Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.

II. volební období.
1. zasedání.

153.

Zpráva

výboru zemědělského

o usnesení senátu (tisk 7) Národního shromáždění republiky Československé

o vládním návrhu zákona (tisk sen. 2238 a 2268)

o další obnově prozatímního vnuceného pachtu.

Prozatímní vnucený pacht podle § 63 zákona přídělového obnoven byl (prodloužen) zákonem 'ze dne 13. července 1922, č. 214 Sb. z. a n. Důvody k citované osnově jsou obsaženy ve vládním návrhu č. t. 3695 z r. 1922 a ve zprávě výboru zemědělského č. t. 3742.

Prozatímní vnucený pacht počal nejdříve 17. února 1920. Pravomoc Státního pozemkového úřadu omezena byla zákonem přídělovým do konce r. 1920. Nařízeními vlády ze dne 19. listopadu 1920, č. 623 Sb. z. a n. a ze dne 17. prosince 1920, č. 665 Sb. z. a n. prodloužena pravomoc Státního pozemkového úřadu na rok 1921, pokud běží o legionáře a Slovensko a Podkarpatskou Rus.

V Čechách, na Moravě a ve Slezsku akce prozatímního vnuceného pachtu provedena byla již během r. 1920, na Slovensku však teprve v r. 1921.

Obnova prozatímního vnuceného pachtu podle zákona 214/1922 způsobila, že pacht prodloužený na úhrnnou dobu šesti let končí různě v době od 17. února 1926 do 31. prosince 1927.

Pozemková reforma na zabrané pudě zemědělské v Čechách, na Moravě a ve Slezsku bude z největší části již po žních 1926 dokončena a tím také likvidována otázka vnucených pachtů. Potřeba prodloužiti tyto pachty jeví se v těchto zemích u malého počtu případů, kde pacht končí na počátku r. 1926, aniž by do té doby byla provedena pozemková reforma. V těchto případech dlužno zjednati pořádek a v zájmu nerušené zemědělské výroby zajistiti pachtýře, aby mohl vykonati polní práce pro sklizeň r. 1926.

Provedení pozemkové reformy na Slovensku a Podkarpatské Rusi vyžádá si ještě nejméně doby dvou let a nutno již proto zákonné opatření, aby zavčas prozatímní vnucené pachty byly obnoveny a zajištěn byl klid, potřebný k provedení pozemkové reformy.

Při první obnově pachtu podle zákona 214/1922 počítáno bylo s půdou, již by uvolnili pachtýři z důvodu, že nehodlají pachtovaného pozemku nadále podržeti. Tohoto ustanovení bylo zapotřebí ještě r. 1922 a v letech následujících, nikoliv však nyní, kdy z velké části pozemková reforma jest již provedena nebo v nejbližší době bude dokončena.

Senát Nár. shromáždění učinil usnášení o vládním návrhu a zemědělský výbor usnesl se doporučiti plenu poslanecké sněmovny Nár. shromáždění přijetí připojené osnovy (tisk č. 7, I. zasedání, II. vol. období) senátu v nezměněném textu, s připojením resoluce, která ku konci následuje.

Zákon

ze dne...................

o další obnově prozatímního vnuceného pachtu.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Pacht (podpacht) pozemků zabraných státem podle zákona ze dne 16. dubna 1919, č. 215 Sb. z. a n. (zákona táborového), uzavřený na základě § 63 zákona ze dne 30. ledna 1920, č. 81 Sb. z. a n. (zákona přídělového), obnovuje se na další dobu pachtovní v Čechách, na Moravě a ve Slezsku do konce hospodářského roku 1926, na Slovensku a v Podkarpatské Rusi do konce hospodářského roku 1929 i proti vůli propachtovatele (vlastníka, pachtýře).

§ 2.

Z obnovy pachtu jsou vyloučeny pachty (podpachty) na pozemcích, jež podle § 11 zákona táborového nebo § 20 zákona přídělového propuštěny byly ze záboru.

§ 3.

Pro obnovený pacht platí podmínky dosavadního pachtu.

§ 4.

Nehodlá-li pachtýř pachtovaného pozemku nadále podržeti, jest povinen učiniti o tom nejpozději dva měsíce před ukončením pachtu oznámení propachtovateli, jinak se má za to, že trvá na obnově pachtu podlé tohoto zákona.

§ 5.

Propachtovatel jest povinen vykázati se pachtýřům potvrzením Státního pozemkového úřadu o tom, že obnova pachtu podle § 2 nenastává.

§ 6.

(1) Předpisy zákona náhradového o výpovědi osobám hospodařícím zůstávají nedotčeny i v případech obnovy pachtu podle tohoto zákona.

(2) K obnově pachtu podle § 1 není třeba souhlasu Státního pozemkového úřadu ani jiného dozorčího orgánu.

§ 7.

Tento zákon působí ode dne vyhlášení. Provésti jej ukládá se všem členům vlády.

Resoluce zemědělského výboru.

Vzhledem k § 5 t. z. nechť vláda uloží St. Pozemkovému úřadu, aby ihned zpravil vlastníky pozemků propuštěných ze záboru (viz § 2 t. z.) a zpráva tato budiž pokládána za průkaz dle § 5.

V Praze dne 4. března 1926.

Adolf Prokůpek v. r.
Nejezchleb-Marcha v. r.
předseda.
zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP