POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926.

lI. volební období.
2. zasedání.

455.

Zpráva

výboru rozpočtového

o vládním návrhu (tisk 278) zákona o zvýšení daně z lihu.

Bude předmětem zákona o dani z lihu, kterýž v dohledné době bude předložen Národnímu shromáždění k ústavnímu projednání, daň z lihu vhodněji upraviti po všech stránkách a vyhověti též požadavku unifikace zákonodárství. Předloženým zákonem jest zamýšleno pouze daň z lihu zvýšiti o Kč 280 resp. o Kč 3.- na 1 l alkoholu, aby z vyššího výnosu kryta byla z části vydání, spojená s novými požitkovými zákony. Nad to zamýšlí vládní osnova učiniti opatření pro dobu od 1. září 1928, t. j. po uplynutí doby přechodného hospodaření, jež charakterisováno jest vázaným hospodařením a odváděním smluvního příplatku k dani z lihu v obnosu Kč 8.- za 1 l na základě smlouvy uzavřené se Společností pro zpeněžení lihu. (Příplatku odpovídá licenční poplatek per Kč 8.- za uvolnění k prodeji pitného lihu výrobcům, lihu podléhajícího výrobní dávce.) Zamýšlené zvýšení daně lihové ve výši Kč 2.80 resp. Kč 3.- má býti přesunuto na konsumenty jen z části a to ve výši Kč 1.80 za 1 1, což se projeví v příslušném zvýšení úředně stanovené ceny lihu. Ze zásob do volného prodeje již uvolněných však v den působnosti zákona nespotřebovaných, pokud převyšují v zákoně vyznačené minimální množství, má se vybírati dodatečná daň ve výši Kč 1.80 za 1 1.

Vláda počítala - předpokládala se platnost zákona od 1. června 1926 - s větším výnosem asi o 27 mil. Kč, v čemž je obsažen již výnos dodatečné daně ze zásob, odhadnutý penízem asi 2 mil. Kč.

Rozpočtový výbor projednal osnovu zákona v debatě povšechné i podrobné, při které bylo podrobněji přetřásáno hospodaření s lihem, národohospodářský význam lihovarství vůbec a pro zemědělství zvlášť a vliv chystané daně na výrobu i na konsum, a nezůstala, nepovšimnutou ani otázka moru kořalečního. Výbor usnesl se, navrhnouti sněmovně, aby vládní návrh (tisk čís. 278) o zvýšení daně z lihu schválila se změnami a doplňky, jak následuje:

K čl. I.

V úvodní větě buďtež vynechána slova: "jakož i ustanovení 1. a 2. odstavce §u 5 vládního nařízení ze dne 1. srpna 1923, č. 173 Sb. z. a n., kterým se činí opatření pro přechodné hospodaření lihem".

V odst. 1. buďtež vynechána slova: "a zvyšuje se dnem 1. září 1928 počínaje na 23 Kč za každý hektolitrový stupeň alkoholu".

V odst. 3. budiž vynechán a závěrečná věta: "Tato povinnost pomíjí dnem 1. září 1928."

K čl. II.

V odst. 1. budiž nahrazeno určení časové "1. června 1926" termínem "1. července 1926".

V odst. 4., odd. a), budiž cifra "10" nahrazena cifrou "30".

V odd. b) budiž cifra "5" nahrazena cifrou "10".

V odst. 5. budiž nahrazen o určení časové "1. června 1926" termínem "1. července 1926", dále pak buď nahrazen termín "od 1. včetně do 4. června" termínem "od 1. včetně do 4. července".

V odst. 6. buď termín "v prvých čtyřech dnech měsíce června 1926" nahrazen termínem: "v prvých čtyřech dnech měsíce července 1926".

V odst. 7. budiž nahrazen termín ,;do 60 dnů po 1. červnu 1926" termínem: "do 60 dnů po 1. červenci 1926."

Konečně buď připojen jako poslední odstavec:

"(13) Vláda se zmocňuje, ukáže-li se to vhodným, provésti dodatečné zdanění cestou paušalování."

K čl. III.

Termín "dnem 1. června 1926" nahrazen buď termínem "dnem 1. července 1926".

Upravený text zákona se připojuje:

V Praze dne 18. června 1926.

Bradáč v. r.,
Dr. Samek v. r.,
předseda.
zpravodaj.

Rozpočtový výbor navrhuje ke schválení dále tuto resoluci:

"Vláda se vyzývá, aby v době nejkratší předložila osnovu zákona o dani z lihu, při kteréžto příležitosti buď vyřešena otázka inkamerace příplatku smluvního k dani z lihu v obnosu Kč 8.-."

Zákon

ze dne..................................................1928

o zvýšení daně z lihu.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

čl. I.

Ustanovení §u 2 čl. II. zákona ze dne 2. prosince 1919, č. 643 Sb. z. a n., dále čl. III. zákona ze dne 22. prosince 1920, č. 687 Sb. z. a n., kterými se ruší nebo mění některá ustanovení zákona o dani z lihu, se zrušují a na místě jich nastupují tato:

Výměra spotřební a výrobní dávky z lihu.

(1) Jak výrobní, tak spotřební dávka činí z každého hektolitrového stupně alkoholu 15 Kč.

(2) Spolu s dávkou výrobní i spotřební jest zaplatiti za každý hektolitrový stupeň zdanitelného alkoholu přirážku 2 Kč ve prospěch zemí, pokud se týče žup. Výnos této přirážky rozdělí se podle ustanovení §u 5 zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 334 Sb. z. a n., kterým se přikazuje samosprávným svazkům výnos některých státních daní a mění se v Čechách, na Moravě a ve Slezsku sazba domovní daně třídní.

(3) Pokud trvá státní závěra lihu, povinen jest výrobce lihu podléhajícího výrobní dávce - uvolní-li se mu výrobek - zaplatiti zároveň s výrobní dávkou a zemskou (župní) přirážkou též licenční poplatek 8.- Kč za každý hektolitrový stupeň dávce podléhajícího alkoholu.

(4) V předchozích odstavcích uvedené dávky tvoří též podklad pro vyměřování důchodkových pokut.

čl. II.

Dodatečné zdanění.

(1) Pálené lihové tekutiny nebo výrobky, které v hotovém stavu alkohol obsahují, pokud jsou 1. července 1926 na území republiky Československé ve volném oběhu, podléhají dodatečnému zdanění částkou 1 Kč 80 h za každý hektolitrový stupeň alkoholu.

(2) Za výrobky, které v hotovém stavu alkohol obsahují, pokládají se veškeré výrobky, které obsahují v hotovém stavu ještě alkohol získaný destilací, jakož i veškeré víno,- jehož alkoholový obsah přesahuje 15 objemových procent.

(3) Na dodatečnou daň vztahují se obdobně ustanovení platná pro spotřební dávku z lihu.

(4) Od dodatečné daně jsou osvobozeny:

a) pálené lihové tekutiny a výrobky, které v hotovém stavu alkohol obsahují, jež jsou v držení osob provozujících obchod pálenými lihovými tekutinami nebo výrobky, které v hotovém stavu alkohol obsahují, anebo jež jsou v držení osob upotřebujících jmenovaných tekutin a výrobků ve svých živnostech, nepřesahuje-li úhrnné množství alkoholu v pálených lihových tekutinách anebo ve výrobcích v hotovém stavu alkohol obsahujících 30 hektolitrových stupňů;

b) pálené lihové tekutiny a výrobky v hotovém stavu alkohol obsahující, jež jsou v držení jiných osob, než uvedených pod a), pokud nepřesahuje celkové množství alkoholu v pálených lihových tekutinách anebo ve výrobcích v hotovém stavu alkohol obsahujících 10 hektolitrových stupňů;

c) líh, který je podle dosavadních ustanovení ad spotřební nebo výrobní dávky z lihu osvobozen.

(5) Kdo má 1. července 1926 větší množství alkoholu, obsaženého v pálených lihových, tekutinách nebo ve výrobcích v hotovém stavu alkohol obsahujících, než jest uvedeno v předchozím odstavci pud a) nebo b), jest povinen ohlásiti příslušnému důchodkovému kontrolnímu úřadu v době od 1. včetně do 4. července 1926 množství a alkoholový obsah, těchto pálených lihových tekutin nebo výrobků v hotovém stavu alkohol obsahujících, jakož i místo a místnosti kde jsou uloženy.

(6) Nacházejí-li se dodatečnému zdanění podléhající pálené lihové tekutiny nebo výrobky, v hotovém stavu alkohol obsahující, v prvých čtyřech dnech měsíce července 1926 v dopravě, a nebyl-li již ohlášeny a dodatečně zdaněny, jest povinen je ohlásiti příslušnému důchodkovému kontrolnímu úřadu a dodatečně zdaniti jejich příjemce, který musí podati předepsanou ohlášku nejdéle do 48 hodin po té, kdy ho zásilka došla.

(7) Osoby provozující výrobu, obchod, prodej pálených lihových tekutin nebo výrobků v hotovém stavu alkohol obsahujících, anebo osoby provozující živnost, ve které se takovýchto tekutin nebo výrobků upotřebuje, jsou povinny, aby prokázaly do 60 dnů po 1. červenci 1926 o pálených lihových tekutinách nebo výrobcích v hotovém stavu alkohol obsahujících, jež mají a které nenáležejí ke množství osvobozenému od dodatečné daně, anebo pokud dávka spotřební nebo výrobní na nich nevázne, jejich odběr anebo zaplacení dodatečné daně, případně zvýšené dávky spotřební nebo výrobní.

(8) Osobám které jsou povinny zaplatiti dodatečnou daň, nemohou však tak učiniti pro majetkové poměry najednou může finanční správa povoliti ku splácení dodatečné daně přiměřené lhůty.

(9) Finanční správa jest zmocněna, aby přiznala úlevy při ohlašování a zjišťování zásob pálených lihových tekutin nebo výrobků v hotovém stavu alkohol obsahujících, podléhajících, dodatečnému danění.

(10) Kdo opomene podati ohlášku předepsanou v odstavci 5. nebo 6., anebo udá v ní množství alkoholu menší o více než 5 procent, bude potrestán čtyřnásobnou až osminásobnou částkou dodatečné daně, která byla zkrácena neb ohrožena.

(11) Jiné nesprávnosti v ohlášce, které se nevztahují na množství alkoholu, trestány buďtež pořádkovými pokutami od 20 - 400 Kč.

(12) Kdo nepadá předepsaného průkazu o tom, odkud pálené lihové tekutiny nebo výrobky v hotovém stavu alkohol obsahující odebral, anebo že z nich byla dodatečná daň zaplacena, bude potrestán čtyřnásobnou až osminásobnou částkou dodatečné daně, připadající na množství alkoholu, o kterém nebyl podán zmíněný průkaz.

(13) Vláda se zmocňuje, ukáže-li se to vhodným, provésti dodatečné zdanění cestou paušalování.

čl. III.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. července 1926 a jeho provedením pověřuje se ministr financí.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP