Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.

II. volební období.
1. zasedání.

149.

Zpráva

výboru zahraničního

a výboru pro záležitosti obchodu, průmyslu a živností

o vládním návrhu (tisk 17),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění

k dodatečnému souhlasu prozatímní obchodní úmluva (modus vivendi) a k projevení souhlasu obchodní úmluva mezi republikou Československou a Španělskem, sjednaná v Madridě dne 29. července 1925 a uvedená v prozatímní platnost ve formě prozatímní obchodní úmluvy vládní vyhláškou ze dne 27. října 1925, č. 216 Sb. z. a n.

I.

Zahraniční výbor ve schůzi dne 3. března 1926 po referátu posl. V. Myslivce vyslovil s ujednanou úmluvou souhlas a doporučuje ji poslanecké sněmovně k schválení.

V Praze dne 3. března 1926.

Předseda:
Zpravodaj:
Frant. Tomášek, v. r.
Václav Myslivec, v. r.

II.

Dosavadní obchodní spojení mezi republikou Československou a Španělskem byla upravena prozatímní obchodní dohodou z 19. listopadu 1921, sjednanou v Madridu výměnou not a uvedenou v platnost 19, ledna 1922. Zavedením valutního koeficientu ve Španělsku 29. května 1922 bylo zboží československé podrobeno celní přirážce 62-70%, čímž vývoz náš byl ohrožen. Mimo to některým státům povolilo španělsko snížení sazeb na určitý počet druhů dovezeného zboží.

Za účelem docíliti podobných výhod podnikla vláda naše veškeré diplomatické kroky. Výsledkem bylo dlouhé jednání, které končilo obchodní úmluvou, obsahující 9 článků, závěrečný protokol a 2 seznamy celních slev. Republika Československá přiznává jí Španělsku kromě zacházení podle zásady nejvyšších výhod, také aplikaci celních úlev na vína, jež byly poskytnuty Francii a Italu a další celní slevy na několik specielně španělských druhů zboží, jako mandarínky, hrozny z Almerie, banány, sardinky v čistém oleji, korkové zátky a p.

Naproti tomu zrušuje Španělsko pro naše zboží valutní přirážku, a mimo to nám poskytuje slevy sazeb II. sloupce celního tarifu na 30 tarifních čísel, zajímajících převážně náš export, a to hlavně z oboru skla, porculánu, strojů a přístrojů, zboží kovového, knoflikářského, hračkářského a kartáčnického.

Článkem 7. rozšiřuje se zásada nejvyšších výhod oboustranně na cla a dávky vývozní, na normální zákazy a omezení vývozu a dovozu, na transit a uskladňování zboží, celní formality, místní a přístavní dávky, jakož i na režim obch. cestujících a jejich vzorků.

Výbor pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností, pojednav o podmínkách této smlouvy, uznává její důležitost i prospěšnost a navrhuje poslanecké sněmovně, aby navrhovanému usnesení dostalo se ústavního schválení.

V Praze dne 25. února 1926.

Předseda:
Zpravodaj:
Fr. Pechman, v. r.
Jos. Netolický, v. r.

Návrh schvalovacího usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé dodatečně projevuje souhlas s prozatímní obchodní úmluvou (modus vivendi) a souhlasí s obchodní úmluvou mezi republikou Československou a Španělskem, sjednanou v Madridě dne 29. července 1925.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP