Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.

II. volební období.
2. zasedání.

357.

Návrh

poslanců Mikulíčka, Bolena, Chlouby, Čulena a soudruhů

na vydání zákona o daněprostém existenčním minimu při dani po zemkové a o osvobození malorolníků od paušalované daně z obratu.

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne..........1926

o daněprostém existenčním minimu při dani pozemkové a o osvobození malorolníků od paušalované daně z obratu.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Od daně pozemkové a veškerých k ní předepsaných řádných i mimořádných přirážek osvobozují se všichni drobní zemědělci, jichž výměra zemědělské půdy nepřesahuje v oblasti řepařské a obilnářské 3 ha, v oblasti obilnářsko bramborářské 5 ha.a v oblasti pícninářské 8 ha půdy, když jich zdanitelný příjem nepřesahuje ročně 12.000, případně 18.000 Kč, starají-li se o rodinu nebo příbuzné.

§ 2.

Veškeří malozemědělci v § 1 uvedení osvobozují se současně od všeobecné daně z obratu z výrobků ve vlastním hospodářství vypěstovaných a v něm ať k výživě příslušníků rodiny, ke krmení dobytka či k setí upotřebených.

§ 3.

Zákon tento nabývá účinnosti dva měsíce po jeho vyhlášení.

§ 4.

Zákon tento provésti ukládá se ministru financí, a zemědělství.

Odůvodnění:

Veškeré výrobní vrstvy jsou chráněny daněprostým existenčním minimem, jež třeba již dávno nepředstavuje skutečné minimum k živobytí potřebné, osvobozuje alespoň docela nejnižší důchody od břemen přímých daní. Jen malorolníci, kteří vlastně veškeré zemědělské výrobky na svých hospodářstvích vyrobené, sami spotřebují, nepožívají této minimální ochrany, a - beze všeho ohledu na výši jich příjmů - musí platit daň pozemkovou s celými z ní vyměřenými přirážkami, čímž -se jim velmi podstatně snižuje pracovní důchod je jich i jich rodin. Zdanění to je tím nespravedlivější, ježto kapitalistický zemědělský producent platí vzhledem k zařadění svých pozemků do méně výnosných tříd, t. j. v důsledku nesprávných, dávno již nerevidovaných, katastrů ještě stále poměrně mnohem nižší daň z pozemkové renty, než platí malý zemědělec ze svého pracovního důchodu. Fakt ten byl doznán samotným ministerstvem financí, ale přes to se má i pro budoucnost brát za podklad k vyměření daně pozemkové starý katastr, při čemž má býti pozemková daň vyměřená malým a středním zemědělcům v 6 a půl násobné výši daně předválečné, čímž by se jejich již teď nesnesitelné daňové břemeno ohromně zvýšilo, zvláště vzhledem k tomu, že daň je podkladem pro přirážky.

Ale vedle toho uvaluje se na malé zemědělce pro ně velmi tíživá daň spotřební v podobě daně z obratu, kterou musí platit ze všeho, co ze svého vlastního hospodářství ke své výživě, krmení a setí spotřebují. Tím křiklavá nespravedlnost zdanění jejich pracovního příjmu pomocí daně pozemkové se ještě zvětšuje, neboť daní z obratu se jim zdražují životní potřeby jimi samými vypěstované, které vůbec do trhu nepřijdou.

Malí zemědělci prodělávají bezesporně těžkou hospodářskou krisi zaviněnou hlavně obrovským daňový m přetížením, úvěrový m zatížením svých usedlostí a odbytovou krisí vyplývají z poklesu kupní síly dělníků, malých živnostníků a veřejných zaměstnanců. Agrárními cly se toto jejich kritické postavení ještě zhorší. Zisk budou z nich míti jen velcí producenti a meziobchod, kteří absorbují větší zisk vyplývající ze zvýšení drahoty stejně, jako dosud podle dokladů samotného dra Brdlíka skonfiskovali pro sebe ty tři miliardy, o které musel dělník zaplatiti za potraviny více, než za ně dostal zemědělec.

Má-li tento parlament opravdovou vůli pomoci zemědělcům trpícím hospodářskou krisí, nechť to dokáže především tím, když zmírní pro ně nesnesitelná daňová břemena, která mají býti novým zvýšením nepřímých daní a šesteronásobným zvýšením daně pozemkové ještě stupňována.

Úbytek příjmu, který přijetím tohoto zákona vznikne státní pokladně a veřejnoprávním korporacím ve výši 560 milionů Kč budiž uhrazen jednak úsporami v rozpočtu ministerstev národní obrany a zahraničí, Jednak zavedením progresivní daně z pozemkové renty; kterou budou povinni platiti všichni zemědělci od pozemkové daně a daně z obratu neosvobození.

Úbytek příjmů z přirážek dosud předpisovaných k pozemkové dani také malým zemědělcům bez ohledu na jich příjem; bude uhrazen obecní, školní, okresní atd. přirážkou k dani z pozemkové renty odstupňovanou podle výměru této daně až do 500%.

Po stránce formální buď tento zákon přikázán, k urychlenému projednání výboru zemědělskému a rozpočtovému tak, aby Ještě v plenu tohoto zasedání mohl býti sněmovnami projednán a přijat.

V Praze dne 4. června 1926.

Mikulíček, Bolen, Chlouba, Čulen, Peter; Mondok, Burian; Cibulka, Kolláriková, Landová-Štychová; MaJor, Kopasz, Šafranko, Juran, dr. Gáti, Neurath, Vobecká, Steiner, Kršiak, Vrtaník, Haiplick, Čermák, Hruška, Zápotocký, Sedorjak, Elstner, Zoufalý, Schmerda, Muna, Dědič.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP