Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.
II. volební období. 2. zasedání.

269.

Návrh

poslanců Hampla, Prokeše a druhů,

aby byl zrušen zákon ze dne 12. srpna 1921, č. 349 Sb. z. a n., kterým se vláda zmocňuje, aby zatímně upravila obchodní styky s cizinou.

Podepsaní navrhuji, aby poslanecká sněmovna se usnesla:

Zákon

ze dne................1926,

jímž se ruší zákon z 12. srpna 1921, č. 349 Sb. z. a n., kterým se vláda zmocňuje, aby zatímně upravila obchodní styky s cizinou

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Články II., III. a IV. zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 349 Sb. z. a n. se zrušují.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a vládě se ukládá jej provésti.

Důvodová zpráva.

V srpnu 1921 schválilo N. S. zákon 349/21, jimž se vláda zmocňovala, aby zatímně upravovala obchodní styky s cizinou.

Čl. I. cit zákona byl nahrazen zákonem 158/23. - Zbylé torso obsahuje vedle doby účinnosti a prováděcí klausule zmocnění vlády, "aby upravovala celní sazby pomocí součinitelů k základním sazbám tak, aby ochrana v základních sazbách platného celního tarifu daná byla i za přesunů cenových a měnových přiměřeně zachována." - Tvůrci zákona z r. 1921 vedeni byli tehdy myšlenkou, aby živé a časté ještě otřesy hospodářského života byly pečlivě sledovány a přiměřeně k cenám světovým byla upravována i celní ochrana; zmocnili proto vládu, "aby provedla taková opatřeni, jež by zájem státu a jeho hospodářství vyžadoval." Uplynuvší léta přiblížila finanční hospodářství státní i soukromé pevné, určité základně, přinesla určitou stabilisaci. Zákon o cedulové bance státní je uveden ve skutek. Pominuly tedy měnové důvody, z nichž se citovaný zákon zrodil. Úprava celních sazeb koeficienty má v zápětí ohromný efekt peněžní a zatížení konsumu. Jde o sta milionů. Proto je nutno, aby rozhodování takového významu nebylo ponecháno úzkému sboru vlády, nýbrž aby bylo vyhrazeno zákonodárnému sboru.

Pro návrh není třeba úhrady; podepsaní doporučují, aby byl přikázán výboru ústavně právnímu a s urychlením projednán.

V Praze dne 6. května 1926.

Hampl, Prokeš,

dr. Meissner, Koudelka, Johanis, Kříž. Jaša, Svoboda, Srba, Pik, R. Chalupa, V. Beneš, inž. Nečas, Bechyně, Karpíšková, Geršl, Chalupník, Bečko, A. Chalupa, Brodecký, Tomášek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP