POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926.
II. volební období. 3. zasedání.

621.

Naléhavá interpelace

poslance Josefa Hakena a soudr.

vládě

o snížení drahotního přídavku vojínům.

Vládním nařízením ze dne 7. července 1926, č. 160 Sb. z. a n., byly sníženy drahotní přídavky mužstva, jemuž není vojenská služba povoláním a to vojínům bez hodnosti, svobodníkům, desátníkům a četařům o 1 Kč denně, rotmistrům o 2 Kč denně.

Toto vládní nařízení je nespravedlivé, neboť vláda strhuje drahotní přídavky pouze prostým vojínům a nižším poddůstojníkům a neučinila tak u vyšších důstojníků. Naopak vysokým důstojníkům byly platy požitkovým zákonem značně zvýšeny.

Toto vládní nařízení je neodůvodněné, neboť právě v poslední době po zavedení cel na zemědělské výrobky vzedmula se ohromná vlna drahoty. Nečiní-li vláda ni čeho, aby zdražování potravin a ostatních nutných potřeb znemožnila, je tím méně oprávněna snižovati žold vojínům.

Snížení žoldu odejmutím přídavku 1 Kč denně znamená pro vojíny z chudých a chudších rodin ohromné poškození.

Jistě nikdo ani z členů vlády nebude tak smělý, aby mohl tvrditi, že vojín může býti živ pouze stravou, jež se mu na vojně předkládá. Každý ví, že tato strava musí býti doplňována z vlastních prostředků vojína či jeho rodičů.

Leč vojínovi se přímo přikazuje, aby si ze žoldu kupoval různé drobnosti, jež k udržování výstroje a výzbroje potřebuje. Snížení žoldu dotkne se silně života vojínova, poněvadž bude nucen si odříci doplňování vojenské stravy pečivem, ovocem atd.

Ale poněvadž si vojíni musí vojenskou stravu doplňovati, protože není dostatečná, budou žádati podpory rodičů. Co to znamená v nynější ohromné drahotě a nezaměstnanosti, když rodiče budou do stávati prosebné dopisy svých synů, jimž nebudou moci vyhověti při nejlepší vůli, mohou jen posoudit chudí rodiče sami. A pomohou-li vojínovi, učiní tak jen tehdy, odtrhnou-li si sami chudé sousto od úst, či ošidí-li oň mladší členy rodiny.

Snížení žoldu vojínů v dnešní době stále stoupající drahoty, nezaměstnanosti, bídy a vyčerpanosti širokých vrstev lidu, dělníků, živnostníků je sociální zločin. Vždyť i daňová břemena jsou z většiny přesunuta na bedra těchto vrstev.

I v tomto opatření vidíme systém, který se projevuje na všech stranách: zvýšené vykořisťování chudého pracujícího obyvatelstva ve prospěch bohaté buržoasie.

Ptáme se:

Je vláda ochotna nařízení o odejmutí drahotních přídavků vojínům ze 7. července 1926 jako nespravedlivé, neodůvodněné a protilidové ihned odvolati?

V Praze dne 20. října 1926.

Haken,

Kopasz, Kreibich, Vrtaník, Haiplick, Sedorjak, Čulen, Hruška, Wünsch, Steiner, Major, Landová-Štychová, Mikulíček, Cibulka, Štětka, Harus, Juran, Bolen, Dědič, dr. Gáti, Mondok, Muna, Zoufalý, Kubicsko, Chlouba, Schmerda, Kršiak, Šafranko.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP