POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926.

lI. volební období.
2. zasedání.

464.

Naléhavá interpelace

poslanců Josefa Stivína, Jana Koudelky a soudruhů ministru spravedlnosti o tiskové praxi.

Svoboda tisku náleží k hlavním podmínkám a znakům řádné ústavnosti a demokracie. Vyvolává proto oprávněné rozhořčeni způsob, jakým tiskové úřady uplatňují censurní praxi tiskovou.

ťPrávo LiduŤ ze dne 19. června 1926, č. 145 bylo konfiskována pro pouhé dvě řádky tohoto znění: ťZa miliardu agrárních cel má býti zaplaceno 200,000.000 Kč ve formě zvýšené kongruy. Ť

Je věc všeobecně známá a nikde nepopřená, že strany, utvořivší v tomto domě většinu pro hlasování o návrhu na pevná zemědělská cla, jsou spjaty ujednáním a závazkem, tvořiti většinu i pro odhlasováni návrhu na úpravu platů duchovenstva. Politickou podmíněnost návrhu celního návrhem kongruovým nelze tudíž popříti.

Pokud pák se týče peněz, jichž si úprava platů duchovenstva vyžádá, neobdržela veřejnost dosud žádného autoritativního a definitivního sdělení. Ba naopak, iniciativní návrh, podepsaný poslanci celní koalice byl by si vyžádal nákladů ještě větších, než jak bylo uvedeno v konfiskované větě ťPráva LiduŤ. Soudíme však, že censurní úřady nesmí a nemohou polemisovati s novinami zabavením celého nákladu listu. Je věcí postižených, aby veřejnosti sami dali uspokojivé a věrohodné vysvětlení. soudí-li, že veřejnosti dostalo se odjinud zpráv nepřesných či nesprávných.

K tak výjimečnému postupu censurních úřadů, které neoprávněně zasahují do parlamentního zápasu a boje majoritních a oposičních politických stran, nevidíme tudíž věcného důvodu ani pokud se týče uvedené konfiskované číslice pravděpodobných nákladů na zvýšené platy kněžstva.

O celé nemožnosti nynější konfiskační praxe svědči také konfiskace časopisu ťZářŤ ze dne 16. června č. 24. "tento lidový časopis byl zabaven pouze proto, že přinesl zprávu o policejních a vojenských opatřeních za dělnického táboru v Praze dne 15. června t. r. Protestujeme i proti této konfiskaci, nebol ukazuje, že v našem státě ožil nemožný duch policejního státu, usilující o nadvládu nad tiskem.

Podepsaní se proto táži:

1. Ví pan ministr spravedlnosti o těchto případech zřejmých přehmatů tiskových úřadů?

2. Je pan ministr ochoten učiniti opatření, aby tiskovými úřady byla respektována skutečná svoboda tisku?

V Praze dne 19. června 1926.

Stivín, Kaudelka,

dr. Meissner, Chalupník, inž. Nečas, Tayerle, V. Beneš, Srba, Karpíšková, Hampl, Biňovec, Tomášek, Bradecký, Klein, Kříž, Jaša, Pik, Svobada, Remeš, A. Chalupa, Brožík.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP