Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.

II. volební období.
1. zasedání.

145.

Návrh

poslance Netolického, Srby, Adámka, Pekárka, inž. Nováka a druhů

ohledně rychlé pomoci krajům v povodí Labe na českém východě živelní povodní poškozeným.

Náhlým rozvodněním Labe 31. prosince 1925 byl postižen kraj u Pardubic do takové míry že jedině pomoc státu může poškozeným majitelům půdy umožniti další hospodaření a náležitá úprava toku zabezpečiti je před pohromami příštími.

Počátek těchto pohrom možno pozorovali zvláště od obce Kunětice u Pardubic, kde tok Labe, dosud neupravený, je klikatý, pravý břeh nižší a příval vod z regulovaného toku horního rozlil se do krajiny zaplavil a ničil vše. Sebral a odnesl nejen prsť ale i mrvu a osení. Protrhl ochranně hráze a materiál z ní a z polí nanesl někde na 1 m vysoko. Z polí úrodná prsť je odnesena a některá luka nánosem zničena. Nános na mnohých místech je tak vysoký, že majitelé tě půdy nemohou se ani odvážiti ohromně to množství naplaveniny odstraniti.

Materiál záchranných hrází navršen na polích, takže některým zemědělcům zpustošena a zničena byla všechna půda, jíž ku své obživě používali. U jiných dlouhodobá práce na úpravě pozemků zmařena ba z polí učiněna jezera a bez vydatně podpory nemohou býti rekultivována a upravena.

K zabránění těchto pohrom pro dobu příští je nutno regulovati tok Labe v těchto místech, odstraniti klikatiny a upraviti tok, aby pojmouti mohl celé to množství vod, které regulovanou částí horního toku labského rychleji přitéká. Částečně opravy nestačí a jsou zbytečně. Možno to pozorovati u Kunětic a Brozan Upraveně části břehu jsou zničeny a voda vyhloubila břeh až někde na 2-3 metry.

Vodohospodářští zájemníci župy pardubické na schůzi 31. ledna t r. konané v Pardubicích usnesli se na radě nutných požadavků, na něž vládu upozorňujeme.

Nynější pozvolně regulační práce nestačí zabrániti hrozícímu nebezpečí každoročnímu. Připojujeme se v tě příčině k návrhu tisk č. 105 tykajícímu se Hradce Králově.

Navrhujeme:

1 Vládě se ukládá, aby ihned provedla setření škod a odhad jejich počínaje obcí Kuněticemi u Pardubic až po Přelouč a povolila příslušné prostředky na náhradu poškozeným.

2. Vládě se ukládá, aby starala se o rychlejší provedení vodohospodářských prací ve smyslu zákona č. 227 z r. 1925 tím způsobem, že bude uzavřena co nejvyšší zápůjčka, jejíhož výnosu se k provedení vodohospodářských prací použije a z položky ročních 50 mil. Kč citovaným zákonem povolené se výpůjčka tato zúročí a zamortisuje.

3. Vládě se ukládá, aby zvláště povodí Labe v obvodu župy pardubické co nejdříve zregulovala a tak nebezpečí příštích pohrom zamezila.

Finanční zatížení návrhem tímto nevznikne Po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru zemědělskému a rozpočtovému.

V Praze, dne 22. února 1926.

Netolický, Srba, Adámek, Pekárek, inž. Novák, Karpíšková, Koudelka, R. Chalupa, Tomášek, dr Matoušek, Kaňourek, David, Krejčí Lanc, Pechmanová, dr Lukavský, dr Novák, Laube, Trnobranský, dr Franke, Zeminová, Petrovický, Slavíček, Fr. Navrátil, Ježek, Buříval, Šamalík, Stanislav, Votruba, dr Daněk.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP