Výborem přijaté resoluce:

I.

K § 12: Vládě se ukládán aby působila k tomu, by školní úřady pečovaly o to, aby byl co nejmenší počet učitelů s percentuální výměrou služebního platu.

II.

K §u 42: Vláda se vybízí; aby učinila opatření, že se započítává presenční vojenská služba konaná v poměru učitelském do postupu do vyšších služebních požitků.

V Praze dne 28. května 1926.

Brožík v. r.,
R. Malík v. r.,
předseda.
zpravodaj.

Kulturní výbor, projednávaje návrh zákona o úpravě platových a služebních poměrů učitelstva obecných a občanských škol, uznal důvody, které vedly sociálně-politický výbor k některým změnám původního vládního návrhu a projevuje s těmito změnami úplný souhlas, rovněž požádá kulturní výbor vývody zprávy sociálně-politického výboru k tomuto návrhu i se svého hlediska za správné a připojuje se k nim v plném obsahu.

V jednotlivostech podotýká se ještě toto:

K § 13. Výbor vzal na vědomí prohlášení zástupce vlády, že pokud jde o honorování učitelů na zemských ústavech pro vadné děti; nemá osnovou nastati změna na dosavadním stavu a že i § 212 platového zákona dává možnost obdobné úpravy jako je provedena v § 13.

K § 23. Výbor vzal na vědomí prohlášení zástupe vlády, že otázka započtení válečných půlletí a vojenské presenční služby pro zvýšení služného byla také předmětem dotazu v sociálně-politickém výboru a že byla zodpověděna v tom smyslu; že započtená válečná půlletí se pro převod zaměstnanců do nových platů zachovávají. Pro budoucnost však jejich započtení; jak z povahy věci plyne; nemůže přicházeti v úvahu. Pokud jde o započtení presenční vojenské služby, poukázal zástupce vlády na to, že v sociálně-politickém výboru byla přijata k §u 207 platového zákona resoluce; navrhovaná původně k §u 142 tohoto návrhu; týkající se započtení presenční služby vojenské a že v témž smyslu byla přijata i resoluce k §u 42 zákona učitelského.

K §u 27 a 37. Bylo vzato na vědomí prohlášení zástupce vlády, že návrh zákona poskytuje možnost, aby přihlíželo se při převodu k době, kterou učitel ztrávil na občanské škole jako substitut, maje zkoušku způsobilosti pro občanské školy. Okolnost, že takovýto učitel přerušil bez svého zavinění službu na občanské škole, nebyla by takovému započtení na závadu. Pokud jde o případy budoucí, upraví se otázka náhrady za substituci na školách občanských vládním nařízením na základě §u 27.

Výbor doporučuje, aby poslanecká sněmovna schválila vládní návrh v přiloženém znění.

V Praze dne 1. června 1926.

Václav Sladký v. r.,
Alois J. Beneš v. r.,
předseda.
zpravodaj.

Resoluce přijaté ve výboru kulturním

k návrhu poslanců dra. F. Lukavského, Aloise J. Beneše, Jaši, Machníka a Sladkého.

1.

Vláda se vyzývá, aby místa, na nichž jsou definitivně nebo zatímně ustanoveni okresní školní inspektoři nebo učitelé při dělení ke školské službě administrativní, byla vhodným opatřením rozpočtově uvolněna.

2.

Vláda se vyzývá, aby co nejdříve předložila zákon o pomocných školách. Požitky učitelů na těchto školách buďtež upraveny se zřetelem k obtížné službě obdobně; jako na ústavech pro hluchoněmé.

3.

Vláda se vyzývá, aby cvičným učitelům se zkouškou způsobilosti pro školy občanské byla při event. přechodu na školy občanské služba ztrávená na cvičné škole hodnocena tak, jako kdyby byla, ztrávena na škole občanské.

4.

Vláda se vyzývá, aby co nejdříve předložila osnovu zákona a živnostenských školách pokračovacích a v něm upravila platy učitelů na těchto školách se zřetelem k nynějším drahotním poměrům i k obtížnosti služby. Mimo to vláda se vybízí, aby již v příštím rozpočtu zabezpečila příslušný obnos, potřebný k úpravě odměn za vyučování a řízení živnostenských škol pokračovacích.

5.

Vláda se vyzývá, aby podle § 148 platového zákona upravila hmotné postavení okresních školních inspektorů resp. inspektorů státních menšinových škol.

6.

Vláda se vyzývá, aby započtením služební doby podle § 23 vyrovnala platové nesrovnalosti, které by vznikly při převod u učitelů občanských škol; kteří se dostali na školy občanské; ač plně kvalifikováni, velmi pozdě.

III.

Rozpočtový výbor jednal dne 3. a 4. června 1926 o vládním návrhu zákona o úpravě platových a služebních poměrů učitelstva obecných a občanských škol (učitelský zákon) posoudil předlohu s hlediska finančního a usnesl se doporučiti sněmovně, aby přijala osnovu se změnami přijatými výborem sociálně-politickým a kulturním a aby přijala též ve výboru kulturním přijaté resoluce.

V Praze dne 4. června 1926.

Bradáč v. r.,
Dr. Matoušek v. r.,
předseda.
zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP