dr. Chvalkovský, dr. inž. Botto, dr. Blaho, Mašata, Bradáč, Stivín, Hampl.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP