Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.

II. volební období.
1. zasedání.

162.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti krajského soudu v Olomouci ze dne 19. prosince 1925, čís. Tk XII 2216/25 za souhlas s trestním stiháním poslance Vítězslava Mikulíčka pro zločin podle § 15, číslo 3 zákona na ochranu republiky, zločin podle § 122 b) trest. zákona, přečin podle § 303 trest. zákona, přestupek podle § 487, § 491 trest. zákona a přestupek podle § 488 trest. zákona.

Dle relace okresní politické správy v Přerově konal se dne 2. srpna 1925 na náměstí v Kojetíně tábor lidu komunistické strany, na němž o hospodářské a politické situaci, boji koaličních stran proti Římu a úkolech komunistické strany promluvil poslanec Vítězslav Mikulíček za účasti asi 500 osob. Poslanec V. Mikulíček použil této příležitosti ku propagování protivojenského programu strany komunistické a měl se tu dopustiti zločinu podle § 15, čís. 3 zákona na ochranu republiky; v druhé části své řeči měl se dopustiti zločinu rušení náboženství podle § 122b tr. zák. a urážky církve podle § 303 tr. zák. a konečně urážky četnictva a vlády Čsl. republiky (§§ 487, 491 a 488 tr. zák.).

Krajský soud v Olomouci žádá poslaneckou sněmovnu za souhlas ku stíhání poslance Vítězslava Mikulíčka pro delikty shora uvedené.

Imunitní výbor zjistiv ze spisů jednotlivé výroky, nabyl přesvědčení, že poslanec V. Mikulíček použil ve své řeči terminologie jemu vlastní, aniž by svou řečí byl vzbudil nějakého zvláštního dojmu nebo rozruchu ve sporém posluchačstvu. Má tedy imunitní výbor za to, že poslanec Vítězslav Mikulíček toliko formou, nikoliv však obsahem vybočil z rámce obvyklé kritiky oposice, a navrhuje poslanecké sněmovně, aby poslanec Vítězslav Mikulíček k trestnímu stíhání vydán nebyl.

V Praze dne 10. března 1926.

Vilém Votruba, v. r.,
Karel Riedl, v. r.,
předseda.
zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP