Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.

II. volební období.
1. zasedání.

133.

Zprava

výboru imunitního

o žádosti krajského soudu v Moravské Ostravě za souhlas s trestním stíháním posl. Františka Ostrého pro přečin proti bezpečnosti cti, spáchaný tiskem.

V časopise ťSamostatnostŤ, vydávaném živnosten.-obchodnickou stranou středostavovskou pro východní Moravu a Slezsko, vycházejícím v Moravské Ostravě, otištěn byl v čísle 47 ze dne 13. listopadu 1925 článek pod titulem: ťJak byl rozdělen korupční tiskový fond.Ť V tomto článku obviněny jsou některé české politické strany, mezi nimi také československá sociálně demokratická strana dělnická, že přijaly z tohoto korupčního tiskového fondu tyto obnosy:

Československá strana republikánská 4,340.000 Kč, Československá soc. dem. strana dělnická 2,560.000 Kč, Československá strana socialistická 5,230.000 Kč, Československá strana národně demokratická 1,180.000 Kč, Československá strana lidová 560.000 Kč, Slovenská strana ľudová 3,480.000 Kč.

Výkonný výbor Československé soc. demokratické strany dělnické v Praze, Hybernská 7, resp. jeho legitimované představenstvo, zastoupené předsedou strany poslancem Ant. Hamplem a dalšími osmi členy tohoto představenstva, podali jménem Československé sociálně demokratické strany dělnické, která uvedeným obviněním nařknuta byla z opovržlivého a nečestného jednáni, z korupčnictví a braní úplatků trestní oznámení proti zodpovědnému redaktoru časopisu, který zprávu přinesl, p. J. Borůvkovi v Mor. Ostravě.

Trestní oznámení stalo se 18. prosince 1925. Dne 5. ledna 1926 oznámil zodpovědný redaktor ťSamostatnostiŤ pan Borůvka k vyzvání krajského tiskového soudu v Mor. Ostravě, že pisatelem článku ťJak byl rozdělen korupční tiskový fondŤ, jest pan tajemník Frant. Ostrý, který mezi tím byl na program živnostensko-obchodnické strany středostavovské zvolen poslancem.

Aby zjištěný pisatel hanlivé zprávy mohl býti ve smyslu podané žaloby stíhán, podal krajský soud v Mor. Ostravě poslanecké sněmovně žádost za vydání poslance Frant. Ostrého pro přečin proti bezpečnosti cti.

Poslanec Fr. Ostrý autorství žalovaného článku plně přiznává. Původně nabídl mimosoudní vyrovnání. Nedošlo však k dohodě a jest ochoten prováděti o svém tvrzení důkaz pravdy.

Imunitní výbor navrhuje proto poslanecké sněmovně, aby poslanec František Ostrý v tomto případě k trestnímu stíhání vydán byl.

V Praze dne 26. února 1926.

Vilém Votruba, v. r.,
Alois Kříž, v. r.,
předseda.
zpravodaj.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP