lI. volební období. |
Z dopisu státního zastupitelství v Praze presidiu poslanecké sněmovny ze dne 22. června 1926 jest patrno, že žádá presidium poslanecké sněmovny za sdělení, zda se novinářské zprávy o násilnických výstupech v poslanecké sněmovně zakládají na pravdě, jak se jednotliví poslanci provinili a kdo byl svědkem jednotlivých trestních činů.
Z odpovědi presidia jest zřejmo, že presidium žádané šetření o tom, jak se jednotliví poslanci provinili, nekonalo, a že neuvedlo svědky jednotlivých trestních činů, nýbrž se odvolalo paušálně na zprávy novinářské a vyhradilo si oznámiti svědky dodatečně.
Menšina domáhala se slyšení svědků, parlamentních zpravodajů a slyšení poslanců, o jichž vydání jde. Tím chtěla do cíliti toho, čeho se domáhalo státní zastupitelství.
Žádost ta byla zamítnuta 10 hlasy včet ně hlasu předsedova proti 9 hlasům.
Menšina domáhala se dále toho, aby případ, o který jde, by předmětem zkoumání předsednictva podle §§ 50, 51 a 52 jednacího řádu.
K tomu byla vedena tou úvahou, že po užívání jednacího řádu, které jest nejen právem, ale stejně povinností předsednictva, dává i možnost vyloučiti každou obstrukci, i poskytuje dosti disciplinárních prostředků proti těm, kdo obstrukci provádějí.
Menšina nemůže souhlasiti s vydáním navrhovaných poslanců z těchto důvodů zásadních:
1. Nebylo během celého jednání imunitního výboru uvedeno, jak se jednotliví poslanci provinili;
2. nebylo vyhověno žádosti, opírající se o trvalou praxi imunitního výboru, aby slyšeni byli poslanci, o jichž vydání jde;
3. nebyli přes návrh se strany menšiny vyslechnuti svědci, dobrovolně se při hlásivší, parlamentní stenografové o tom, že poslanec Knejzlík nehodil předmětem, kterým byl zraněn poslanec Hancko;
4. nebylo provedeno šetření, žádané státním zastupitelstvem;
5. nebylo nic učiněno pro to, aby tento případ byl především předmětem jednání předsednictva podle §§ 50, 51 a 52 jedn. řádu;
6. nebylo ani vyhověno žádosti, aby se hlasovalo odděleně aspoň o každém poslanci, jehož vydání se navrhuje.
Z důvodů těch byla menšina nucena hlasovati
proti vydání poslanců, jichž vy dáni
se navrhuje a navrhuje poslanecké sněmovně,
aby návrh zpravodaje na svolení k trestnímu
stíhání posl. Knejzlíka, Haruse, Jílka,
Kreibicha a Šafranko byl zamítnut a svolení
dáno nebylo.