Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.
II. volební období. 3. zasedání

616.

Návrh

poslanců Johanise, Kleina, Hampla, Geršla a soudruhů

na vydání zákona o zaopatření osob, překročivších 65. rok svého věku.

V programech všech vlád bylo slibováno pojištění pro případ invalidity a stáří osobám sociálně slabýma Poněvadž do pojištěni nemohou býti pojaty osoby překročivší 60. rok svého věku, bylo slibováno, že současně dostane se státního zaopatření ve stáří osobám, které pro tento pokročilý věk jsou vyloučeny z pojištění.

Vládní návrh zákona číslo 279 sice plní formálně tento slib, přeměňuje však meritorně státní zaopatřeni ve stáří v chudinskou podporu, čině poskytování státního příspěvku závislým na poskytování chudinské podpory a odstupňuje tento příspěvek výší chudinské podpory.

Tento návrh jest něco zcela jiného, nežli co všechny vlády až dosud slibovaly a nežli to, k čemu jest věnován peníz 130 milionů Kč zákonem ze dne 21. prosince 1921, č. 483 Sb. zák. a nař.

Vládní návrh číslo 279 jest porušením daného slova, jež musí zhoubně působiti na veřejnou morálku.

Podepsaní navrhují proto:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vláda se vyzývá, aby předložila poslanecké sněmovně návrh zákona o zaopatření osob překročivších 65. rok svého věku, neopřené o poskytování chudinské podpory.

Tento návrh budiž po projednání výborem iniciativním přikázán výbory sociálně politickému.

V Praze dne 13. října 1926.

Johanis, Klein, Hampl, Geršl,

Stivín, Bečko, dr. Winter, Bechyně, Karpíšková, Brožík, Pik, Jaša, A. Chalupa, Biňovec, dr. Meissner, R. Chalupa, V. Beneš, Svoboda, Remeš, dr. Dérer, Tayerle, Koudelka.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP