Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.

II. volební období.
1. zasedání.

124.

Zpráva

výboru zahraničního

a výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností

o vládním návrhu (tisk 19),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění

úmluva mezi Československem a Polskem o usnadnění pohraničního styku, sjednaná v Praze dne 30. května 125.

I.

Aby umožněny byly styky mezi obyvatelstvem ležícím v pohraničních obcích Těšínska jak na straně Československé, tak i na straně Polské, které v denním životě objevují se nezbytnými a aby toto obyvatelstvo v pohraničním pásmu snáze mohlo hranice přestupovati, když toho žádá jeho materielní zájem pro nerušené provozování živnosti, pro výkon hospodářských prací na hospodářstvích hranicí přeťatých a rozdělených, při provozování praxe lékařů, zvěrolékařů, poradních asistentek, dále, aby umožněn byl přestup žáků k návštěvě škol na druhé straně hranice, jakož aby i duchovní mohli bez překážek obstarávati duchovní správu za hranicemi anebo aby i hasičským sborům byla dána možnost v případu požáru poskytnouti záchranné práce blízkým sousedům na druhé straně hranic, uzavřena byla 30, května 1925 mezi zástupci vlády Československé republiky ministrem J. Dvořáčkem, drem Gust. Schönbachem na straně jedné a zástupci republiky Polské drem Walery Goetelem a Jerzym Bogoryam Kurzenieckim na straně druhé tato prozatímní smlouva, jejíž ratifikace má nastati 14 dnů ode dne výměny ratifikačních listin.

Úmluva tato obsahuje 34 články, pojednávající o celé této materii.

§ 1 mluví o pohraničním pásmu okresů po obou stranách hranice, kterážto šíře nemá přesahovati 15 km na každé straně, může však přesahovati i těchto 15 km. O které obce tohoto pohraničního pásma leží, má býti nejvhodnějším způsobem oznámeno.

§ 2 mluví o osobách usedlých v pohraničním pásmu, jimž mohou býti propustky ať již jednorázové anebo propustky trvalé nebo dokonce propustky hospodářské vystaveny.

§ 4 vytyčuje, k čemu opravňuje přepustka majitele, t. j. k přestupu hranice na ustanovených přechodných místech pěšky nebo koňmo, v povozech neb automobilu. Úřad vydávající propustku, je povinen zpraviti o tom úřady druhé smluvní strany.

Dle článku 5. propustky vydávají se se strany polské správními úřady prvé stolice, se strany české správními úřady I. stolice nebo bezpečnostními úřady I. stolice.

§ 6 pojednává o jednorázových propustkách s platností nejvýše 14tidenní, kdežto § 7 vytyčuje, za jakých podmínek vydávají se propustky s platností 6timěsíční určitým osobám.

§§ 8-13 pojednávají o propustkách hospodářských, t. j. o oněch, které se vystavují osobám, majícím pozemky na druhé straně za hranicemi, anebo jejich zaměstnancům a jiným lidem v jejich hospodářství zaměstnaným.

§ 15 pojednává o možnostech přejíždění hasičů a důlní stráže v určitých potřebách za hranice.

Paragrafy další 17tým počínaje mluví o úlevách, jež mohou býti poskytovány v malém styku při překročení hranic. Vypočítávají možnost přenášení předmětů jsou-li zachovávány celní předpisy aneb běží-li o pícniny pro dobytek sklízené na polnostech dotyčného majitele za hranicí.

Přiznání zvláštních úlev osobních neb věcných v pohraničním pásmu jest vyhrazeno dohodě příslušných úřadů obou smluvních stran.

Zahraniční výbor činí tento návrh:

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s Úmluvou mezi Československem a Polskem o usnadnění pohraničního styku, sjednanou v Praze dne 30. května 1925 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 14. listopadu 1925, č. 238 Sb. z. a n.

V Praze dne 24. února 1926.

Předseda:
Zpravodaj:
Tomášek, v. r.
Prokeš, v. r.

II.

Úmluvou sjednanou dne 30. května 1925 mezi Československem a Polskem má se usnadniti pohraniční styk obyvatelstva obou států a umožniti hospodářský život na území, nově stanovenými hranicemi rozděleném.

Pro přestup hranic na místo pasu budou vydávány propustky k tomu účelu zvlášť upravené, aby zabezpečeno bylo obyvatelstvu v pohraničním pásmu nerušené provozování živnosti, výkon hospodářských prací na hospodářstvích hranicí přeťatých a rozdělených, provozování pralese lékařů, zvěrolékařů a porodních asistentek; dále umožňuj e se přestup žákům k návštěvě škol atd.

Pamatováno jest i na případy požárů a jiných nehod tím, že se dává možnost rychlého zásahu záchranným sborům.

Živnostenský výbor ve schůzi dne 25. února projednal tuto sjednanou úmluvu a doporučuje poslanecké sněmovně její schválení.

V Praze dne 25. února 1926.

Předseda:
Zpravodaj:
F. Pechman, v. r.
J. Chalupník, v. r.

Resoluce.

Vláda se vybízí, aby působila mezistátními dohodami k dalšímu zjednodušení mezinárodního obchodního styku. Pasová visa možno zejména zrušiti v těch případech, kdy obchodní cestující a jiní činitelé obchodu a průmyslu zprostředkují vzájemný hospodářský život.

Pasy nechť mají stejný mezinárodní typ a jsou vydávány nejméně na dobu 2 let. Dosavadní předpisy o vydávání pasů buďtež revidovány. Předkládání spousty dokumentů a požadavek stvrzenky berních úřadů jsou zařízení, neodpovídající výše vytčeným zásadám, a je třeba je odstraniti. Celní formality, spojené s odbavováním vzorkovnic obchodních zástupců, zatěžuje zbytečně rychlý postup na hranicích. Mezinárodní legitimace pro obchodní zástupce mohly by nahraditi přežité formality.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP