Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.
II. volební období. 2. zasedání.

221.

Návrh

poslance J. Dubického B. Bradáče, dra Chvalkovského, inž. Hrdiny a druhů na urychlené provedení meliorací na t. zv. blatech Křineckých a Poděbradských.

Nezměrné škody způsobeny byly zemědělství od dávných dob na okrese nymburském v pásmu tak zv. ťKřineckých BlatŤ. Poměrně nepatrná říčka Blatnice rozvodňuje se do daleka, do široka a poněvadž vody nemají žádný spád do Ronovky a Mrliny, je celý kraj rok od roku zatopena hospodářsky devastován. Často je pod vodou celá obilní úroda - veliké komplexy půdy, jinak vysoce bonitní, leží úplně ladem. Tím přichází o možnost hospodářského zvelebení zemědělci ze 13 obcí a neméně i stát, neboť ztrácí se ročně 100 vagónů obílí, která na zatopených parcelách mohlo by býti vypěstováno.

Aby mohl býti poznán dosah akce, směřující k provedení meliorací, je nutno podati přehled celkové situace této záležitosti.

I. Za účelem odvodnění zbahnělých pozemků založeno bylo v roce 1909 vodní družstvo tak zv. ťKřineckých BlatŤ, zaujímající rozsáhlý komplex pozemků v poloze mezi Novým Dvorem ve směru severním až po Mcely a od Křince ve směru západním až po Loučen. Oficielní název podniku však, pod kterým byl úředně projednáván zní: ťVodní družstvo pro úpravu Ronovky a Blatnice se sídlem v Bošíně.Ť

Na meliorační úpravě tohoto rozsáhlého území interesováno jest zcela neb z částí celkem 12 katastrálních obcí. Povodím náleží zmíněná oblast dvěma vodotečím, jak již sám název vodního družstva svědčí, a sice povodí Blatnice, zvané Křinecké, v rozsahu 34 km2 a povodí Ronovky v rozsahu 27 km2. Hlavním recipientem vodním pro zmíněné úpravy vodní jest řeka Mrlina, upravená v létech 90tých vodním společenstvem pro úpravu Mrliny a přítoků v Nymburce.

K odstranění desolátních poměrů vodohospodářských, jimiž oblast tato bývá každoročně téměř postižena, vypracován byl meliorační projekt, který byl v roce 1914 za účastí zástupců úřadů subvenčních namístě v ohledu technickém přezkoušen a v listopadu 1923 vodoprávně projednán.

Projektovanými úpravami hlavních toků i přítoků docíliti se má jednak neškodné svedení obyčejných velkých vod letních,jednak a to hlavně získání umělého odpadu pro vodu povrchovou ze značných postranních oblastí za účelem umožnění odvodnění rozsáhlých přilehlých pozemků, jež trpí neustálým zbahňováním. Rozsah do zájmu regulačního zabraných pozemků obnáší 1200 ha, kdežto k soustavnému odvodnění přihlášené pozemky podle výsledku řízení vodoprávního činí okr. 900 ha. Výměra tato bude však pravděpodobně dodatečnými přihláškami rozšířena, zejména o pozemky velkostatků, které následkem pozemkové reformy přešly v držení drobných zemědělců, čímž pominul předpoklad pro vyloučení jich ze subvencování.

Hlavní příčinou zbahnělého stavu pozemků v řečeně oblasti jest neupravenost toku a zcela nepatrný spád 0.2‰ (promille) říčky Blatnice Křinecké, která ústí do vysokopoloženého mlýnského náhonu zvaného ťTrnávkyŤ mezi Lečí a mlýnem Rozpakovským. K docílení umělého spádu jest třeba podvedení tohoto toku Blatnice pod jmenovaný mlýnský náhon a vyústěním do regulované spodní části Ronovky u mlýna Rozpakovského. Vytvoření umělého spádu pro počáteční tratě jak Ronovky, tak zejména Blatnice při nepatrném územním sklonu a velikých počátečních hloubkách vyžadovati bude mimořádných nákladů. Mimo to dříve než přikročeno býti může k provádění podniku jest nutna readaptace Mrliny z důvodů, že stávající průtočný profil nestačí pro odvedení přírůstku vody přívalové z ťKřineckých BlatŤ, který stanoven množstvím 10 m3 za 1 vteřinu.

Náklad na provedení předmětného podniku včetně odhadnutého nákladu na readaptaci Mrliny podle nyní obvyklých cen práce a materiálu stanovití možno přibližně dříve než sestaven bude rozpočet těchto prací podle výsledků úředních řízení na Kč 7,800.000, z nichž připadlo by na odvodnění drenážní as 3,600.000 Kč a na regulaci s příslušnými odpady as 4,200.000 Kč. Nepoměr nákladu regulačního více méně nerentabilního oproti vlastnímu nákladu prací melioračních jest všeobecně znám a uznáván a jest patrně příčinou oddalování provedení podniku národohospodářsky tak důležitého.

Jelikož projektovanou změnou toku Blatnice, která v budoucnosti ústiti má do Ronovky a s touto společně do Mrliny, místo do mlýnského náhonu ťTrnávkyŤ odnímá se určitě quantum vody mlýnskému náhonu, na něž zákonitý nárok mají majitelé níže položených mlýnů v Rozpakově a v Drahu u Šlotavy jako držitelé vodního práva, podali tito, - nespokojení jsouce s výší úředně vyměřené náhrady - odvolání proti vodoprávnímu výměru k zemské správě politické, o které dosud nebylo rozhodnuto. Tím také další úřední jednání o projektu ocitlo se ve stadiu stagnace.

II. Poslední dobou v důsledku provedení pozemkové reformy na velkostatku Poděbradském vznikl přispěním S. P. Ú. záměr, odvodniti těž tak zv. ťPoděbradská BlataŤ, t. j. rozsáhlé nížinné území, ležící v okruhu obcí Rašovice, Kouty, Pátek, Okřínek, Senice, Ostrov, Úmyslovice se dvorem BlatoŤ.

Příslušné vodní družstvo jíž bylo sestaveno pod názvem ťVodní družstvo pro odvodnění Poděbradských Blat se sídlem v KoutechŤ a zadalo již vypracování svého melioračního projektu. Rozsah projektu vztahovati se bude na úpravu Blatnice zvané Poděbradské s přítoky a na rekonstrukcí Mrliny v trati od Nymburka do Rašovic s příslušným drenážním odvodněním pozemků ve výměře přibližně as 1500 ha,nákladem as 8,500.000 Kč.

Jak z uvedeného vidno, budou na provedení rekonstrukce dolního toku Mrliny interesována obě vodní družstva jak Křineckých, tak i Poděbradských Blat sice stejnou měrou, avšak nestejným způsobem. Kdežto provedení podniků ťKřineckých BlatŤ vyžadovati bude v přední řadě rozšíření profilu Mrliny pro zmnožený přírůstek vody přívalové, přicházející z jeho oblastí bez zájmu na prohloubení, bude pro odvodnění ťPoděbradských BlatŤ podmínkou prohloubení dna Mrliny o 1.- až 1.2 m při ústí Poděbradské Blatnice v Rašovicích, kteréžto prohloubení stalo se nyní teprve následkem regulace Labe a za ústěním Mrliny do spodní vody Labské pod jezem v Nymburce dosažitelným.

III. Jednalo by se tudíž u obou podníků o plochu ha 900 a 1500 ha = 2400 ha s rozpočtem 7,800.000 Kč a 8,500.000 Kč = 16,600.000 Kč včetně rekonstrukce dolního toku řeky Mrliny.

Název k vůli jednoduchostí mohl by zníti pro oba podniky: ťMeliorace Blat Křineckých a Poděbradských, spojená s rekonstrukci dolního toku řeky Mrliny.Ť

V zájmu pokud možno brzského uskutečnění obou jmenovaných podniků navrhují podepsaní:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá:

1. aby neprodleně zařídila, by urychleně rozhodnuto bylo o rekursech podaných proti vodoprávnímu výměru, týkajícího se vodního družstva pro úpravu Ronovky a Blatnice u Zemské správy politické, aby projekt mohl býti podle výsledku vodoprávního řízení doplněn a rozpočet upraven za účelem předložení úřadům subvenčním;

2. aby urychleně vypracován byl projekt na rekonstrukcí Mrliny vyhovující oběma podnikům, za účelem revisního a vodoprávního projednání;

3. aby co nejdříve vypracován byl projekt ťPoděbradských BlatŤ za účelem úředního projednání;

4. aby příslušný obnos, jako státní příspěvek na regulaci Blatnice, Horní Ronovky a Mrliny zařadila do rozpočtu ministerstva zemědělství a veřejných prací pro rok 1927;

5. aby použito bylo nezaměstnaných dělníků z celého tamního kraje, kterým vyplácí se podpora nezaměstnaností na vyčistění Blatnice, aby tak vody měly volnější a rychlejší spád a tím aspoň částečně zátopám odpomoženo.

Finanční zatížení návrhem tímto nevznikne.

Po stránce formální navrhujeme, aby návrh odkázán byl k projednání výboru iniciativnímu, pak zemědělskému a rozpočtovému.

V Praze dne 3. března 1926.

Dubický, Bradáč, dr. Chvalkovský, inž Hrdina, dr. Černý, Prokůpek, inž. Černý, Mašata, dr. inž. Botto, Beran, Branecký, dr. Králik, Tůma, dr. Hala, Staněk, Bistřický, dr. Hnídek, Honzl, Křemen, Chlebounová, dr. Zadina, Šoltys, Machník, Mach, Nejezchleb-Marcha.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP