POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926.
II. volební období. 2. zasedání.

282.

Zpráva

výboru sociálně-politického a výboru ústavné-právního

o vládním návrhu (tisk 235) zákona o úpravě některých lhůt při smlouvách nájemních.

I.

Sociálně-politický výbor poslanecké sněmovny jednal o vládním návrhu zákona o úpravě některých lhůt při smlouvách nájemních (tisk 235) ve schůzi dne 12. května 1926 a schválil tento návrh s těmito stylistickými změnami:

V § 2 odst. větě první nahraženo slovo ťSoučasněŤ slovem ťZejménaŤ.

Odstavec 3 téhož § 2 schválen v tomto znět:

ťPředpisy vydané podle odst. 1 buďtež vyhlášeny ve Sbírce zákonů a nařízení a otištěny v úředních věstnících. Nabudou účinnosti nejdříve po uplynutí tří měsíců ode dne vyhlášení ve Sbírce zákonů a nařízení.Ť

Věcné změny na návrhu provedeny nebyly.

Zákon

ze dne...............

o úpravě některých lhůt při smlouvách nájemních.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Počínaje 1. lednem 1927 jsou pravidelná nájemní období: lednové od 1. ledna do 31. března, dubnové od 1. dubna do 30. června, červencové od 1. července do 30. září a říjnové od 1. října do 31. prosince.

§ 2.

(1) Přednostovi politického (administrativního) úřadu II. stolice náleží v dohodě s presidentem (předsedou) příslušného sborového soudu II. stolice vydati zvláštní předpisy ku provedení ustanovení § 1. Zejména mohou býti stanoveny dny a lhůty pro odevzdání a převzetí najatých předmětů, jakož i pro placení nájemného a vydány předpisy o tom, ve které době a v jakém rozsahu jest nájemník povinen dovoliti, aby po výpovědi mohly býti najaté předměty prohlédnuty těmi, kdo je hodlají najmouti.

(2) Na území, na němž zavedeno jest župní zřízení podle zákona ze dne 29. února 1920, č. 126 Sb. z. a n., o zřízení župních a okresních úřadů v republice Československé, budiž župnímu zastupitelstvu poskytnuta možnost, podati v přiměřené lhůtě posudek nebo návrh o opatření, které má býti vydáno podle odst. 1 (§ 59 župního zákona).

(3) Předpisy vydané podle odst. 1 buďtež vyhlášeny ve Sbírce zákonů a nařízení a otištěny v úředních věstnících. Na budou účinnosti nejdříve po uplynutí tří měsíců ode dne vyhlášení ve Sbírce zákonů a nařízení.

§ 3.

Lhůty podle tohoto zákona ustanoven platí jen potud, pokud strany samy výslovně nesmluví něco jiného.

§ 4.

Tento zákon platí toliko pro nájemní smlouvy o pozemcích, budovách a jiných nemovitých nebo zákonem za nemovité prohlášených věcech, nikoliv však také pro smlouvy pachtovní.

§ 5.

(1) Tento zákon nabude účinnosti dnem vyhlášení. Veškerá ustanovení jemu odporující pozbudou současně účinnosti.

(2) Výpovědní a stěhovací řády, vydané na základě dosavadních zákonných ustanovení, zůstanou bez újmy § 1 i nadále v platnosti, dokud nebudou zrušeny novými předpisy.

(3) Provésti tento zákon náleží ministrům vnitra a spravedlnosti v dohodě se súčastněnými ministry.

Sociálně-politický výbor doporučuje, aby se tomuto návrhu dostalo ústavního schválení.

V Praze dne 12. května 1926.

Karel Brožík, v. r.,
Jan Dubický, v. r.,
předseda.
zpravodaj.

II.

Účelem předloženého vládního návrhu jest zavésti unifikaci výpovědních a stěhovacích řádů, jak v zemích historických, tak i na Slovensku a Podkarpatské Rusi, aby tak v různých částech republiky neplatily různé výpovědní lhůty, jak tomu doposud bylo.

V dalším má dotyčná osnova zavésti v celé republice jednotu roku činžovního s rokem kalendářním, což jest zejména ku chystané reformě domovní daně činžovní, která platiti má od 1. ledna 1927 nutným, ježto by jinak byly finanční správě působeny velmi značné obtíže.

Ústavně-právní výbor doporučuje, aby poslanecká sněmovna přijala projednávanou vládní osnovu se změnami přijatými ve výboru sociálně-politickém a ústavněprávním.

V Praze dne 18. května 1926.

Dr. Mičura, v. r.,
Dr. Černý, v. r.,
předseda.
zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP