Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.

II. volební období.
1. zasedání.

103.

Návrh

poslanců Fr. Staňka, Bradáče, dra inž. Botto, Mašaty a spol.,

aby urychleně provedena byla ustanovení II. hlavy zákona ze dne 15. října 1925, č. 227 Sb. z. a n. o státní pomoci při živelních pohromách 1925 a o opatření k zamezení škod při živelních pohromách v budoucnosti.

Počátkem letošního roku způsobeny byly na mnoha místech živelními pohromami ohromné škody; tak v Čechách zvláště řeka Labe s přítoky Úpou a Metují, pak řeka Orlice se svými přítoky způsobily na územích, jimiž protékají, mnoho a mnoho škod. Ohromné záplavy na Hradecku, Pardubicku, Přeloučsku, Chlumecku a Poděbradsku měly pro mnohé tamní obce přímo katastrofální následky.

Podobně tomu bylo i na Moravě; dolní toky Moravy a Dyje rozvodnily se počátkem tohoto roku netušenou měrou, zatopily přilehlá území ve výměře mnoha tisíc hektarů, hlavně mezi Rohatcem a Sekulemi a způsobily opětně ohromné škody, jdoucí do statisíců roztrháním silnice Lanžhot-Brocko a Moravská Nová Ves-Kopčany na mnoha místech a poškozením nedokončených regulačních prací na dolní Kyjovce v katastrech obcí Lanžhot, Kostice, Tvrdonice a Týnec.

Rovněž ze Slovenska hlášeny jsou letos opětně škody způsobené živelními pohromami.

Takovéto úkazy, kdy voda jako dravý živel způsobuje škody nesmírného dosahu, ba nenahraditelné, objevuji se v posledních dvou letech příliš často a to zpravidla s účinky katastrofálními pro postižené kraje.

Poněvadž jest všeobecně uznáváno, že důsledky živelních pohrom lze nejúčinněji omeziti provedením úpravy vodních toků, usneslo se Národní shromáždění ve II. hlavě zákona ze dne 15. října 1925, č. 22 Sb. z. a n. na opatřeních k zamezení škod při živelních pohromách.

Dle prováděného nařízení ze dne 22. prosince 1925, č. 2:6 Sb. z. a n. vydaného ke svrchu citovanému zákonu, zřízena byla pro oblast republiky Československé státní vodohospodářská rada, jakožto poradní sbor ministerstva veřejných prací a zemědělství při sestavování a provádění stavebního programu pro provádění soustavné úpravy vodních toků k zamezení povodňových škod a k hospodářskému využití vodstva.

Podrobné předpisy o složení a působností státní vodohospodářské rady dosud vydány nebyly; rovněž tak nebyl dosud zřízen zvláštní fond na úhradu nákladů; vzešlých akcí podle ustanovení § 6 shora uvedeného zákona ze dne 15. října 1925, č. 227. Sb. z. a n.

Poněvadž provedení těchto akcí jest velmi naléhavé, nemá-li obyvatelstvo poblíž neregulovaných vodních toků býti vysazeno při každé povodni nesmírným škodám a útrapám, navrhují podepsaní:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, by neprodleně přikročila k provádění ustanovení II. hlavy zákona z 15. října 1925; č. 227 Sb. z. a n. zřízením zvláštního fondu v § 6 cit. zák. naznačeného a provedením ustanovení §§ 12 a 13 vlád. nař. z 22. prosince 1925, č. 266 Sb. z. a n.

Finanční zatížení návrhem tímto nevznikne; po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru iniciativnímu a pak zemědělskému.

V Praze dne 4. února 1926.

Staněk, Bradáč, dr. inž. Botto, Mašata, Chlebounová, Udržal, dr. Chvalkovský, inž. Hrdina, Prokůpek, dr. Blaho, Beran, Branecký, dr. Králík, dr. Černý, inž. Černý, dr. Hnídek, Křemen, Nejezchleb-Marcha; Petrovič, dr. Slávik, dr. Štefánek, Vencl, Malík, Molík, Dubický.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP