POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926.

lI. volební období.
2. zasedání.

571.

Naléhavá interpelace

poslance A. Muny a soudruhů

ministru národní obrany

o týrám vojáků u 9. pěšího pluku v Mostě a o případu vojína Boleslava Langa.

Dne 18. června 1926 k večeru nastoupili všichni vojíni III. praporu 9. pěšího pluku v Mostě již asi po patnácté v plné výzbroji jako kasární vězňové. Dostali skasární vězení (celý prapor) proto, že pět mužů předrželo večerku o půl hodiny. Poručík Pokorný od 8. kulometné roty poručil celému III. praporu nastoupiti a po nastoupení rozchod a poklus do ubikací a po třech minutách poznovu pak dal nastoupit. Celému onomu trýznění mužstva, které prováděl poručík Pokorný, přihlížel vojín Boleslav Lang od 12. kulometné roty u vchodu budovy č. 4. Když poručík Pokorný dal na místě odvésti a zavříti vojína Štorka, kterému při onom běhání vlétlo něco do oka a on se zastavil, chtěje si věc z oka vyjmouti, zahlédl státi Langa u vchodu a obrátil se k němu se slovy: ťCo zde děláte?Ť Lang odpověděl: ťHledím, jak hoši nastupujíŤ. ťMarš, poklusem do ubikace! Ť nařídil Langovi poručík. Lang podle rozkazu tak učinil, poručík však zavolal ho zpět a poznovu nařídil poklusem do ubikace, což se stalo několikráte, až vojín Lang na zavolání neuposlechl a běžel poklusem do své ubikace. Poručík Pokorný rozběhl se za ním, uchopil ho za prsa, vytasil šavli a křičel: ťJá tě, chlape, probodnu! Ť Na to Lang pravil: ťNemáte, pane poručíku, proč mě bodat, ale máte-li chuť, tedy bodněte si! Ť a rozhalil svá prsa. Poručík zavolal pohotovost a nařídil zatknouti Langa. Poručík Pokorný doprovázel Langa s tasenou šavlí při čemž celý prapor pobouřen jednáním Pokorného táhl k velitelství pluku. U dveří vězní poznovu uchopil poručík Langa za opasek a nařídil vyšněrovati šňůrky z bot. Poznovu došlo k tahanici, při čemž Lang v zoufalství se rozběhl a. chtěl v úmyslu sebevražedném skočit přes hradební zeď kasárenského dvora. Na pokřik celého III. praporu a skorem celého pluku, který se zatím seběhl, dostavil se posádkový dozorčí důstojník, který v celé věci zakročil a vyzval Langa. aby na jeho rozkaz odebral se do vězení. Na to byl vojín Lang dopraven do terezínského vojenského vězení.

Případ takového týrání mužstva jako jsme vylíčili není ojedinělý, naopak poměry u 9. pěšího pluku v Mostě jsou charakteristické pro poměry v celé československé armádě a jest nutno tedy proti týrání mužstva důstojníky co nejrozhodněji zakročiti.

Tážeme se pana ministra:

Ví pan ministr o případu vojína Bohuslava Langa?

Ví pan ministr o týrání mužstva II. praporu 9. pěšího pluku v Mostě poručíkem Pokorným?

Jakým způsobem hodlá pan ministr zakročiti proti poručíku Pokornému?

Jak jej hodlá potrestati a jak hodlá zabrániti dalšímu týrání mužstva?

V Praze dne 26. srpna 1926.

Muna, Kreibich, Haiplick, Kopasz, Sedorjak, Hruška, Major, Šafranko, Dědič, Chlouba, Vrtaník, Čulen, Schmerda, Cibulka, Hirschl, Wünsch, Mikulíček, dr. Gáti, Juran, Štětka, Haken.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP